Volgn. 92. Kosten van wachtgebouwen enz. In eik geval moet met een beslissing ten aanzien van het plaatsen van een wacht huisje voor de politie bij het spoorwegstation gewacht worden op een verandering van den verkeersweg aldaar. Volgn. 98. Onderhoud van brandblusch middelen. Zeker wordt het nut van een stoom- brandspuit met paardenbespanning erkend, doch de aanschalfing wordt vooralsnog te kostbaar geacht, dan dat vooreerst een voorstel kan worden verwacht. Daarbij is het van belang af te wachten wat er be reikt wordt op het gebied van motorspuiten, ook door den motor voortbewogen. Volgn. 104. Kosten der openbare zwemplaats. Wij moeten erkennen, dat zeker een ge schikter plaats dan de tegenwoordige denkbaar is, doch aan een verplaatsing aan de rivier valt met het oog op de zeer kostbare geschiktmaking van het terrein en inrichting der zwemplaats voorhands niet te denken. Waar de 3de Afdeeling op beter toezicht aandringt, moeten wij antwoorden, dat daarover nimmer een enkele klacht ons ter oore kwam. De strekking van de klacht over het water is ons niet duidelijk. Volgn. 107. Jaarwedden personeel publieke werken. Gelijk reeds onder de algemeene be schouwingen is medegedeeld, heeft een herhaalde oproeping plaats gehad, waarop vele sollicitanten zijn opgekomen. Het resultaat van het onderzoek moet nu worden afgewacht. Volgn. 108. Onderhoud van gebouwen. Op de vraag van de 1ste en 2de Afdeeling om het gebouw aan de Lange Haven 65 een bestemming te geven, kan worden medegedeeld, dat wij, zooals den Raad be kend is, reeds een paar jaar geleden met de Regeering in correspondentie zijn ge treden over de bestemming van het gebouw ook voor het oude rechterlijk archief, doch dat wij na de kennisgeving van de opne ming van het gebouw door een Rijksbouw kundig ambtenaar geruimen tijd geleden, van het Rijk niets meer vernamen, hetgeen ons onlangs aanleiding heeft gegeven aan ons verzoek beleefd te herinneren. Wij zijn het met de 2de Afdeeling eens, dat de ruimte voor de secretarie onvol doende is, doch wij moeten er op wijzen, dat een afscheiding van de afdeeling Bevolking ongewenscht is, in elk geval bij zoodanigen afstand. Volgn. 109. Onderhoud van straten en pleinen, wegen en voetpaden. Wij voelen alles voor het bezwaar van het zeer hinderlijke geraas door het drukke verkeer van rij- en voertuigen langs school B. Een herhaald onderzoek hoe daarin te voorzien wordt door ons ingesteld. Wat het Gymnasium betreft, daaraan is reeds belangrijk te gemoet gekomen. Ten aanzien van de opmerking van het lid der 2de Afdeeling over openbare aan besteding verwijzen wij naar het door ons hierover medegedeelde onder «Algemeene beschouwingen." Wat betreft het vervoer van materialen, dit wordt jaarlijks uitbesteed. Dat het vaak geschiedt met slechte paarden, is nie t te ontkennen. Er kunnen echter niet meer eischen worden gesteld. Alvorens wordt overgegaan tot vernieuwing der bestrating van de Hoogstraat, zal opnieuw worden overwogen of dit weder kan geschieden met Scoriaebricks, meer vlak gelegd. Het bericht gisteren nog bij het afdrukken aan de Ct. ontleend abusief bleef de bron onvermeld omtrent den jubilaris bij gemeentewerken H. G. v. d. Laan, blijkt in hoofdzaak, althans wat de commissie betreft, onjuist te zijn. Sinds een paar dagen is men bezig den molen «Wilheimma aan de Broersvest tegen over het Emmaptein geheel af te breken, zoodat althans daar geen wanstaltige reclame zuil oftewel doofpot zal overblijven. Weldra zal men dus daar een vrij en open terrein bebben, dat tot verschillende doeleinden zal kunnen benut worden en dat de S. T. M. te meer gelegenheid zal geven het tramverkeer met een zijlijn naar de Beurs uit te breiden. De typografenvereeniging «Adelphismus", zal, als gevolg van de vele