gevraagd en in de liefde waarmede WÜ in God moeten beminnen. Bïijft daarom, B.G., ook na onze wyding voortdurend voor uwen Bisschop bidden gelijk Wij het zullen doen voor u, blijven wij bidden voor elkander met groot ver trouwen en zonder eenige weifeling, want een gelijk gebed, gestort door de kudde voor den herder en door den herder voor zijne kudde, zal zeker bij God overvloedige verhooring vinden en dan zullen wij door elkander geholpen met Gods genade gelukkig komen tot de eeuwige zaligheid. En zal dit Ons herderlijk schrijven in alle kerken van Ons Bisdom en alle kapellen, waarover een Rector is aangesteld, worden voorgelezen op den twintigsten Zondag na Pinksteren. Gegeven te Haarlem, 12den October 1903. A. J. CALLIER, Verkozen Bisschop van Haarlem. Op last van Z. D. Hoogwaardigheid, M. P. J. MöLLMANN, Secretaris. ALGEMEEN OVERZICHT. 19 October 1903. De Macedonische kwestie. Kon de Macedonische kwestie door nota's en iradees opgelost worden, zy zou zeker reeds lang tot het verleden behooren. Blijkens een kennisgeving in de bladen ie Constantinopel is er weer eens een ;adee verschenen, een waarbij goedkeuring orut gehecht aan verschillende besluiten van den ministerraad betreffende nieuwe maatregelen voor de Rumelische provin ciën en aan den inspecteur-generaal geld ter beschikking wordt gesteld om de huizen te herbouwen van terugkeerende vluchte lingen, wier woning door opstandelingen verwoest is, en op andere wijze hen te ondersteunen. Verder worden bizondere commissiën ingesteld om te zorgen voor het nchtige gebruik van het geld. Om aan dit geld te komen zal de Porte voor het einde van dit jaar schikkingen treffen met de schatkist. Er zijn strenge maatregelen genomen om te beletten, dat er bij het vervolgen van de benden afkeurenswaardige dingen gebeuren. Vier weken geleden had de Russische ambassadeur te Constantinopei in een nota aan de Porte het optreden van de Turk- sche troepen in eenige districten gelaakt en geëischt, dat de bevelen van den Sultan Detreffeude menschelijke behandeling van ue ouscnuldige bevolking zouden uitgevoerd worden. De Porte antwoordde met te ver zekeren, dat de houding van de troepen onoerispeiijk was geweest. De Russische ambassadeur zond dit antwoord terug met oe opmerking, dat hij het met kon aanne men. De Porte heett zich daarop bereid verklaard, om het beklag in anderen vorm te beantwoorden. Aan de Frankf. Zeit. wordt nog uit Saloniki in dato 17 dezer gemeld: De locomotief, welke den eergister-nacht naar Kilinder gaande trein met militairen vooraf ging, heten de Bulgaren in de lucht vliegen. De machinist is zwaar gewond. Aan den trein werd geen schade toegebracht. Het plaatsje Janische is door een Bulgaarsche bende in de asch gelegd. Met betrekking tot de positie van Servië tegenover het Macedonische vraagstuk ver klaarde de Servische minister van buiten- landsche zaken, dat Servië tegenover Tur kije steeds een loyale houding in acht neemt. Hij hoopte en wenschte, dat voor waarden zouden gevonden worden, om de stoffelijke en geestelijke welvaart van de bevolking te bevorderen. Servië begroette het met de laatste samenkomst te Milrzsteg begonnen optreden vanOostenryk-Hengarije en Rusland in zooverre met vreugde, daar net er een verhaasting van de invoering an hervormingen van verwacht. Uit Servië. De Servische Skoeptsjina heeft Zaterdag bet adres van antwoord aangenomen. Daarin heet bet o.a., dat het leger vereenigd om den troon staat en beantwoorden zal aan al de verwachtingen van vorst en volk