Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 18 L 26ste Jaar*:. Donderdag 8 October 1903. No. 7720. Bureau Beterstraat 54). Telefoon No. 85. ALGEMEEN OVERZICHT. PB IJS Til BIT BLJlDi ▼oor Schiedam per 3 maandent 1.50 Franco per post door geheel Nederland f - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIÉN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 'E aupremi apostolatus cathedra. L Oe Pauselijke Encycliek, de eerste van H. Pius X, ligt thans in zijn geheel voor °ns. ^ij haasten ons daarom het zeer korte uittreksel, dat wij daarvan bereids Saven, aan te vullen. Zooals wij zeiden, stelt Z. H. voorop, dat hij door tranen en gebeden getracht heeft de hooge waartigheid van zich verre te houden. Met den H. Anselmus, bij het aan vaarden van de bisschoppelijke waardigheid to Canterbury, zegt hij ïGetuige zijn myne tranen en zuchten, die nog nooit te voren een smart mij deed slaken vóór den dag, waarop mij het zware lot ten deel viel de kerk van Canterbury te leiden. Dit weten allen, die op dien dag mijn aangezicht hebben aanschouwd. Ik was meer een doode dan een levende gelijk, bleek van verwondering en van angst. Aan Mijn verkiezing, ja, ik kan zeggen aan het noy aangedaan geweld, heb ik weerstand geboden zooveel mogelijk was, zonder de Waarheid te verkrachten. Maar ik moest ervaren, dat God mijn streven met eiken hag meer scheen te weerstaan, zoodat ik voor Zijn raadsbesluit buigen moest. Niet door de menschen, maar door God over wonnen, kan ik niet anders, dan dat ik na krachtig gebeden en verzocht te hebben, hezen kelk zoo mogelijk voor mij te laten voorbijgaan, tegen mijn eigen wil my aan hei raadsbesluit van God onderwerpen". Drie gronden geeft Z. H. aan, om het Pausschap af te wijzenZijn eigen onwaar- higheidde groote verdiensten van zijn voorganger en de toenemende ziekte der Maatschappij, welke door haar afval van ten verderve wordt gevoerd. Maar eens de waardigheid aanvaard, richt Z' H. het oog op Hem, die ons sterkt, en Wil hij, in vertrouwen op God den herder- stat aanvaardend, by de leiding der Kerk *lch slechts een doel stellen»instaurare °Mnia in Christo", alles in Christus te Vernieuwen. Voor de menschelijken maat schappij wil hij niets zijn dan de dienaar Cods, die op Gods bevel de Kerk bestiert. Cods zaak is daarom zijn zaak, waaraan Ü'j besloten is al zijn krachten en geheel 'ïjn leven te geven. Tot vervulling dier taak doet Z. H. een heroep op de Bisschoppen. Hij doet dit met Veel vertrouwen, want als Hij op dezer steun niet rekenen kon, zouden de Bis schoppen den strijd moeten miskennen die °veral tegen God gevoerd wordt, waardoor M 't bijzonder en in 't openbaar leven geen *cbt meer op Hem wordt geslagen, maar integendeel alle krachten samenspannen om he gedachten aan God en de erkenning van Cod in de harten te onderdrukken. Wanneer men dan ook den toestand overschouwt, zou men gaan vreezen, dat het einde der tijden nabij is. Naar het woord van den Apostel een teeken van den Antichrist, heeft de mensch zich in de plaats van God gesteld en zich boven alles verheven wat God genoemd wordt. In zijn waan gaat bij zeits zoover dat hij, ofschoon hij de gedachte aan God niet geheel uit zijn geest kan bannen, de majesteit Gods terugwijst en de zichtbare wereld zich tot tempel heeft gekozen, waarin hij aanbidding eischt. In den tempel Gods zit hij en doet alsof hij zelf God was. De uitslag van dezen strijd kan elk voorzien, die gezond van geest is. De mensch kan zijn vrijheid misbruiken en de rechten van den Schepper minachten, doch de zege is ten slotte altijd aan God en de nederlaag is des te nader, naarmate