Dagblad voor Schiedam en Omstreken. tweede blad. 26ste Jaarg. Zondag 27 September 1903. No. 7711. Roemeen overzicht. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PB US TAN DIT BLAD: 'oor Schiedam per 3 maandenf 1.50 franco per post door geheel Nederland - 2. Wonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIE*» Van 16 regelsO.GC Elke gewone regel meer-0 10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 26 September 1903. De Macedonische kwestie. 6 meeste berichten door de Weener agbladen uit Konstantinopel en Sofia ont- vangen) bevestigen, dat er eenige ontspan- n,ng is in de betrekkingen tusschen Turkije en Duigarije. o'flcieele kringen te Konstantinopel Wordt de toestand kalmer iDgezien. Ook de erichten uit Bulgarije toonen eenige ont manning. Allen schijnen te wachten op de uitkomst van het aanstaande bezoek van den saar aan keizer Frans Jozef. Daarna, gelooft men, zal de toestand op.de een of andere manier verbeteren. Intusschen blijft men in de Bulgaarsche r®geeringskringen vrij pessimistisch gestemd. G«neraal Penof heeft aan Ali Feroek Bey verklaard, dat Bulgarije niet gelooven kan aan de oprechtheid der voorstellen van de orie, zoolang de Turksche troepen niet zyri teruggetrokken van de grens. Aan de Times wordt uit Sofia gemeld: De omstandigheid dat de Sultan zijn Mace- donisch hervormingsplan nog achterwege houdt, zoodat voorshands slechts mondelinge mededeelingen over het plan gedaan zijn, verergert Bulgarije's wantrouwen in de oprechtheid van des Sultans bedoelingen. Velen gelooven, dat het den Sultan slechts ^e doen is om tijd te winnen en zijn oorlogs- 'ogstoerustingen te voltooien, vandaar dat ook Bulgarije zijn toebereidselen blijft nemen °m gereed te zijn als er iets gebeurt. Een olficieel bericht in de Turksche bladen van gisteren kondigt de vorming aan van een commissie, samengesteld uit Khu- enssi Bey, voorzitter van het gemeente bestuur van Saloniki, en een afgevaardigde van elke christen gemeenschap uit Roeme- bë, te weten een Bulgaarschen, een Servischen, een Griekschen en een Wala- cbijschen. Voorzitter van de commissie is Dilmi Pasja, inspecteur-generaal van de ^ilajets in Roemelië. De gemengde commissie, die naar de Dorte thans verzekert aan het werk Saan zal om Hilmi-pasja bij te staan in de Uitvoering der hervormingen in Macedonië, Zou uit Turken, Bulgaren, Grieken en zelfs uiannen van anderen landaard bestaan, utaar in welke verhouding de commissie sarnengesteld zal zijn, zegt de Porte niet. Er zouden voorts bevelen uitgevaardigd zijn aan de burgerlijke en de militaire overheid betreffende den wederopbouw van de dorpen het terugbrengen der uitgewekenen naar bunne haardsteden. Daartoe zal de wall van Adrianopel met instemming van de Dulgaarsche regeering, naar men verwacht last ontvangen om zich rechtstreeks in Verbinding te stellen met den prefect van Doergas. De Rumeensche regeering heeft verschei- bene Bulgaren uit Bukarest verwijderd, die verdacht werden met de Macedonische opstandelingen te heulen. Rumenië is het met Oostenrijk en Rusland eens om alle pogingen aan te wenden om den oorlog in den Balkan tegen te gaan. In antwoord op een brief van den (anghcaanschen) aartsbisschop van Canter bury, die de aandacht van den premier vestigde op de toenemende bezorgdheid in de Engelsche kerk en den wensch dat niets moge worden verzuimd, waardoor het lijden der bevolking van Macedonië zou kunnen verminderen, heeft Balfour verklaard de gevoelens van afschuw en verontwaardiging te deeien, door de laatste gebeurtenissen in den