Stads- en Gewestelijk Nieuws. Telegrafische verbinding gestoord. Blijkens draadberichten uit Parijs is de telegrafische verbinding tusschen Europa en Amerika Zaterdag gedurende een gedeelte van den dag bijna geheel afge broken geweest. De directeur van den electrischen dienst te Parijs verklaarde, dat dit een verschijn sel was, nog niet voorgekomen sinds de telegrafische verbindingen tot stand kwamen hij gelooft, dat deze storing aan lucht- stroomen moeten worden toegeschreven de veronderstelling dat een vulcanische uitbarsting, misschien wel op Martinique, er de oorzaak van zou zijn, is nog met be vestigd. In België ondervonden de tele grafische verbindingen geen stoornis. De moord van Sagunni. De Amerikaansche politie, wordt uit Boston gemeld, heeft een Armeniër gevat, met de Ivernia aangekomen en die verdacht wordt van medeplichtigheid van den op Sagunni te Londen gepleegden moord' Hij heeft beslist ontkend te behooren tot revolutionaire genootschappen, hoewel hij anarchistische bijeenkomsten te Londen, waar hij driejaren als journalist heeft geleefd, had bijgewoond. De aanslag op vorst Galitzin. Het staat thans vast, dat de aanslag op vorst Galitzin gepleegd is door drie Armeniërs behoorende tot de lagere volksklasse. Schiedam, 2 November 1903. Tentoonstelling te Schiedam. Naar wij vernemen, zijn bij het bestuur van «Schiedam Vooruit" plannen gerezen tot het houden van een tentoonstelling te dezer stede, die men na het schitterend sucees, dat de Groninger tentoonstelling mocht bekronen, met te meer moed zou durven ondernemen. Zijn wij wel ingelicht, dan zal deze aan gelegenheid in de vergadering door «Schie dam Vooruit" op Donderdag a.s. een onder werp van beraadslaging uitmaken. Het denkbeeld van bestuursleden van «Schiedam Vooruit" zou zijn, dat de Vereeniging slechts in dezen het initiatief zou nemen, om ver der de uitwerking der plannen aan een te vormen commissie over te laten. Met belangstelling zien wij nadere mede- deelingen omtrent deze plannen tegemoet, wijl zij zeker geheel op de lijn liggen van het lofwaardig doel, dat «Schiedam Vooruit" met zooveel ijver nastreeft. Zaterdag-middag viel de vijfjarige H. Koning, wonende in het Doelhoefje, in de Noordvestgracht. De kleine drenkeling werd door schipper Bijlo met een haak, oogenschijnlijk zonder letsel, op het droge gebracht. Zaterdag-avond laat is door de politie onder hevig verzet zijnerzijds naar het politie-bureau gebracht C. S., zeeman, die in staat van dronkenschap niet door zijn Zij studeeren en doen het huishoud werk om beurten en 's avonds zitten wij gezellig bij elkaar." Ja jal Ik blijf er bij, eene der grootste fouten in onze tegenwoordige wereldorde is, dat de menschen den arbeid niet goed onder elkaar verdoelen. Wanneer zich voor het hongerbaantje van een boekhouder honderden sollicitanten aanmelden, en minstens vijf en-twintig lieve jonge dames, met ik weet met wat al voor diploma's in den zak en talenten in de vingers, elkaar verscheuren om het voorrecht van, voor wat eten en een zakduitje, aan het verwende éénige doch- terje van een landheer lesjes te mogen geven, terwijl er aan den anderen kant voor goed loon geen deern te krijgen is om des landsheers twintig prachtige koeien te mel ken, dan, zeg ik maar, moet er toch iets niet in den haak wezen. kameraden naar huis wilde gebracht worden en de politie sarde en plaagde. Te voren had hij een politiebeambte een slag toegebracht. De Schiedamsche Tramweg-maatschappij vervoerde in de maand October 11. 28462 passagiers. Het voorstel om ook thans op het her haald adres van den Bond van gemeente werklieden te Delft in zake verhooging van loon, regeling van arbeidstijden enz. afwij zend te beschikken, heeft in de laatst aldaar gehouden raadszitting nog heel wat spre kers in net vuur gebrachthet werd aan genomen met 14 tegen 6 stemmen. In een buitengewone algemeene verga dering der weerbaarheidsvereeniging «Fre- derik Hendrik" te Delft is besloten het 36- jarig bestaan der vereeniging te herdenken in een op 14 November te geven feestelijke bijeenkomst. BINNENLAND. Men schreef in dato 30 dezer aan de N. R. Ct. uit "Schwerin Donderdagavond om 7 uur kwamen koningin Wilhelmina en groothertogin Marie uit Rabensteinfeld hierheen, om de voor stelling van de Freischütz in den hofschouw- burg bij te wonen. De voorstelling waarbij zeer schilderachtige décors gebruikt werden liep goed van stapel. De zangers waren in de hoofdrollen voortreffelijk. De Koningin en de Groorhertogin applaudisseerden aan het slot van de bedrijven. Tijdens de pauze gebruikten zij in de vorstelijke vertrekken van den schouwburg thee. Na de voorstelling keerden zij naar Rabensteinfeld terug. Prins Hendrik is voor eenige dagen naar Berlijn en Potsdam vertrokken. Uit Schwerin wordt nog gemeld: H. M. de Koningin en Prins Hendrik zullen, nadat zij zich den 5den November naar Wandsbeck zullen begeven hebben, volgens de geruchten naar Arolsen gaan, om uit deze plaats naar Den Haag terug te keeren. In een bijvoegsel tot »St.