de mensch overmoediger wordt in zijn hoop op zegepraal. Maar waar dit ons aller overtuiging is, belet dit niet dat allen, ieder in zijn kring, het werk Gods moeten helpen verhaasten. Dit eischt niet alleen onze plicht, maar ook het welzijn der menschheid, die tever- geets naar vrede smacht, zoolang zij dien vrede buiten God zoekt. De menschen tot God terugbrengen, kunnen wij echter alleen door Jezus Christus. En daarom moet ons streven zijn, alles in Christus te vernieuwen en aldus alle menschen tot God terug te brengen. De weg naar Christus nu leidt door de Kerk met haar leer, haar geboden en haar talrijke genademiddelen, en dus is het plicht de menschen, die van God zijn afgedwaald, terug te voeren tot de Kerk. De heilige wetten van het Evangelie moeten daartoe weer in eere worden her steld; de door de Kerk verkondigde waar heden omtrent de heiligheid van den echt, de opvoeding en het onderricht der kin deren, het bezit en gebruik der aardsche goederen weer worden ingescherpt en het evenwicht tusschen de verschillende klassen der maatschappij naar de christelijke leer worden hersteld. Z. H. zal hiernaar streven, maar rekent op de Bisschoppen om hem door hun heiligheid, wetenschap en ijver te onder steunen. Hun eerste zorg moet zijn d e opleiding der geestelijken. Allen, die de H. Wijding ontvangen moeten weten, dat zij den geiyken plicht hebben dien de H. Paulus aangaf met de woorden: Mijn zonen, die ik opnieuw doe geboren worden, opdat Christus zich in a zou vormen. 'Hoe kan men echter dit ambt uitoefenen, waar men zelf Christus in zich heeft op genomen en zoo opgenomen dat men het woord van den Apostel op zich zelf kan toepassenIk leef, maar niet ik leef, doch Christus leeft in my. Christus beduidt voor my leven? Gaat alle geloovigen de vermaning aan, dat wij den volmaakten hemel tegemoet gaan, in verhouding tot het tijdstip der vervulling van Christus zoo betreft dat toch voor alles den priester Deze wordt daarom de tweede Christus genoemd, niet alleen wegens zijn gemeen schap met Christus in macht, maar ook wegens de navolging van het werk, dan k waaraan hij een afbeelding van Christus zijn moet. De vorming van den clerus tot een vol maakt leven moet daarom uw eerste taak zijn. Zorgt daartoe, dat de inrichting en bestuur der Seminaries in overeenstemming met de voorschriften zij,opdat zij bloeien in leer en in zeden. Voor ieder uwer zy het Seminarie de vreugde des harten. Laat niets na wat haar tot voordeel zijn kan, zooals het door het Concilie van Trente is bepaald. Vergeet bij het toedienen der wijdingen niet wat Paulus aan Timotheus bevalLegt niemand te snel de handen op en hebt steeds voor oogen, dat in 't algemeen de kudde in de toekomst zal zijn, zooals de onder uwe hoede aange stelde herders waren. Een buiten de zaak staande aangelegenheid mag op U geen invloed hebben; doch gij zult slechts letten op God en op de Kerk en op het eeuwig zielenheil. De meuwgewijde priesters zullen onze belangstelling niet derven. Laat hen, zoo vragen wij u met aandrang, dikwijls tot u komen, ontvlamt hun ijver, opdat zij slechts Gods eer en het heil der zielen najagen. Wij zullen onzerzijds op de wacht staan, opdat niet de leden der geestelijk heid in de valstrikken verward raken van een zoogenaamd nieuwe en bedrie- geiijke wetenschap, die met Christus niets gemeen heeft en met verblindende schijn redenen de dwalingen van het rationalisme en het semi-rationalisme ingang tracht te verschaffen. Daartegen waarschuwde reeds de apostel Timotheus. (Slot volgt). 