Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarz Zaterdag 17 October 1903. No. 7728. Bureau Beterstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJS Til BIT BE A Dl F#or Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland f - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADTERTENTIË»: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billqke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 16 October 1903, üe Macedonische kwestie. De berichten over den opstand bevatten niet veel nieuws, ten minste niet van dat soort nieuws, waarvan men met eenige ge gronde hoop mag verwachten, dat het •Borgen niet weer zal tegengesproken worden. Uit Sofia wordt bevestigd, dat de jbin- nenlandsche organisatie" besloten heeft de benden niet de wapens neer te laten leggen, •naar den opstand tot den winter voort te zetten. De kern der opstandelingen blijtt tot de lente in de bergen en dan zal de algemeene opstand hervat worden. In het zuiden breidt de opstand zich uit. De benden zijn reeds tot de zee gekomen zij hebben zich vertoond in de haven var. Kavala, en voorts plaatsen in de buurt van do z.g. ver bindings baan Constantinopel— Saloniki aangevallen tusscben Seres en Drama. Te Saloniki zijn een honderdtal politieke veroordeelden, Macedoniors, ingescheept naar Klein-Azië, waar zij naar de gevangenis van Poctrun-Kalé gaan. Onder hen bevindt zich ook een bekende persoonlijkheid, Iwan Gawanof, Bulgaar uit Rumelië en gewezen leeraar in de wiskunde aan het gymnasium te Saloniki. Hij is door den pleger van den aanslag op het stoomschip Guidalquivir, eecige maanden geleden, verraden als de voorzitter van het centraal comité der binnenlaodsche organisatie te Saloniki en tot 101 jaar gevangenisstraf veroordeeld, hetgeen de Turksche benaming voor levens lang is. Volgens draadbericht uit Saloniki wordt officieel bekend gemaakt, dat na acht dagen van schermutselingen in de buurt van Kar aak Chalan, eene bende opstandelingen Eergisteren geheel uiteengedreven is, nadat *ij 200 dooden en gewonden had verloren. De Turken hadden 50 dooden en gekwetsten. Te Saloniki is een uitvoerig bericht ontvangen betreffende het gevecht met Doris Saratof, die Maandag nabij Fiorina gesneuveld is. Er zijn bevelen ontvangen om op te bonden met de militaire operatien met Saloniki als basis en de voorgenomen at tending van nieuwe Anatolische troepen Baar Saloniki is afgelast. Ken draadbericht uit Sofia meldt nog Turksche troepen, die een bende opstan delingen achtervolgden, zijn twee mijlen diep doorgedrongen in het Bulgaarsche land Kr werden geweerschoten gewisseld, doch de Turken trokken terug zonder Bulgaarsche hoepen ontmoet te hebben. Dit voorval beeft slechts weinig indruk gemaakt, omdat de algemeene aandacht in beslag genomen vvordt door de verkiezingen by welke de tegepraal der regeeringsparty verzekerd zchynt te zijn. Frankrijk en Italië. De koninklijke gasten, die Parijs sedert nwgisteren herbergt, verlieten gisteren te 11 u. 20 m.de opera, en gingen te 11 u. 40 m. het Palais Royal binnen. Een tallooze menigte juichte hen bij het vertrek, het rijden door de straten en het aankomen aan het hotel geestdriftig toe. Er heeft zich geen enkel storend ongeval voorgedaan. De toosten van president Loubet en koning Victor Emmanuel staan in de Parijsche ochtendbladen zonder veel com mentaar. Slechts weinige bladen maken daarop een uitzondering. Terwijl de Figaro meent, dat in de toosten klinkt een toon van gelukkige hartelijkheid, die het bijzonder karakter van de toenadering juist weer geeft, onderstreept de Rappel het woord raprochement in den toost van den Koning en de