rant TWEEDE BLAD. ra Hag 18 Octoler 1903. ALGEMEEN OVERZICHT. 17 October 1903. De Macedonische kwestie. Een met den dag ernstiger wordende kwestie is die van de repatriatie der Mace donische vluchtelingen. Men schat hun aan tal in Bulgarije in 't geheel op 20.000, Waarvan er een 13000 uit Adrianopel te Boergas vertoeven en een 7000 uit eigenlijk Macedonië tusschen Kustendil, 'Doebnitza en Sofia. Tengevolge van den opstand groeit hun aantal steeds aan. De Bulgaarsche agent Natsjewitsj en de Porte zijn nog altijd aan 't onderhandelen over deze zaak. Maar voor de Porte zijn er twee redenen om niet al te haastig te wezen. Ten -eerste zal het haar een hoop geld kosten om haar onderdanen weer thuis te brengén en althans den eersten tijd te onderhoudenin de tweede plaats zou de terugkeer dier lieden den opstand op ver schillende wijze ten goede komen. De vluchtelingen voelen zich overigens op 't oogenbhk nogal sterk, door het optreden der Mogendhedenzij zijn niet tevreden met een belofte van amnestie en een van schadevergoedingzij willen de benoeming eener internationale commissie om hun belangen te behartigen en storting van het beloofde geld op een bank. Engeland heeft weer eens een nota aan de Porte laten annbieden op zijn eigen boutje. Daarin wordt aangedrongen op on middellijke tenuitvoerlegging van alle arti kelen van het verdrag van Berlijn, met name die betreffende de provincie Roemelië, den toestand der Armeniërs en de sluiting der zee-engten. Naar men wil, zal Italië deeen stap ondersteunen. Van hel opstandsterrein komen nog de volgende berichten. Uit Salonika wordt in dato 15 dezer ge seind De dood van Boris Sarafof wordt beves tigd. De gemengde commissie, te Monastir zitting hebbende, onder presidium van Hilmi paya, is ontbonden. Volgens draadberichten uit Monastir zijn in het .gevecht dat eergisteren in de nabij heid van Demorhissar beeft plaats gehad, 21 opstandelingen gesneuveld onder wien drie aanvoerders. Stephaan Petref en twee andere aanvoerders zijn gesneuveld in de schermutseling bij Fiorina. Uinisterieele crisis in Italië. De afzegging van het bezoek van den Tsaar zal in Italië vermoedelijk leiden tot eene ministerieele crisis. Dagbladen deeien het gerucht mede, dat Zanardelli het bewind zou neerleggen en dit besluit heden in den ministerraad zou worden ter kennis gesteld. De avondbladen verzekeren, dat Zanar delli besloten is afstand van het bewind te doen. De afgevaardigden Santini heeft bij de Kamer het verzoek ingediend, Zanar delli te mogen vragen, welke feiten van binnen- of buitenlandsche staatkunde hebben doen Besluiten tot .uitstel van het bezoek Van den Tsaar. inzonderheid met de gezanten der buiten landsche mogendheden. Do toestand in Zuid-Afrika. Uit Johannesburg wordt aan de Londen sche Standard in d.d. 15 dezer het vol gende gemeld: Botha in Nathal sprekende drong er op aan, dat het noodig is, den Afrikaander stam ongeschonden te bewaren in taal, ge bruiken en geslacht. Hij waagde het met geringschatting (voor Engeland) van den langen tegenstand dien een klein volk tegen over de machtigste natie in de wereld had volgehouden. De Transvaal Leader, die tot nog toe aanhoudend het Engelsche bestuur heeft gesteund, waarschuwt plechtig de regeering, dat, als zij in verblinding volhardt in het verdachtzamen van ernstige feiten, zij den ondergang zal bewerken van het land als een tevreden Engelsch land van blanken. De Leader geelt aldus steun aan de wijd verspreide ontevredenheid, die, gelijk som migen beweren, nu grooter is