Balkan gewekt. Hij verklaart, dat als op uitvoering van het Oostenrijksch- Russische schema van hervormingen met ernst door de Porte was aangedrongen en de betrokken bevolkingen hadden het openhartig aanvaard, der wereld de gruwelen zouden zijn bespaard, die sedert dien zijn voorgevallen. Hij zegt te hopen, dat de inmenging in het vraagstuk bestaan zal in een voortgezette samenwerking van Oosten rijk en Rusland, versterkt door den steun der andere onderteekenaars van het verdrag van Berlijn. Reuters bureau te Londen heeft verno men, dat O'Conor last ontvangen heeft aan de Porte te verklaren, dat noch Turkije noch Bulgarije eenigen steun van Engeland verwachten mag bij een openlijk of geheim verzet tegen de uitvoering der hervormingen, welke reeds zijn afgekondigd. Naar de meening der Engelsche regeering zijn die hervormingen het minimum van wat ver- eischt wordt en de stappen die gedaan zijn om er gevolg aan te geven, zelfs bij alle toegevendheid met het oog op het moeilijke van den toestand, jammerlijk onvoldoende; vluggere en doortastende maatregelen zijn noodig dan totnutoe door de Turksche overheid zijn genomen. De Bulgaarsche regeering heeft een overeenkomstige aan zegging gekregen. Naar luid van een telegram door het Turksche gezantschap te Parijs openbaar gemaakt, hebben de Turken bij twee botsingen met benden 94 Bulgaren gedood, waaronder twee hoofden van benden. Velen in de districten Monastir en Fiorina hebben zich onderworpen. De toestand in Servië. De toestand in Servië blijft over het geheel vrij kritiek, getuige weer het vol gende opzienbarend bericht uit Belgrado: Marian Velkovitch, onlangs voor Piorot gekozen als afgevaardigde (van de uiterste radicalen) is met een revolver doodgeschoten. Het was een wraakneming. Aan de Kölnische Zeitung wordt uit Belgrado gemeld Daar de gematigd radi calen als betrekkelijk sterkste partij in de Skoepsjtina de hulp van de eigenlijke radi calen niet kunnen missen, zal men trachten zoo spoedig mogelijk de geschilpunten tus schen de beide partijen die haast uit sluitend persoonskwestiën zijn uit den weg te ruimen. Vandaar dat de radicalen reeds tegen Zondag tot een partij vergade ring opgeroepen zijn, terwijl de Skoepsjtina pas Dinsdag bijeenkomt. Men hoopt de gematigden tevreden te kunnen stellen door de benoeming van Pasits en Woeïts tot gezanten te Petersburg en Parijsde uiterste radicalen zullen eenige ministerieele portefeuilles krijgen. Oostenrijks leger. Het Huis van Afgevaardigden te Weenen heeft gisteren na een luidruchtige beraad slaging een motie van Placzrk aangenomen, waarin intrekking wordt verlangd van de ordonnantie des ministers van oorlog betref fende het onder de wapens houden der soldaten van het derde jaar. Rusland in Azië. Uit Tokio verneemt de Times, dat de Russische gezant naar Porth-Arthur ver trokken ismen beschouwt dit als een gunstig teeken voor het behoud van den vrede. De Russische gezant in Korea heeft geklaagd over de rooverijen door Chineezen te Jongkampo bedreven. De Koreaansche regeering antwoordde, dat de Russen die zelf maar beteugelen moesten, en de gezant gaf daarop te verstaan, dat Russische troepen Jongkampo zullen bezetten, indien Korea werkeloos blij ft. Het geboortehuis van Pius X. Ziehier den tekst van het opschrift op den steen, die Zondag a.s. in den gevel van het geboortehuis van Pius X te Riese zal worden ingemetseld «Pius X (Jozef Sarto) werd in dit huis geboren den 2en Juni 1835; der wereld wordt hier bewezen, dat God de arme en heilige nederigheid met de hoogste grootheid