Jansen'2'^ beeren ^00Puyt en P- C. M. Algemeene beschouwingen. Een lid der 2de Afdeeling spreekt den wensen uit dat de Commissiën die ge meentebedrijven beheeren, de boekhouding naar koopmans-methode invoeren en toont bet nut hiervan door enkele voorbeelden aan. Len Lid der 3de Afdeeling is verheugd, omdat, niettegenstaande verlaging van gasprys, de fabriek toch behoorlijk afschrijft, dat een aanzienlijke som aan de verbetering ran school C kan worden besteed en toch dw Ink°msten-belasting slechts i Duuu.hooger is. ^erU?Ahet saido van f 38000.- geslonken op f9000.—, doch het eene weegt tegen het andere op. Een ander Lid dierzelfde Afdeeling vindt den toestand niet zoo rooskleurig. Feitelijk gaan we achteruit tot een bedrag van 30 mille. Ook is het niet zeker dat de verla ging van den gasprijs de uitkomst zal geven, die men er zich van voorstelt. Bovendien komen we voor belangrijke werken te staan o a. voorziening in den toestand van de kade aan de oostzijde der voorhaven nabij de schutsluis. Dit Lid acht bezuiniging alleen mogelijk bij publieke werken, en wel door het stelsel van aanbesteding zooveel mogelyk toe te passen. „nE?n ander ,Lid ziet in gebrek aan het noodige toezicht bij dezen tak van dienst een groote fout. gevraagd. Een dienstmeisje voor halve dagen. Een dienstmeisje voor heele dagen. Uitgaven. a i bosten van aanplakken. Afd. 1. Met het oog op het vroeger toegezegde plan om het aanplakken voor particulieren te doen uitbesteden, wordt borden8"' g<maagd van d® benoodigde In de 2de Afdeeling wordt ook het ver pachten aanbevolen. In de 3de Afdeeling wordt aangedrongen om de oude biljetten af te scheuren na zekeren tyd, en vooral de gevels der huizen te ontzien, ook wordt gewenscht de oproeping van leerlingen voor de scholen op doelmatige bordjes te doen aanplakken, om ook daar mede de gevels niet te ontsieren. Voign. 73. Een lid in de 2de Afdeeling wenscht tot Burgemeester en Wethouders e vraag te richten of zij geneigd zijn een suppletoiren post op de begrooting te brengen om daaruit toe te kennen presen tiegeld voor Leden van den Raad. Vöign. 76. Kosten van verteringen enz ?nnSl° e,n ^de Afdeeling wordt deze post tiw,_ hooger voorgedragen om bij eventueele stemmingen, de verwisselingen maken slembur8aux met noodzakelijk te Afdeeling 2 wenscht dezen post op f 100. - te brengen en de daarbij behoorende toelichting te schrappen om daardoor te doen uitkomen, dat men den vroeger geschrapten post: Kosten van verteringen van de bureaux van stemopneming" in de verschillende Commissiën weder" op de begrooting wil gebracht zien. Arbeidsbeurs. Omtrent de wenschelijkheid der voort zetting van de Arbeidsbeurs alhier zeggen B. en W. in hun schrijven aan den Raad, dat de werking nog te kort is om een definitieve organisatie te scheppen en dat de voorloopige inrichting voorloopig moet worden voortgezet. Van de klacht dat de beheerder zoo dikwijls onkundig blijft van de resultaten zijner bemoeiingen is nota genomen en er zullen formulieren worden verstrekt die belanghebbenden zullen hebben in te vullen. B. en W. stellen dus voor de voorloopige regeling voor 1904 te bestendigen. In 1904 zullen zij de noodige nadere voorstellen doen. Gemeentereiniging, Bij den Raad is ingekomen een schrifte lijk voorstel van den heer De Groot om de by art. 7 der verordening op de gemeente- reiniging vastgestelde loonen voor werklieden te verhoogen en te brengen van f7 a 19 op 19 a 111 per week. In een vorige vergadering werd dat voor stel