Dagblad voor Schiedam en Omstreken. BLIND. 26ste Jaar^. Donderdag 15 October 1903. No. 7726. Bureau Beterstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJS A H DIT BLAD! ▼•or Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland f - 2. Afzonderlijke Nummers0.05 PRIJS DER ADTERTENTIËN: Van 16 regelsi ƒ0.60 Elke gewone regel meer - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 14 October 1903. De Kerkvervolging in Frankrijk. De meer uitvoerige verslagen van de Zondag door Combes te Clermond Ferrand gehouden rede ter gelegenheid van de onthulling van het standbeeld van Verin- gatonx, die, zooais de FraDsche radicale bladen zeer snedig(I) opmerken, evenals Combes streed om Frankrijk van de «Ro- tneinsche" overheersching te verlossen bevestigen, dat de premier daar eigenlijk niets nieuws gezegd heeft. Maar met hoe- veei republikeicsch en sectarisch feu sacré waarschuwde hij zjjn hoorders nogmaals tegen den viervoudigen vijand, den vier- koppigen draak, die Marianne bedreigt tegen royalisme, bonapartisme, nationalisme en clericalisme 1 Hoe toornde hij tegen die verdachte republikeinen, weike zich liberalen noemen, die op de kerkvervolgerspoiitiek van den ministerkritiek durven uitoefenen en daarom door hem worden voorgesteld als aanhangers van den. Syllabus I Met welk een overredingskracht drong hij aan op de noodzakelijkheid van de afschaffing der wet— Falloux, «die de helft der Fransche jeugd heeft uitgeleverd aan de bitterste vijanden her republiek" hoe smeekte bij de groepen he Linkerzyder de eendracht te bewaren en aldus voldoening te geven aan het republi" keinsche Frankrijk. Ja, Combes had het goedkeurend en bemoedigend telegram uit Marseille, getuigend van bewondering voor de energie door hem getoond by de ver dediging der leeken- en democratische tepubiiek" wel verdiend, en toen hij dan ook het spreekgestoelte verliet, uitte zicb de geestdrift by een groot deel der aan wezigen door bet zingen van de. «Mar seillaise" Misvan de «Internationale", die Deer en meer het oude en verouderde revolutiebed begint te vervangen. De Action van den apostaat Charbonnei la met het optreden van Combes en diens Feuilleton. Naar het Duitsch van Wilh. Thal. 1) Het was op een warmen Juni-avond in het jaar 1885. Een hevig onweer was °»er Parys losgebroken, en de voorbijgan gers gleden met haastige schreden over de straten, om zoo spoedig mogelyk onder h*k te komen. Ook een kleine aardige brunette van ongeveer twintig jaren zocht bescherming tegen den hevigen storm en rad een poort binnen om hier een toevlucht l® vinden. Waarlijk kon hare kleeding niet d te zeer door het slechte weêr lijden, Want zij vvas eenvoudig en bescheiden, en bewees voldoende dat haar draagster tot arme klasse behoorde. Een zwart kleed van merinos omhulde are slanke vormen terwijl een smaakvol •Dwerkte wit stroohoed met maankopbloe- bewonderaars blijkbaar maar half tevreden. In een artikel, gewijd aan het Congres te Marseille, noemt het blad de radicalen menschen, die eigenlijk half werk ver richten, en op politiek en sociaal gebied van den eenen dag in den anderen ieven, terwijl alleen de socialisten zich een vast doelwit hebben gesteld en daarop aanstaren zonder aarzelen of weifelen. De socialisten en vrijdenkers a la Charbonnei en consorten trachten bij hun streven naar het bereiken van hun ideaal het nuttige met het aange name te verbinden. Zoo heeft het comité der nationale Vereeniging van Vrijdenkers in Frankrijk dezer dagen een volgens de Action «belangrijke" vergadering ge houden, waarop besloten werd op Zondag avond 8 November het burgerlijk feest der rede te vieren in het Trocadero, op den 5n, 6n en 7o December te Reims een nationaal congres te houden, medio Decem ber in de salons van het Paleis d'Orsay een groot bal