Stads- en Gewestelijk Nieuws. stemmen werd dr. Manuel £uintana tot candidaat geproclameerd. Koning Leopold. Het bezoek dat koning Leopold gisteren aan president Loubet bracht, geschiedde in zijne kwaliteit als souverein van den Congo. Men beweert, dat bij het onderhoud van den Koning met den minister van buiten- laBdsche zaken, den heer Delcassé, over een eventueel bezoek van president Loubet aan Brussel is gesproken. Koning Leopold zal bij zijn aankomst te Weenen, a.s. Zaterdag, aan het station verwelkomd worden door den keizer, de aartshertogen en de autoriteiten. In den Hotburg wordt dien avond een gala-diner gegeven. Den 18en feestmaal te Schënbrunn. Vervolgens keert de Koning naar Brussel terug. Chamberlain. De afgetreden Engelsche minister van Koloniën, die zich verleden week met zijne familie naar zijne vroegere woonplaats Bir mingham had begeven, ligt daar, volgens de Daily Mail te bed met een hevigen aanval van jicht. Hij hoopt echter zijn toe gezegde redevoeringen te kunnen houden, in 't bijzonder die te Newcastle op aan staande Dinsdag. De jichtaanval is pas gisteren-ochtend ernstig geworden. George Forsten, oud minister van financiën in Canada, zou zich heden (Woensdag) voor Engeland inschepen, waarbij hij een groote rondreis zal maken om Chamberlain's ont werp namens de Canadeezen te steunen. Werkstaking in Frankrijk. De werkstaking in de Fransche Noorder departementen, gaat, als gewoonlijk, met ernstige ongeregeldheden gepaard. Een sterke bende stakers begaf zich gisteren tegen den middag te Armentières naar de Rue Bayard en plunderde ver scheiden huizen, waarvan verscheiden han delskantoren en eenige banken. Op ver schillende plaatsen zijn pogingen tot brandstichting ontdekt, maar het vuur werd terstond gedoofd. Koopmansboeken zijn door de stakers verscheurd, die stukken doek in de straten spanden om de bewe gingen der cavalerie te belemmeren. De troepen doorkruisten de stad. Er zijn nieuwe versterkingen aangekomen. Er is aanzienlijke schade aangericht. Volgens nader bericht uit Armentières hadden de muiters het huis van Charles Janson geplunderd. Zij stalen 2000 francs in het Credit du Nord en 1500 bij de Courchelles. Er waren verscheiden gekwet sten. De weverij van Wattrelos stond in brand en men hoorde voortdurend schieten. Een latere depêche meldt, dat er in het plaatsje volmaakte rust heerscht. Er is een instructie geopend tegen de bedrijvers van de plunderingen en brandstichtingen. Heden zou een referendum der arbeiders bij den schouder en stiet hem zoo hevig terug, dat de boekhouder het voor geraden hield, zic.h uit de voeten te maken. Onder een stroom van tranen vertelde Martha haren redder hare treurige geschie denis vol eerbied bood de man haar zijne be scherming aan en stelde zich tegelijk aan haar voor als Pierre Corlier, beambte bjj de westerspoor. Ook hij verhaalde haar iets uit zijn leven, zonder haar evenwel te be kennen, dat hij in den oorlog van 1870 71 zwaar was verwond en in 't gezicht een verschrikkelijk misvormd luteeken droeg. Diep geroerd door den hulpeloozen toestand van het arme meisje, bracht hij haar naar huis en verzocht slechts om vergunning, haar den volgende dag te mogen bezoeken. Na eenige dralen willigde zij zyn verzoek in, want zijn diepe, klankvolle stem, evenals zyn hoffelijk gedrag, hadden haar vertrouwen ingeboezemd. Den volgenden dag kwam Pierre met een dokter, die zich uitliet, dat de genezing wel mogelijk was, maar in net gunstigste geval zeer langzaam zou volgen. Ontsteld en ontroerd hoorde Martha deze woorden mede aan wat zou er nu van haar worden, nu ze niet meer tot werken in staat was. {Slot volgt). gehouden worden over de voorwaarden der patroons. Frankrijk en