Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aars. Zaterdag 31 October 1903. No. 7740. Bureau Beterstraat 5#. Telefoon Ne. 85. PRIJS TAM DIT BLADt ▼oor Schiedam per 3 maandenf 1,50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTEMTIËN: Van 16 regelsi ƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billjjke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 30 October 1903. Oe onlusten te Bilbao. Do onlusten te Bilbao beginnen een be denkelijk karakter aan te nemende ^Paansche regeering heeft dit zelf moeten erkennen. In de Kamer las gisteren de premier illaverde een nieuw telegram uit Bilbao v°or met het bericht van een aanval van •"Uiterij, waarbij verscheiden gewonden vielen. D® betoogers wilden een Jezuïetenklooster bestormen, maar die poging mislukte. In den Senaat verklaarde de oppositie, ^at zij elke beoordeeiing opschorte, totdat de orde hersteld zou zijn. Gister-avond zou den de ministers een vergadering houden. In den Senaat heeft de minister van binnenlandsche zaken, antwoordende op een 'nterpellatie betraffende de gebeurtenissen l® Bilbao, uiteengezet hoezeer de stakers U't den band waren gesprongen. Hij verde- 'g de streng® maatregelen die genomen waren. De minister-president Villaverde heeft in o Kamer in denzeifden geest gesproken. Dij verzocht de beraadslagingen te verda- gen en daarin stemden de leden der °Ppositie toe. Verder wordt uit Madrid geseind: Men vreest, dat machinisten en arbeiders t&Q de sporen zich bij de staking aansluiten D® militaire gouverneur heeft de mijn- "genaren bijeengeroepen. Men hoopt, dat deze bijeenkomst tot een bplossing van de crisis zal leiden. Te Bilbao is het aantal dooden vijf volgens de militaire overheid, zeven volgens ben prefect. Er is infanterie, cavalarie en Artillerie heengestuurd. Te Arenas hebben de stakers een aanval gedaan op het klooster der orde van de Drieeenheid. De troepen vuurden, er vielen eenige dooden en onderscheiden gewonden. De stad is door de militairen bezet. In een officieel bericht wordt de ver onderstelling uitgesproken, dat het moeite *Al kosten, de zaken te Bilbao weer in orde brengen. De ministerraad heeft besloten drie kanonneerbooten heen te sturen. Er hebben onlusten plaats gehad in het *Wr Sodupe, waar stakers het rijtuig van bin patroon hebben ^aangevallen. Deze ^erd gewond. Rechtstreeksche berichten uit Bilbao beidden gisteren nog De nacht is betrekkelijk kalm geweest, e toestand blyft echter ernstig. De stakers terpen in verschillende wijken barrikaden De stad ziet er jammerlijk uit. Er is gebrek aan brood. De brandweer heeft 8'steren een brand in een klooster van ®*uieten gebluscht, die door stakers met Petroleum was aangestoken. De spoorweg het Noorden is van ochtend weer vrij. 'storen vielen er 6 dooden en 100 menschen erden gewond. Men verwacht veel ver- terking van troepen. Onlusten te Parijs. De betrokkenen bij den handel in levens middelen hielden gisteren-ochtend een ver gadering op de Parysche arbeidsbeurs, om aan te dringen op afschaffing der verhuur kantoren. Toen de politie de betoogers wilde verstrooien, wierpen zij met steenen en tafels en stoelen. Een half uur lang duurde het vechten met de politie. Een aantal menschen over en weer werden gekwetst Municipale garde te paard joeg de menigte uiteen. Verscheiden mannen werden in hechtenis genomen. Om twaalf uur was het kalmer geworden, maar de republikeinsche garde bleef in de weer. De prefect van politie Lépine leidde zeil de maatregelen van orde. In den namiddag hebben zich de onge regeldheden herhaald. Toen te 4 uur 25 de arbeidsbeurs uitging, versperden agenten den ingang. Garden te paard waren ge plaatst tegen het trottior voor de arbeids beurs. De leden der vergadering hoopten zich op bij den ingang en jouwden den prefect van politie uitzij floten tegen de agenten. Om 4 uur 35 kwam er eenflesch uit de arbeidsbeurs gevlogen, waardoor een agent gewond werd. De politie kreeg nu bevel de sabels te trekken. Uit de vensters van de arbeidsbeurs werden nu een stuk of tien volle flesschen de straat opgegooid, zonder dat iemand geraakt werd. Daarop trokken de agenten de beurs binnen en maakten zich aanstonds meester van den toestand. Men zag een dertigtal betoogers en evenveel gewonde agenten naar buiten komen. Verscheiden betoogers, die boven in het gebouw waren, sprongen op het gezicht der agenten in de hal en raakten daarby ernstig verwond. Bij deze nieuwe vechtpartij werden een veertig personen gekwetst. In de Kamerzitting, waarin gisteren de algemeene beschouwingen over de begroo ting begonnen, zijn allicht de onlusten ter sprake gekomen, te meer daar 't ook in andere deelen des lands niei geheel rustig blijkt. In een vechtpartij te Chatean d'Eau zijn 31 agenten gewond, 30 personen in hechtenis genomen. De Italiaansche crisis. De Romeinsche bladen deelen mede, dat Giolitti belast is met de vorming van een Kabinet en dat dit aan het eind der week zal zijn bijeengebracht. De Hongaarsche crisis. In een bijeenkomst door de liberale partij gisteren te Boedapest gehouden, is het program van de commissie van negen voor gelezen. Apponyi's meening was gekant tegen die van Tisza, welke laatste Szell's