eengekomen, aan Frankrijk de oplossing ▼an de Marokkaansche kwestie op te dragen. Het zou echter niet het protectoraat ver krijgen en den bestaanden toestand moeten waarborgen. De mogendheden zouden thans onderhandelen over Gibraltar en Marok kaansche kustkwesties. Een gift tan 50.000 dollar van den Sultan voor de afdeeiing Marokko op de tentoon stelling te St. Louis wekt algemeene verontwaardiging, omdat eerst de Europee- sche schuldeischers moeten afbetaald wor den. Japan en Korea. De Japansche vloot kruist op 't oogen- blik aan de kust van Korea. Zij heeft ver scheidene regimenten aan boord. Groote brand te Bergen (Benegouwen.) De groote weverij van St. Denis nabij Bergen is gisteravond geheel in de asch gelegd. De schade bedraagt ruim millioen. De brand is te wijten aan kortsluiting van de electrische geleiding. Werkstaking te Hamburg. Op een vergadering van de afdeeiing kolen werkers van het bestuur der dok werkers is besloten, wegens de afwijzing der looneischen op alle kolenplaatsen, waar niet 4.50 mark voor een werkdag van tien uur betaald wordt, te staken. Treinontsporing in Rusland. Volgens een telegram uit Oesa is de trein waarmede de minister van binnen- landsche zaken, Piehve, reisde, den 30en September bij Smoling ontspoord. De ont sporing was het gevolg van het botsen der machine tegen een van de ossen, die door Basjhiren over de spoorweg gedreven worden naar Tsjeljabinsk. Er zijn bij het ongeval geen menschen omgekomen, de machine en de drie eerste wagens werden eenigszins beschadigd, de wagen, waarin de minister zat, bleef onbeschadigd. De gouverneur van Oesa ging zelf met een hulptrein naar de plek van het ongeluk. De minister zette nog denzelfden dag de reis voort. Spoorweg op de goudkust. Volgens een telegram uit Afrika is de spoorweg van Coomassi, hoofdstad van het koninkryk der Achantes, naar Sehondi, in exploitatie gebracht. De inlandscne prinsen hebben bet traject, 300 K. M., afgelegd en waren verbaasd over den gewaagden rit. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 6 October 1903. Volksbadhuis. In de week van 28 Sept.—4 Oct. 1903 werdeD genomen 270 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 23 kuipbaden 39 regen 16 regen 142 school 40 kinder ja3ct 10 De kapper trok zich ontevreden terug, Dan kwam mevr. Guichot weer tot zich zelf en trad de eetzaal binnen. Dat was spelen met het noodlotBricard snelde weer naar den winkel van den kap per en bad hem nog ééns de veertiende te willen zijn. Ditmaal weigerde de kapder nijdig. Bricard alléén terug- liet diner had een somber verloop; wei nig werd er gesproken, en gedrukt zat men naast elkander, allen bezig sombere beel den te verdrijven, opdoemend in den geest. De kapitein der sapeurs alléén sloeg zijne kwinkslagen uit, maar zij bleven zonder weerklank. Ik spotte hij, lach met jelui onge luksgetal. Wat dunkt u er van, mr. Tapi- nois Gij zijt, geloof ik; nummer dertien. De aangesprokene grijnsde eens even, zeggend»men kan nooit weten Het middagmaal eindigdeieder trok zich haastig terug. Wat kome, komt ten gestelde tijd", zingt Faust en terecht. Drie dagen later lichtte de notaris mr. Tapinois zijn hielen, natn acht duizend francs mede, met de geneele fortuin van Bricard. Nummer dertien liet zich niet meer zien. Bricard moest zjjn kasteel verkoopen en niemand wilde er aan. Gedurende de maand Sept. 1903 werden genomen 1071 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 85 kuipbaden 134 regen 68 regen 564 school 157 kinder a 3 ct 63 Gisteren-middag bekwam vrouw Rosman, wonende aan den Rotterdamschen dijk, brandwonden aan beide beenen, doordat daarover heet water werd uitgestort uit een emmer die zij droeg, waarvan de band los was gesprongen. Zij werd door een buurvrouw verbonden. Voor den gemeenteraad te Rotterdam zijn gisteren candidaat gesteld de heeren A. Robertson W.Azn. (lib.) en H. J. En- gelie (kath.) Door de Rotterdamsche recherche is Zaterdag-avond in een logement aan de Hoogstraat aldaar aangehouden een Duitsche boekhouder uit Ottersdorff, wiens aanhouding verzocht was door de justitie aldaar als zijnde hij verdacht van verduistering. In afwachting zijner uitlevering is hij overgebracht naar het huis van bewaring. Gisteren-ochtend is de dienst begonnen met den nieuwen Vlaardingsche tramomni bus. Door het slechte weder maakte reeds velen gebruik van den bus, die zeer gerie felijk is. Het is vooral voor