dat dit een belasting op voedingstoffen noodig maakt en daar is hij tegen. Wat vergeldingstarieven betreft, hij gelooft dat die onvermijdelijk naar bescherming zullen leiden en veel grooter kwaad stichten dan wat zij zouden moeten beletten. Ook lord George Hamilton is overgegaan tot de openbaarmaking van zyn brief aan Balfour, waarin hij zijn ontslag aanbiedt. Daarin zegt hij, dat hij niet kan inzien hoe men door zijn toevlucht te nemen tot be scherming of vergelding den algemeenen uitvoerhandel van Engeland kan bevorderen, tenzij ten koste van den verbruiker in het moederland, en dat hij niet mee kan doen aan een ommekeer van de beginselen van handelspolitiek, waarop het gebouw van Engelands voorspoed berust. Bg dien brief wordt een begeleidende, verklarende brief van Hamilton openbaar gemaakt. Daarin zegt hijToen hij den laden dezer zijn ontslagbrief schreef, was hij onkundig van Chamberlajn's ontslag en van het afvoeren van de voorkeurtarieven van het regeeringsprogramde eerste kennis van de groote verandering kreeg hij door de ochtendbladen van den 18en, waarin de ambtelijke mededeeling stond van zijn ontslag en dat van de anderen. Volgens de Birmingham Daily Mail zal Chamberlain Maandag een manifest uit geven, bestaande uit twaalf bladzijden kleinen druk, waarin hij zijn fiskale plannen uiteenzet, en met name invoerrechten op voedingsstoffen bepleit. De toestand in Transvaal. Een deputatie kwam gisteren te Pretoria aan ds. Bosman van de Vereenigde Kerk vragen om intrekking van en verontschul digingen voor den ban, uitgesproken over die lidmaten, die de Engelschen in den oorlog geholpen hebben en geen berouw toonen. Ds. Bosman zeide, dat de beslissing van de synode onherroepelijk was, waarop de deputa tie de afscheiding van de bewuste leden aan kondigde. Er is een vergadering beroepen, teneinde een eigen kerk te stichten. De luite nant-gouverneur is hiervan verwittigd. Aan de Standard wordt uit Johannesburg gemeld, dat de mijn-commissaris Wybergh pleit voor een arbeidscommissie, die blanke (Engelsche) werklieden moet laten uitkomen naar Johannesburgdit zou z.i. de eenige afdoende oplossing van de Boerenkwestie zijn. Wybergh verzet zich krachtig tegen den demoraliseerenden invoer van Aziaten. De Bussen in Mantsjoerije. Volgens den correspondent van de Stan dard te Tientsin jinden de Chineezen de ontruiming van Taliën-wan door Rusland een paskwil, en zou een oorlog on vermijdelijk zijn de Russische strijdmacht in Zuid-Mant- sjoerrje wordt reeds op 300.000 man geraamd. Rusland heeft 30 forten doen bouwen en 50 andere zijn nog in aanleg op de bergen in de omgeving van Port- Arthur. 40 Russische oorlogsschepen be vinden zich te Arthur en 40 andere liggen onder stoom te Taliën-wan. Een flotielje van 9 schepen wordt den 15n October in de Chineesche wateren verwacht. Amérikaansche negers. De bladen doelen mede, dat een Ame- rikaansche miliionair, de heer Hunt, die thans in Duitschland reist, aan een zijner vrienden heeft geschreven, dat hij in October te Kaïro den heer Booker Was hington zal ontmoeten, teneinde te onderhandelen over een terrein in de Niji- vallei, waar hij van plan is eene kolonie van Amerikaansche negers te stichten. Het plan zou president Roosevelt's instemming hebben verworven. Onlusten te Boedapest. De vrachtrijders te Boedapest staakten gisteren het werk. By een aanval op de stallen kwamen zij met de politie in botsing. Van weerszijden vielen revolverschoten. Een groot aantal menschen zijn gewond, ver- scaeiden doedeiyk. Vijftig man zijn in hechtenis genomen, Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 1 October 1903. Het onderzoek der Gemeente-begrooting. III (Slot.) Inkomsten. Volgn. 