Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Zondag 4 October 1903. No. 7717. TWEEDE BLAD. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PBU8 YAH DIT BLAD: Y«or Schiedam per 3 maandenf 4.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 ijl PRIJS DER ADYERTENTIÉH: Van 16 regelsf 0-00 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 3 October 1903. De Macedonische kwestie. Dat ook van Russische zijde het bezoek van den Tsaar te Weenen onder de tegen woordige omstandigheden van ongemeen belang wordt geacht, bewijst wel de uit lating der oifieieuze organen. Het Journal de St. Petersbourg schrijft, dat het bezoek van den Tsaar aan Frans Jozef onder de tegenwoordige omstandigheden een geheel bijzondere beteekenis heeft. De door de Oostenrijksche en Russische regeeringen te Constantinopel en te Sofia gevoerde ferme taal heeft voor het oogenblik het uitbreken van conflicten tusschen Turkije en Bulga rije belet, maar Oostenrijk en Rusland zijn zich wel bewust, dat een verdere ontwikke ling van hunne op het behoud des vredes gerichte pogingen noodig zouden kunnen worden. De dan te nemen maatregelen vormen zonder twijfel het onderwerp der tegenwoordige besprekingen van de beide door huri ministers van buitenlandsche zaken vergezelde vorsten. Vertrouwend op de liefde tot de vreden van beide regee vingen, verwacht geheel Europa van de tegenwoordige besprekingen een weldadigen invloed voor de oplossing van de Balkan crisis. Te Constantinopel is men van meening dat aan Ruslands en Oostenrijks optreden te danken is, dat de nieuwe maatregelen van eene adviseerende commissie, onder zoek en bestraffing der uitspattingen van de troepen, den wederopbouw van verwoeste dorpen, enz. zijn genomen. Berichten uit Adrianopel, Monastir en Saloniki zeggen, dat de zuivering van het land van de opstandelingenbenden voortgaat en de vorming en beweging van nieuwe benden in de toekomst door geschikte strenge maatregelen wordt beperkt. In militaire kringen aan den Bosporus verluidt, dat de uit Klein-Azië komende fedifs-bataijons, aan wier mobilisatie nu gewerkt wordt, niet alleen als reserve moeten dienen, maar waarschijnlijk ook zullen worden gebruikt ter aflossing van de sedert lang mobiele en afgewerkte redifs lste en 2e klasse. In Klein-Azië worden volgens een bericht uit Constantinopel, in het geheel 78000 man gelicht, o. a. in Damascus, Aleppo en Kara Hissar, die elk eeu divisie leveren. Voorloopig zullen deze troepen bun districten niet verlaten, maar als zij, als versterkingen worden ontboden, zou het 'cger in de Rumelische provincie's, een sterkte van 400.000 man bereiken. Van het opstandsterrein komen verder Dog de volgende berichten Uit Sofia wordt aan de Times gemeld, dat de opstandelingen het half afgebrande Mehomia hebben bezet, dat nu door de Turken belegerd wordt. Batsjevo en Belin- tintsa moeten verwoest zijn. Volgens den correspondent van de Daily Mail te Sofia vreest de Bulgaarsche regee- ring voor een inval van de Turksche troepen zij zet dag en nacht haar krijgsberustingen voort. De miliciens moeten den len October onder de wapenen komen in plaats van 1 Januari. Aardwerken werden opgeworpen aan de grenzen en dagelijks komen de paarden en schietvoorraad aan. Men ver zekert officieus, dat Bulgarije den 12n October gereed zal zijn lot den oorlog. Draadberichten uit Sofia melden nog Volgens een telegram uit het klooster Rillo hebben de opstandelingen eergisteren - nacht een Turksch kamp om Razlog aan- aangevallen. En wordt wanhopig gevochten in de districten Razlog, Melnik, Demirhis- sar en Nevrokop. Ambtenaren uit de revolutionaire hoofd kwartieren verzekeren, stellige tijding te hebben, dat feitelijk de geheele christelijke bevolking van Razlog, ten getale van 3200 menschen, den 28n September is vermoord. Drie batterijen vesting-artillerie hebben Sofia gisteren-ochtend in de vroegte ver laten en zijn vertrokken naar de grens. De Hongaarsche crisis. Keizer Frans Jozef zal geijjk te voorzien was, pas na het vertrek van den Tsaar eene beslissing nemen over het verzoek tot ontslag van graat Khuen. Khuen gaat Zondag naar Weenen. Men vreest, dat de vergadering van den Hongaarsche Rijksdag, die heden op verlangen van de oppositie is bijeengeroepen, het besluit wil doorzetten om de uitgediende soldaten met verlof naar huis te zenden. Daar zulk een besluit de grootste verwikkelingen zou kunnen ver oorzaken, heeft men de liberale partij tot een beraadslaging bijeengeroepen om mon deling tegen zulk een overrompeling te betoogen. De regeering zal heden (Zaterdag) niet in het huis verschijnen. De Engelsche crisis. Eene rede houdende te Sheffield, heeft de Engelsche minister president Balfour gisteren medegedeeld, dat Milner geweigerd heelt minister van koloniën te worden. Milner zei hij achtte het niet mogelijk het ministerschap te aanvaarden, maar was het overigens volkomen met de regeering eens in hare rijks- en moederlands staat kunde. Milner meende de kiesche Zuid- Afrikaansche belangen beter ter plaatse zelf te kunnen behandelen. Balfour's rede te Sheffield wordt van verschillende zijden afgekeurd ze bevredigt eigenlijk niemand. De opmerking wordt gemaakt, dat Balfour de neteligste kwes- tiën eigenlijk niet