te geven en van nu af de voorbereiding te beginnen voor het algemeen Congres der vrije gedachte, op 20 September 1904 te houden te Rome. Charbonnei, de ziel der Vrijdenkersvereemgiug, is dus nu reeds organisator geworden van bals. Geen wonder sinds hij met madame Sevérine deel uitmaakt van een zelfde redactioneele combinatieTot welke belachelijke dingen de mania anticlericaiis voeren kan, blijkt uit een besluit van den gemeenteraad van het plaatsje Sainte Savme, die in hooge male aan Sintenvrees lijdend, den naam der stad veranderd heeft inSavine les Troves! Als dergelijke krasse maatre gelen niet in staat zijn Marianne op de been t; houden, dan moet het met haar gezondheidstoestand wel hopeloos gesteld zijn. Frankrijk en Italië. Op het feestmaal der Fransch-Italiaansche liga, gisteren te Parijs gehouden, werd in de redevoeringen verklaard, dat de reis men op het aardige hoofdje stond. Martha Duflou was inderdaad een kleine werkster op een mode-atelier en was juist op den terugweg naar huis. Het was tegen tien uur in den avond en de straten waren bijna leeg. Slechts een jonge man kwam met snelle schreden daar heen en zocht, hoewel hij een parapluie bij zich had, in de poort waarin Martha stond, een toevlucht. Nauwelijks was hij daar binnen getreden, toen een doordringende bliksemstraal de straat verlichtte en in het zelfde oogenblik een ijsehjke kreet de lucht doorboorde. «Almachtige God", riep het jonge meisje, «ik kan niets meer zien, alles is donker, de bliksem heeft mijne oogen getroffen, ik ben blind 1" Gevallen als deze, hoewel zij naar ver houding zelden voorkomen, zijn aan de geneeskundige wetenschap doorgaans niet onbekendplotselinge, door een bliksem straal te voorschijn geroepene blindheid is dikwijls geneesbaarberust zij evenwel op de verlamming der zenuwen dan is het uit zicht op de teruggave van het oogenlicht slechts zeer zwak. Een vloed van tranen volgde op de van het Itahaansche koningspaar den nauwen en onverbreekbaren band der twee zuster volken zal bezegelen. Er werden toosten uitgebracht op den wereldvrede, die zal geboren worden door de eenstemmigheid van alle volken. Een redenaar, die de politiek van Crispi aanviel, veroorzaakte een levendig incident, doordat Italianen op Crispi afgaven of hem verdedigden. De kreten van: leve Italiëleve Frankrijk! maakten een einde aan dit incident." Een draadbericht uit Pisa meldt, dat de Italiaansche koning en koningin, vergezeld van admiraal Morin, den minister van buitenlandsche zaken,en hun gevolg gisteren middag om 2.25 naar Parijs zijn vertrokken. Aan het station brachten de autoriteiten het koninklijk paar een afscheidsgroet, terwijl een ontzaglijke menigte het toejuichte. Even voor zijn vertrek ontving de Koning te Pisa de formeele mededeeling van den Tsaar, dat hij verplicht is zijn bezoek uit te stellen. De Macedonische kwestie. Inzake de Macedonische kwestie is ditmaal ai heel weinig nieuws. In hoofdzaak alleen een telegram van het Ottoraansche gezant schap te Parijs, waarin het volgende bericht wordt medegedeeld In een gevecht tus- schen de keizerlijke troepen en deBulgaar- sche opstandelingen in het district Fiorina hebben een honderdtal Bulgaren en 4 aan voerders den dood gevonden. In een ander gevecht in de omstreken van Ochrida zijn 22 opstandelingen gedood. Een Bulgaarsche boodschapper heeft dezer dagen de bij eiken oorlog en opstand onvermijdelijke rol van verrader gespeeld. Hij werd nabij Ochrida gevangen genomen en vertelde, waarschijnlijk om zijn pels te redden, aan de Turken waar zich in dat gebied groote holen bevonden, welke vol munitie en proviand waren, terwijl zij tevens een veilige schuilplaats boden aan beele benden opstandelingen. De Turksche woorden van bet jonge meisje, toen zij er aan dacht, dat zij nu met