uitgaven voor ziekten en overlijden gedurende het afge- loopen boekjaar, haar gewoon jaarlijksch kopperfeest niet vieren. Waarschijnlijk zal echter door de toor.eel- afdeeling in de plaats daarvan aan de leden een soiree wordeD aangeboden. Ruim 8 ure heden-ochtend is de 43 jarige zakkendrager J. Paardenkamp, wonende aan de Weezenbuurt, terwijl hij stond op een trap voor het pakhuis «Nijborg" aan de Westvest, door het uitglijden van die trap gevallen, waarbij hij zich aan de lendenen ernstig heeft bezeerd. De man heeft zich, door anderen onder steund, naar zijne woning begeven. De opzichter van het hoogheemraadschap Delfland, W. van Dorp, heeft gister-nacht het stoomgemaal «van Woerden", gelegen in den zuidpolder van Delfgauw, aan den ket ting gelegd en verzegeld, omdat gemalen werd,terwijl Delfland had geseind te stoppen. BIOESLASD. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 15 October. Voortgezet werden de beraadslagingen over het Wetsontwerp tot Wijziging der Gemeentewet, waarbij de heer S m i d t toelicht het door hem en anderen voorgesteld amendement, strekkende om ook vrouwen benoembaar te maken tot gemeenterecretaris. (Een voorstel om vrouwen tot het burgemeestersambt benoembaar te verklaren is reeds verworpen in één der vorige zittingen.) Uit den aard van de werkzaamheden acht de voorsteller de vrouw voor het ambt van gemeente secretaris geschikt. Na bestrijding door den Minister van Binnen I. Zaken werd het amen dement verworpen met 46 tegen 27. De amendementen Smidt c.s. betreffende de benoembaarheid van de vrouw tot ont vanger en het facultatief stellen van den zuiveringseed voor den ontvanger en secre taris werden door de voorstellers ingetrokken. Bij het artikel, waarbij bepaald wordt, dat ook personen buiten den Raad benoembaar zijn tot ambtenaar van den Burgerlijke Stand kwam de heer Aalberse op tegen het tweeslachtig stelsel, dat de amb tenaar van den Burg. Stand eensdeels tot gemeentelijk, anderdeels tot justitieel amb tenaar maakt. Voorop stellende dat de Burgerlijke Stand is een zaak van het Rijk, betoogde spreker, dat de ambtenaar v. d. B. Stand is een justitieel ambtenaar. Spreker zette het standpunt van de Katholieken tegenover het Burgerlijk Huwe lijk uiteen, ten betooge dat zij liever het gansche tegenwoordige stelsel veranderd willen zien op een wijze, waardoor aan het huwelijk in het algemeen meer wijding werd gegeven. Intusschen, waar spr. de voorgestelde regeling van den Burgerlijken Stand een verbetering acht, zal hij ook, om te toonen, dat niet alleen de anti-revo- lutionnairen, doch ook de Katholieken, zich in 't belang der Kamermeerderheid opoffe ringen willen getroosten, met de;Regeering meegaan. De heer Passtoors maakte in 't be lang van de Zondagsrust en in dat van de arbeiders eenige opmerkingen over de uren, waarop de Burgerlijke Stand geopend is. Ter bevordering van de Zondagssust drong de heer De Waal Malefijt aan op wijziging van die artikelen van het Burger lijk Wetboek, die afschaffing in den weg staan van de aangitten van geboorte enz. en van huwelijksafkondigingen op Zondag. In verband met tal van tegenstrijdigheden in het wetsontwerp had de heer Goeman Borgesius de regeling van den Bur gerlijken Stand liever in een afzonderlijk wetsontwerp willen zien opgenomen. De Minister beroept zich er wel op, dat door zijn regeling het zedelijk bewustzijn van ons volk zal verbeteren. Doch spreker achtte dit geen voldoenden waarborghij ziet meer heil in een wetsbepaling, De heeren Passtoors en De Waal M a 1 e f ij t bepleitten Zondagsrust voor de ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Minister K u y pe r verdedigde de voorge dragen regeling betrekkelijk den Burger lijken Stand vooral tegenover den heer Borgesius, die er weinig