-Ct" no. 256 behoorende, wordt een overzicht opgenomen van de Statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken vvn den dood in Nederland, over Agustus 1903, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Door den bond van Ambachtschool-leer- arenisaanden ministers van Binnenlandscbe Zaken en Financiën een adres gezonden, waarin wordt gewezen op het belang van het ambachtsonderwijs en op de noodzake lijkheid van het aankweeken en behouden van goede leerkrachten. Op de reeds meer malen daarvoor ontwikkelde gronden verzoekt de Raad dat daarom ook het personeel dier scholen in de thans door de Regeering ingediende ontwerp-pensioenregeling worde opgenomen. Centrale Gezondheidsraad. Naar aanleiding van een als nieuw gegeven bericht omtrent onderhandelingen, door den Minister van Binnenlandsche Zaken aange knoopt ten einde te Utrecht voor het Ryk de noodige terreinen te verkrijgen tot het bouwen van bureaux enz. ten dienste van den Centraien Gezondheidraad, wordt de opmerking gemaakt, dat omtrent de bedoelde onderhandelingen uitvoeriger en meer nauwkeuriger, mededeelingen reeds zjjn gedaan op pagina 4 van de Memorie van Toelichting tot de begrooting van binnen landsche zaken voor het dienstjaar 1904. Daar toch wordt medegedeeld De Minister heeft onderhandelingen aangeknoopt, ten einde voor het Rijk de beschikking te erlangen over een bouwter rein van 1750 vierkante meter oppervlakte aan den Catharijnesingel te Utrecht. De aangevraagde som van f 10.000 vormt den eersten termyn van een totaal van f289.000, henoodigd voor de stichting en inrichting van bureaux en vergaderlokalen met laboratorium. De bouwkosten van een en ander naar een eenvoudig plan worden geraamd op f191.000. Voor de inwendige inrichting en voor dagelijksch toezicht bij den bouw wordt een bedrag van f98.000 voldoende gerekend. De bedoeling is in dier voege te werk te gaan, dat in het voorjaar van 1907 gebouw en laboratorium in gebruik zullen kunnen worden genomen. Houtgeest in gedistilleerd. De minister van Financiën brengt ter kennis dat, teneinde eensdeels de kosten van het denatureeren te verlagen en ander deels beteren waarborg te verkrijgen tegen het gebruik van gemetbyleerd gedistileerd, als drank, krachtens het bepaalden bij het koninklijk besluit van 2 October 1903, met ingang van 10 November a.s. het gedistilleerd, waarvoor op grond van artikel 2 der wet van Juli 1865, vrijdom van accijns wordt genoten, zal worden vermengd met hout geest in de verhouding van zeven en een halven liter op eiken hectoliter gedistilleerd, na herleiding tot de sterkte van honderd percent, alsmede dat de samenstelling van den volgens voormeld besluit te bezigen houtgeest eenigszins afwijkt van de tegen woordige, waarop bij toekomstig gebruik van gemethjrleerd gedistilleerd voor indus trieels doeleinden zal zijn te letten. Herziening gebouwde eigendommen. Het dagelijksch bestuur van het Neder- landsch Landbouwcomité, heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin woidt medegedeeld, dat het Nederlandsch Landbouwcomité, afdeeling F (landhuis- houdk.) met belangstelling kennis heeft ge nomen van het wetsontwerp, betreffende wijziging der wet van 2 Mei 1897, tot her ziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. Ingevolge de overwegingen van het Land bouwcomité in de genoemde atdeeling dringt het dagelyksch bestuur aan op aanneming van het eerste deel van het regeermgs- voorstel wat betreft de wijze vau schatting van woningen, tot hoeven behoorende, maar eveneens op verwerping van den aanslag van de gebouwen, deel uitmakende van bet landbouwbedrijf, als zijnde aezn in die der ongebouwde eigendommen reeds begrepen en dus onbillijk, zoodat terugkeer worat gevraagd tot het z. i. ten deze juiste standpunt van vóór de wet van 1873. Drankwet. De hoeren mr. F. W J. G. Snyder van Wissenkerke en mr. A. Van Gijn, als voor zitter en secretaris van de door den «Volks bond", Vereeniging tegen Drankmisbruik, ingestelde commissie voor drankwet-actie, hebben zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin adressanten als hun meening te kennen gaven, dat 't van het grootste belang is, dat het onlangs inge diende ontwerp tot herziening van de Drank