voor de verdediging van het vaderland en de having van orde en wot. De Hongaarsche crisis. Uit Weenen wordt gemeidt, dat Frans Jozef opnieuw graaf Andrassy en graaf Tisza ontboden heeft- Men gelooft, dat de keizer, op advies van den heerLukacs, aan graaf Andrassy de Kabinetsvorming zal opdragen. Weigert hy dan zal Tisza aan de beurt komen. Frankrijk en Italië. Tegenover een verslaggever van de lemps heeft de ltaliaansche minister van buitenlandsche zaken, admiraal Morir., ge zegd, dat het bezoek van de koning en de koningin aan Parijs de bekroning is van een wijze politiek, waarvan het doel is een nauwer vriendschap en de vrede van Europa. Oude misstanden zijn verdwenen. De overeenstemming betreffende de Mid- dellandsche zee vaagt voor goed de groote wolk weg, waaruit de vreeselijkste stormen had kunnen losbreken. Zaterdag-avond is bij een fakkeloptocht het paard van een repubhkeinsche garde op hol gegaan. Vijf menschen werden gewond, o.a. een brigadier van politie. Rusland en Japan. Volgens den correspondent van den Lon- denschen Morning Post te Wei-hai-wei loopt daar het gerucht, dat Japansche troe pen te Pmg-jang geland zijn en dat de Russisch-Japansche onderhandelingen mis lukt zyn. De Standard verneemt uit Tientsin Reizigers, komende uit Jonghamphon mel den, dat de Russen daar een fort bouwen en de zuidelijke grens van het concessie gebied uitbreiden. Ook te Port-Arthur gaan de wapeningen voort. Daar komen ook massa's vee aan. De Daily Mail verneemt uit Hakodate (Jezzo), dat daar troepen zijn samen ge trokken in den omtrek van de stad. Men schat hun aantal op 100000 man. Uit Genève wordt aan hetzelfde blad ge meld, dat een commissie van Japansche dokters, die daar een onderzoek doet in de hospitalen, naar Japan terug is geroepen. De grens van Alaska. De New-Yorker Associated Press seint uit Londen, dat het scheidsgerecht betreffende de grens van Alaska. Zaterdag-middag mon deling overeengekomen is alle Amerikaan- sche aanspraken te erkennen, behalve die betreffende het Portland-kanaal, waar Cana da een weterweg naar de kust er bijkrijgt. De beslissing werd beden verwacht. Uit Rome. De Patriote verneemt uit Rome, dat de benoeming van mgr. Merry Dei Val tot den allergewichtigsten post van staatssecretaris in plaats van mgr. Rampolla meer en meer waarschijnlijk wordt. Hetzelfde blad weet te berichten, dat Pius X binnen kort zich over de Bijbelkwestie zal uitspre ken, het plan, dat onder Leo XHI werd uitgewerkt om nl. een bibliotheek aan te leggen, een Revue biblique uit te geven tot duurzame vestiging van eenige leden der Bijbel-commissie te Rome, tot welk doel de vorige Paus de gift van een miilioen frank had toegezegd zou door Pius X ten uit voer worden gebracht. Betooging tegen Rome. Vijftigduizend manifestanten zijn Zaterdag in verscheiden groepen met de Italiaansch e en Fransche vlaggen en met talryke mu ziekkorpsen, die de volksliederen speelden, door de stad getrokken. Een ontzaglijke menschenmenigte juichte hen toe. Voor het Fransche gezantschap werd met onbeschrij felijke geestdrift gemanifesteerd. Bij dergelijke geestdrift is natuurlijk voor een ministerieele crisis geen plaats. Om wilie van de Fransch—ltaliaansche ver broedering zal man Zanardelli het mislukken van het bezoek van den Tsaar wel vergeven. De Capitale spreekt dan ook de geruchten over het ontslag van het Kabinet tegen. De reis van koning Leopold. Buitengewone voorzorgsmaatregelen wa ren Vrijdag genomen op de lijn van de exprestrein, welke koning Leopold van