verbetering van verwachtte. De heer Rink stelde een amendement voor, om voor alle gemeenten den ont vanger van de betrekking van ambtenaar van den burgerlijken stand uit te sluiten. De heer Borgesius lichtte een amen dement toe om by nadere wet te bepalen welk gedeelte der kosten van den burger lijken stand voor rekening van het rijk zullen komen. Na de pauze werd besloten na de aan hangige wetsontwerpen aan de orde te stellen het wetsontwerp betrekkelijk mijn- ontginning en in de afdeelingen te onder zoeken afschaffing der Staatsloterij, wet telijke regeling der loterijen, verbetering van het viaduct te Amsterdam en van het Noordzeekanaal en wetsontwerpen betrek kelijk fabrieks en handelsmerken en tand- artsbevoegdheid. De Voorzitter is voornemens de Kamer weer op 10 November bijeen te roepen. De heer Drucker verklaarde, dat, wanneer mocht blijken, dat men de voor stellen tot Grondwetsherziening op de lange baan wil schuiven, hij een voorstel tot onderzoeken zal doen. Na de hervatting der behandeling van de voorgestelde wijziging in de Gemeentenet, had nog een uitvoerig debat plaats over het amendement—Rink, dat minister Kuyper bleef bestrijden. De Minister hield vol, dat het amen dement—Borgesius voor de gemeente- financiën weinig praktisch resultaat zou heboen en daarentegen een gewichtig prin cipe in de wet wordt vastgelegd. Het amendement ware als motie beter te plaatsen. De heer Borgssius, antwoordend, verklaarde tot intrekking bereid te zijn, indien de minister de toezegging van de nadere wettelijke regeling wilde geven. De Minister ging op deze voorwaarde echter niet in. Het amendementRink werd daarna aangenomen met 42 tegen 40 stemmen. Het amendement—Borgesius werd ver worpen met 53 tegen 30 stemmen. De artikelen (o.a. een bepalend dat de wet in werking treedt op 1 April 1904) en de fungeerende ambtenaren in functie blijven, tot dat ze door anderen zulleh zijn vervangen, werden daarna zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De einstemming zal later plaats hebben. De vergadering werd daarna tot heden ochtend 11 ure verdaagd. De minister van Marine had gisteren in verband met het nog niet binnenkomen van de Argus een onderhoud met den com mandant der marine te Willemsoord, schout- bjj-nacht Wentbolt, te 's-Gravenhage aan wezig als lid van den marine-raad, die gis teren aldaar vergaderde onder voorzitter schap van schout-bij-nacht Derx. Omtrent de vermoedelijke bewegingen van 't pohtievaartuig Argus werd gisteren het volgende gemeld Tegen de verwachting is 't schip dat, eergisteren te Terschelling gesignaleerd werd, de haven aldaar niet binnengeloopen. Het naaste vermoeden is, dat net weder daarvoor een beletsel was. Tot gisteren-middag was aan het depar tement van marine nog geen bericht ont vangen van de aankomt van den schoener in eene andere haven, ook niet in die van Vlieland. Van de ter opsporing uitgezonden schepen is alleen de Kortenaer in zee blij ven kruisen. De minister van Waterstaat maakt in de Stct. (no. 242) bekend, dat op 6 dezer in de rivier de Nieuwe Maas, ongeveer 370 meter beneden kilometerraai CXLI, op on geveer 80 meter uit den linkeroever, onder de gemeente Rotterdam, een gezonken voorwerp, vermoedelijk een ijzeren roeiboot, is gevondendat het vaartuig, en voor zooveel noodig de lading, na verloop van 3 dagen na dagteekening der Stct. waarin deze bekendmaking is opgenomen (16 dezer), van rijkswege zal worden opgeruimd. Mgr. Hoffman. De correspondent van de N. R. Ct. te Constantinopel, schrijft dd. 10 dezer De minister-resident jhr. mr. J. C. N. Van Eys, onze waarnemende gezant, woonde gisteren, Vrijdag, den Selamliek bij, bege leidende naar die wekelijksche plechtigheid den rustenden bisschop, mgr. Hoffman, den wakkeren Nederlandschen