«en belooning is voor hen, maar ook een Aansporing voor anderen om hen na te volgen. Men meldt aan de Tel van Texel De garnalenvisschers doen veel moeite °na vrijdom van den zoutaccijns te verkrijgen °p dezelfde wijze als dit vergund wordt aan de ansjoviszouters. Namens den Schippers- en Visscherbond zullen nu twee personen bij den minister van Financiën op audiëntie gaan, om deze zaak te bepleiten. Met de bedoeling, te eeniger tijd een standbeeld op te richten voor den grooten staatsman, aan wiens beleid wij onze onafhankelijkheid te danken hebben, is gisteren te Amersfoort, waar bij 14 Sept. 1547 werd geboren, geconstitueerd de vereeniging »Johan van Oldenbarneveld". Naar de Winschoter Courant meldt, zullen met 1 Januari a.s. de constructie- vverkpiaatsen te Winschoten worden stop gezet. De gebouwen, machinerieën en terreinen zullen in die maand publiek te koop worden aangeboden. De staking te Bergeijk. In een extra-nummer van de Kath. Tabaks bewerker wordt meegedeeld, dat op eene bestuursvergadering van den Ned. R. K. Tabaksbewerkersbond, den 11 October ge houden, besloten is de werkstaking onder protest op te heffen en de werkloozen elders aan het werk te zetten, onder de volgende voorwaarden 1. Het blijft den leden van den Bond verboden bij den patroon Aarts te werken, totdat deze van het bestuur van den Bond toestemming heeft verkregen, werklieden van den Bond aan te nemen. 2. De stakers blijven ondersteuning ge meten totdat zij werk verkregen hebben, dat* volgens het oordeel van 't bestuur van den Bond aannemelijk is. Dat werk mag niet aangenomen worden onder den plaatselyken loonstandaard. De commissie tot wering van schoolver zuim te Maastricht heeft den Raad verzocht he bevoegdheid der politieagenten uit te breiden in dier voege, dat kinderen onder schooltijd op straat aangetroffen, door hen voor het hoofd der schooi kunnen geleid borden. Te Helmond is een proef genomen met het houden van een honingbeurs, welke boven verwachting geslaagd is. Er waren vele koopers, terwyl, de ongun stige weersgesteldheid van dezen zomer in Aanmerking genomen, de aanvoer buitenge- vvoon genoemd mag worden, Er was Uatneiyk 5 a 6000 pond aan de markt, *elke voor het meerendeel tegen 2 cent Van de hand werd gedaan. Evenals te Utrecht, heeft ook de orde Van advocaten te 's-Hertogenbosch besloten °m niet te regelen den gratis-bijstand voor °nvermogenden bij berechting van onge vallen-geschillen voor den Raad van beroep. De moord te Castelrê. Thans is ook de parapluie gevonden van Maria Braspenning, de vermoorde te Cas- l«lrè, Zij iag in de Mark op geringen af stand van het iyk. Sporen van den misda diger heeft men nog niet ontdekt. De Storm. Uit Katwijk kwam bericht, dat de bom 46, van den reeder N. Parlevliet, is binnengekomen zonder den schipper Floris van der Plas, die door een stortzee overboord r«akte en verdronk. Men vermoedt, dat een bom van denzeifden reeder, schipper A. Plug, door het stormweer ^«t zijne bemanning op de kust is vergaan, ^hipper C. van der Linden, uit Vlaardingen, rapporteert, dat hij Zondag ten hoogte de bellen, het wrak eener bom drijvende heeft Bezien. De stoomboot No. 20 Alphomepatroon Defer, is te Ostende binnengeloopen, hebbende aan boord twee zeelieden, be- hoorendetotde bemanning van de Hollandsche bark Jantina Agatha, van Groningen. Deze bark had tegen een wrak lek ge- stooten en het schip zonk zoo snel, dat de manschappen slechts tijd genoeg hadden om in de booten te springen. De Ostendsche visscher, de noodseinen der schipbreukelingen ziende, heeft hen uitgeput aan boord genomen. Eene depeche meldt, dat de andere schipbreukelingen door eene Hollandsche sloep werden gered, brEMENUI) NIEUWS. Evenals zijne vijf broeders hebben gedaan, trok Dinsdag de jongste zoon van den heer W. te Almelo bij de loting voor de nationale militie een vrij nummer. Zondag-avond is de 16-jarige knecht van den schipper Jan Martijn uit Zwartsluis, liggende in de haven van Huizen in een duiker gevallen doordat hij duizelig werd. Zijn metgezel, door hem meegetrokken, werd nog bijtijds gereddoch hyzelf werd door den snellen stroom medegevoerd naar zee en verdronk. Zijn lijk is nog niet ge vonden. Onder de gemeente Staphorst heeft men wederom duchtig op het mes gevochten. Zekere J. Z. is