België naar Weenen zou brengen. Zulks geschiedde in veroand met een diefstal van een partij dynamiet uit de steengroeven van Zan bij Landeck in Tyrol. Of er een complot bestond om den koninklijken trein in de lucht te laten vliegen, is niet bekend- Koning Leopold, Zaterdag te Weenen aangekomen, wordt daar met de gewone feestelijkheden gehuldigd. Op den Hofburg is Zaterdag-middag een feestmaal aange boden aan den' koning der Belgen. Er zaten 80gasten aan, onder wie alle ministers. De twee vorsten wisselden hartelijke toosten, wenschten zich geluk met de uitnemende betrekkingen tusschen de twee volken en stelden op derzelver weldzyn dronken in. De Weener correspondent van de lemps meldt, dat koning Leopold te St. Poeiten, op een uur afstands van Weenen, eene samenkomst zal hebben met zijne dochter, gravin Lonyay, de weduwe van kroonprins Rudolf. Zooals reeds gemeld is, zou keizer Frans Jozef gaarne eene verzoening tusschen vader eo dochter tot stand brengen. Moordaanslag te Parijs. Zaterdag-avond heeft iemand, die onbe kend is gebleven, twee revolverschoten gelost op den abbé Lebel, leeraar aan een klein seminarie. De toestand van Lebel is hopeloos. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 19 October 1903. Gemeente-begrooting. Memorie van Antwoord van Burge- gemeester en Wethouders op het verslag van het onderzoek der gemeente-begrooting voor 1904 in de afdeelingen van den Raad. IV. Artikelen. Inkomsten. Volgn. 3. Huur of pacht van landerijen. Wij stemmen in met de meening vaB het nd der 3de Afdeeiiug, dat perceel no. 25 niet meer moet worden verhuurd voor beweiding. By de volgende verpachting zal daaraan gevolg worden gegeven. Volgn. 5. Opbrengst van grasverpachtin- gen. Met het oog op het wisselvallige karakter van den post vinden wij geen termen een hooger bedrag uit te trekken. Volgn. 9. Rente van kapitalen. Het lid der 2de Afdeeiiug moet worden geantwoord, dat waar de Jasten eener geldleening komen onder de gewone uitga ven de baten moeten komen onder de gewone inkomsten. Wat betreft het afschaffen van de kermis, nemen wij nog het standpunt in bij vroe gere gelegenheden, dat deze zaak ter sprake kwam, ingenomen, en wel daarin bestaande, dat wij van oordeel zijn dat waar de kermis hier ordelyk wordt gehouden, voor haar afschaffing die het groote deel ter bevolking, waarvoor zij vooral haar betee- nS a*t M8r zou GDtstemmeD, ook in verband met gemis van voldoend equivalent de tijd nog niet is gekomen. Wij verwijzen overigens naar de beraadslagingen d«e zaak in 1898, te vinden op biz. 248 en vig. van het gedrukt verslag, alsmede bylage L, op blz. 208 der bijlagen. Volgn. 18. Heffing van retributiën op de Koopmansbeurs. Mocht de Raad na reeds besluiten, dat een beursbelasting zal worden ingevoerd, dan bestaat by ons geen bezwaar daarvoor een som uit te trekken. Volgn. 13, 24 en 25. Het lid van de 2de Afdeeling worde er aan herinnerd dat de opcenten op de Grondbelasting, zoowel gebouwd als ongebouwd, tot de bij art. 242 der Gemeentewet gestelde maxima reeds worden geheven. Wat aangaat een verhoo ging der opcenten op het Personeel, moet worden opgemerkt, dat de opbrengst daarvan weinig beduidend hooger wordt met het oog op de bepaling van art. 243 der Ge meentewet. Voor «enigen tijd werd uit gerekend dat een opvoering tot 100 opcenten een vermeerdering zou geven van nl. n- f 6000.