Franciscaner mis sionaris, die, na een vruchtbaar apostolaat van ruim een kwart eeuw in China, nu een welverdiende rust gaat nemen by de missie zijner orde op Rhodes. Mgr. Hoffman was vergezeld van onzen landgenoot, den hier ter stede werkzaam zijnden Franciscaner pater Augustus Ham. De Sultan, van de aanwezigheid van den gezant en den prelaat onderricht, liet dezen zijn keizerlijke groeten overbrengen, en jbf' Van Eys mededeelen, dat hij hem na d«0 Selamliek in audiëntie zou ontvangen. De leden der Staten van Zuid-Hoila01^ zullen in de eerste dagen van Novem^ ter gelegenheid van hunne a.s. herfst»'1" gadering een gastmaal aanbieden aan d«D Commissaris der Koningin, mr. Patijn. Eerlang zal van wege het hoofdbestuiir der «Vereeniging tot bestrijding van h«$ Nieuw-Malthusianisme" eene afzonderlijk® publicatie worden uitgegeven, waarin e®0 vijftal met zekerheid bekende gevallen van «deskundige behandeling" met doodeiijk'" afloop zullen worden medegedeeld. Aan de Pastoorswarande in Den Haag 's ingebroken in het pakhuis en stalling vaO de firma Van Vliet, handel in wijnen e° gedistilleerd. Door de dieven, die met ee0 valschen sleutel zijn binnengekomen, werd'0 ontvreemd 4 rjjtuiglantaarns en een fust cognac. Het ledige fust werd des morgen® uit den Hoogewal opgevischt. Intusschen heeft de politie een viertal' de vermoedelijke daders, aangehouden, oude bekenden der justitie. Prof. Schlegel. f Te Leiden is gister-middag na een langdurige ziekte overleden dr. G. Schlegel, hoogieeraar in de Chineesche taal aan de Universiteit aldaar, tot welk ambt hij den 3den October 1877 werd benoemd, en hetwelk hij den 27sten October d.a.v. aan vaardde. Hij was een geleerde van groote be kwaamheid en vermaardheid in binnen- en buitenland. In de laatste jaren was hij door een ernstige oogziekte aangetast, welke hem zelfs eindelijk, helaas, het gezichtvermogen benam. Hij was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, alsmede o.a. ridder van de 3de klasse der orde van den Dub belen Draak van China, ridder der HertO' geiijk-Saksische Huisorde van Ernest, en commandeur der orde van Cambodja, en bovendien lid of correspondeeren d lid van verscnillende geleerde binnen- en buiten- landscbe genootschappen. Klaas Kater te Amsterdam, van huis uit metselaar, alom geëerd geworden in de Christelijke arbeidersbeweging, niet het minst door zijn jarenlang voorzitterschap van Patrimonium, enkele jaren geleden des wege door H. M. de Koningin gehuldigd met de ridderorde van OraDje Nassau her dacht gisteren en vierde den ganschen dag feest wegens het bereiken van zijn 70- jarigen leeftijd. Uit alle oorden des lands kwamen gelukwenschen, bloemgeschenken, telegrammen enz. Gisteren-avond werd het feest in Bellevue. voortgezet. In het Rembrandt-theater te Amsterdam zal optreden monsieur Pernelet, met 46 gedresseerde krokodillen. Een der gewichtigste (300 Kg.) is een weduwe van ongeveer 225 jaar, Fatma genaamd, een dier van respectale lengte, waarvan een nakomelingetje in het bassin rondzwemt. Heden-avond heeft de eerste voorstelling plaats; dan verschijnen de dieren in hun bassin met glazen wanden, dat by een lengte van 5 M. een breedte van 2jj M. heeft en 6000 Kg. zwaar is ten tooneele. Gisteren-voormiddag had door den bur gemeester van IJmuiden de uitreikiug plaats van de groote zilveren medaille, met gecalligrapheerde oorkonde voor mensch- lievend betoon, bij Ken. besluit toegekend aan de heeren E. Krab en C. Oldenburg voor het op 7 Juni jl, redden van 10 schip breukelingen van het Noorsche schip Nora. By de overhandiging zeide de burgemeest er het voor de redders een verblijdend teeken te achten dat de Koningin hun grooten moed op prijs stelde, en het niet alleen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2