wet. waarvan de commissie met groote belangstelling kennis nam, omdat het naar haar oordeel veel goeds bevat, zeer spoedig door de Kamer in behandeling worde ge nomen. Ten zeerste ware 't te betreuren, zeggen adressanten, indien andermaal, gelyk in 1901, een noodwetje zou moeten worden aangenomen, een tijdelijke regeling van den toestand der vergunninghouders in gemeen ten, waar het maximum overschreden is. Daardoor immers zou de reeds zoo lang bestaande omtrent het al of niet-voortbe- staan van het bedrijf van duizenden, welke zeer nadeelig is voor de belanghebbenden, zonder eenig voordeel op te leveren voor den strijd tegen het misbruik van sterken drank, blyven voortbestaan. Daarenboven ware 't ongewenscht de hoofdvragen, die bij deze zaak te berde worden gebracht, dicht vóór de algemeene verkiezingen te houden. Eene spoedige behandeling is ein delijk ook zeer gewenscht met 't oog op de in het ontwerp voorkomende bepaling waarover geen oordeel overigens wordt uitgesproken krachtens welke de w®' duwen van de tegenwoordige vergunning' houders het bedrijf nog tot 1 Mei f91 mogen voortzetten, van welke gunstig* bepaling de weduwen vaD hen, die na Mei 1901 en vóór de inwerkingtreding d®r Herzieningswet overleden zijn of alsnog overlijden, wèl krachtens het ontwerp z°a' den mogen genieten, doch van wie steeds toenemend aantal niet meer zuil*0 kunnen genieten door de inmiddels ing®' treden feitelijke opheffing van haar bedrijf' Daarom wordt met den meesten aandrang verzocht, ten spoedigste het ontwerp behandeliog te nemen. De toepassing der Ongevallenwet. Men schrijft uit Hengelo aan de N. In de laatste dagen werd allerwege d« aandacht gevestigd op de beweerde handel* wijze van een patroon, die zijn werkma0 wilde beletten om van het hem door d® Ongevallenwet gegeven recht gebruik te maken. Het is wellicht niet ondienstig a's tegenhanger daarvan te wijzen op een geval, dat zich alhier dezer dagen voordeed waaruit men kan zieo, hoe de meest welwillende patroon ter zake van de uit' voering der Ongevallenwet van de zijd® der werklieden kan worden tegengewerkt. Een jeugdig fabrieksarbeider alhier had tengevolge van een ongeval het been gebroken. De breuk is thans weer genezen, maar de voet staat nog scheef, doordat de spieren en peezen nog niet normaal zijn, Om het volkomen herstel van den patiënt in de hand te werken en daar masseeren alléén niet voldoende helpt, schrijft de dokter voor, licht werk te verrichten. De medicus treedt hierop in overleg met den patroon, die be reid wordt gevonden voor den jongen iets te zoeken, zoodat hij zich niet te veel kan vermoeien en toch wat verdient. De patroon doet den jongen bij zich komen en geeft hem een heel licht werkje op. Deze weigert echter te werken, niet omdat bij dit werk met kan verrichten, maar omdat hij het niet wil doen (waarschynlyk uit angt dat de rente zal ophouden). De patroon zegt, hem te zullen ontslaan als hij niet wil werken (en geld verdienen boven de uitkeering der Rijksbank. Hij weigert. De dokter neemt hem onderhanden en zegt, dat het voor zijn herstel noodzakelijk is, dat hij werkt, en wijst hem op art. 29 der Ongevallenwet. Hij weigert. Is het met voor een werkgever, die het goed met zijn volk meent, om tureluurscb te worden, ais hij op deze wijze wordt tagengewerkt En is njj in zoo'n geval niet verplicht den hardnekkingen weigeraar te ontslaan 1 Ter gelegenheid van den verjaardag van koning Eduard van Engeland op 9 Nov. a.s. zal op dien dag de gezant van dat Rijk bij ons Hot eeii feestmaal geven voor de leden van het gezantschapspersoneel en de Engelscbe kolonie in den Haag, waartoe alsdan ook zullen behooren de landgenooten van den gastheer, die zich hier bevinden voor de zaak bij bet Arbitragehof. Bij de Haagsche waterleiding zjjn dezer dagen zorgvuldige peilmetingen verricht in de duinstreek, waardoor de waterleiding loopt. Die metingen hebben aangetoond, dat in de laatste 21/2 jaar het peil van het duinwater 21/2 meter is gerezen, niettegen staande in dien Ujd ongeveer 19 millioen kub. meter water aan het duin is onttrokken. Ons vochtig klimaat heeft dus ook zjjo voordeelen I Naar aanleiding van de daartoe betrek- kelijke mededeel ing in de pers kan van bevoegde zijde worden bericht, dat dr. B. A. J. Voorhoeve te 's-Gravenhage met homoeopathische doctoren in het buitenland en onder dezen met dr. Mende Ernst te Zürich een voorloopige correspondentie heeft gevoerd in verband met de vervulling va» een nog te Leiden vacanten leerstoel- De correspondentie speciaal met dr. Ernst was 1 ,"J»Ü - i i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2