daarbij de pols van den linkerarm afgesneden. De dader meent men op het spoor te zijn. Te Sneek is een lijder aan vallende ziekte, de 18-jarige J. T., op een pot met bran denden spiritus gevallen, waardoor zijn geheele bovenlijf zwaar gebrand werd. In het ziekenhuis aldaar is hij na weinige uren onder een vreeselijk lyden bezweken. De vereeniging Industrie Sacrum, societiet van industrieelen, werkbazen, eet. te Veen- dam, heeft besloten een prijsvraag uit te schrijven over een nieuwe tak van nijverheid of bron van bestaan, die productief kan zijn voor de Groninger Veenkoloniën. In het IJ, bij de Petroleumhaven te Amsterdaih, sloeg gisteren tengevolge van den wind een roeibootje met drie personen om. Een hunner, een 19-jarig jongmensch uit Oostzaan, verdronk. Dinsdag-avond vond men op het baanvak GroesbeekNijmegen het deerlijk verminkt lijk van M. J., 28 jaar, pakhuisknecht, te Hatert, die overreden is door de D-trein. Van het ongeluk bleek eerst te Nijmegen, waar men bloed ontdekte aan de wielen en tusschen de spaken een arm. Dinsdag-nacht werd door eenige personen te Wehl bij zekeren S. om nachtverblijf verzocht. Toen dit niet toegestaan, werd daar S. hen kende ais gevaarlijke personen, ontstond tusschen een der personen en laatstgenoemde een worsteling, waarbij laatstgenoemde twee vrij gevaarlijke wonden aan het hoofd opliep. Toen andere personen verschenen, vluchtte de aanrander met achterlating van een geweer. Het mocht de politie tot op heden niet gelukken, de per sonen, die ook nog meer feiten op hun kerfstok hebben, op te sporen. De eerste trein van Elten naar Welle is gisteren-ochtend bij binnenkomst op laatst genoemd station op eenige stilstaande wagens geloopen, waardoor een dezer ontspoorde en de machine defect geraakte. Door dit ongeval was de lyn naar de pont eenige tyd versperd en moesten de reizigers te voet naar de pont gaan om te worden overgezet. Zondagmiddag had een ernstig automo biel-ongeluk plaats nabij Meersen, op den weg van Maastricht naar Valkenberg. In de automobiel, die door den eigenaar, den heer Rodberg werd bestuurd, zaten de heeren Sauvenière, met zijn zoon en dochter en de dochter van den heer Rodberg. Door dat de bestuurder voor een voetganger wilde uitwijken, reed hij in volle vaart tegen een boom met het gevolg, dat de heer Sauve nière, vader, uit het rijtuig werd geslingerd en met gebroken been in een sloot terecht kwam. De overige heeren bekwamen mir.der ernstig letsel, mej. Sauvenière een verwon ding aan den bals en mej. Rodberg bleef ongedeerd, terwijl de automobiel zoo zwaar beschadigd werd, dat zij onbruikbaar is geworden. Een dokter uit Meersen behan delde de gewonden en deed den heer Sau venière naar Maastricht vervoeren. An het gratis middagmaal, dat eergiste ren te Eindhoven, volgens het legaat van wijlen den heer Adr. van Moll, in het Liefdehuis werd verstrekt, werd deelgeno men door 60 volwassen, 125 meisjes en 110 jongens. Het maal bestond uitsoep, aardappelen met appeltjes en krentenbrood Te Prinsenhage heerscht onder de land bouwende bevolking een oud gebruik, dat nl. wanneer een der boeren gaat trouwen, hij de geheele buurt tracteert. Weigert de bruidegom aan de voorschriften van dit gebruik te voldoen, dan worden er op ver schillende plaatsen in de omgeving offer blokken en min aangename opschriften tegen boomen en muren gespijkerd. Gisteren was dit daar als een zeldzaam schouwspel te zien. Even buiten Prinsenhage ligt het aan boom, muur en telegraafpalen vol offerblokken. Een nieuw geval van ergerlijke kinder mishandeling is voor de rechtbank te Prenzlow, in Brandenburg behandeld. Dit maal stond een vrouwelijke beul terecht, een stiefmoeder die haar stiefdochtertje van vijf jaar dood had gemarteld. De vrouw was getrouwd met een werkman, een weduwnaar met vier kinderen. Het jongste van dezen, een meisje dat Frieda heette, was het voorwerp van haren dui- velschen haat. In Mei werd het kind, nadat het dage lijks meedoogenlooze tuchtigingen had moeten verduren, ziek. Haar stiefmoeder joeg haar echter uit bed, zoodat Frieda hulpeloos op den grond viel. Het wijf bond toen haar voeten samen met een touw en hing haar aan een spijker aan de kachel. Toen het^.kind steeds erger schreeuwde, sleepte de stiefmoeder haar weg en smakte haar ruw op