degenen, die van halte Schiedamschendjjk komen, zeer gemakkelijk. De stranding aan den Hoek. De bijzondere berichtgever de IV. R. Ct. meldt van den Hoek van Holland: Toen de open boot, waarin de bemanning van den logger Président Carnot redding had gezocht, door een stuk water werd volgegooid en kwam te zinken, was de stoomreddingsboot President van Heel naar haar flinke kapitein, G. Jansen, mij meedeelde, niet ongeveer twintig meter, zooals in mijn bericht in het Eerste Blad C staat, maar nog slechts zes of zeven meter verwijderd. De schipbreukelingen en de bemanning van de reddingboot hadden al met elkaar gesproken. Als de overladen jol het nog eenige oogen blikken gehouden had, zouden allen gered zijn geworden. Nu ze zonk, zouden hoogstwaarschijnlijk allen verdronken zijn, indien de President van Heel ook maar een paar minuten later gekomen was. Het manoeuvreeren met de reddingboot ging betrekkelijk moeilijk, omdat er slechts 8 voet water stond. Verder meldt bedoelde correspondent nog, dat de kaptein en de stuurman elkaar vast omstrengeld hielden in de branding. De kapitein Auguste Vidal, is nog een jonge kerel, 28 jaar en ongehuwd. Bij laag water komt nog een gedeelte van het wrak der Président Carnot boven. Het beheer is voorloopig in handen van de strandvonderij. BINNENLAND. Men meldt uit Schwerin (Mecklenburg.) H. M. Koningin Wilhelmina en de Prins der Nederlanden zijn sedert Zaterdag de gast van den Groothertog ten Hove te Ludwigslust en waren Zondag tegenwoordig bij de groote Ludwigsluster rennen. Gister namiddag keerde het hooge gezelschap naar Rabensteinfeld terug. De minister van Binnenlandsche zaken heeft zijne beschikking van 18 September 1903 Staatscourant, van 19 September 1903), waarbij Marseille is besmet verklaard wegens pest, ingetrokken. De heer H. C. V. de Bruijn, secretaris generaal van [oorlog, verzoekt het H.blad bericht tegen te spreken dat hij tegen het einde des jaars's lands dienst zai verlaten. Omtrent den diefstal aan het departement van oorlog loopen nog allerlei berichten. Dat M. de mogelijkheid van ontdekking voorzien had, schynt het geval te zijn. Men verzekert nl., dat hij een revolver in zijn lessenaar had liggen, en dat daarom de arrestatie met beleid plaats had. Hij werd zooals vaak gebeurde bij den minister geroepen en vond daar den officier van justitie, dje hem dadelijk meenam na zijn bekentenis. Het voornemen bestaat binnenkort de Bibliotheek van het Departement van Koloniën wegens gebrek aan de noodige plaatsruimte uit dat gebouw over te brengen naar een door de regeering gehuurd huis aan den Schenkweg te 's-Gravenhage. Tevens wordt vernomen, dat het plan zou bestaan in dat perceel later ook te vestigen de bij het Departement behoorende bureeien voor de statistiek, welke zich thans tijdelijk bevinden in een huis aan het Plein, hoek Heerestraat. Atjeh. Het Hbl. en het N. v. d. D. ontvingen uit Batavia een telegram, meldende, dat als belooning voor zijn buitengewonen moed, zijn beleid, trouw en uitstekende plichtsbe trachting, de onderluitenant Christoffel benoemd is tot tweede luitenant. Deze onderluitenant was een der hard nekkigste vervolgers van den pretendent- sultan en van Panglima Polem. In de Indische bladen is meermalen op zijn bevor dering tot officier aangedrongen. Hof van Arbitrage. In de zitting van het scheidsgerecht in de Venezuela-kwestie trachtte de agent van Venezuela, mr. Veigh, uitvoerig aan te toonen, dat Engeland, Italië en Duitschland geenerlei aanspraak kunnen maken op preferentie hunner vorderingen op Vene zuela, aangezien de oorlog door hen tegen dit land gevoerd volkomen onrechtmatig en ongegrond was en het indruischte tegen den geest der Haagsche Conventie om be looning te geven voor het voeren van onrechtmatige oorlogen. Ook in de voortgezette vergadering van het scheidsgerecht wraakte mr. Veigh Engeiands gewelddadig optreden in den oorlog, dat enkel in 't belang van effecten houders en financiers geschiedde. De voorzitter van het scheidsgerecht in het geschil tusschen Venezuela en de Mogendheden, graaf Moerawitsjot, is gister avond naar Parijs vertrokken. Ook de Itahaanschen senator Pierantoni, is reeds naar Rome teruggekeerd. De heer mr. Veigh reist morgen naar Amerika af. Met ingang van 15 dezer wordt de halte Ouderkerk aan den spoorweg Gouda— Rotterdam voor het verkeer geopend. Volgens den correspondent hier te lande van De