aanroerde, uitgezonderd de flauwtjes behandelde fiscale kwestie ook de legerkwestie liet hij onaangeroerd. In een conferentie van conservatievo agenten te Sheffield is met algemeene stemmen een motie aangenomen, om Bal four's fiscale politiek goed te keuren. Rusland en Japan. Hoewel de correspondent van de Times gewaarschuwd heeft tegen geruchten over bijzondere krijgstoeristingen van Japan tegen Rusland, seint de berichtgever van de Daily Mail te Kobe, dat Japan een groote troepenmacht voor verzending naar Korea gereed houdt. De Japansche vloot blijft bij Massampo voor anker liggen. Volgens een bericht van de Daily Mail uit Hongkong heeft Rusland ook 10.000 Chineezen te Port Arthur gewapend. Kazernes worden daar gebouwd voor 50.000 man. De toestand in Zuid-Afrika. Uit Kaapstad wordt aan de Times gemeld, dat de algemeene toestand in Zuid-Afrika met den dag verergert. De douane-ontvang sten te Kaapstad wijzen voor het eerst vermindering aan, en overal heerscht geldnood eD verzwakking van het crediet. De correspondent van de Standard te Johannesburg seint in gelijken geest en voegt er bij, dat de klachten toenemen over de onbekwaamheid en de grillen van de Engelsche bewindvoerders. wezen en voor de historie van Engeland in het algemeen, en voor die der moeder van den Koning in het bijzonder. Eeuwfeest te Rome. De Romeinsche correspondent van de Germania meldt, dat het eerstvolgend eeuwfeest van den H. Gregorius den Groote in 1904 te Rome op luisterrijke wijze zal worden gevierd. Tegen November wordt de publicatie verwacht van de feestelijkheden, die waarschijnlijk op den Zondag na Paschen zullen beginnen. Als voornaamste nummer op dit program zal prijken een internationale wetenschappelijke bijeenkomst van geleerden en vorschers op het gebied der oudheidkunde, liturgie, oud-christelijke letterkunde en liturgische kunst (kerkelijke zang, enz.). Verder zai in Sint Pieter een uitvoering van gregoriaansche gezangen vermoedelijk gedurende een door den H. Vader pontifi- caliter op te dragen H. Mis plaats hebben door een ontzagelijk groot koor van 1000 stemmen gevormd uit de leerlingen van verschillende seminaries en colleges, alsmede de opvoering van ludus paschalis uit de middeleeuwen. De viering van dit 13e eeuwfeest ter esre van den groeten H. Paus, aan wiens vurigen zielenijver, liefde voor de wetenschap, de kunst en de liturgie, de Kerk zooveel te -danken heeft, belooft dus grootscb te zullen worden. De Berkvervolging in Frankrijk. Mgr. Andrieu, bisschop van Marseille, die heftige taal had gebezigd tegen de wetten op de congregaties, is er voor gestraft met inhouding van zijn traktement. Maar binnen enkele dagen is er 25,000 francs voor hem bijeengebracht. De historie van Engeland. De koning van Engeland heeft de uitgave gelast van een bloemlezing van brieven van koningin Victoria, geschreven tusschen 1837 en 1871. Deze serie kan zeer belangrijk Bestuurbare ballons. De Braziliaansche Kamer heeft in derde lezing goedgekeurd een ontwerp, waarbij een internationale wedstrijd van bestuurbare ballons wordt uitgeschreven, die plaats zal hebben te Rio de Janeiro in 1904. Santos- Dumont zal natuurlijk aan den wedstrijd deelnemen. De pest in China. Uit Tienstsin wordt gemeld, dat de Chi- neesche autoriteiten maatregelen treffen om te verhoeden, dat de pest doordringt tot Pei-Tang. Men gelooft niet, dat de ziekte zich thans nog ernstig zal uilbreiden. Vervolg Binnenland. De datum voor de algemeene vergadering van het Nederlandsche Roode Kruis is thans vastgesteld. Zij wordt gehouden Zaterdag 7 November a.s. in het gebouw der sociëteit »De Ver- eeniging" in de Wiilemstraat te 's-Gravenhage. In deze vergadering zal o.m. worden overgegaan tot het kiezen van een candidaat der Regeering aan te bevelen voor de benoeming tot lid van het hoofdcomité. Uit Den Helder bericht men aan het Volk, dat het hoofdbestuur van den Matro- zenbond, dat in functie was toen een brochure tegen de werving werd uitgegeven, is gestraft met 14 dagen provoost met om den derden dag gewone voeding, voor het uitgeven der brochure. Een der bestuurders, die het certificaat van goed gedrag had, is dit eveneens afgenomen, Bovendien is namens den schout-bij-nacht te Den Heider aan den tegenwoordigen voorzitter te kennen gegeven, dat hij óók gestraft zal worden als hij niet zorgt, dat de uitgave wordt gestaakt. In Buitenlust had eergisteren te Utrecht een vergadering plaats van de Vereeniging van deurwaarders bij de belastingen, ter bespreking van de voorgenomen reorgani satie der deurwaardersbetrekking. De ver gadering was niet voor de pers toegan kelijk. Vee Yoor Zuid-Afrika. De geheele zending vee naar Zuid-Afrika vanwege de hoofdcommissie onder leiding van het Bureau van het Nederl. Landbouw- comité, bedragende 130 stuks, waaronder een 20-tal stieren heeft den 28en September per stoomschip Masbrona van uit Rotterdam de reis naar Kaapstad aanvaard. Door den secretaris van het Generale Boerenhulpfonds te Pretoria liet generaal Botha zijn dank en gevoel van erkentelijk heid betuigen voor de belangstelling en opoffering door het comité in dezen steeds aan den dag gelegd. Voorts heeft de heer Wolmarans, die tot NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 5