Dagblad voor Schiedam en Omstreken. eerste blad. 26ste Jaars. Zondag 27 September 1903. No. 7711. In den Kerker. Bureau Béterstraat 50. Telefoon No. 85. Parijsclie Kroniek. Feailletoa. Stads- en Gewestelijk Nieuws. PK IJS TAM DIT BLADl ▼oor Schiedam per 3 maanden f E50 Franco per post door geheel Nederland t - 2. Afzonderlijke Nummers- 0 05 PRIJS DER ADVERTENTIE N: Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Het ware te wenschen dat in alle Urg®rgezinnen en nog meer in die der arbaidetde standen, waar men zich thans ®en persoonlijk opinie over alles gaat *ormen, de volledige verslagen van het te Oresden gehouden socialistencongres, gelezen werden. Daar heeft het Duitsche socia lisme, volgens de uitdrukking van Bebel zelf, zijn vuile wasch in 't publiek gereinigd. En het was een schouwspel wel de moeite waard, om overwogen te worden, in deze tijden waarin het socialisme zulk een betooverenden invloed bereikt, zoodat niet alleen het volk, maar ook de burgerij, ja zelts enkele aristocratische snobs, zich door *Üne nooit te verwezenlijken droombeelden hebben laten medesleepen. Met eene duivelsche slimheid, van de edelmoedigheid en onbedachtzaamheid der menschen, gewoonlijk tot medelijden ge neigd en door de gedachte verleid om bij hunne tijdgenooten voor verlicht gehouden te worden, gebruik makende, hebben de practische mannen dezer leer de handigheid gehad ze in een dubbele verleiding te vermommen de bevrediging van alle verouderde dwalingen en het herstel van alle natuurlijke en sociale rechten. Zoo het socialisme nog maar alleen de verovering eener nieuwe wetgeving van den industrieelen arbeid beoogde, waarin d® machineriën de omstandigheden geheel 'eranderden, dan kon met wat goeden wil ®n loyauteit van beide kanten, de keuze der middelen met verstand gedaan, veel *an zijn program der eischen op het terrein Van het stoffelijk leven gesteld, verwezen lijkt worden. Maar het socialisme verkondigt op alle •nuren de pretentie het menschelijk geweten ie vernieuwen en wel van onder tot boven, het verleden in zijn systematische duister- nis te begraven en allen die aan zijne wereldopvatting, aan zijne uitlegging en verklaring der geschiedenis, aan zijne reorganisatie der relatiën der menschen onderling, hunner gevoelens, van hun ver stand, hunner zeden en gewoonten en zelfs van de onbeduidendste daden huns levens, niet gelooven, aan eene onuitwischbare schande prys te geven. Men begrijpt, dat zulke hooge pretentiën, zulke bekoorlijke vooruitzichten, zulke brutale veroordeelingen op zwakke geesten, niet door de ondervinding van anderen gesteund, gemakkelijk in den besmettelijken omgang opgenomen, waar de lichtzinnigste verzekeringen van onwetendheid gegeven worden, hun noodlottigen indruk niet kunnen missen. Niemand houdt er van bij zijns gelijken voor een stommerik door te gaan, en socialist wordende, waant men zich zoo gemakkelijk een hooger geest, maar vooral, een rechtvaardig menscb. Ongelukkigerwijze moeten die verheven theoriën van het socialisme door levende menschen in praktijk gebracht worden ea dan dalen ze tot een minimum waarvan het congres te Dresden een bedroevend resultaat voor de partij heelt opgeleverd En hier was de élite van het Duitsche socialisme het best georganiseerde van de wereld, zoowel voor de verkiezingen als voor het samengaan, aan het woord. De over al de andere socialisme's stralende gedachten, de bron, waaruit de hoofdbewe ging ontstond, zag men daar op de hoogte in de personen van een Singer, een Bebel, een Vollmar, mannen waarbij een Jaurès een Vaillant, een Viviani, een Fourniere maar kinderen zijn. Het was vermakelijk om te constateeren, dat op dit congres van socialisme ven ac tion", het