Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Zondag 25 October 1903. No. 7735. "1 TWEEDE BLAD. Bureau Boterstraat 50. Telefoon Ito. 85. PBU8 TAN DIT BLAD! Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland A&onderlqke Nummers f 1.50 - 2,— - 0.05 PRIJS DER ADTERTENTlfiVt Van 16 regels. f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEES OVERZICHT. 24 October 1903, Rusland en Japan. Tengevolge van de vrees voor oorlog zijn °P de Londensche beurs Llovds assurantie- koersen voor het Verre Oosten op drie baanden risico sedert eergisteren verdub beld. Volgens de Uaily Mail willen de assu radeurs te Londen de lading van een naar Japan vertrekkend Noorsch koopvaardijschip niet verzekeren tegen 10 pet. oorlogsrisico Russische bodems gelden 20 pet. premie, terwijl Japansche tegen 30 pet. oorlogspremie onverzekerbaar zijn. Russische en Japansche agenten blijven kolenschepen naar Oost-Azië charteren Japan heelt weer vier stoomschepen met steenkolen, te zamen van 22000 ton inhoud, laten uitkomen. Ook de Britsche regeering tracht kolenschepen naar Oost-Azië te zenden, maar de Russische en Japansche mededinging bemoeilijkt deze pogingen, althans tegen de prijzen door de Russische en Japansche agenten betaald. Een gematigd blad, dat te Jokohama verschijnt, zegt, naar de correspondent van de Daily Mail meldt, dat de voorloopige orders voor de mobilisatie van het Japan sche leger reeds uitgevaardigd zijn. De regeering loochent dit, maar naar 't heet, slechts voor de leus. De Japansche kabel tusschen Toesan en Tsoesjima is doorge sneden, de daders zijn onbekend gebleven. De draadlooze telegrafie is in Japan inge voerd. De Japansche gezant te Parijs heelt intusschen aan een medewerker van de Temps verklaard, dat er geen oorlogsver klaring tusschen Japan en Rusland is gedaan. Er is zelis geen bedreiging met oorlog. Ook het gerucht der mobilisatie van het leger wordt tegengesproken. Nog wordt, in dato 23 dezer, uit Jokohama gemeld De eerstvolgende conferentie van den Russischen gezant met Komoesa is uitge steld tot na de samenkomst der invloed rijkste staatslieden. Men verwacht, dat Alexjef in het begin van November naar Petersburg zal gaan. De verergering in de Mantsjoerijsche crisis kan daardoor uitgesteld raken, maar de optimistische geruchten, die bij voortduring uit Berlijn verspreid worden, vinden hier in het geheel geen geloot. In verband met bovenstaande berichten werd gisteren uit Tokio geseindDe ministers van oorlog, marine en buitenland- sche zaken hebben vandaag een lang onder houd gehad met den premier. Morgen zal er waarschijnlijk een onderhoud plaats hebben van de invloedrijkste staatslieden. Naar de Daily Mail uit Hongkong verneemt, maken de Chineezen groote toerustingen in Kwang-si, zoogenaamd omdat de opstand dreigend wordt en ook uit vrees voor een inval van de Franschen. De regeering roept de vreemdelingen uit het binnenland terug. De Macedonische kwestie. De Parijsche correspondent van de Köln, Zeit. seint omtrent het verloop der diplo matieke onderhandelingen nog Bij de samenkomst van Lamsdorf en Delcassé moeten in de eerste plaats de Balkan-kwestie en vooral de tusschen Rusland en Oostenrijk-Hongarije tot stand gekomen afspraak ter sprake zijn gebracht. Maar ook over de bedoelingen en plannen van de Russische regeering en Oostelijk- Azië moeten de beide staatslieden van gedachten gewisseld hebben. In goed ingelichte kringen verzekert men, dat Frankrijks houding in de beide aangelegen heden de Russische regeering niet bevredigt, voorts zou de toenadering tusschen Engeland en Frankrijk de staatslieden aan de Newa onaangenaam getroffen hebben. Lamsdorf keert na zijn bezoek aan Delcassé te Darmstadt terug, en vertrekt tegen net einde der volgende week naar St. Petersburg. De Turksche agent te Sofia heeft eer gisteren de Bulgaarsche regeering verwit tigd, dat het bevel tot de mobiliseenng van een gedeelte der troepenmacht in Macedonië reeds uitgevaardigd is. Tevens echter bracht de agent in herinnering, dat in de streek van Doebnitza en Kasteudil nog altijd gewapende benden rondzwierven. De Bulgaarsche minister van oorlog, Sawof is met zijn geheelen straf naar de grens vertrokken. Volgens draadbericht uit Saloniki zijn ernstige berichten, die bevestiging erlangden uit Seimen gekomen. Men spreekt uvan verscheidene bataljons, die door de oproe rige Albaneezen geneel vernietigd zouden zijn. Verschelden Albaneesche hoofden zijn gevangen genomen en verbannen. Graaf Lamsdorff zal, volgens de Standard te Parijs komen om met den heer Delcassé overleg te plegen met betrekking tot de Turksche aangelegenheden en aan Frankrijk te vragen, zich bij Oostenrijk en Rusland aan te sluiten. De verkiezingen in Servië- Het officieuse telegrammenbureau te Sofia verzekert, dat de oppositie om de verkiezingen voor de Kamer in de war te brengen, overal rustverstoringen teweeg brengt en de pers bewerkt. Te Jamboli heeft de socialistische candi- daat Sannkof eergisteren geschoten op eenige partijgenooten, die hij voor tegen standers hield. Een jonge man, die toevallig voorbijliep, werd doodeiijk