het bed, daarmee voortgaande tot het kind bewusteloos was van angst en pijn. Later beval de stiefmoeder het kind, om op de heete kachel te gaan zitten. Daar het kind dit met kon uithou den, bond de vrouw het kind aan de bedstijlen. Het stumpertje stierf denzelfden nacht na een vreeselijken doodstrijd, daar bet onmensch het nog enkele minuten te voren met een knuppel had geslagen- Bij de lijkschouwing bleek dat het arme meisje stelselmatig doodgemarteld was. Verscheidene ribben waren gebroken en bet lichaam was een geheel van afzich telijke wonden. De maag zag er uit als die van iemand die van honger gestor ven is. De vrouw werd veroordeeld tot 10 jaar opsluiting. In de gevangenis te Lissabon is een valsche munter ontdekt. De man hield zich eiken nacht in zyn cel onledig met het maken van valsch geld, waarvoor vrienden hem het noodige materiaal hadden bezorgd. zaMtste tterichten. Door het bestuur der Spaarbank van het dept. Schiedam der Mij. tot Nut v. 't Algemeen is uit 167 sollicitanten tot boek houder benoemd de heer G. van der Zee, alhier. De heer v. d. Zee was tot heden adjunct- boekhouder aan die bank, welke betrekking hy gedurende ruim 21 jaren heeft vervuld. De benoemde zal waarschijnlijk met 1 November a. s. zijn nieuwe functie aan vaarden. Het bestuur van het Rotterdamsch Sanatorium te Rotterdam heeft na afgeleg d examen het diploma van pleegzuster uit gereikt aan mej. G. Bomert van hier, leerling-pleegzuster in het Sanatorium. (S. Cf.) Men seint aan de N. R. Ct. uit Scheveningen Van ochtend om 10 uur hebben de ko ningin en de groothertogin een rijtoer ondernomen naar den Forsthof van het groote wildpark te Jasnitz, waarheen prins Hendrik reeds gisteren-avond vertrokken is. Naar het Hbl. verneemt, is een wets ontwerp gereed in zake het houden van «schietoefeningen" op onze kusten in verband met de belangen der zeevisschers. JkerJmieuwN Uit Rome wordt aan den Tijd gemeld Heden, 13 October, ontving oe H. Vader in particuliere audiëntie den hoogeerw. pa ter J. Meeuwissen en den zeereerw. pater P. Van Bergen. Te Rimburg overleed Maandag op 81- jarigen leeftijd de weleerw. heer Johannes Antonius Thomassen,oud-pastoor van Hoens- broek. De overledene werd geboren te Venraai den 5 Oct 1822, priester gewijd te Roermond den 1 Sept. 1850, benoemd tot rector te Mook in hetzelfde jaar, tot kapelaan te Buchten in 1851, tot rector te Kastenraai in 1885, tot pastoor te Hoens- broek in 1873, Hij was rustend pastoor en aalmoezenier op het kasteel Rimburg sedert 1891. Door Z. D. H. den bisschop van St. John's Newfoundland (Noord-Amerika), werden daar op 25, 26 en 29 Sept. 11. toegediend de H. Wijdingen van het subdiaconaat, diaconaat en priesterschap aan den weleerw. heer Ant. Fijme, geboren te Amsterdam. Posterijen en Telegrafie. De directeur generaal der posterijen en telegrafie brengt ter algemeene kennis, dat, met ingang van Zondag 18 dezer, des Zon dags weder bestelling zal plaats vinden van de gedrukte kennisgevingen van overlijden. Visscherij-berichten. SCHIEDAM, 16 Oct. Vertrokken naar zee ter haringvisscherij de loggers SDM 15 de Maas, schipper W. Taal, SDM 17 Catharina, schipper J. Rost, beide voor de 4e reis. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 16 Oct. 1903. Officieeie noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Vrijdag 16 Oct. Modtwun f 10. per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Puur* Stemming: vast. Bond van Distillateurs: Modtwun: flOys. Jenever: f14.50. Amst. proef f 16. Prima Graanspiritus f 15—f 151/» Spoeling fl.70. Berlijn. Parus. Hamb. Spiritus m loco f Rogge, p. Oct. Nov. 1 Spirit, p. Oct. Nov./Dec. 15!— 15.10 15.— 15.- 16.- 16.— 16.— 16.— New-York. Maïs 525/g. 538/«. Amsterdam. 15 Oct. Rogge op lev. zonder noteering: 16 Oct. Rogge op lev. zonder noteering. Rynhoogte Keulen ('s merg. 11 uur) 15 Oct. 2.05 cM. 16 Oct. 2.10 c.M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.04^ Disc. 4 pCt. Parys -47.90 3 Antwerp. 47.80 4 CURECHEM-ANDERLECHT, 15 Oct. Heden waren aangevoerd 1521 stuks tm. deren, waarvan 620 ossen, 87 st.éren, 814 koeien. Men betaalde vo^i u.-. eu fr. 0.82 k 0.95, stieren tr. 0.72 a 0.84, koeien fr. 0.72 a 0.84 per kilo. 15 Oct. 15 Oct. f.) 14 Oct. 15 Oct.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3