Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Presgang1. 26ste J aars. Woensdag 21 October 1903. .No. 7731. Bureau Beterstraat 50. Telefoon No. 85. PKIJS TAH DIT BLAD» Foor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afkonderlyke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIÊN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 20 October 1903. nieuwe Pauselijke Staatssecretaris. Blijkens draadbericbten uit Rome heeft 2- H. de Paus thans definitief tot zijn Staatssecretaris benoemd mgr. Merry del ^al, aan wien door Z. H. reeds eenige dagen na zijne verkiezing tot Paus de voor lopige leiding van het Staatssecretariaat ^as opgedragen, nadat overeenkomstig het oude gebruik kardinaal Rampolla dit ambt had neergelegd. De post van Staatssecretaris is een aller gewichtigste in het Vaticaan. Voor 1870 Was 't de Staatssecretaris die feitelijk het beheer over den Kerkelyken Staat voerde ®n nog is hij de man die staat voor de betrekkingen van het Vaticaan met de verschillende staten en die alles regelt wat op het uitwendig bestuur der Kerk betrek king heeft. De nieuwbenoemde dignitaris is een betrekkelijk nog jeugdig diplomaat. Hij Werd den lOn October 1865 geboren te Londen, waar zijn vader destijds gezant was van Spanje. Op den 30n December 1888 ontving hij de H. Priesterwijding, doch reeds een jaar te voren op 1 Juni 1887 had paus Leo hem benoemd tot geheim-kamerheer. Den ln Januari 1892 werd hij aangesteld als dienstdoend kamer heer met den titel van «guardaroba", een functie, die het recht geeft den nieuwbe- noemden kardinalen den kardinaalshoed op te zetten. Na zijne diplomatieke studiën te Rome toet succes te hebben volbracht, werd hij den ln Maart 1897 benoemd tot huisprelaat van Z. H. en in hetzelfde jaar als aposto lisch delegaat in buitengewone missie naar Canada gezonden. Sinds 19 April 1900 is mgr. Merry del Val, tituiair-bisschop van Nicea. Toen hij pro-staatssecretaris van feuilleton. 2) (Slot.) Al de lui van de presgang waren flinke zeelui, vlug en handig als katten en als het tot een man tegen man kwam, per stuk een partuur voor hem. Wat den man aan de deur betreft, die was de stevigste van uilen en er scheen geen kans om dien de baas te worden, hoe lang en sterk de vissehertjongen ook was. Maar net, toen bij aan zijn ontvluchting begon te wanhopen, zag Dick dat het raam, vlak boven den grond, open stond. «Nou jongen", zei de bootsman,wat wil je?" »lk wil niets" zei Dick, «ik wil bij mijn vak blijven." De hoofdman wenkte een van zijn lui, die op den knaap afsprong. Dick, zoo vlug als water, wierp hem zijn mand met visch Zegen zijn hoofd en sprong meteen het taam uit en zoo hard als zyn beenen hem Z. H. werd benoemd, stond onder zijn leiding de academie der geestelijken van adel, waar toekomstige diplomaten van den H. Stoel worden gevormd. Tevens was hij consulator der Congregatie van den Index. Ais een bijzondere onderscheiding mocht zijne benoeming beschouwd worden tot secretaris van het Conclave na het over lijden van Z. H. Leo XIII. Op zijn aanstelling als Staatssecretaris zal binnenkort de verheffing tot kardinaal volgen. De daad der definitieve benoeming van den nieuwen Staatssecretaris, mgr. Merry del Val een rijzige, voorname figuur, met zeer hoffelijke en innemende manieren is voorzeker positief van evenveel be- teekenis als de negatieve daad van het achterwege laten der mededeeling betref fende de Pauskeuze aan de Italiaansche regeeriDg is geweest. Toen den 7n Augustus de voorloopige benoeming plaats had, schreef o.a. de Ger- maniaDaarmede heeft de H. Vader een voor zijn toekomstige houding tegenover Italië beteekenisvolle daad verricht. Mgr. Merry del Val behoort nl. voor zoo ver bekend is allerminst tot