schrijfwerk. id. voor loopwerk. id. voor los werk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak, kuipersvak, manufacturen vak, boekhandel en timmervak. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Een dienstmeisje voor halve dagen. Een dienstmeisje voor geheele dagen. GeYonden voorwerpen. Aanwezig aan 't bureau van politieeen portemonnaie. een sleutel, een slagersschort. Terug te bekomen aan de volgende adressen een damesceintuurC. Verveen, Houtstraat 26een sigarenkokerH. K. J. Spiekerman, Kortlandstraat 59; een hals band D. Krabbendam, Lange Kerktraat 426 een fietspompA. Godschalk, Oosterstraat 70. Gisteren-middag werd door de politie een Rotterdamsche voerman aangehouden, die een blijkbaar te zware vracht vervoerde. By onderzoek in de waag bleek, dat er 750 KG, te veei op den wagen was geladen, zoodat de voerman deswege werd bekeurd. Heden-morgen is alhier in een logement aangehouden de reizende koopman C. A. S,, in het Alg. Politieblad gesignaleerd voor het betalen van fl.boete, subs. 1 dag hechtenis. De boete niet kunnende betalen, is de man naar het huis van bewaring te Rot terdam overgebracht. Door de deelamatieclub ïT.A.V.E.N.U." zal op Zondag 15 November a.s. in de zaai der Officieren-Vereeniging een volkssoirée gegeven worden. Hiertoe is de medewerking verkregen van een kwartet voor zang en de ïSchie- damsch Sjmphonievereeniging." Bij het inwinnen van nadere inlichtingen betreffende het ontslag van den werkman Timmermans aan de machineniabriek van den heer H. de Ridder te Delftshaven, welk ontslag zich de»Verzoeningsraad" te Rotter dam aantrok, tengevolge waarvan zij na onderzoek, waarbij de heer R. zou gewei gerd hebben inlichtingen te geven, den werkman in het gelijk stelde, is gebleken dat Timmermans werd ontslagen omdat hij, geen goede werkkracht zjjnde, op het lijstje stond voor het geval er minder werk was en dat hij den directeur had geprikkeld door niet teruggave van een voorschotdat de directeur zich bij den agent van de Rijksverzekeringsbank beklaagd had, dat zoo spoedig een werkman om een verwonding wegblijft, wat deze aanleiding moet gegeven hebben aan te raden er een tot voorbeeld te ontslaandat de heer de R., niet er tegen op had gezien inlichtingen te ver schaffen als een lid van den Verzoeningsraad die was komen inwinnen en dat de werk lieden reeds verzekerd waren voor de Onge vallenwet er was. In den nacht van Woensdag op Donderdag wist een inbreker door het tuimelraam te klimmen van het wagenpakhuis der Konink lijke confederatie tot bereiding der melk producten aan den Boezemsingel te Rotter dam. Hij brak daar een lessenaar open en ontvreemdde daaruit een bedrag van ongeveer f60. Een agent van politie bemerkte evenwel, dat er zich iemand in het pakhuis ophield en posteerde zich voor de deur om ontvluchten van den inbreker te beletten, doch deze was hem te vlug af en sprong onverwachts uit het tuimelraam weer op straat, over het hoofd van den agent heen. In de duisternis wist hij daarop te ontkomen. Later is hy evenwel gearresteerd. Twee agenten hielden namelijk op den Hofdijk aan, den bekenden Ane V., in wiens bezit een bedrag van t 60 a f 70 werd gevonden, benevens twee ledige portemonnaies. Door den heer Commissaris der Koningin jn deze provincie is besloten, dat de ge zondheidscommissie voor de gemeente Vlaardingen, thans bedragende 5 leden, met twee leden zal vermeerd worden, zoodat het aantal leden is bepaald op 7. Het gerucht, dat aan de Polytechnische school te Delft bedrog in de kolenleverantie door de waakzaamheid van den concierge ontdekt zou zijn, schijnt zich te bevestigen, althans, naar de Stand, meldt, is nu de zaak in handen der justitie