getroffen. Sannkof is op de vlucht gegaan en nog niet gevat. De handelingen van de synode der Ned. Geref. Kerk bereikten gisteren hun hoogte punt, toen er, tegen den raad van meer gematigde leden in, redevoeringen werden gehouden in heftigheid, alles evenarende wat nog gehoord is. Enkelen zeiden, dat nu voor de Afrikaanders de tijd gekomen is om te protesteeren. Zij trachten zich zelf te bedwingen, maar hun gevoelen was hun te machtig. De meeste sprekers verklaarden, dat er geen vergeven noch vergeten kon zijn. De correspondent van de Standard te Kaapstad meldt, dat de Synode der chr. gereformeerde kerk een commissie aange wezen heeft op het aan de regeering te zenden protest om te stellen tegen de handelingen van het leger tijdens den oorlog. Uit Johannesburg verneemt de Standard, dat de hoofdrechter te Pretoria vele magistraten ernstig berispt heeft wegens de gebrekkige rechtskennis die zij aan den dag leggen. Uit Rome. Mgr. Lorenzelli, die den Paus den toe stand in Frankrijk heeft blootgelegd, blijft voorloopig als nuntius te Parijs. Tnan s is ook kardinaal Richard, aartsbisschop van Parijs, naar Rome om den Paus over den godsdienstigen toestand in Frankrijk in te lichten. Het schijnt dat nog pogingen worden aan gewend om Loubet door den Paus te doen ontvangen, doch deze wil daarvan niets hooren. Een zijner tegenstanders moet dit de woorden in den mond hebben gegeven PiusXisde geruischlooze onverzoenlijkheid. Italië en Engeland. In het kasteel Windsor is men bezig met de toebereidselen voor de ontvangst van den koning en de koningin van Italië. Ge durende eene week zullen de souvereinen op het kasteel verblijf houden. Het oorlogsschip Tan Nelson. Het door de Engelschen als een relikwie vereerde oorlogsschip van admiraal Nelson is door een kanonneerboot aangevaren in de haven Portsmouth en kreeg groote averij. De toestand in Zuid-Afrika. Uit Kaapstad wordt in dato 23 dezer aan de Londensche Standard geseind: Werkstaking te Barcelona. Meer dan honderd arbeiders van de drie gasfabrieken te Barcelona hebben het werk neergelegd, de autorieteiten hebben de noodige maatregelen getroffen em te zorgen, dat de stad toch kan verlicht worden. Men vermoedt, dat do werklieden bij de electri- citeits-inrichting het voorbeeld hunner ka; meraden zullen volgen Een bouwvallige toren. De toren van St. Georgio dei Greci te Venetië dreigt om te vallen. De bekende bouwkundige Vederasco verklaart, dat de toren ruim 1 meter overhelt. De keizer der Sahara. Een draadbericht uit Parijs meldt: Er is op last van den minister van oorlog een instructie geopend in zake het jacht Fras- quitavan Lebaudy, den voorgewenden Dkeizer der Sahara", die onlangs in Nederland vertoeft heeft. De straf, door het wetboek in dezen voorziening, is ver banning. Een Missionaris in Indië door een tijger verscheurd. De zeereerw. heer A. Merkes uitPvotter- dam), missionaris in Voor-Indië, schrijft hetvolgende in de Roosendaalschs Annalen De treurige en vreeselijke dood van den Capucijnerpater Glader is, voor zoover bekend is, het eerste en eenige geval, dat een missionaris door een wild dier verscheurd is. Het treurige voorval had plaats op den 16 Maart 1903. Pater Cosmas Giader had te Bettiah de retraite bijgewoond en legde op 14 Maart 26 mijlen m een ekka (Indisch voertuig) af op weg naar Ramnagar. Hij las daar op Maandag-morgen de H. Mis en ging vervolgens met drie kolies op weg naar Sumenwar Hill, 20 mijlen meer noordelijk gelegen. Hij ging, terwijl de koelies achterbleven, voorop langs een eenzamen weg, die voor de laatste vijf of zes mijlen niets meer is dan een voetpad door een heuvelachtige wildernis met boog gras bedekt en had zijn horloge, eenig geld en een oudewetscb geweer bij zich. Pater Cosmas moet op ongeveer twee mijlen afstand van de missiestatie aange vallen, neergeworpen en in het gras ge sleept zijn. Zijn horloge, dat stilstond, wees tien minuten over tweeën aan. Het lange gras toonde duidelijk de plaats aan, waar de tijger of tijgerin, zooals de inboorlingen beweren, het slachtoffer ongeveer 30 voet heeft voortgesleurd naar een stuk hout, waar een bloedplas het bewijs lever de, dat het dier zijn slachtoffer daar ver scheurd had. Er waren ook sporen, dat een welp er bij geweest was. De koelies kwa men omstreeks drie uren later ter plaatse aaD en vonden er den hoed, het geweer en eenen schoen van den pater. Zij haastten zich den heuvel op en ver wittigden Broeder Jeremias van hetgeen gebeurd was. Deze ging haastig met een ploeg werklieden en een geweer naar de plaats des onheils. Met lakkels werd overal gezocht, maar men vond niets dan een tweeden schoen en een pakje, waarin de pater zijn brieven en zijn geld geborgen had. Den volgenden morgen werd het onderzoek voortgezet en nu kon men duidelijk zien, waar het monster den priester twee mijlen ver had voortgesleept en over een heuvel had gedragen. Tegen den middag vond men de verscheurde klee- ren vol bloed en een der beenderen. Een mijl verder vond men de verminkte over blijfselen; bet hoofd en het aangezicht COURANT tOmm

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 5