de voorstanders van die richting, welke een oplossing der Romeinsche kwestie volgens den geest der Italianissimi wenschelijk acht. De liberale Romeinsche bladen hebben zich dan ook beijverd om Z. H. den Paus van goeden raad te dienen en gepoogd de keuze van mgr. Merry dei Val te voorkomen. «Mgr. Del Val is geen Italaan" zeiden zij, «hij is een Spanjaard, en bovendien een creatuur van kardinaal Rampolla. Het gezag van het pauselyk Staatssecretariaat zou door zijn benoeming verminderen. Z. H. heeft thans eenige maanden dage lijks samengewerkt met den jeugdigen krachtigen, begaafden en vromen secretaris van het Conclave. De Paus kon oordeelen over den persoon van den pro staatssecre- konden dragen, rende hij in de richting van Sunningbeach. Er was echter nog geen minuut voorbij of de heele bende zette haar prooi na. Dick keek somber en zag dat de Don- derbuimenschen niet ver achter waren en dat hij moest loopen zoo hard hij maar kon. Wel kende hij zijn eigen krachten, en had er nogal vertrouwen in, want geen man of jongen in Sunningbeach kon op 't punt van hardioopen bij hem halen. Maar hij wist ook dat de matrozen, die de presgang uit maakten, niet licht 't op zouden geven alleen omdat hij een kleine voorsprong had. Een voordeel bezat Dick en dat was dat hij iedere duim van de streek kende en hij besloot dadelyk koers te zetten naar een plok op de rotsen, waarvan hy kon komen naar een hol, bekend als het «Duivennest" met zooveel paden, dat heel weinig lui daar wijs uit konden worden. Toen de vluchteling dicht bij die plek ge komen was, zag hy een andere troep zee lui op hem toe komen. De lui der pres gang schreeuwden luid en 't bleek hem dat de nieuwkomers een deel dezelfde pres gang waren, die na op den snor geweest te zijn over de rotsen terugkeerde. Dick spande elke zenuw om zyn doel voor hen te bereiken en met een verbazende taris. Nu mgr. Meny del Val definitief werd uitgekozen om de eerste medewerker te zijn aan de Pauselijke regeering, staat het vast, dat hij die plaats waardig is. De Macedonische kwestie. De opstand, die in sommige gedeelten van het betrokken gebied reeds bedwongen scheen, breekt weer met nieuwe hevigheid in de onderscheidene wilajets uit. Een draadbericht uit Saloniki meldt, dat een verkenningslocomotief, die voor een militairen trein op den verbindingsspoorweg uitreed, eergister-nacht bij Saugol is opgeblazen. De trein werd tot gisteren ochtend opgehouden.Tegely kertijd verbrandde een Bulgaarsche bende een dorp naby Sarigoi. Een groote bende maakte aanstalten de grens over te steken nabij Dsjoemaibala. Nader wordt uit Saloniki in dato 19 dezer nog gemeldGisteren om 9 uur is er op de lijn van hier naar Dedeagatsj een dynaonetontplofling geweest, op 't oogenblik dat een verkenningslocomotief een brug overreed. De locomotief en de kolenwagen werden uit het spoor geworpen en kregen schade. De stoker is licht gekwetst. De opstandelingen moeten voornemens zijn geweest, den trein die achter de ver- kenmngslocomntief aankwam, in de lucht te iaten vliegen. Men meldt, dat het station Kilendra in brand stond. Men hoort tal van hevige ont ploffingen, veroorzaakt door dynamiet. Na een groot aantal opstandelingen, die terugkeerden uit Turkije zijn aangehouden, heeft de Bulgaarsche regeering bssloten een lichting der reserve van 50.000 man, die reeds onder de wapenen waren geroepen, naar huis te zenden. Tengevolge van een overeenkomt tus- schen de Ottomaanscbe en de Bulgaarsche spurt lukte 't hem ook, toen beide benden nog een vijftig meter achter waren. Hier waren de rotsen een goede honderdvijftig voet recht op boven water, dat met tij, diep en kalm was als een groote vyver. Aan 't gewone oog zou het onmogelijk hebben toegeschenen de