gekomen. In onze Vroedschap. De behandeling der begrooting van de gemeente-gasfabriek gaf mede nog aanlei ding tot eene uitvoerige discussie. De gasfabriek is nu eenmaal de kurk waarop onze gemeente-financiën drijven. Gaat 't der fabriek slecht, zoodat zij slechts weinig of niets voor de gemeentekas oplevert, dan moet de vermomde belasting die in het gasverbruik is gelegen door verhoflging van de gewone belasting worden vervangen. Een slecht jaar voor de gasfabriek is dus ook een slecht jaar voor de belastingbetalers. Geen wonder dus, dat de begrooting van de Gasfabriek levendige belangstelling wekt en steeds nauw in den Raad wordt bekeken. Het debat, dat ook nu de begrooting dier fabriek uitlokte,was zeer belangwekkend; wij willen trachten het hieronder zooveel mogelijk weer te geven. Bij volgn. 19 der gemeente-begrooting ontvangsten ter zake van de gasfabriek, waarbij ook de begrooting dier fabriek behandeld wordt, zegt de heer Van Westendorp, dat 't hem spijt te moeten herhalen, dat het antwoord van B. en W. hem niet aangenaam heeft getroffen. Opmerkend dat hetgeen in de afdeeling verhandeld is, niet juist in het rapport is weergegeven, zegt hij, dat hem de zaak der afschrijving niet duidelijk is. Het verschil tusschen de vorige afschrijving en hetgeen nu wordt voorgesteld, is werkelijk niet zoo groot. Steeds is hier gezegd, dat de afschrijving te laag, veel te laag was, maar vergelijkt hij de afschrijving, telt hij het laatste bedrag der afschrijving 8000 met het deposito f 5200 te zamen, dan komt hij tot een bedrag van f 13200, dat vergeleken net hetgeen nu wordt voorgesteld af te schrijven (f16000) toch geen aanleiding geeft om te zeggen, dat er niet gedaan is, wat gedaan worden moest. Vroeger is steeds vreemd met die afschrijving omge sprongen. Een kapitaal dat 's avonds nog bestond, was 's morgens door middel van een boekenpost verdwenen. Spr. verdedigt dan verder de wijze waarop de ffnancieele verhouding van de gasfabriek tot de gemeente in de laatsverioopen jaren geregeld wasin '95 en volgende jaren was de ffnancieele toestand der gemeente wel zóo, dat zij een hoog Winstsaldo der gasfabriek best gebruiken kon en is dus de mindere afschrijving wel te verdedigen, en nu blijkt dan toch, dat tot op 13000 na de wensch omtrent de afschrij ving voor de gasfabriek is vervuld. Onder deze omstandigheden zou spr. raden over dit verschil van f3000 heen te stap pen, nog een jaar te wachten met de hoo- gere afschrijving en de afschrijving op f 13000 te laten. Inmiddels zou hij den prijs ook van het muntgas met 1 cent per stère verlaagd willen zien. Spr. merkt op, dat juist het gasverbruik zulk een vlucht heeft genomen door het meerder gebruik van kookgas en nu is voigens een mededeeling van den vorigen Directeur driekwart van het verbruikte muntgas kookgas. Op grond daarvan vindt hij den tegenwoordigeu prijs van het muntgas (8 cent) niet geëvenredigd aan den prijs van bet metergasin juiste verhouding zou het slechts 1 cent duurder moeten zijn dan het kookgas over den meter geleverd, en dus 7 cent moeten gerekend worden. Gaat men tot de verlaging van het muntgas met 1 cent over, dan zullen bovenbedoelde f 3000 kunnen gebruikt worden om de muntgasmeters naar den nieuwen prijs te wijzigen. Maar ging 't spr. persoonlijk aan, dan zou hij de afschrij ving van 16000 wel willen houden, want hij maakt zich sterk, dat bij verlaging van den prijs het verbruik van muntgas zeer veel zal toenemen. Spr. meent, dat wij te meer de muntgas-verbruikers moeten hel pen, omdat zij ons eerst hebben geholpen, toen zij ons afhielpen van den overvloed van gas bij den aanvoer der gloeikousjes ontstaan. Hij stelt dus voor, den