3 Art. 2 no. 25. Een lid in de 3de Afdeeling geeft in overweging dit perceel niet meer te laten beweiden. Volgn. 5. Een lid in de 2de Afdeeling wenscht dezen post tot f 200.— te verhoogen en zulks in verband met de opbrengst in 1902. Volgn. 9. Een lid in de 2de AfdeeliDg betoogt dat de rente der f 100.000. zijnde het overschot der buitengewone leening van 3 April 1902 op buitengewone inkomsten moet gebracht worden. Volgn. 14. Eenige leden der 2de Afdeeling stellen voor in beginsel te besluiten tot afschaffing der kermis en de alzoo ver wachte f 2500. van de Begrooting af te voeren, ook in de 3de Afd. was de meerderheid voor afschaffing. Volgn. 18. In de 2de Afdeeling wordt gevraagd ingevolge den onder volgn. 112 uitgedrukten wensch tot het heffen eeuer Beursbelasting, een som van f500.— m ontvangst op de Begrooting te brengen. Volgn, 23, 24 en 25. Een lid in de 2de Afdeeling beveelt aan eene verhooging der opcenten op gebouwde en ongebouwde eigendommen, personeel en daaraan geëven- redigde verlaging der Inkomsten belasting. Begrooting Gasfabriek. Afd. 1. De voorgestelde verlaging van den gasprijs vindt algemeen instemming. Dat de prijs van het muntgas met die verlaging geen gelijken tred houdt, wordt door sommige leden betreurd en wenscheiijk geacht een nadere regeling te treffen, waardoor ook de verbruikers van muntgas, en dat meestal financieel de zwakste zijn, in de voordeelen der exploitatie te doen deelen. Door een lid wordt voorgesteld de som op de Begrooting genoemd voor afschrijving, te doen vervallen, met het oog op de plannen der Regeering inzake de exploitatie der gemeente-bedry ven. In de 3de Afdeeling meent men, dat onder Hoofdstuk 25 verzuimd is rekening te houden met de som, waarvoor de grond van de firma Meijer aan de gemeente is overgegaan. Begrooting Drinkwaterleiding. In de 1ste Afdeeling wordt door een lid hetzelfde voorgesteld als bij de Begrooting voor de Gasfabriek is gezegd betreffende afschrijving. Begrooting Ziekenhuis. Begrooting Schutter ij. Begrooting Burgerlijk Arm bestuur. In de 3de Afdeeling meent een lid, dat onder no. 14 da f 2000.geplitst moet worden in f1650.voor gewoon onderhoud en herstel en f350.— voor vernieuwing en verbeteringen. Het verslag, gedagteekend van 23 Sep tember 11., is door de rapporteurs der afdeelingen, de heeren P. J. Smit, B. A.J. Wittkampf en D. Ris Jzn., geteekend. Gemengd dubbel kwartet. Het gemengd dubbel kwartet uit den Haag, onder leiding van den heer J. G. van Meel, gaf gister-avond in »Musis" het aangekondigde vbuitengewoon concert." Als wij hier het woord ^buitengewoon" herhalen, dan is zeker daarvoor alle grond, want wat het kwartet onder degelijke leiding van des heeren Spoels navolger, ons in den vollen zin des woords te genieten gaf, ging zeker het gewone, het alledaagsche ver te boven. Hoe jammer toch dat dit buitengewone genot niet door meerderen gesmaakt werd: de zaal van Mus is" was voor ruim de helft bezet, maar hoezeer had deze uitgelezen kleine schaar verdiend voor een volle zaal op te treden 1 Want hoogst geschoolde en beschaafde zangeressen en zangers waren 't, het viertal dames en heeren, dat hier voor het Schiedamsche publiek optrad. Het bleek zoowel uit de voordracht der solo's als bij de uitvoering der koornummers het kwam ook vooral uit door de zuivere uitspraak der verschillende talen bij het zeer gemengd en gevarieerd