het Vaticaan. De correspondent van de Daily Chronicle te Rome zegt uit de beste bron te kunnen melden, dat de heer Loubet niet door den Paus zal worden ontvangen. De Gaulois zegt, dat de zaak, na lange onderhandelingen, in dezen zin beslist is, dat de heer Loubet niet zal verzoeken door den Paus ontvangen te worden, waar door Pius X alzoo een weigerend antwoord bespaard wordt. Ongeregeldheden in Spanje. Een draadbericht uit Bilbao meldt, dat de rust aldaar is hersteld. Er is een doode en er zijn dertig gekwetsten, van welke zes ernstig. De ministerraad zal heden over het gebeurde beraadslagen en bepalen wie er schuld heeft. Veertig republikeinen zijn gevangen genomen. Te Santander zijn 19 menschen, die trach ten scheep te gaan, notabele carlisten en republikeinen gevangen genomen. De Armenische kerk. Volgens draadbericht uit St. Petersburg verzette in Nachitsjewan de menigte zich tegen de overgave van het vermogen der Armenische kerk aan de regeeringscom- missie. De kozakken dreven het volk uiteen, waarbij verscheidene personen gewond werden. De overgave der goederen had niet plaats. Schiedam, 14 October 1903. De Arbeidsbeurs. (Opgaat 13 October 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigarenvak. id. voor de pakkamer van een sigarenfabriek, id. voor het rijwielvak. Personen bekend met rijwielvak. id. voor vijlwerk. Een schoenmaker(haifwas). Een schoenmakers jongen. Een bakker (halfwas). Een bakkersjongen. Een smidsknecht. Een boerenknecht. Een schippersjongen. Een loopjongen voor een manufactuur winkel Een jongen voor een moestuin. Een zakkenmaker, noodhulp. Een küiper (halfwas). Meisjes voor de chocoladefabriek. Een keukenmeid. Een dienstbode voor meid-alleen, Een dienstmeisje voor halve dagen. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerlieden. Drukkers. Winkel bediende. Kantoorbediende. Distilla- teursknechts. Boerenknechts. Tuiniers knecht. Koetsiers. Slagersknecht.— Kistenmakers. Ververs. Een hout- koopersknecht. Een loodgieter. Een jongen voor meubelmakerij. Personen voor lichte werkzaamheden. id. voor schrijfwerk. id. voor loopwerk. id. voor los werk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak, kuipersvak, manufacturenvak, boekhandel en timmervak. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Een dienstmeisje voor halve dagen. Een dienstmeisje voor heele dagen. Gisteren is hier bekeurd een vracht rijder, die op een bespannen sleeperswagen een vracht aardappelen vervoerde, welke blijkbaar de krachten van de bespanning te boven ging. Daar in de waag bovendien bleek, dat de vracht aanmerkelijk zwaarder was dan by de betrokken verordening is toegestaan, werd de voerman ook deswegens bekeurd. Toen 57-jarige schipper Pieter Zondervan gister-nacht van het gunstig getij gebruik maakte om met zijn scheepje Pakschot, geladen met 30 ton steenkolen, van Rotter dam naar Schiedam te varen, werd hjj omstreeks 2 uur ter hoogte van den water toren te Schiedam, door een hevigen storm beloopen. De zeilen werden weggeslagen en in korten tijd maakte het scheepje zooveel water, dat het zonk en de schipper en zijn 17-jarige zoon te water geraakten. Door een paar luiken te grijpen, waarom de schipper nog in haast een touw had kunnen slaan, wisten beiden zich boven water te houden. Zoo dreven zij ongeveer drie kwartier rond, tot zij van boord van de passeerende sleepboot Johanna bemerkt werden. De kapitein W. Broese en de machinist P. Winkelman slaagde er slechts met de grootste moeite in, de schipbreuke lingen te redden, die geheel verkleumd waren. In de machinekamer kwamen zij door de liefderijke zorg hunner redders weder spoe dig bij en behielden dus het leven. Zijn scheepje is de man echter kwijt en wat dit zeggen wil, kan men begrijpen, als men weet, dat schipper Zondervan een huishouden heeft met elf kinderen (Tel.) Te Rotterdam is opgericht een R.