prijs van het muntgas op 7 cent per stère te be palen. Dit voorstel, door de heeren De Groot en Van der Schalk ondersteund, wordt bestre den door den wethouder, den heer Hon- nerlage Grete, voorzitter der gascom- missie. Spr., opmerkend dat wij gerust de plannen aer Regeering ten opzichten der nijverneids-inrichtingen kunnen afwachten, bestrijdt allereerst wat de heer Van Wes tendorp omtrent de afschrijving heeft gezegd. Er is laatst niet afgeschreven f 8000 pl. m. f 5200, maar slechts f 8000. Het bedrag van 15200 was niet voor gewone afschrijving maar diende eenvoudig tot schulddelging wegens de aanschaffing der muntgasmeters. Ook merkt spr. op, dat de heer Van Wes tendorp in zijn debat vergat, dat de commissie toch dezelfde is gebleven alleen het presidium is verwisseld en weerlegt hij dien spreker op het punt dat meerdere afschrijving in de laatste jaren zou zijn geweest onttrek king van winst aan de gemeenteredelijk vindt hij 't, dat een instelling ais de gas fabriek zich uit eigen middelen helpt en niet telkens voor iedere reparatie een greep in de gemeentekas moet worden gedaan daartoe moet een kapitaal gevormd worden. Daarna treedt spr. nog in een uitvoerige weerlegging van hetgeen de vorige spre kers in zijn betoog voor den afslag van het muntgas heeft aangevoerd. Wel is 't waar, dat wijlen de heer De Bats gezegd heeft dat de prijs van het muntgas 1^ cent hooger moest zijn dan het gewone gas, maar deze berekening is ge bleken te falen. Volgens den tegenwoordigen Directeur moet wegens de kolossale slijtage, de huurwaarde der benoodigdheden en de weinige waarde die zij hebben als de ver bruiker het huis verlaat, het muntgas minstens 2^ ct. per stère duurder zijn en en zou het dus nu 9^ct. moeten kosten. De commissie wil dat echter niet voorstellen, maar den prijs op 8 ct. houden. Onder aeze omstandigheden heeft echter een ver laging van den muntgaspnjs geen zin, te minder omdat ook het argument dat de muntgasverbruikers de beste betalers zijn niet opgaat, daar er over 't geheel weinig nonvaleurs zijn. Nadat nog de heer De Groot even zijne meening omtrent het financieel beleid in het beheer dei gasfabriek had te kennen gegeven, waarby hij van de »knappe rede" van den voorzitter der gascommissie ge waagde, trad de heer Van Westendorp nog in een repliek van hetgeen de heer H. G. had betoogd. Bij dit debat werd opgemerkt, dat de prijs van het kookgas bij restitutie eigenlijk slechts 5 cent is, zoodat een juiste prijsberekening van het muntgas dichter bij 7 dan bij 8 staat. Met een nadere uiteenzetting van den financieelen toestand trachtte verder nog de heer Van Westendorp een verlaging van den muntgasprijs te verdedigen, Nog even repliceerend, zette ae heer Hon nerlage Grete verder uiteen, dat de tegenwoordige prijsberekening van het munt gas zeer billijk is en er dhs geen reden is tot verlaging over te gaan. Nadat het voorstelVan Westendorp op de bekende wijze was verworpen, werden de begrooting der gasfabriek en de post op volgn. 19 met algemeene stemmen goedgekeurd. Hiermede meenen wij nagenoeg de discussie bij de driedaagsche behandeling der begrooting te hebben weergegeven. Van het verder debat releveeren wij nog alleen, dat bij de behandeling van de be grooting der Drinkwaterleiding de heer De Groot eene opgave van den arbeidsduur en de ioonen der betrokken werklieden zeer gewenscht achttehet waren overigens slechts opmerkingen van ondergeschikt belang, die bij het afhameren van de nog overige hoofdstukken der begrooting ge maakt werden. Over 't geheel was deze begrootingsdiscussie vrij opgewekt en belangwekkend, al moet men ook nu weer de breedsprakigheid betreuren van enkele raadsleden,die