vermelding van een accord étroit in dien van Loubet en merkt dan opDe beteekenis van de manifestatie kon duidelijker zijn. Men heeft vroeger beproefd tusschen Frankrijk en Italië misverstand te stoken en gewikste diplomaten van Ger- maanschen stam hebben moeite gedaan om aan dat misverstand een eeuwig leven te verzekeren. Maar tusscben beide landen kon op zijn ergst een familietwist bestaan, die snel bij te leggen was. Laten wij blijde de lachende straten der toekomst van de vereenigdeLatijnscnestammen tegemoet zien. De nationale Libre Parole voegt daaren tegen de volgende hatelijkheid toe aan den tekst van de toosten: Men verbaast zich niet te zeer over hun oudbakken stijl, dien wij maccaroni-achtig zouden noemen, als dit woord met kwetsend was voor onze gasten. Het geheel heeft met alleen geen zin; maar is ook in twijfelachtig Fransch gesteld. Bovendien valt op te merken, dat de Koning niet gedronken heeft op de gezondheid van mevrouw Loubet, terwijl tocb de President op de Koningin, de Koningin-Moeder en de geheele koninklijke familie heeft gedronken. Op de electrische tramlijn van het Hotel des Invalides te Parijs naar Versailles is een rijtuig in brand geraakt tengevolge van kortsluiting. Met deze lijn zou het Italiaan- sche koningspaar naar het paleis terug- keeren. De vrees dat de souvereinen zich in dat rijtuig bevonden, veroorzaakte bij het publiek groote onrust. Italië en Rusland. De bladen te Weenen hechten weinig beteekenis aan het uitstel van de Itaiiaan- sche reis en noemen 't niet veel meer den zeen hofiacident<t. De Presse schrijft, dat deze verandering van reisplan geenerlei invloed zal hebben op den internationalen toestand in Europa. Italië's invloed zegt het blad zou door dat bezoek niet vermeerderd zijn en wordt ook met geringer nu de Tsaar nog met komt. De meeste Italiaansche bladen blyven van oordeel, dat aan het intrigeeren der Oostenryksche diplomatie het uitstel te wijten is. Hun toon is bijzonder bitter. Sommige meenen, dat het naaste gevolg van deze gebeurtenis de val van het Kabinet zal zijn. Rusland en Japan. Dat Rusland zich steeds tot een oorlog in bet verre oosten blijft wapenen, wordt opnieuw bevestigd door een draadbericht uit Moskou aan de Times, luidendeDe Russen verzenden massa's wapenen en munitie naar Oost-Azië. Het vervoer van reizigers en goederen langs den Siberischen spoorweg staat er geheel door stil. De Morning Post verneemt uit Tsjifoe De algemeene meening is, dat de Chineezen in een oorlog met de Japanners gemeene zaak zullen maken tegen de Russen. De Cmneezen hebben dit jaar reusachtige massa's wapenen en schietvoorraad inge voerd. Een Japansch stoombootje, geladen met munitie en ankerend voor Tsjifoeis het lossen van de lading verboden. Uit Rome. Zondag-middag ontving Z. H. 600 Vene- tianen, die hem een album in Byzantijnschen stijl aanboden, 18000 handteekeningen van Venetianen bevattende. Een redevoering werd met uitgesproken en de Paus liet zich met door zijn gardos escorteeren. De ontvangst had een huiselyk karakter. Z. H. ging de twee rijen pelgrims langs, gat ze zijn hand te kussen, en sprak aan wie hij herkende. Tweemaal gat hij zijn zegen aan de aanwezigen, die hem een ovatie brachten. Onder de pelgrims waren o. a. de broer van den Paus Angeio Sarto en zijn neef Mgr. Parolini. De woelingen te Armentières. Volgens nadere berichten hebben de stakers te Armentières duchtig huis ge houden. De opruiende taal van Jules Guesde, die den collectivistischen staat in de naaste toekomst voorspelde, is vooral de oorzaak der troebelen. De Temps deelt mee, hoe zesduizend personen in wilde opgewonden heid