-K. propagandaclub, genaamd Leo XIII, waarvan het doel is langs positieven weg de katho lieke actie te bevorderen en den katholieke geest aan te wakkeren. Zij heeft reeds de medewerking van vele R.-K. vereeningingen verkregen, terwijl zij den steen ontving van eenige notabelen. Aan deze propagandaclub zullen gratis cursussen verbonden worden, teneinde den R.-K. arbeider te ontwikkelen en hem in staat te stellen een goed en helder inzicht te krijgen over den socialen toestand etc. Eenige maanden geleden werd aan de politie te Rotterdam de opsporing verzocht van den 27-jarigen kantoorlooper J. C. M., in dienst van den firma Mentens Co., in scheepsartikelen, aldaar, en welke looper een kwitantie ontvangen had bij eene firma te Feijenoord, tot een bedrag van t 1300, doch sedert mets meer van hem vernomen. Thans is evenwel een schrijven uit Parijs ontvangen, dat zijn lijk in het Bois de Boulogne aldaar is gevonden. In deze reusachtige boterfabnek met tal van gebouwen, wordt dag en nacht gewerkt met ongeveer 600 man. Reeds is eene sioombraudspuit opgesteld met 12 atmospheer waterdruk. Dal de gemeente Vlaardingen in omvang toeneemt, blijkt ook wel hieruit, dat met minder dan 243 nieuwe woningen in het vorige jaar gebouwd werden, terwijl 11 oude woningen grootendeels vernieuwd ^werden. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 13 October. Aangenomen zonder stemming het wets ontwerp betrekkelijk de intrekking der muntbiljetten. Daarna is aangevangen de behandeling van het wetsontwerp tot Wijziging der Gemeentewet hoofdzakelijk betreffende den rechtstoestand der ontvangers en secretarissen, uitbreiding van het aantal wethouders in groote gemeenten, en benoembaarheid van amb tenaren bij den burgerlijken stand. De heer Schaper uitte den wensch, dat in de aangekondigde nieuwe partieele gemeentewetswijziging positieve voorstellen zullen voorkomen betreffende de regeling der rechtspositie van gemeente-ambtenaren en werklieden en de instelling van een scheidsgerecht. De minister van Binnenlandsche Zaken, de heer K u y p e r, antwoordde, dat de a.s. partieele wijziging zal betreffen een rege ling der gemeentebedrijven. De heer D r u c k e r vroeg, bij welke partieele herziening de Regeermg dan ein delijk zal ter hand nemen een regeling der rechtspositie van gemeente-ambtenaren en werklieden op de noodzakelijkheid waarvan ook de heeren Passtoorsen DeKlerk wezen. Ook de heer Heemskerk achtte m de toekomst een meer algemeene herziening der gemeentewet noodig, terwijl de heer Idsinga adviseerde uit de aan hangige wijziging weg te nemen de artikelen betrekkelijk de regeling der rechtspositie van ontvangers en secretarissen, ten einde deze aangelegenheid later tegelijk met de regeling van de andere gemeente-ambtenaren en werklieden te behandelen. De Minister oordeelde 't verkeerd, vooruit te loopen op den inhoud van een nog niet ingediend ontwerp en betoogde overigens dat de regeling der rechtspositie van de Rijksambtenaren dient te worden afgewacht. Dan kan men zien, op welke wijze daaraan de regeling der positie van gemeente-ambtenaren en werklieden kan aanpassen. Het algemeen debat is daarop gesloten. Bij de behandeling der artikelen kwam de heer S m i d t op tegen de voorgestelde bepaling, dat slechts mannelijke personen benoembaar zullen zijn tot gemeente secretaris. Spr. lichtte een amendement toe om de reactie der Regeering tegen te gaan en te behouden het bestaande wetsartikel, dat niet bevat het woord vmannelijk" en en een benoeming van vrouwen dus niet verhindert. De