Stads- en Gewestelijk Nieuws. De toéstand in Zuid-Afrika. De Kaapsche regeering maakt zich, blijkens telegrammen uit Kaapstad, eindelijk ongerust over den toestand in de Karroo, waar in twee jaren geen regen gevallen is. Vele gezinnen lijden reeds gebrek en men vreest voor hongersnood in deze streek. De limes deelt in haar city-overzicht mede vernomen te hebben, dat de Porta- geesche regeering hare goedkeuring heeft gehecht aan eene overeenkomst, door de Nyassa-Compagnie gesloten met de veree- niging voor het werven van Kaffers als arbeiders voor den Witwatersrand, waarbij die vereeniging het recht krijgt gedurende twee jaren de noodige mijnwerkers aan te werven in Nyassaland, waarna zij hen weer daarheen moet zenden. De Standard verneemt uit Johannesburg, dat Andries Cronjé, de gewezen nationale verkenner, telegrafisch geluk heeft gewenscht met diens fiscale plannen, er bijvoegende dat zijne hervormingen Zuid-Afrika weer op de been zouden helpen. Uit Rome. Z. H. de Paus ontving Zaterdag in particuliere audiëntie den apostolischen delegaat van Griekenland, mgr. Delenda van Athene, die een eigenhandigen brief van koning George overreikte. Paus Pius X verrast de oudgedienden van 't Vaticaan voortdurend met nieuwigheden. Zoo wil hij geen met goud en zilver gesierd tafelgerei op zijn tafel zien, maar gewoon aardewerk. Toen de Paus hoorde, dat het keuken- personeel geen recht heeft op voeding, maar zich dat zelf van zijn loon moet verschaffen, gaf hij bevel, dat voortaan alle personen in zijn dienst kosteloos voedsel zouden ontvan gen. De hofmeester merkte daarentegen op, dat 't een zeer oud gebruik, en het loon op de kostderving berekend wasmaar de Paus antwoordde: »Het gebruik kan oud zijn, maar het is daar niet beter om. Den kost weigeren aan het personeel, is de menschen verleiden tot stelen." Toen Pius X hoorde, dat nonnen aan zijn drie zusters ieder een prachtigen hoed hadden gezonden, liet hij terstond die ge schenken terugbrengen. >Mijn zusters heb ben nooit hoeden gedragen", zei hij, ven zij behoeven nu geen dames te worden, omdat hun broeder Paus geworden is". Van behoefde zijde wordt thans het be richt bevestigd, dat in het aanstaand con sistorie mgr. Merry del Val naar men weet een Spanjaard kardinaal zal worden en dao definitief tot staatssecretaris zal worden benoemd. Ongeregeldheden in Sptuye. Een draadbericht uit Bilbao meldt Manisestanten hebben zich vergrepen aan verscheiden huizen, die godsdienstige op schriften droegen. De gendarmerie kwam tusschen beiden, doch is met steenregen ontvangen. Volgens de Epoca is de botsing ontstaan tijdens den pelgrimstocht. Er zouden 3 dooden en 29 gekwetsten zijn. Volgens nader bericht zyn bij de onge regeldheden vier gendarmen en een officier gekwetst. Veertien personen zijn in hech tenis genomen. De orde is hersteld. Rusland en Frankrijk. De Petit Parisien verneemt uit Petersburg, dat om den minder aangenamen indruk weg te nemen welke te Parijs door zyn tocht naar Italië kon worden teweeggebracht, de Tsaar eerlang aan Frankryk veen buitengewoon blyk van sympathies zal schenken. Instorting in Hongarije. Een brand in een veenachtige streek is oorzaak geweest van de instorting van het oorp Börlevy. Talrijke huizen zijn in puin gevallen. Vier menschen zijn gedood en verscneiden zwaar gekwetst. De oogsten op de hoeven zyn vernield. Schiedam, 13 October 1903. Volksbadhuis. In de week van 5 Oct.11 Oct. 1903 werden genomen 204 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 10 kuipbaden 31 regen 9 regen v 112 school v 40 kinderva3ct 2 De Hoogstraat ondergaat weder een# aanmerkelijke verfraaiing, die zeker door veieu in het belang van den welstand reeds lang gewenscht is de uitgebroken branderij, vroeger van den heer W. B. Melchers, met den blinden muur van de kolenplaats worden weggebroken en vervangen door een 4-tal winkelhuizen, waarvan 2 met bovenwoningen. In de vergadering van het bestuur der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond is gisteren-avond besloten, de benoeming van den concierge van het Bondsgebouw een half jaar uit te stellen. Naar wij vernemen, is onze oud-stadge noot, de eerw. heer C. M. Wouterlood H.Jzn, den 15n Augustus II. priester gewijd, tot kapelaan te Oegstgeest benoemd. Ds. D. Ringnalda, predikant bij de Gere formeerde Kerk