en macht weet te bekronen." De gemeenteraad van Riese heeft aan de straat, die naar het geboortebuis van den H. Vader leidt, den naam gegeven van Giusseppe Sarto. De reis van den Tsaar. De Tsaar en de Tsarina werden gisteren middag te Darmstadt verwacht. Reeds dagen te voren is men begonnen met de uitgebreide maatregelen tot verzekering der veiligheid van de booge bezoekers. Vooral de Russische stulenten van de «Technische Hochschule« worden scherp in 't oog gehou den. Een van deze laatsten, zekere Willner, heeft bevel ontvangen, om Hessen binnen enkele uren te veriaten. Willner was bekend als ijverig propagandist voor de socialistische beginselen. Volgens nader bericht uit Darmstadt zijn de Tsaar en de Tsaritsa met hunne kinderen gisteren in den namiddag te Darmstadt aangekomen en aan het station door den groothertog en de daar vertoevende vorstelijke personen begroet. Een kleine receptie had plaats aan het station. Bij den intocht in de stad bracht de op de straten bijeengestroomde menigte hartelijk huldebetoon. Internationaal Vredescongres. Het Vredescongres te Rouaan is gisteren geëindigd. Het volgende zal in 1904 in de Vereenigde Staten worden gehouden. De Congresleden gaan heden naar Havre, waar ter hunner eer groote feesten zullen gegeven worden. Omwenteling in Panama. In verband met de berichten over een omwenteling in PaDama laat de Amerikaan- scne regeering officieus bekend maken, dat zij de opstandelingen niet zal steunen integendeel zal zij stipte onzijdigheid in acht nemen. Het Interoccanisch kanaal. De Daily Talegraph verneemt uit Was hington, dat de heer Morgan, de voorzitter der senatonale commissie voor het kanaal, verklaard heeft, dat het Roosevelt's plicht is om zich thans tot Nicaragua te wenden en onderhandelingen aan te knoopen, ten einde te verkrijgen den aanleg van het kanaal in die richting. Vervolg Binnenland. Men meldt uit Sassenheim aan de N. R. Crt.Alhier is op het erf van den heer Molenaar bij een grondboring om drinkwater te krijgen, op een diepte van ongeveer 7 meter lichtgas aangetroffen. Een brandende lucifer boven de buis, die een middelijn van 10 cM. had, deed een vlam ontstaan van ongeveer 1| meter hoogte. Later plaatste men een gewone gaspijp met een gasgloei- lichtbrander op de buis en bleek het gas een prachtig licht te verschaffen. Indien de gastoevoer blijft aanhouden, bestaat de mogelijkneid om verschillende perceelen niet dit gas te verlichten. Uitsluiting; te Borne. Gisteren-ochtend heeft de directie van de stoomspinnerijen en weverijen der firma «Spanjaard" te Borne haar fabriek, staande aan den Stationsweg, stop gezet. Als reden geeft de directie op den ontevreden geest, die onder de arbeiders heerscht en die firmanten en arbeiders beiden schaadt. Aanleiding tot dezen uitersten maatregel is de bekende kwestie met de spoelsters, voor wie de directie geen geregeld werk heeft. Door het stopzetten der fabriek zijn 600 arbeiders ontslagenongeveer 100 werken door. De houding der arbeiders is uiterst kalm. Nader wordt nog uit Borne gemeld De directie der stoomspinnerijen en weve rijen voorheen S. J. Spanjaard heeft bekend gemaakt «Met het oog op een mogelijk weer in werking zetten harer fabrieken vraagt de directie arbeiders en arbeidsters voor hare verschillende afdeelingen. Gelegenheid tot aanmelding in persoon enz. De bedoeling der directie schijnt te zijn zuivering van het personeel van aan haar ongewenschte elementen. De arbeiders hebben hiertegen reeds stelling genomen. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 5