heer Schap er ondersteunde dit amendement, bestreed de uitsluiting van vrouwen en kwam er tegen op, dat de advocaat-generaal bij het Haagsche gerechts- bot zich dezer dagen tegenover een vrouwelijke advocaat niet ontzien heeft van zijn positie misbruik te maken om zijn bijzondere vooringenomenheid tegen het optreden der vrouw als advocaat te luchten. De heeren Heemskerk en Talma bestreden het amendement, laatstgenoemde betoogde, dat de voorgestelde redactie slechts beoogt een dubbelzinnigheid uit de bestaande wet weg te nemen en pertinent te bepalen, dat alleen manlijke personen benoembaar zijn, wat ook de bedoeling van den vroegeren wetgever was. De heer Van der Zwaag verdedigde het amendementbij hield tegenover de bestrijders vol, dat het Regeeringsvoorstel wel degeiyk reactie beoogtwant wanneer werkelijk thans reeds by de bestaande wet vrouwen niet benoembaar waren, behoefde dit nu niet uitdrukkelijk te wordeD bepaald. De heer Van I d s i n ga onderschreef de opvatting van den Hoogen Raad bij de toelating van de vrouwelijke advocaat. Niet de wet is er door verwrongen. Wat de kwestie in de Gemeentewet betreft, de Regeering wilde alleen overstemming in terminologie met de Grondwet van 1887. De heer Talma repliceerde en hield vol, dat de Gemeentewet op dit oogenblik de benoeming van vrouwen uitsluit. Intusschen doet het sprekers genoegen van den Minis ter gehoord te hebben de erkenning van een evolutie in de maatschappelijke positie der vrouw en dat de Minister de vervulling althans van het ontvangers-ambt van de vrouw geschikt zou achten. Minister K u y p e r beantwoordde de ver schillende sprekers. Sprekers ernstigste argument heeft de heer Smidt laten liggen, nl. het geval dat een man burgemeester en zijn vrouw secretaris zou zijn. Dan ware de Gemeentewet niet houdbaar en daaruit blijkt, dat de Gemeente-wetgever de uit sluiting van vrouwen bedoeld heeft. Anders had hij niemand minder dan Thorbecke de regelen der bloedverwantschap nauw keuriger geregeld. Het argument van den heer Drucker, die verwees naar de toelating van een vrouwe lijke advocaat, acht spreker zeer zwak. Het is immers algemeen gewoonte, om de man nelijke voornaamwoorden of zelfstandige naamwoorden in onze wetten als vrouwelijk te beschouwen, indien van vrouwen sprake is. Verder verdedigt spreker nog eens uit voerig de opneming van het woord »man- nelijk", als logisch geboden dooride Grondwet van 1887. Uit niets blijkt overtuigd, dat de Gemeente wetgever toelating van vrouwen gewild heeft, wel het tegenovergestelde. Men heeft spreker verweten, dat hij het feminisme in debat heeft gebracht, maar daar is spreker niet mee begonnen, maar de heer Smidt, die spreker tot verweer dwong door zijn herinnering aan spr's stem voor de toelating van vrouwen in de scheidsgerechten van de Kamers van Arbeid. De heer Van der Veld e deelde mede, dat de meerderheid der Commissie van Rapporteurs verwerping aanbeveelt. Het amendement werd daarna verworpen met 59 tegen 28 stemmen. Vóór stemmen de heeren Fock, De Boer, Ter Laan, Helsdingen, Melchers, Roessingh, Schaper, Van Kol, Ketelaar, Nolting, Dolk, Hubrecht, Pynacker Hordijk, Troeistra, Van Raalte, Goeman Borgesius, Smeenge, Lief- tinck, Bos, Van der Zwaag, Drucker, Smidt, Cremer, Van Gijn. Tegenstemmers buiten da rechterzijde waren de heeren De Klerk, Ferf, Van Foreest, Tydeman, Van Styrum, Röell, Goekoop en Van der Vlugt. q.n. Naar de Tel verneemt, heeft de directeur der firma Van den Bergh's Limited, aan de Nassaukade te Rotterdam (Feijnooru), aan den heer Fiorani, hooldbrandmeester bij de Amsterdamsche brandweer, opgedragen, het orgamseeren van eene fabneksbrandweer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2