B alhier, heeft voor het beroep naar die gemeente te Bunschoten bedankt. Gisteren-middag werd by ongeluk de 6-jarige C. v. d. S., wonende aan de Groote Markt, door een fietsrijder omver gereden. Het meisje was bewusteloos en werd bij gekomen naar huis gebracht, waar later haar toestand bevredigend was. Heden-ochtend is alhier in een logement aangehouden de reizende koopman H. P., in het Alg. Politieblad gesignaleerd om te worden aangehouden en opgezonden naar den officier van justitie in den Haag, daar door de rechtbank aldaar rechtsingang en bevel tot instructie en gevangenneming tegen hem was gegeven. Hij is ter beschikking van den officier van justitie naar den Haag opgezonden. Onder de gemeente Vlaardinger-Ambacht, ongeveer op dezelfde plaats, waar voor eenige weken het barkschip Rosa in vlammen opging, is aangespoeld het lijk van een zeeman, die moet zijn herkend als behoo- rende tot de bemanning van het Fransche loggerschip, dat de vorige week nabij den Hoek van Holland verging. Nader meldt men hieromtrent nog Zondag zijn weder twee lyken van de verongelukte Fransche matrozen aangedre ven, nl. te Vlaardinger-Ambacht dat van Jules Murette en te Hoek van Holland dat van Henri Gournay. Door den hevigen storm van Zaterdag II. was het zeil van een der wieken van den molen te Naaldwijk losgegaan. Om dit te herstellen, ging de molenaar J. R. op de wiek staan en terwijl hij bezig was, werd de molen in beweging gezet, zoodat J. R. in de hoogte werd medegenomen. Gelukkig behield hij zijne tegenwoordigheid van geest, klampte zich stevig vast en riep om hulp. Hij moest echter een geheele omwenteling maken; toen liet hy los, grijpende naar het nog steeds fladderende zeil en kwam erg onzacht op de balie neer. Gelukkig kwam hy er met een paar kneuzingen at. Tegen een werkgever te Delft, die een jongen van nauwelyks 11 jaar arbeid deed verrichten tusschen de schooluren, is proces verpaal opgemaakt. De knaap verdiende 30 cent per week. De vpatroon" trachtte het eerst te doen voorkomen, alsof de jongen zyn zoon was, maar de inspecteur van politie, die de overtreding constateerde, wist dat spoedig beter. BINNENLAND. Men meldt aan de Tel. uit Schwerin: Zaterdag was er feest op het 3lot Raben- steinfeld. Hertog Adolf Frederik van Meck lenburg, ritmeester bij het regiment garde kurassiers te Berlijn, broeder van Prins Hendrik der Nederlanden, vierde zijn 31en verjaardag en nu was er een familiefeest, waarvoor ook de groothertog met gevoig van zijn slot te Luawigslust naar Rabensteinfeld was overgekomen. De memorie van Antwoord der regeering op het haar overhandigd verslag betreffende het wetsontwerp over hooger Onderwijs is, naar wij vernemen, aan de commissie van voorbereiding toegezonden. Door deze spoedige behandeling zal het vermoedelijk gelukken kunnen, de samenkomsten tusscheD commissie en regeering nog vóór de staats- begrooting te doen afloopen. De gewone audiëntie van de ministers van Marine, van Oorlog en van Koloniën zullen op Vrijdag 16 Oct. a.s. niet plaats hebben. De lijd noemt nu ook het lid der Tweede Kamer jhr. mr. J. Roël, als in aanmerking komende voor het vice-presidentschap van den Raad van State. Malversatiën. In verband met de bekende malversatiën aan het departement van Oorlog en de daarop gevolgde arrestatie van een hoofd ambtenaar, verdient het volgende de aan dacht, schrijft De Residentiebode Bij de eerste afdeeling der Begrooting, Kosten van het Departement, is, onder artikel 5 f 27000 uitgetrokken. De Memorie van Toelichting verklaart dit bedrag woordelyk aldus dit onderwerp wordt een bedrag van 127.000, dat is 18000 meer uitgetrokken dan voor 1903 is toegestaan, en zulks in verband met de uitbreiding van localiteil tengevolge van het in gebruik nemen van het huis op het Spui no 75, en in verband met de omstandigheden, dat sedert jaren het uitgetrokken bedrag onvoldoende is gebleken en met betrekkelijk aanzienlijke bedragendoor overschrijving uit het artikel voor onvoorziene uitgaven aange wezenis moeten worden aangevuld." Commentaar overbodig. Alleen de opmerking, dat de in boven staande aanhaling cursief gedrukte woorden in de Memorie van Toelichting in romein dat wil zeggen, gewone letter voor komen. De Haagsche Kouter van de Prov. Groninger Toen ik gisteren langs een woning kwam, waar twee