dan onder de Boerenregeering. Als de politiek van de regeering niet veranderd, zeggen zij, zal zij een gevaarlijke algemeene ontevreden heid wekken. De Standard verneemt, dat in het bij Natal ingelijfde Transvaalsche gebied voor het Parlement twee Bondsmannen be doeld zal zijn Afrikaanders gekozen zijn, Volgens draadbericht uit Bloemfontein is eindelijk in den geheelen Vrijstaat de lang verbelde regen gevallen. De boeren hopen nu voor het minst een kwart van den oogst te redden. Rusland en Japan. De Londensche Daily Mail verneemt uit Kobe. Naar verluidt heeft Rusland op de derde conferentie met Japan aangeboden, Korea los te laten als Japan het in Manujoerye laat begaan. Naar bet heet, weigerde Japan. De keizer van Japan beeft met ver scheiden hooge zeeofficieren beraadslaagd. Engelsche Staatslieden. Lord Milner is uit Karsbad in Engeland aangekomen en heeft zich van daar naar Birmingham begeven, na Chamberlains ziek bed. Het schynt dezen laatste nog niet veel beter te gaan. Mislukte ontploffing. Aan de Times wordt uit Peking gemeld, dat daar Dinsdag, ter gelegenheid van een bal in de Britsche legatie een poging gedaan is om een magazijn met ontplofbare stoffen, behoorende bij de verdedigingsmiddelen der legatie, in de lucht te laten springen. Het sluitstuk en vizieren van een kanon van 47 werden gestolen, maar zijn in de stad teruggevonden. Er waren draden gelegd in verbinding met een electriscbe batter ij om de ontploffing te weeg te brengen, maa r om de een of andere reden was geen ver binding tot stand gebracht. Een complot mislukt. Een telegram uit Budapest aan de Liberie meldt, dat verscheidene Hongaarsche bladen sensationeele berichten bevatten over een oproerige beweging onder de Rumeensche bevolking van Transylvania (Zevenbergen). Er was een complot beraamd tegen den nacht van 14 ap 15 Oct. Dank zij de mili taire voorzorgen van de regeering is dit mislukt. In alle geval is dat zeker, dat er sedert eenigen tyd in deze provincie een gisting heerscht vooral onder de geestelijk heid en onderwijzers. trekkelijk den aanleg, de exploitatie en het gebruik vati Telegrafen en Telefonen. De heer Tydeman achtte deze laat ingekomen regeling van de tele grafen en telefonen al reeds verouderd met 't oog op de snelle ontwikkeling van de electrische bedrijven, die allerlei gelei dingen noodig maken naast de bestaande. Voorts betoogde hij, dat deze regeling, wat betreft voorschriften ter voorkoming en opheffing van belemmering, welke electri sche geleidingen en inrichtingen aan de exploitatie van telegrafen en telefonen teweegbrengen, eigenlijk niets regelt, doch inmiddels op de toekomstige regeling prae- judieieert. Desondanks en hoewel hij liefst alle electrische geleidingen in één wet geregeld zag, zal hij toch deze partieele regeling niet afwijzen. Overigens is noodig een behoorlijke ad ministratieve regeling van de Staatsexploi tatie, waartoe wij van lieverlede overgaan van verschillende bedrijven, metcommerci- eele boekhouding. De heer Löben Selz drong ook aan, mede uit naam zijner politieke vrienden, op de invoering van een volledige commerci- eele boekhouding, vooral ook in verband met de tarieven. De Minister van Waterstaat beloofde, naast den noodmaatregel ter bescherming van de bestaande geleidingen, in het wetsontwerp bedoeld, een algemee- nen, het onderwerp geheel omvattende, van alle electrische geleidingen. Ook is de Min. 