meer in staat zou zjjn voor haar levensonderhoud te zorgen zij kon immers niet eens zonder vreemde hulp haar weg naar huis vinden. De jonge man, die naast haar in dezelfde poort was komen staan, was een jonge boekhouder, genaamd Bertrand Camusardhij was een echt Parijzer kind en vreesde als zoodanig achter alles, zelfs de onschuldigste uiting, een list of zwendelarij te zien; Toen het jonge meisje zich derhalve over haar lotgeval beklaagde, trad hij naderbij en zag haar onderzoekend aan. Haar ge laat was niet in het minst aangedaan, de groote donkere oogen schitterden als te voren, en een licht rood deed de schoon heid van hare gelaattrekken nog meer uit komen. «Is hier dan niemand, die mij kan helpen vroeg zij, angstig hare hand uitstrekkend, «Maak u niet ongerust mejuflrouw", zeiae Bertrand op zachten toon, «ik wii u gaarne naar huis geleiden". «O, ik dank u mijnheer I" «Waar woont u mejuffrouw?" «Rue de Poissomère No. 126." «Dat is toch dicht bij mijn huis", zeide artillerie heeft de aldus verworven kennis benut om deze bergplaatsen en toevluchts oorden te vernielen met al wat er in was. Rusland en Japan. De Japansche gezant te Londen heeft aan een vertegenwoordiger der pers mede gedeeld, dat hij gisteren geruststellend nieuws uit Japan had ontvangen in een tele gram, waarin wordt duidelijk gemaakt, dat er hoegenaamd geen reden voor ongerust heid bestaat. Daarentegen verneemt de Globe uit Rome, dat 45 Japansche officieren, die op krijgs scholen in Italië studeerden, bevel hebben gekregen, terstond naar Japan terug te keeren. Zij zijn ijlings via Brindisi ver trokken. Se toestand in Zuid-Afrik». Uit Kaapstad wordt aan de btandard in d.d. 12 dezer, gemeld, dat de toestand in de Kaapkolonie bedroevend is. Tengevolge van de droogte sterven schapen en geiten bij duizenden. Er zijn geen ossen meer over, er is geen melk meer en schapevleesch is feitelijk oneetbaar. Indien er aan het begin der volgende maand geen regen valt, dan gelooft men, dat er hongersnood zal ontstaan en de regeering de hongerlijdende bevolking van voedsel zal moeten voorzien. Volgens draadbericht uit Pretoria heeft de partij der Nationale Verkenners toege stemd in het verzoek van ds. Bosman om met het doen van stappen tot het stichten van een onafhankelijke Kerk te wachten, baDgende een nieuwe poging om verzoening met de Moederkerk tot stand te brengen. De presidentskeuze in Argentinië. De conventie, die eergisteren te Buenos- Ayres bijeenkwam om den candidaat voor de aanstaande presidentsverkiezing aan te wijzen, was samengesteld uit 260 bekende personen op poiitiek gebied. Met 245 Bertrand zacht tot zich zelf en voegde er toen luid aan toe: «Het regent niet meer, we kunDen nu gaan, mej. mag ik u mijn arm aanbieden V Onder het naar huis gaan beschouwde de jonge man zijne schoone beschermeling onderzoekend; als zij comsdie speelde, dan speelde zij haar rol tenminste zeer uitste kend zijn. Op zijn arm geleund, verhaalde zij hem op zijn vragen, dat zij een wees was, sedert kort naar Parijs was gekomen en op een groot mode-atelier plaats had gevonden. Haar geleider scheen hare woorden nau welijks voor ernst op te nemen, hij maakte haar eenige complimenten over hare fijne handen en bewees door zijn gedrag vol doende, dat hij de blindheid voor comedie hield; ja ten slotte deed hij haar zelfs den voorslag, een glas bier te gaan drinken- Met een uitroep van ontsteltenis liet het jonge meisje zijn arm los en bleef stilstaan. «Ach, speel toch niet de trotsche", ant woordde hij ruw, «mij kunt ge toch mers wijsmaken". Daarop probeerde hij weer haar arm te grijpen, doch Martha stiet hem ontzet terug en riep luid om hulp. Op haar geschrei naderde een andere man, pakte Bertraad NIEUWE SCHIEDA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1