glundere dienstmeisjes, coket gekleed, gekapt ais Haagsche Hebe's dat kunnen zyn, rees een oogenblik het denk beeld bij mij op haar eens te vragen wat zij van zolderkeukens dachten Geluk kig hield ik my in. Ze hadden het druk over den ontrouwen dienaar aan het depar tement van oorlog, die nu acbter slot en grendel zit, referendaris M(orel). »Ja," zei 't eene lachtbekje, »je kent de mop zeker al 1 't Is nou geen Morel op brandewijn, maar op water en brood Men deelt aan het Vad. mede Een ontwerp van de ongevallenwet voor de Noordzee-visschers is aan het departement van Binnenlandsche zaken in gereedheid gebracht. In den loop dezer week zal het om advies gezonden worden aar het college voor de zeevisscherij. - 1 .t-Ü' Met het oog op de uitvinding der draad* looze telegrafie, stelt de regeering aan d® Kamer voor, aan het wetsontwerp, houdende aanleg, exploitatie en gebruik van telegrafen en telefonen toe te voegen een nieuw lid luidende »Deze wet is eveneens van toepassing op telegrafen en telefonen, waarbij de toestellen op de eindpunten niet onderling door draden of geleidingen zyn verbonden." Op de binnenplaats langs de vergaderzaal der Tweede Kamer is een toestel aange bracht ten einde den toe- en afvoer van lucht in de zaal langs electrischen weg te regelen. Deze electrische ventilatie is in de afgeloopen week beproefd en beantwoordde geheel aan de verwachting, die men daaraan voor de luchtverversching der zaal stelde. De rook, waarmede de zaal kunstmatig gevuld werd, trok bij het in werking brengen van den ventilator onmiddellijk weg. In de jl Zaterdag gehouden buitengewone vergadering van de Centrale Commissie voor de Statistiek werden o. a. nadere adviezen aan de regeering vastgesteld inzake het houden van de eerste algemeene be- drijtstelling hier te lande. De commissaris der Koningin in de pro vincie Groningen, de heer mr. C. C. Geert- sema, zal tengevolge van eene maagziekte waarschijnlijk gedurende geruimen tijd zijn ambt niet kunnen waarnemen. Z. H.Ed. Gestrenge wordt zoolang vervangen door den heer mr. H, C. H. Thieme, oudste lid van Ged. Staten. Eene operatie, die de lijder onderging, moet, naar wij vernemen goed gelukt zyn. De correspondent van het Hbld. te Ba tavia seint: De behandeling van de zaak-Gentis heeft een aanvang genomen. Het blijkt, dat groete verliezen door mijnbouw- en landbouwspe- culaties beklaagden brachten tot het plan, de Java-Bank te berooven. De schuden der firma Gentis bedragen twee-en-eer.-halve ton. Beklaagden legden volledige bekentenis at. De nieuwe Bisschop van Haarlem, Met eenvoudige plechtigheid heeft Z. D. Hw. mgr. Callier, nieuw benoemd bisschop van Haarlem, gisteren-ochtend 10£ ure bezit genomen van den bisschoppeiijken zeiel in de kathedraal van St. Bavo. Onder orgelspel kwamen in processie eerst binnen de kanunniken van het bisdom, die hun plaats innamen in de prachtig ge beeldhouwde banken voor het kapittel bestemd. Toen volgde monseigneur Callier, geleid door de secretarissen van het bisdom, de weleerw. hoeren Möllmann en Van Dam, en plaatste zich op een gewonen zetel voor het hoogaltaar. Daarna liet hy, nadat het Veni Creator door hem was geïntoneerd en door het kapittel gezongen, door secretaris Möllmann voorlezing doen van de Pauselijke breve van benoeming, welke breve daarop aan alle kanunniken werd vertoond. De nieuwe Bisschop las toen knielend met heldere stem de geloofsbelijdenis en zette zich daarop in zijn troon, waar hij met het paarse manteltje door de secreta rissen werd bekleed. In plechtigen optocht defileerden daarna de kanunniken, die door diepe buigingen hun hulde betoonden aan den nieuwbenoemde. Hierop nam monseigneur Gallier zijne oude plaats in de kanunnikenbanken, bad met het kapittel de Terst en bleef onder de conventioneele H. Mis, die door mgr. Lans, president van het seminarie te Warmond, werd opgedragen. Zooals men weet, zal de plechtige wyding van den nieuwen Bisschop, door mgr. H. van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, den 28n dezer (Aposteldag) mede in de kathedraal plaats hebben. i «Bureel- en lokaal behoeften, enz.Voor Op zslderkeukena wilde de dereotiee der huii- houdichoel over koken en braden in verband met de eischen der gezondheid de huisvrouwen onthalen. Kso.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2