program. By de uitvoering van de nummers voor gemengd koor a capella viel 't op, dat bij de Latijnsche hymnen de Italiaansche uitspraak van het Latijn gevolgd werd die nummers kwamen daardoor te meer tot hun recht; vooral bewonderden wy de heerlijke pianissimo's die o. a. in Mozart's Ave Verum zoo bijzonder uitkwamen. Over het geheel kweet het koor zich uitnemend van zijn taak, die vooral in het laatste nummer Liebeswalzer, van Brahms, niet licht was te achten. Wat gat de Liebenwulzer ons een rijkdom van stemmen, van melodieuze wendingen en correcte voor dracht Wat te zeggen van de soiisteD Dat het sterren waren van bijzondere grootte, die hier hun licht deden schijnen, mogen wij zeker volmondig getuigen, Mej. Phine Lignac bracht ons in verrukking bij de voordracht van de Aria uit Semiramis, waarin zij de zoetvloeiende Italiaansche taal zoo heerlijk tot haar recht bracht. Ook mej. A. van Otterbeek Bastiaans heeft ons door de verrukkelijke voordracht van Ruberstein's Er blinkt der Thau en Hildach's Schwa nenlied in volle waarheid doen genieten. De sopraan-solo in La Guirlandedoor mej. Fransen gezongen, was zeker 't schoonste moment in dit prachtig nummer. Deze dame verving verder mej. Van IJzeren, door ongesteldheid verhinderd, die met mej. B. Willing het viertal dames voltelt. Ook voor de heeren solisten hebben wij slechts woorden van warmen lof. Met genoegen hoorden wij weer den heer Andreoli. In Bart Verhallens Wolle keiner mich f ragen en Gottfried Mann's Wonne der Liebe bewonderden wij weer zyn vol en schoon orgaan, dat beide toonzettingen alle recht deed wedervaren. De bariton Van der Stap blijkt steeds hooger te stijgen op het steile pad der kunst. In Haine's Wohin en Huber's Maigrusz kwam 't weer zoo bijzonder uithij is zeker niet de minste van het viertal te achten, dat in de heeren Ten Hagen en Van der Kun zeker ook goede krachten telt. De roep, die reeds over den pianist- accompagnateur, den heer B. Tabbernal.ging, is zeker dezen avond volkomen bevestigd. Hem hoorende, zouden wij geneigd zijn voor waar aan te nemen, wat dezer dagen verluidde, nl. dat hij op het eerste gehoor hem vreemde stukken zuiver naspeelt. Waar zóóveel uitnemende krachten samen werkten, Detreuren wij 't te meer, dat dit concert niet drukker bezocht waswaar waren toch zoovele bekende liefhebbers die wy hier misten Zoo ooit, dan hadden hier de afwezigen ongelijk. Pluimvee en Konijnen. Het bestuur der ouderafdeehng Schiedam en Omstreken tot bevordering van de pluimveehoudery en konijnenteelt in Neder land heeft het voornemen opgevat Maandag 12 October a.s. de eerste tentoonstelling te houden tijdens de gewone weekmarkt alhier. De tentoonstelling zal aanvangen 's voorm. 11 uren. Als prijzen van het tentoongestelde worden door het bestuur uitgeloofd Voor de leden der onderafdeelingvoor een toom kippen, bestaande uit 1 haan en 3 hennenZwart minorca, wit en patrijs leghorn, en wit wyandotte voor ieder ras een len prys van f 2.50 en een 2en prijs van fl, Voor de zwaarste voedster of den ram- melaar-konyn, onverschillig van welk ras, voor ieder geslacht een len prijs van f 2 en voor het zwaarst daaropvolgend een 2en prijs van f 1. Voor het fraaiste en raszuiverste Belgisch reuzenkonya, voedster en rammelaar (fok- dieren) minstens 5 K.G. wegende, voor ieder geslacht een prys van f 2, Verder zal een prijs uitgeloofd worden voor het lid der onderafdwelke de meeste hoenders en konijnen heeft aangevoerd. Ook de marktcomissie zal nog eenige prijzen beschikbaar stellen en wel voor de