blijk baar niet de k unst verstaan in weinig woorden veel te zeggen en alzoo het debat al te lang doen duren. BINSEÏLAXD. H. M. de Koningin heeft benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau den heer Alexander Charlier uit Namen, die consul-generaal van België en Nederland was in Transvaal, tydens den oorlog tusschen de Engelschen en de Boeren. Uit een bericht in een Duitsch blad blijkt ons nog, dat koningin Wilhelmina haar regiment huzaren te Wandsbeck in oogenschouw komt nemen, naar aanleiding van de viering van het honderdjarig bestaan van dat regiment. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft zich van Schwerin naar Berlijn begeven. Het wetsontwerp betreffende de ziekte verzekering is voor den minister van Bmnenlandsche zaken ook aan de Kamers van Koophandel om advies gezonden. Arbeidswet. Het centraal bestuur van den R.-K- Volksbond heeft een adres gericht aan den minister van justitie, teiigeleide van een rapport omtrent het voorontwerp arbeidswet in de afdeelingen van den bond, terwijl zij daarbij tevens te kennen geven hunne teleurstelling dat in dit ontwerp niet tevens is opgenomen een regeling van het arbeids contract en dat de handels- en kantoorbe dienden buiten de bepalingen dezer wet zullen staan. Omtrentde verleden jaar reeds ingebrachte bedenkingen tegen het voortbestaan van de Balije van Utrecht in hare tegenwoordige inrichting, heeft de heer Victor de Stuers eene uitvoerige nota aan het afdeelingsver- slag over hoofdstuk Justitie toegevoegd. Men schrijft aan de Tel. De vrees, welke over het algemeen bestond, dat de instelling van gezondheids raden het Rijk duur zou te staan, komen, blijkt gewettigd. De minister van Bmnenlandsche zaken toch heeft, ten dienste van den centralen gezondheidsraad, onderhandelingen aange knoopt ten einde te Utrecht voor het Rijk de nooaige terreinen te verkrygen tot het bouwen van bureaux, vergaderlokalen, laboratorium enz. De koten in zijn geheel worden geraamd op t 289.000 Met 1 Jan. wordt de afdeeling Comptabi liteit bij het Dep. van Justitie verplaatst naar de bovenlokalen van het perceel aan den Korten Vijverberg te 's-Gravenhage, waarin de benedenlokalen het bureel van den industrieelen eigendom gevestigd is. Met het oog op de aanstaande uitvoering der Kinderwetten is er nl. behoefte aan lokaliteit in het Dep. van Justitie zelf. Vóór eenigen tijd werd aan het hoofd postkantoor in den Haag een mislukte proef genomen met postzegelautomaten. Thans wordt de proefneming herhaald met postze gels vervaardigd van zwaarder papier dan de gewone, welke laatste te dun waren, waardoor de automaten niet konden werken, Voorloopig wordt de proef genomen met 27s ets. postzegels. Ten huize van een bewoner van de Parkstraat in de Haag, die echter thans buiten de stad vertoefd, is dezer dagen ingebroken. Vermist worden gouden en zilveren voorwerpen. De dieven hebben allerbaldadigst huisgehouden. Kasten waren opengebroken, meubelen vermeld en alles was dooreengesmeten. Te Scheveningen heeft zich een commissie gevormd, die ten doel heeft gelden te verzamelen voor de in grooten nood verkeerende 10 weduwen en 53 onverzorgde kinderen, wier echtgenoot en vader gedurende de laatste stormen zijn verdronken. In Haarlems kathedraal. De uitgebreide raadsversiagen in de laatstverloopen dagen lieten geen plaats open voor een verslag van eenigen omvang en deden ons dan ook tot heden het aanvullen van het beknopt verslag der Bisschopswijding uitstellen. Hieronder deelen wij dan nog een en ander van deze zeldzame, voor de Katholieken van Haarlems diocees zoo gedenkwaardige plechtigheid mede:

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2