in handen gesteld van B. en W. om advies. De commissie van de gemeentereiniging, in deze gehoord, kan zich vereenigen met een verhooging tot f8 a f 10. Zijdeed daartoe nog geen voorstel, omdat zij ook andere loonen tegelijkertijd wenschen te regelen, o. a. dat der baggerlieden, die nu worden betaald naar de hoeveelheid gele- verden arbeid. B. en W. kunnen zich hiermede vereeni gen. Er melden zich voldoende jongelieden aan voor f8 met vooruitzicht op een vaste betrekking en er worden slechts geringe eischen van bekwaamheid en ontwikkeling gesteld. Be baggerlieden werden tot heden betaald met f0.35 per M8 baggerspecie, wat hen gemiddeld f210 a 2.45 per dag opleverde. Voor hen wordt nu een zelfde loonrege- ing voorgesteld met verhooging van f 0.65 per dag voor vergoeding van het gebruik van eigen vaartuig en materieel. Hierdoor zullen zij ongeveer gelijke verdiensten be houden als tot heden. van particuliere zijde werd aangekocht als I geschenk aan generaal Botha. Alle koeien hier bijeengebracht, zijn kalf- dragend. Veie dieren dezer verzameling staan in het Rundveestamboek ingeschreven. Maandag zullen ze de reis aanvaarden met het s.s. Mashona van de Union Castle Line. Het transport geschiedt onder hoofdgeleide van den heer M. Hellebrands uit Den Haag en de medegeleiders de heeren Drost uit Apeldoorn, Löw uit Emmerik, Goudriaan Sr. en Goudriaan Jr. uit Baarn en Barbas uit Groningen. Van deze behoorden de eerste vijf tot de krijgsgevangen Boeren zij zullen zich thans, evenals de heer Barbas, weer in Transvaal gaan vestigen. De Zuid-Afrikaansche Vereeniging voor Landbouw een Veeteelt opgericht onder leiding van de heeren Botha, De Wet, Wolmarans en Wessels, zal zich belasten met de in ontvangstname en verdeeling. Dat het transport van zulk een aanzienlijke kudde op zuik een verre reis niet gering te schatten is, blijkt o.a. daaruit, dat als voedsel en tot verdere verpleging van de dieren wordt medegevoerd 40.000 kg. hooi 20.000 kg. stroo, 10.000 kg. turfstrooisel, 135 HL. haver, 62 kisten lijnkoeken, 5 HL. lijnmeel en nog tal van andere zaken, o.a. geneesmiddelen naar advies van den heer Fauel, Rijksveearts te Rotterdam. Het Christ. Nat. Boeren-Comité heeft aan de generaals Botha, De Wet en de la Rey ieder een koe en een bulkalf, inge schreven in bet Nederiandsche Rundvee stamboek, ten geschenke gegeven. De fraaie beesten, door een rijksveearts gekeurd, zijn heden nog te Rotterdam te zien en gaan Maandag met het overige vee naar Zuid-Afrika. Zij zijn afkomstig van de veetelers Olie, De Goede en Smit, in de Beemster. een met twee paarden bespannen rijtuig- In een volgend rijtuig zaten nog een heer en een dame van het gevolg. Uit verschil' lende buizen woei de Nederiandsche vlag- De Erfprins van Erbach doet bijna dagelijks tochtjes op de motorfiets door Baarn en omstreken. H. M. de Koningin- Moeder en de Eifprinses van Erbach maken dan rij toe tjes met het oudste dochtertje van het prinselijk echtpaar. In een schrijven aan de Colleges van Regenten over de gevangenissen heeft de de minister van Justitie, de inrichting der zgn. bezoekvertrekken, waarbij de gevan genen en hun bezoekers door twee traliewerken van elkander gescheiden worden gehouden, weinig humaan achtend, verklaard er grooten prijs op te stellen, dat de colleges nauwgezet overwegen of verande ring in den bestaanden toestand mogelyk is. In ieder geval zal voor preventief gevangenen, wier schuld nog niet is bewezen, moeten worden getracht een bijzondere