mooist versierde tent of kraam, en voor de mooiste inzending kippen en konijnen voor deze pryzen van de marktcommissie is de mededinging opengesteld voor I e d e n e n n i o t-1 e d e n. Dat de onderafd. Schiedam en Omstreken bloeit, bewijst wel, dat er op dit oogenblik ingeschreven zgn 107 leden, waarvan 97 uit deze gemeente. Aan 36 leden zijn dit jaar 1048 stuks broedeiren verstrekt a 5 cent per stuk, van de rassen waarvan nu inzendingen verwacht worden. Verder zijn aan 10 leden 48 jonge henkuikens en 6 jonge banen geleverd deze jonge dieren worden aan de leden verstrekt als zij circa 7 weken oud zijn, tegen den prijs van f0.60 per stuk. Als men nu weet, dat het lidmaatschap per jaar een gulden bedraagt, en dat de leden door hun lidmaatschap op verschillende ochtendvoeders korting genieten van 10 en 7i%> en op graanvoeder 5%, dan blijkt dat zelfs ieder kippenhouder, al heeft hij maar 6 of 8 kippen, zich bevoordeelt met het lidmaatschap der vereeniging. Als lid ontvangt men nog gratis het bijvoegsel van de Pluimgraaf, waarin uitsluitend zaken beschreven worden, betrek king hebbende op hoender- en konijnenfok kerij, vraagbord enz. Dat het streven der vereeniging door de Hooge Regeering gewaardeerd wordt, bewijst wel, dat de vereeniging met een subsidie gesteund wordt. De Schiedamsche Tramwegmaatschappij vervoerde gedurende de maand September 11. 32009 passagiers. Heden-ochtend 9 ure zou de werkman J. Bakker, in de, kettingfabriek aan de Wiilemskaae, een stukje gloeiend ijzer in een der oogen gekregen hebben. Nadat hij zich voorloopig onder behande ling van den geneesheer Ris gesteld had, is hij naar Rotterdam gegaan om zich door een oogarts te laten behandelen. BINNENLAND. In afwijking met het oorspronkelijk reis plan is de erfprins van Erbach reeds Woensdag van Soestdijk naar Duitschland vertrokken. De erfprinses blijft met hare beide kinderen nog een veertien dagen op 't paleis Soestdijk. De gewone audiënties van den minister van Buitenl. zaken en van den minister van Marine zullen Vrijdag en die van den minister van Binnenl zaken Zaterdag niet plaats hebben. De Russische gezant ridder de Struve, geeft Zaterdag a. s. een groot diner ter ge legenheid van de behandeling van de Vene- zolaansche kwestie voor het Abitragehof, van welk geding de aanvang niet voor Maandag wordt tegemoet gezien. Men meldt aan de N. R. Ct., dat het bericht, dat te 's-Gravenbage zich zeven gevallen van pokken hebben voorgedaan, niet juist is, tenzij men de windpokken mee telt. Het aantal geconstateerde gevallen van pokken te 's- Graven bage is drie. Dinsdag is op de Noordzee een matroos, genaamd Arie Plug, varende op den logger IS W 1 De vrouw Catharina over boord gevallen en ondanks alle pogingen, die werden aangewend, verdronken. De man was 21 jaar, ongehuwd en woont te Noordwijk-aan-Zee. Door de justitie te Haarlem zyn vier personen, die onder verdenking lagen van de diefstallen aan de Hembrug en die deswege waren aangehouden, weder op vrye voeten gesteld. Prof. Bolk is ook te Haarlem bezig met onderzoekingen omtrent de verhouding waarin, in de verschillende deelen van ons land, het blonde type met het brunette type gemengd voorkomt. Gisteren nam hij naar de Opr. Ilaarl. meldt op schooi van den heer De Vries aan het Leidscheplein de kleur op van oogen en haar der kinderen, de afmetingen van mond en handen. Plaatsgebrek noopte ons, het publiceeren dezer mededeelingen, ons welwillend verstrekt, tot heden nit te stellen. - 1 - i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2