de straten dooi kruisten, zingende of schreeuwendeInternationaleA bas le patriotisme, nu en dan afgewisseld door Mort aux voleursVive la Lïberté l Op vele plaatsen werd brand gesticht en in tal van huizen werd schromelijke verwoesting aangericht. Ook werd o.a. een aanval be proefd tegen het gebouw van het »Credit du Nord." De kassier had juist den tijd om de brandkast te sluiten, maar een kistje met 600 francs kreeg men toch nog te pakken. De bureaux in het woonhuis van den directeur werden geplunderd. Tijdens de onlusten is een automobiel- chauffeur doodelijkgewond.De correspondent van de Action, dien men voor zijn collega van de Groix aanzag, werd mishandeld. Volgens een door de Parijsche Patrie uit Armentières ontvangen telegram heeft de prelect bekend laten maken, dat aldaar de siaat van beleg is afgekondigd. hllet Engelsche ministerie. Nog steeds wordt bet Engelsch ministerie na de bekende wijziging aangevuld Graat Hardwich is benoemd tot ondersecretaris van Indië en graaf Donoughmore tot onder secretaris van oorlog. Het Arbeidersvraagstuk in Z.-Afrika. Onmiddellijk nadat de commissie van het arbeidersvraagstuk haar rapport zal hebben uitgebracht, welk rapport elk oogenblik kan verwacht worden, zal het ontwerp worden openbaar gemaakt van een reglement op den aanvoer van arbeiders, van wien geen speciale vakopleiding wordt geëischt. Roofstammen. Een draadbericht uit Oran meidtStam men uit Beniguil Ouiaddjezir hebben 40 kudden van Algerijnsche stammen van Compet Elaricha opgejaagd en buitgemaakt. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 16 October 1903. (remeente-begrooti ng. Memorie van Antwoord van Burge- gemeester en Wethouders op het verslag van het onderzoek der gemeente-begrooting voor 1904 in de aideelingen van den Raad. II. Artikelen. Uitgaven. Volgn. 66. Kosten van aanplakken. Wij stellen ons voor in het begin van het volgend jaar tot verpachting van het aanplakken van particulieren op stads borden over te gaan. Met geleidelijke aanmaking van de noo- dige borden wordt voortgegaan. Bij de verpachting zullen ook dergelijke voorwaarden worden gesteld, ais door een lid van de 3de Afdeeling worden aangegeven. Aan het verlangen om de kennisgevingen op de gevels der scboolgebouwen op bordjes te plakken, zal worden voldaan. Presentiegelden, Hadden Burgemeester en Wethouders een presentiegeld voor de leden van den Raad noodzakelijk geacht, dan zouden zij een desbetreffend voorstel hebben gedaan. Een eventueel voorstel zal uit den boezem van den Raad moeten komen. Overigens wordt er opmerkzaam op gemaakt, dat ingevolge art. 58 der Ge meentewet de Raad beslist of een presen tiegeld zal worden genoten, doch Gedepu teerde Staten den Raad gehoord het bedrag vaststellen. Volgn. 66, Kosten van verteringen ten behoeve van het bureau van stemopneming Wenscnt de Raad terug te komen op zijn besluit van afschaffing van een crediet voor de verteringen der leden, dan bestaat daartegen bij ons geen bezwaar. Waar een gewone verkiezing van leden van de Provinciale Staten in het jaar 1904 moet plaats hebben, wordt voor dat geval in overweging gegeven de post op f 200.— te stellen. Gelijk aangegeven moet dan de toelichting vervallen. Volgn. 85. Uitkeering van het Rijk enz. Een toelichting als deze is zeker niet zeer instructief, doch in dezen of dergeiijker. vorm wordt te kennen gegeven, dat ui en, hoewel het niet nuodig achtende te ireaen in een nadere motiveering, zich toch reken schap heeft gegeven van de raming. In dit geval wijkt b.v. de begrooting van dm i van het vorig jaar af. NIEUWE SCHIEDA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1