't eens omtrent de noodzakelijkheid van een commercieele boekhouding, maar raadde hij voorzichtigheid bij de afschrij vingen aan met 't oog op hetgeen de toekomst nog noodig zal maken voor onder houd enz. Na goedkeuring van art. 1 ontwikkelde de heer Tydeman zijn voorstel, gefor muleerd in een artikel I bis, strekkende om in beginsel aan te nemen Staatsexploi tatie van telegrafen en telefonen, en con cessie bij uitzondering. Hij deed uitkomen, dat de politiek geheel vreemd blijft aan deze zaak, gelijk zij er van den aanvang af vreemd aan bleef,, ook in 1895 toen hij een motie in gelijken geest indiende. Deze zaak draagt een zuiver administratief karakter; het is een kwestie van eenheid van beheer. Het plaatselijk concessiestelsel voor de telefonie moet als een verlaten standpunt worden beschouwdde telefonie moet in haar geheel Rijksbelang worden. De bezwa ren van de Regaering tegen de uitvoering van het beginsel werden achtereenvolgend door den spreker beantwoord. Daarbij be riep by zich op het buitenland. De heer Tydeman betoogde, dat de tegenwoordige toestand niet beantwoordt aan de behoefte aan telefonische gemeen schap. Hij ontkende dat thans naar een vast plan kan worden voortgebouwd, omdat alles afhangt van het initiatief van ge meenten of particulieren. Spreker schatte de naasting der kosten op 8V* millioen en berekende, dat de over name uit een financieel oogpunt gerecht vaardigd is. De neer Bos sloot zich bij den heer Tydeman aan, doch wenscbte geleidelijke naasting en adviseerde nieuwen aanbouw van Staatswege te doen geschieden. De heer Helsdingen wees als voor deel van Staatsexploitatie ook op de mogelijkheid van eenheid van arbeiders- voorwaarden voor het personeel, waardoor een bruikbaar goed georganiseerd personeel wordt verkregen. De Minister van Waterstaat achtte, dat locale wetten voorzien in de behoefte aan interlocale verbindingen en bestreed het denkbeeld van naasting der bestaande wetten, waarvoor geen urgentie bestaat. Na repliek van den heer Bos erkende de heer Pompe vanMeerdervoort, dat er voor Staatsexploitatie in beginsel veel te zeggen is, maar spr. gelooft, dat wij thans de financieele gevolgen nog niet zouden kunnen dragen. O.a. zou een nieuw korps staatsambtenaren noodig zijn. Zoo zyn er meer groote uitgaven te voorzien, en deze gevolgen houden spr. er van terug zyn stem aan het amendement te geven. De beraadslaging werd daarna verdaagd tot Dinsdag a.s. voorm. 11 uur. terug krygt, kunnen de fotografen tal van aardige kiekjes nemen. Op deze foto's krijgt men ook een indruk van het hartelijke familie-verkeer, waarin de Koningin zich in het huis van hare schoonmoeder en bij hare Mecklenburgsche verwanten verheugt. Tehuis en in den familie-kring is groothertogin Marie een voudigweg hare »mama". Zoo wordt deze alleen aangesproken, zoo spreekt de Koningin ook over haar tegen anderen, als men haar naar de groothertogin vraagt. Met Hendrik of Mama houdt zij inspectie op het landgoed, op ongedwongen wijze kan zij op Rabensteinfeld vertoeven in har- telijken omgang met hare familie. Toch vervult de Koningin ook eiken dag en ge regeld hare vorstelijke plichten. De staats zaken rusten niet. Dat bewijst de portefeuille met regeeringsstukken en telegrammen. Nu prins Hendrik op Dobbm den stand van zaken heeft opgenomen, zal het vorste lijk echtpaar, waarschijnlijk Maandag, daar voor eenige dagen heen verhuizen. Hr Ms. stoomschoener Zeehond vertrok gisteren naar de Noordzee ter opsporing van Hr. Ms. gaffelschoener Argus, om zoo noodig hulp te bieden, en het schip binnen te sleepen. Nader meldt men, dat de Zeehond met de Argus op sleeptouw in 't zicht