7 October 1903. üe Macedonische kwestie. Uit Sofia wordt aan de Times gemeld, dat de nota door de vertegenwoordigers van Oostenrijk en Rusland aan den Bulgaarschen minister-president overhandigd, gelijkluidend is met de nota die de Porte ontving. De vertegenwoordigers hadden tevens de op dracht bij het overhandigen der nota zeer ernstige vertoogen te richten tot de Bul- gaarsche regeering en haar te waarschuwen dat de Mogendheden in verband met de genomen besluiten van Bulgarije loyale medewerking verwachten aan den verzoe- ningsarbeid. Indien het dat niet doet, zal het blootstaan aan de ergste rampen. Het Turksche gezantschap te Parijs maakt het volgende telegram van Havas uit Constantinopei bekend: De Turksche troepen zijn op twee plaatsen, te Bazlik en Tunoes Hissar (wilajet Monastir) in botsing geweest met Bulgaarsche opstandelingen. Er sneuvelden 56 opstandelingen onder wie twee aanvoerders en velen werden in hech tenis genomen. Een andere bende doodde 4 Turken, terwijl twee Turken gewond werdendaarna deed de bende een aanval op het dorp Padjosa, maar zij werd door de troepen verjaagd. Telkens komen nog boeren, die zich bij de opstandelingen aangesloten hadden, hun wapens en patronen bij de overheid inleveren. Een draadbericht uit Saloniki meldtDe opstandelingen in het district Razlog hebben hun doel volkomen bereiktzij hebben de dorpen plat gebrand, de Turksche bevolking vermoord en het vee meegevoerd. Zij zijn in goede orde teruggetrokken, voordat de Turken versterkingen gekregen hadden. Het aantal vermoorde Turken wordt van 500 tot 2000 geschat. De gedoode 3ulgaren zijn 150 in getal, onder wie 130 boeren, de overigen zijn leden van de benden. Er zijn ongeveer 100 Turksche soldaten gesneuveld of gewond. De min of meer sensationeeie telegrammen eergisteren ontvangen over een treffen terecht met grooie bezorgdheid tegemoet gezien tusschen Bulgaarsche en Turksche troepen vinden wij nergens bevestigd. Wel lezen wij, hoe men uit Sofia seint, dat er van een botsing bij Demir Kapoe daar niets bekend ishetzelfde wordt nadrukkelijk uit Belgrado geseind. Voorloopig heeft men dus niet veei waarde aan die ernstige tijdingen te hechten. De Hongaarsche crisis. Op de jongste audiëntie, welke keizer FraDS Jozef aan graaf Kbun Hederrary verleende en die een uur duurde, is gee nerlei beslissing genomen. Na graaf Hedervary werd dr. Yon Körber in gehoor bij den Keizer ontvangen. Op verzoek van Z. M. bleet Hedervary nogteWeenen, Gisteren zou hy weer bij den Keizer komen en van deze audiëntie verwachtte men be langrijke beslissingen. Chamberlain aan 't woord. De afgetreden, welberuchte Engelsche minister van koloniën was gisteren in Schotland aan 't woord. Op de meeting te Glasgow, waar hij met razend enthousiasme ontvangen werd, zei hij in zijn redevoering o. m. het volgende^Niettegenstaande de bakermat van den vrijhandel te Glasgow ligt, ben ik niet bang hier te verschijnen om den vrijen invoer te bestrijden, nog minder ben ik bevreesd preferentieele rechten voor de koloniën te bepleiten. Nadat hij Balfour zijn hooge hulde had gebracht, wees hij op eenige smadelijke aantijgingen en verklaarde met warmte dat hij er nooit aan gedacht had te wedijveren met zyn vriend en leidsman. Het land moet opgevoed worden voor den strijd over de fiscale kwestie. Daar wenscht hij het land op voor te bereiden, want als het in dezen strijd het onderspit delft, zal het zijn plaats onder de groote mogend heden verliezen. De handel van het land heeft gedurende de 30 laatste jaren feitelijk stil gestaan, de uitvoer nam toe met 20 millioen pond, waartegen de Vereemgde Staten een vermeerdering hadden van NIEUWE SGHIEDA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1