rots af te dalen, maar Dick kende 't kunstje en wist, dat hij als hij maar een zeker punt veilig bereikt had, buiten het bereik van desnoods hon derd presgangers was. Haastig klom hij over den rand en met handen en voeten, overal partij van trek kende, bracht hij heel gauw een flinke al; stand tusschen zijn vervolgers en zichzelf" In volle vaart kwamen de matrozen op de plek, waar hy net geweest was en kwa men dadelijk tot de conclusie die juist was ook dat hij naar de een of andere verborgen plaats op weg was. Een droeg een flink stevig touw en maakte dadelyk een eind stevig om zijn lijf vast. «De duivel zal me halen als ik die jonge aap met in mijn klavieren krijg'k zal hem loeren me visch naar m'n kop smijten Nou jongens stevig vastgehouwen en als ik 'm hem, haal je als de wind op?" Onderwijl had Dick een grooten hoek be reikt, voor de rots uitstekend. Van deze moest hij zich laten zakken op een kleinere regeering heeft Bulgarije gelast 10.000 man troepen, die verleden maand onder de wapenen geroepen zijn, naar huis te zenden. Turkije heeft overeenkomstig de afspraak het dubbel aantal te ontslaan, namelijk 20.000 man, in Australië gemo biliseerd. De verzending aan de respective gezant schappen van de Oostenrijksch—Russische instructies met betrekking tot de contröle in de provinciën van Rumelië is verdaagd tengevolge van de eischen van Engeland en Italië, die een volkomen internationale con tröle willen. Nog verneemt de Times uit SofiaTur kije en Bulgarije hebben hun afspraak tot evenredige ontwapening hernieuwd. Het Servische ministerie. Op het progrem van het Kabinet, dat de minister van binnenlandsche zaken gisteren in de Skoeptchina heeft voorgelezen staan binnenlandsche hervormingen, met name reorganisatie van het geldwezen, herziening van de belastingen, verbetering van de nationale hulpbronnen, uitwerking van een tarief als grondslag voor handels- tractaten en uitbreiding van het spoorweg net, door het uitschrijven van een leening, in de hoop dat vreemde kapitalen hun medewerking zullen verleenen. Frankrijk en Italië. Het bezoek van het Italiaansche konings paar aan de Fransche hoofdstad behoort weer tot het historisch verleden. Zondag-middag heeft het koninklijk echtpaar Parijs weer verlaten onder net uitbundig gejuich der menigte. Toen koning Victor Emmanuel in oen wagon stapte, drukte hij Loubet herhaaldelijk de hand en omhelsde hem vervolgens, terwijl de Koningin mevrouw «de Presidente" beaankte voor de van haar ondervonden beleefdheden. en dan met de meeste-voorzichtigheid voort gaan over een natuurlijk voetpad dat naar het «Duivennest" leiade. Van dit voedpad ging de rots steii naar beneden - een kaarsrechte steenmassa. Toen Dick den eersten hoek bereikt had, keek üij op en zag een matroos dalen, door middel van een touw. Hij berekende dat die vent bij hem zou zijn voordat hij op het voetpad was en er bleef hem dus maar één kans tot ontsnapping over. Hij moest in zee springen. De matrozen boven keken met alie aan dacht naar den vluchteling en zijn vervol ger, toen ze den knaap zijn handen boven zyn hoofd zagen vouwen, naar 't uiterste randje gaan en juist toen de zeeman zijn arm wou grijpen, in de lucht springen. Prachtig zijn body recht houdende, zoo stijf als een plank, scnoot hij door de ruimte en viel in de zee met een plomp, die de zee deed opstuiven en ontelbare goiven vormen. Aan de plek genageld, staarde de pres gang naar de plaats waar Dick viel, zoo goed als voor zeker aannemende dat hy voor dit wanhopige middel den dood had gevonden. Maar Dick was een duiker en zwemmer van den eersten rang en een paar oogen- blikken later verscheeQ ny weer aan 't op- NIEUWE SGHIEDA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1