Volksstem hebben eenige Nederlan ders een commissie gevormd met het doel oud-president Steyn een huldeblijk aan te bieden. In korten tijd had men een kapitaal van f 24.000 byeen, dat men den president zou doen toekomen. Een tweede commissie zou het groote publiek gelegenheid willen geven bijdragen voor een internationaal huldeblijk te storten. Men meldt aan de IV. R. Ct. Wegens totale onbekendheid van het Duitsche volk en zelfs van de Duitsche regeering met de Nederlandsche landbouw- toestanden, is door die regeering thans een ambtenaar aangesteld, dr. Julius Frost, sociaal oeconoom, met standplaats 's-Gra venhage, om zich op de hoogte te stellen speciaal van de oeconomische toestanden in ons land en daarover te rapporteeren. Deze ambtenaar is thans bezig achter eenvolgens alle provincies at te reizen en met landbouwers en landbouwersspeciali teiten den toestand van het bedrijf en den landbouwenden stand te bespreken. Dezer dagen vertoefden de leden van de Commissie voor de Grafelijke zalen en van de Huishoudelijke Commissie der beide Kamers van de Staten-Generaal geruimen tijd in de in restauratie zynde Gravelyke Zalen, in verband met de inrichting der voormalige hofzaal tot Troonzaal. Gisteren herdacht de Kamer van Koop handel en Fabrieken te 's-Gravenhage haar 'ijHig-jarig bestaan, dat eigenlijk op 1 Oct. jl. viel. Daartoe kwam de Kamer gister-middag bijeen in een der zalen van het hotel de Twee Steden. Met de leden en den secretaris der Kamer, mr. Verbroek, was mede getuige van de viering van dit vijftig jarig jubileum de wethouder dr. J. Th. Mouton, niet als vertegenwoordiger van het Gemeentebestuur, doch- als de eenig in leven overgeblevene van hen, die sedert 1835 achtereenvolgens het voorzitterschap der Kamer hebben vervuld. De heer Mouton leidde als voor zitter van 1874 tot 1878 de vergaderingen en werkzaamheden van het college. De te 's-Gravenhage uitgebroken pokken- gevallen zijn tot dusver beperkt gebleven tot leden van een familie. Drie woningen zyn besmet verklaard. De lijders worden allen thuis verpleegd. De inspecteur der Volksgezondheid heeft in overleg met den burgemeester maatregelen genomen om verdere verspreiding der ziekte tegen te gaan. Prof. Straub bespreekt in het Tijds. v. Geneeskunde (no. 14) de geruchten over de aanstaande benoeming van een homoeo- paath als opvolger van prof. Rosenstein aan de Leidsche universiteit. De schrijver voelt veel voor de denkbeelden, door »T. C." ontwikkeld in het Hom. Maandblad geen homoeopatisch opvolger van prof. R. en ook geen universiteitskliniek, maar wel benoeming van een Hinken arts als docent, met de gelegenheid om in een homoeopa tisch ziekenhuis^ aan te toonen, dat zjjn theoretische uiteenzettingen gegrond zjjn op de ervaring aan het ziekbed. Op het kerkhof te Heemstede, waar gisteren in tegenwoordigheid van vertegen woordigers der Koninklijke Familie en tal van autoriteiten, het stoffelijk overschot van jhr. mr. Schorer, vice-president van den Raad van State, werd teraarde besteld, hield namens dit college jhr. mr. Humalda van Eysingh een waardeerende grafrede. (Het oudste lid van den Raad mr. Heyden- rijck, was om gezondheidsredenen verhinderd aanwezig te zijn.) De enkele pokkengevallen, welke te Amsterdam zijn voorgekomen, zijn niet toegenomen. Aan twee woningen is thans nog het biljet «Besmettelijke ziekte, pokken" aangeplakt. In het Wilheimina-Gasthuis worden op het oogenblik vier pokkenlijders verpleegd en bevinden zich tien personen, allen familieleden van de lyders, in obser vatie' In de afgeloopen week deed zich geen enkel nieuw geval voor. Gisteren heeft tusschen het arbeiderco mité en de firma Spanjaard te Borne, een conferentie plaats gehad. Men is tot geen resultaat gekomen. De justitie stelt een onderzoek in naar aanleiding van geruchten, als zouden by de jongste gemeenteraadsverkiezingen te Kerk- driel, toen de heer Van Heeswyk bij herstemming met den heer Van Heiningen gekozen werd, sommige kiezers door geld zyn omgekocht. Bij den Raad van Nymegen was Zaterdag ingekomen een schryven van de commissie voor het huldeblyk voor wylen mr. W. Francken N.Gz., H. L. Terwindt en J. H. Graadt van Roggen (die indertijd vormden de commissie voor den uitleg der stad), waarbij aan de gemeente werd aangeboden een door den heer A. van Wely vervaardigd schilderstuk, waarop afgebeeld genoemd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2