regeling te treffen. De minister verzocht spoedige mededee- ling van den uitslag der overweging van de betrokken colleges. Men meldt aan de N. Cf. uit Harderwijk dat de Ministers van Oorlog en Koloniën met alleen het Koninklijk Werfdepót, maar ook het Militair Tehuis aldaar bezocht. Dit ministerieel bezoek moet in verband staan met de interpellatie van het Kamerlid Schaper, die indertijd ook een kijkje te Harderwijk kwam nemen en er toen vooral aanmerking op maakte, dat de adspirant- kolonialen niet terstond in de kazerne werden opgenomen. Door de ambtenaren te Rotterdam is in beslag genomen een sleepkaan, waarin 75 vaten hars. De papieren waren reeds in orde, toen een paar vaten opengeslagen werden. Toen bleek, dat er wel is waar hars in de vaten zat, maar daartusschen verborgen blikken bussen gevuld met sacha rine. Zooals men weet, is hars vrij van inkomende rechten. De Arbeidsbeurs. (Opgaaf 25 September 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigarenvak. id. voor de plakkamer van een sigarenfabriek, id. voor het rij wiel vak. Personen bekend met rijwielvak. id. voor vfjiwerk. Een schoenmaker (halfwas). - Een schoenmakers jongen. Een bakker (halfwas). Een bakkersjongen. Een schippersjongen. In een fabriek een jongen bekend met kleeden- naaien. Een verver. Een loopjongen voor een manufacturenwinkel. Een boerenknecht. Een jongen voor een moestuin. Een leerling wagenmakerij. Een smidsknecht. Een zakkeumaker noodhulp. Meisjes voor de chocoladefabriek. Een keukenmeid. Een dienstmeisje' voor halve dagen. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerlieden. Letterzetters. Win kelbediende. Kantoorbediende. Distilla- teursknechts. Boerenknechts. Tuiniers- knecht. Koetsiers. Slagersknecht. - Kistenmakers. Ververs. Een hout- koopersknecht. Een loodgieter. - Een jongen voor meubelmakerij. Personen voor lichte werkzaamheden. id voor schrijfwerk. - id. voor loopwerk. id voor los werk. - Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding m smidsvak, kuipersvak manufacturen vak, boekhandel en timmervak.' Schoonmaaksters. Wasschon aan huis Gerondeu voorwerpen. Aanwezig aan 't Commissariaat van politie een wit gordijn, een jongensvest, een Protestantsch kerkboekje, een foudraal gemerkt, een roode zakdoek, een sleutel, een pr. broekmoffen voor fietsrijders. Terug te bekomen aan de bijstaande adresseneen portemonnaie inhoudende eenig geldJ. Valkenburg, Warande 81 een gouden ring: H. Kappel, Hoofdstraat 177een manchetknoopB. Sonneveld Broersvest 89; een gew.chtJ. F. m'. Smits, Hoogstraat 155; een armband en een rozenkrans C. Verkade, Visschersstraat 1 stukken scheepstouwHoofdstraat 187 een kinderschoentjeJ. Mak, Hoofdstraat 91 een halsketting met slot: Johanna de' Bruin, Maashofje 8. Heden-ochtend is een partijtje visch van de vischmarkt voor de consumptie afgekeurd en onder politietoezicht begraven. Vee voor de Boeren. Het vee voor de Boeren, dat Maandag aanst. ingescheept zal worden en heden bij den heer J. Boere aan den Honigerdijk te Rotterdam te bezichtigen was, bestaat uit 120 stuks fokvee. Friesland schonk 25 stuks, waaronder 2 stieren, Noord-Holiand mede 25 stuks, Gel- deriand 2, Zaid-Hoiiand 28, waaronder 2 stieren, Zeeland 4, Utrecht 6, terwijl de Hollandsche maatschappij van Landbouw nog 4 stieren schonk, nl. 2 uit Noord en 2 uit Zuid-Holland. Onder de aangekochte stieren bevindt zich ook een prachtexemplaar uit Zwitser land, aangekocht op bijzonder verlangen van den heer Wolmarans. Een zeldzaam