—. =>6 r Een wat verder de verdeeüng der belas- tingdruk aangaat, deze zou niet gelukkig zijn, daar vooral de neringdoenden, wege°s hunne inrichting onevenredig zouden worden getroffen. Op grond daarvan is van ons voorhands geen voorstel te verwachten. Begrooting Gasfabriek. Het was ons aangenaam te vernemen dat de verlaging van de prijs van bet lichtgas algemeene instemming vond. Dat met is voorgesteld ook het muntgas in de prijverlaging van het lichtgas te doen deelen, vindt zijn reden daarin dat het muntgas, de levering van de kosteiooze installaties in aanmerking genomen bij gelijken nominaten prijs feitelijk in ve'rge- lijking met het andere gas aanmerkelijk te goedkoop werd geleverd. Wat het lid der 1ste Afdeeling bedoelt met het doen vervallen van afschrijvingen in verband met de plannen der Regeering inzake de exploitatie der gemeente-bedrijven is ons niet duidelijk. Van verzuim rekening te houden met de som waarvoor de grond van de Firma Meijer Co. aan de gemeente is overge gaan is geen sprake, daar de begrooting van de Gasfabriek reeds was ingediend, voordat daartoe was besloten. BegrootingDrinkwaterleiding. Wordt verwezen naar hetgeen onder de Gasfabriek is gezegd ten aanzien van de opmerking over afschrijvingen. BegrootingBurgelijk Armbestuur. Het lid der 3de Afdeeling dat meent dat de onder no. 14 der begrooting gebrachte f 2000. gesplitst moet worden in f 1650. voor gewoon onderhoud en herstel en f350,— voor vernieuwing en verbeteringen moet worden geantwoord, dat op het ge woon onderhoud wordt bespaard, om de verbetering aan te brengen die voor f 350. alleen niet tot stand kan komen, en een splitsing daarom niet wel mogelijk is. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, VERSTEEG. De Secretaris, SICKENGA. S c h i e d a m, 10 October 1903. „Persmanleren." Wij hebben 't in lang niet met onze buurvrouw, de Schied. Ct., aan den stok gehad, 't Was stil in de buurtgeen enkel geruchtje werd er gehoord. Maar, zooals 't nu blijkt, was 't de stilte die den storm voorafgaat. Op den 17n van Wijnmaand heeft een verschrikkelijk onweer de vredige kalmte verdreven. Als bliksemschichten schoot »de Oude" de fiolen van haren toorn over ons uit. Verbeeld uzelfs rijtjes berichten nemen wy van haar over, waarbij alleen onder het laatste de bron wordt vermeld. Maar meer nogwij hebben haar aanspra kelijk gesteld voor het onjuiste bericht omtrent den jubilaris bij gemeentewerken en daar heeft zij natuurlijk part of deel aan. Och, oude Schiedammer, klaag nietstot zulke daden van zwarte ondankbaarheid kan meD komen"ondank is 's werelds loon, wij hebben dat in ons veeljarig bestaan reeds meermalen ondervonden en bleven ook aan hetgeen u in ons meent te moeten wraken, uwerzijds njet vreemd. De Schied. Ct. heett toch volstrekt niet de onveranderlijke gewoonte, de berichten van ons overgenomen, met N. S. Ct. te waarmerken. Zy doet dit voor sommige berichten, die zij althans aan een deel harer lezers niet wil onthouden, alleen dan, wanneer het bericht haar blijkbaar een beetje al te Roomsch klinkt Nam zij sommige uitdrukkingen zoo maar gewoon over, dan zouden allicht enkele harer orthodoxe vrien den denken, dat zij ook al aan het roma- niseeren ging. En de S. Ct., die er angst vallig op uit is, allemansvriend te blijven, dekt dan met een N. S. Ct. schip es lading. Kijk, oude Schiedammer, dat zijn ook ^persmanieren", maar wij hebben daarbij steeds minder prikkelbaarheid betoond, dan waarvan u nu blijkt geeft. En daar 'n mensch nooit te oud is om te leeren, zou den wy u nog wel den raad willen geven, steek eerst de hand in eigen boezem, opdat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2