socialisme, die verwoester van hiërarchie tusschen de menschen, deze daar zelfs weder instelde, waardoor het zijn on macht om de kracht der dingen naar zijn zin te plooien of te buigen op zulk een verpletterende wijze bewees, zoodat het onhoudbare van zijn willekeurig dogma aan 1) O, jerum jerum, jerum o quae muta tie rerum 1 Waar zijt ge, gy gouden tijd der muzenzonen, als nog de oude academische rechtbank floreerde, als de rechter voor den academischen burger een quantité Jjégligeable was en nog door den kerker de reinste studentikoze poëzie vloot voorbij, verloren! In dien tijd was het, als nog geen luxe trein in razende snelheid de streken van het Duitsche vaderland doorvloog, als men integendeel nog den geelen postkoets zijn corpus toevertrouwde en tamelijk zeker was, n"^ derailleeren. *■960 was er in de kleine universiteitsstad M. een rector, die in onderscheid van de gewone usance der professoren, een prachtig dochtertje had, een wildzang, die reeds sederd menig jaar de milde moeder lijke invloed ontbeerde en die door het heele studentenschap gehuldigd werd. En rectors Klaartje had een ondankbaar schep sel moeten zijn, als ze deze huldiging en massa niet door een vonkje persoonlijke hulde bad vergolden. Die hulde uitte zich echter op een heel bizondere wijze. De oude kerkerbewaarder had het »in zijn gebeente", d. w. z. de jicht kentenae hem vooral in de wintermaanden, meer aan zjjn bed dan aan zijn beroep. Maar de senaat der academie miste hem niet, evemin als de kleine schaar der gekerkerden, want zijn grotbeenige vrouw Justine, voorzag in den cipiersdienst met de zelfde nauwkeurigheid als haar man. Justine was echter Klaartjes min geweest en de lieve betrekking, aie eens tusschen hen bestaan had, was nu nog mutatis mutandis voorhanden, want menig uur van den dag, bracht Klaartje bij hare moederlijke vriendin door. En zoo kwam het langzamerhand, dat ze de kleine een ieder, die niet ziende blind wil zijn, in het oog moet vallen. Het krachtigste, meeste verleidelijke ideaal van het socialisme is zijn pretentie de menschen tot hun oorspronkelijke broeder schap terug te brengen. De socialisten, wanneer zij op de eene of andere manier verteederd zijn, hebben de gewoonte zich dan broeders te noemen en zoo had men ook hier op dit congres een atmosfeer van overeenstemming, verdraagzaamheid voor elkanders inzichten, verklaringen van gene genheid en sympathie, in een woord, het vergeten van zich-zelven en wat toewijding aan anderen mogen verwachten. Welnu, lees de verslagen van het congres te Dres den; daaruit waaien U klanken der bitterste klachten van de menigte, door de wereld der chefs onderling aangevuurd, tegen. De hevigste beschuldigingen worden er weder- keerig naar het hoofd geslingerd. Een schaar van verwenschingen, gepaard gaande met eene losbranding van woedenden haat, in bewoordingen scherp als degens, werd daar uren, ja dagen lang aangeheven. Zoo bevestigde die broeders hunne liefde voor elkander. Men moet zulk een socialistisch congres hebben bijgewoond om voor goed van dien heerlijken droom eener wereldver- broedering genezen te worden. Hier een Jules Guesde een Jaurès of Millerand, ddir een Bebel een Völlmar verstikkende, terwijl zij elkander kwasie omarmen. Een andere aantrekkelijkheid van het socialisme, zij welke de menscheiijke hoog moed en zijn zucht naar genietingen het meest streelt, is net in vooruitzicht geven van de geheele opheffing der beteugeling des geestes en der lusten, waardoor het den mensch platweg zegt: «Doet wat ge wilt I" Vele ontwikkelden in Duitschland, doch nog meer in Frankrijk, door dien schijn van gelijk' heid misleid, zijn theoretische socialisten geworden en hebben hetsocialisme zoodoende