fraaie stier is die welke De schipper van den te Viaardingen thuis- benoorende hannglogger VL 12, van de firma H. Kikkert aldaar, eergisteren-middag binnengekomen, rapporteert hetnavolgende In den nacht van Zaterdag op Zondag li, voer de VL. 12 op deScneveningsche bom, gemerkt SCH. 162, schipper M. Spaans. B-nnen weinige oogenblikken zonk de bom. Vier der opvarenden van de bom wisten zich, door op den logger over te springen, te redden, maar de vier anderen respectievelijk oud 17, 17, 18 en 19 jaar kwamen in de golven om. Het ongeval moet worden geweten aan de onoplettendheid van de wacht op de VL. 12. De bom had 15 last haring aan boord. BIN-SESLJlSD. II- M. de Koningin heeft den heer dr. R. de Josselin, arts, benoemd tot geneesheer en heelmeester bij de Koninklijke Hofhouding met ingang van 1 October a.s. De Koningin en Prins Hendrik met gevolg zijn gisteren kwartier vóór zevenen te Schwerin aangekomen. Zij werden aan het station door groothertogin' Marie hartelijk begroet. Daar en op het Louiseplein wachtte een dichte .volksmenigte, die H.M. en den Prins levoudig toejuichte. In een open rytuig met vier paarden is de Groothertogin met het Nederiandsche Echtpaar naar Rabensteinfeld gereden. H. M. de Koningin-Moeder bracht gister middag te ruim half drie het aangekon digd bezoek aan het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hare Majesteit was met een hofdame gezeten in Betreffende het gerechtelijk onderzoek in zake de Sittardsche verkiezing deelde het Vad.. mede, dat er reden is om aan te nemen, dat de Minister van Justitie, die de desbetreffende stukken aan de Tweede Kamer heeft ingezonden, het onderzoek als geëindigd beschouwt. De Limb. Koer. verzekerd echter, dat van hooger hand nog geen orde is ingekomen om 't onderzoek te beëindigen. De gewone opdracht aan de brigade-commandanten is dus nog van volle kracht. In verband met het toenemend overcompleet aan onderwijzers, zoo wordt bericht, is de opheffing van verscheidene Rijksnormaalles sen voorgenomen. Mgr. Gallier. Aan het bericht, dat de breve houdende de benoeming van Mgr. Callier tot bisschop van Haarlem gedagteekend van 11 Sep tember te Haarlem ontvangen is, ver bindt de Msb. de volgende levenschets van den doorluchtigen titularis Augustinus Josephus Callier werd 29 Mei 1849 te Viissingen geboren en is dus 54 jaren oud. Evenals Z. H. de Paus zelf is hij een zoon van bescheiden ouders: zijn vader oefende het beroep van zeeloods uit. Reeds vroeg openbaarde zich de roeping tot den geestelijken stand in den jeugdigen knaap. De studiën maakte hij schitterend af, en de jonge leviet werd reeds op 23-iarigen leeftijd (15 Augustus 1872) priester gewijd. Na eenige tijd als kapelaan werkzaam te zijn geweest te Amsterdam (parochie O. L. V. Onb. Ontv.) en te 's Gravenhage, werd de weleerw. heer Callier den 13 October 1875 aangesteld tot leeraar aan het semi narie Hageveld. Jarenlang is prof. Callier daar werkzaam geweest, zoodat hij een groot aantal pries ters van zijn diocees van kindsbeen af kent volkomen vertrouwd is met hunnen aanleg begaafdheden, karakter enz. Het was voor Hageveld een groot verlies, toen de hoogeerw. heer Callier den 21 Maart 1892 kanunnik van het kathedraal kapittel en tegelijk vicaris-generaal van het bisdom werd. In dit belangryk ambt van vice-bestuurder van het diocees heeft Mgr. Callier ontzaglyk veel tot stand gebracht. Hij was de rech terhand van Mgr. Bottemanne, die hem een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2