was. De audiëntie van den minister van Waterstaat, zal Dinsdag niet plaats hebben. Door de heeren Bos en Bullers, te Rot terdam en Aken, concessieaanvragers voor eene electrische tram Maastricht—Gulpen Aken, is aan den minister van Waterstaat mededeeling gedaan dat het benoodigd kapitaal voor den aanleg beschikbaar is. In aansluiting aan het beginsel dat de te stellen zekerheid door rekenplichtige ambtenaren behoort berekend te worden naar de geheele werkelijke ontvangst van belastingkantoren, moeten voortaan, volgens resolutie van den Minister van Financiën, de bedragen, waarmede ontvangkantoren, anders dan in geheel op zich zelf staande gevallen, voor het doen van uitbetalingen worden gesubsidieerd, bij de berekening der te stellen zekerheid in aanmerking genomen worden. Door het Hoofdbestuur van de Neder- landsche Onderwijzers Propaganda-Club (voor drankbestrijding) is aan alle gemeen tebesturen in Nederland een circulaire gezonden, waarin deze het volgende verzoek doet Het hoofdbestuur der »N. O. P.-C.", zich overtuigd houdende van Uw ernstigen wil, om mede te werken aan de bestrijding van het drankkwaad, heeft de eer tot UE.A. het dringend verzoek te richten, te bepalen, dat op de herhalingsscholen in Uwe gemeente minstens een drietal lessen aan het drankvraagstuk gewijd worden. Frankrijk en Italië, Nauwelijks te Parijs van een uitstapje naar Versailles terug, heeft de Koning van Italië getelegrafeerd aan Zanardelli om te zeggen hoe prettig Parijs hem had ontvan gen. De Koningin seinde naar Gettinje. Na het diner geeft koning Victor Em manuel zich onderhouden met de aanwezigen Saiiermijn ontdekt. Een grondeigenaar heett te Har.ts-Rango in Midden-Australië een mijn ontdekt van prachtige safieren. De mijn zou zoo rijk zyn als die van Indië en Ceyion. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 16 October. Aan de orde was het wetsontwerp be- H. M. de Koningin-Moeder heeft f 100. aan het comité voor het monument ter eere van Karei van der Heiden geschonken. Het vertrek van H. M. de Koningin- Moeder van Soestdijk is op 22 dezer bepaald.' Men schrytt uit Schwerin o. a. aan de N. R. Ct.: Daar iedereen bij een rit door de straten van de beminnelijke vorstin een lieven groet Het vermoeden bestond, dat tengevolge van het opheffen van de geschutgieterij te 's-Gravenhage, op 1 Mei a. s., de daaraan verbonden rijkswerklieden dan zouden ont slagen worden. Dat zal echter niet het geval zijn, omdat van hoogerhand is bedaald, dat die werklieden bij verschillende artillerie- inrichtingen worden in dienst gesteld, Door den heer E. A. L. Quadekker, directeur van het abattoir te Nijmegen, is eergisteren is de afd. Den Haag van de Holl. Mij. van Landbouw een lezing gehouden over de voordeelen en het nut van abattoirs. Spr gaf als zijn meening dat abattoirs m den regel geen nadeelig saldo opleveren doch mocht dit zijn, dan achtte hij een bijdrage uit de gemeentekas wel gerechtvaardigd. Spr. erkende dat de «smokkelarij" niet geheel zou verdwijnen docü wel verminderen, mits in de stad goede controle werd geoefend. Uit den Haag wordt gemeld, dat de financieele combinatie opgericht met het doel om aldaar op het Plein, hoek Korte Houtstraat, een groot Hotel en Café op VAN DE Opmerkelijk is 't, dat geen enkel Engelsch blad van de Engelsche nota aan de Porte spreekt. Men vraagt zich af of er een wenk van hoogerhand is gegeven, of dat de Londensche pers reden heeft aan de zending van deze nota te twijfelen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 5