in de oogen van het onnoozele volk, door hunne hoogere maatschappelijk» positie of ontberingen der arme gekerkerden leerde kennen en in haar weeke hartje medelijden met hen kreeg, zelfs zoo, dat ze moeder Justine hielp, den een of ander wat lectuur of lekkers toe te stoppen en voor ze er op verdacht was, had ze ook haar bijnaam beet en die was academinsch-poëtisch genoeg, want plotseling had rectors Klara in de studentenwereld den naam»De kerker fee." De universiteitsrechter had toentertijd réden genoeg om over.de opvallende toename der «verruwing der zeden" der studenten te klagen, want de kerker was eigenlijk nooit leeg meer. Ja, de rakkers schenen met een zekere vreugde de kerkerstraf aan te nemen 't gaf ze immers de gelegenheid een liefdesdienst van de kerkerfee te ontvangen en dat was dubbel en dwars tot acnt dagen kerker waard. Heel bizonder gedroeg zich een der heeren studiozen in ongebondenheid legen de academische wetten. Dat was de student in de rechten Werder Stein. Dat scheen te meer onbegrijpelijk, daar zijn professoren, die in hem een toekomstig schitterend licht m meer geleerdheid, een zekere prestige gegeven, waarvan wij thans in Frankrijk de noodlottige gevolgen ondervinden, doch waartegen de proletariërs ir. Duitschland zoo hevig zijn opgekomen, dat er op het congres besloten werd, een socialist-afge vaardigde geen zetel van vice-president of secretaris in den Rijksdag mag aannemen en nog veel minder die van minister, zoolang het socialisme daar niet geheel baas, dus de meerderheid, geworden is. Evenals de gelijkheidsleer der socialisten zich onvermijdelijk tegen eene hiërarchie moet stooten, evenals hun broederschap vaak in onverschilligheid, zoo niet in vijandschap, ontaardt, evenzoo moet hunne absolute onaf- hankelijkneid zich in eene enge discipline oplossen, waarbij die der kazerne en dik werf die van het klooster nog te verkiezen zullen zijn. Wannoer de hoogste liefde «God 1" aan den mensch ontnomen wordt, hoe wil dan de liefde tot den naaste nog in praktijk gebracht worden Ia het stoffelijke is geen ideaal te vinden. Parijs, 1225 September 1903. Fidelius. Schiedam, 26 September 1903. Het onderzoek der Gemeente-begrootiug I. Het verslag van het onderzoek der begrooting in de afdeelingen van den Gemeen teraad is verschenen en luidt woordelijk als volgt lste AfdeelingAanwezig de heeren Visser, Voorzitter, Beukers, Smit, Van Wes tendorp, Van der Schalk, Bender, Faure. Rapporteur Smit. 2ie Afdeeling: Aanwezig de heeren Honnerlage Grete, Voorzitter, Gouka, Klein, Van der Velden, Wittkampf. Rapporteur Wittkampf. Afwezig de heeren Kranen en Van de Poel. 3de AfdeelingAanwezig de heeren Mr. Jansen, Voorzitter, De Groot, Van der Drift, Ris, Lagerwey. Rapporteur Ris. het Romeinsch reent, geloofden ontdekt te hebben in weerwil van zijn studentenstreken, den knappen, slanken jongeling, die gouw examen zou doen, vao harte goed lijden konden. Vooral de rector. En nu ging er byna nooit een maand voorbij, waarin de studeut Werner, wegens een of ander nachtelijke ongerecht gheid tot een paar dagen kerker werd veroordeeld en iederen keer was er bij het vellen van een vonnis een stille vreugde in zijn oogen te lezen. O, de goede profesorren van M. en voor allen de gestrenge rechter wisten niet dat Werner en de kleine lieve kerkerfee reeds lang van harte een waren voor het heele leven en dat de kerker met de daarnaast gelegen woning van den kerkerbewaarder, de eenige piek waren, waar ze elkaar ongestoord konden zien en spreken, want de musschen op de daken waren, toen nog veel brutaler en nieuwsgieriger dan tegen woordig en vooral in de kleine universiteits stad M. (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1