goedkeuring wegdroeg. Tisza zeide in zijn antwoord, dat men, zelfs al werden zijn voorsteilen onvoldoende geoordeeld, het land niet langer aan een zoo ernstige crisis mocht overlaten en eenigermate de lont in het kruit steken. De Macedonische kwestie. De opstandelingen in de Macedonische wilajets blijven onverpoosd hun guerilla voortzetten. De aanvoerder Dontsjo met twaalf man is omsingeld en gedood bij Kirdat in het district Sevres. Aan den kant der Turken vielen twee dooden en werden twee gewond. Het bendehoofd Nikola is bij Neviscop gevangen genomen. Een bende van 500 man is bij Razlog de grens overgetrokken en naar Tasja opge rukt, waar zij op troepen stuitte, die haar dwongen de grens over te steken. Hun dooden en gewonden droegen zij mee. Van Turksche zijde werden 8 man gedood. Rusland en Japan. Het Russische telegrammenagentschap te St. Petersburg verneemt uit Moekden, dat wegens de laksheid der Chineesche overheid, die haar belofte niet nakomt en wegens de daar heerschende gisting, een afdeeling Russische troepen eergisteren de stad bezet heeft. De van Japansehe zijde verspreide ge ruchten over den bouw van Russische forten aan de Jaloe zijn sterk overdreven er is alleen een wal opgewerpen ter be scherming van de Russische vestiging tegen overrompeling door de Choenchoezen. Het gerucht, dat Japansehe troepen in Korea geland zijn, wordt niet bevestigd. De anti- Russische betoogingen in Japan nemen af. De Daily Mail verneemt daarentegen uit TokioDe toon van de pers blijft oorlogs zuchtig. Het is niet waar, dat Rusland en Japan een overeenkomstgeteekend hebben. De Chineesche gezant te Tokio gaat naar Peking terug, naar het heet met geheime instruction. Volgens de Daily Mail hebben de Russen alweer twee kolenschepen, samen metende 16,000 ton, voor Oost-Azië gehuurd. De opstand in Marokko. Uit Tanger wordt aan Daily Mail gemeld De tocht van den Sultan tegen de op standelingen blijkt een groote mislukking. Dezen rukken op tegen Oezdja aan de Al- gerijnsche grens, waar de Franschen haastig troepen oploopen. De correspondent der Times te Tanger seint in gelijken geest. Vorstelijke lijderes. Een officieel bericht maakt te Athene bekend, dat de moeder der koningin van Griekenland, die te St. Petersburg een pijnlijke operatie heeft ondergaan, op weg van beterschap is. Noodlottige brand. Een hevige brand brak gisteren te Brussel uit in een huis, waarvan de bewoners afwezig waren, uitgenomen een man en een oude dienstmeid, die met een kindje op de armen wilde vluchten maar door den rook bedwelmd werd. Twee redders wiepen zich in de vlammen en slaagden er in de twee vrouwen in veiligheid te brengen. Het kind stierf echter weidra. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 30 October 1903. Subsidie Bondsteekenschool. In onze nadere uiteenzetting van de stemming bij het begrootingsdebat over de subsidie aan de afd. Schiedam van den R. K. Volksbond voor hare teekenschool is nóg een fout geslopen. De heer Visser, die wij abusief onder de tegenstemmers schaarden, stemde voor. Als een bijzonderheid deelt men aan de S. Gt. mede, dat bij den heer H. Groeneweg, Groeuelaan no. 65, voor de tweede maal in dit jaar de aardbeziën planten m bloei staan. Gister-avond zagen twee agenten vao politie aan de St. Jobsgracbt, bij de voor malige suikerfabriek aan den Westzeedijk te Oud-Delfshaven, vier bootwerkers bezig uit een roeiboot een grooten mamllatros te lossen en die op een üandkar te iaden. Bij onderzoek bleek, dat de tros, die i960 waarde had, brutaalweg afgesneden was van een aan boei 26 in de Maas liggend Engelsch stoomschip. De vier bootwerkers zijn daarop op het politie-bureau aan de Witte de Withstraat in bewaring gesteld. Het bleken tevens recidivisten te zijn. Hij, die het sschoonste" zondenregister had, heeft twee vonnissen achter den rug, doch een hunner is reeds niet minder dan 7 maal veroordeeld. Ruim 500 bakkersgezellen te Rotterdam hebben zich door hun handteekemng voor de afschaffing van nachtarbeid verklaard. De bakkerspatroons zullen dan voor adressen om teekening worden verzocht. Daarna zal een openbare vergadering worden belegd om den steun van het publiek te verwerven Gister middag passeerde in de Rijnhaven te Rotterdam een tjakschip en een sleepboot eikaar, toen door de deining van de sleepboot het roer van het tjalkschip werd omgeworpen. De 14 jarige schipperszoon kreeg daarbij een slag van den helmstok van het roer en werd overboord geworpen. Door de bemanning van de sleepboot werd hij na enkele minuten levenloos opgevischt. Gisteren-morgen ten zeven uur is door twee stadswerkers in eene sloot aan den Oudendijk, te Kralingen, gevonden het lijk van het 14 jarige meisje, M. E. Koster, wo nende Vhetkade 42s, Rotterdam, welk meisje sedert verleden week Woensdag-avoDd 21 Oct. na half tien vermist werd. Het lijk is naar de ouderlijke woning overgebracht. By de behandeling der gemeente-begroo ting in den raad der gemeente Maassluis deelde de voorzitter mede, dat naar aan leiding van het voornemen der regeenug om in de rivier de Maas aan de zijde der gemeente kribben te doen leggen op du NIEUWE SCHIEDA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1