Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aars. Woensdag 4 November 1903. No. 7743. GONGURRENTIE. Bureau Beterstraat 66. Telefoon Ne. 86. PRIJS TIM DIT BLAD! Voor Schiedam per 3 maanden .....ff 1.50 Franco per post door geheel Nederland f - 2. Afzonderlijke Nummers t i 0.05 PRIJS DER ADVERTEMTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 3 November 1903. De Macedonische kwestie. De Verheven Porte schijnt thans wer kelijk onder den aandrang der Europeesche Mogendheden een vredelievende oplossing V&Q het Macedonisch vraagstuk na te breven. De Parijsche Libertê bevat een telegram "it Constantinopel, waarin gezegd wordt, dat de Sultan een iradee heeft geteekend, baarbij 96 bataijons redifs in Macedonië borden afgedankt. De Temps heeft een telegram uit Constantinopel, volgens hetwelk de Otto- Maansche regeering doorgaat stappen te doen bij de gezanten van Oostenrijk en Rusland en een weinig hoop koestert, dat die twee mogendheden in eenige concessie zullen toestemmen. De ministerraad houdt no8 altijd zittingen ten paleize. telegram van den gouverneur van odena, dat gisteren te Saloniki ontvangen is, meldt, dat er te Vodena bommen zijn geworpen. Ondanks alle vredelievende berichten en verzekeringen blijft men van Bulgaar- sche zijde nog steeds zeer pessimistisch gestemd. Eod vertegenwoordiger van Router's agentschap te Londen heeft een onderhond gehad met Tsokof, den nieuwen Bulgaarschen diplomatieken agent. Deze zeide, dat er hoegenaamd geen verbetering was gekomen M den toestand van Macedonië. Hij ge loofde niet, dat het nieuwe hervormingsplan *Ust zou brenger., daar aan het hoofd van Macedonië een Turksch onderdaan blijft, hie, niettegenstaande hij twee Europeesche adjuncten heeft, nog steeds zijn bevelen '«chtstreeks van de Porte ontving ook *as een bezwaar dat geen voorziening was gemaakt voor het verleenen van amnestie ^VegeAs de nadering van den winter geven de opstandelingen tijdelijk bun wapens over, Maar het Bulgaarsche volk kan den tegen Woordigen toestand niet langer dulden en Feuilleton. De dikke waard Grillig uit den Raads- aelder in het stadje Greitenhagen, die, Pochend op de langjarige renommee van *Ün Kneipe, nooit veel moeite gedaan had verkrijging van de gunst van het pu- hliek, bevond zich sedert eenigen tijd in een hoogst opgewonden stemming, die van dag tot dag erger werd. Die nervenze aanvechtingen vonden hun Sfond in het niet te loochenen feit dat de toeloop in den Raadskelder op opvallende ^ijze meer en meer afnam, sedert vlakte- Sonover hem een nieuw restaurant, de Centraaltaal", geopend was. De waard daaruit, Witzig, wist trouwens ofschoon het wel weet hoe noodlottig een ooolog zou kunnen wezen, zal het gedwongen zijn, zijn toevlucht tot de wapenen te nemeD, Zelfs als Bulgarije de nederlaag lijdt, zou dit beter zijn dan de tegenwoordige economische crisis, veroorzaakt door de noodzakelijkheid om 160,000 Macedonische viuchtelingeu in Bulgarij te onderhouden en door den volslagen stilstand van den handel. De verkiezingen in Bulgarije. De verkiezingen in Bulgarije zijn nu afgeloopen. Er heeft volkomen orde ge- heerscht. De regeering heeft de meerder heid gekregen. De definitieve uitkomst der verkiezingen is, dat gekozen zijn 146 gouvernementeelen en 43 van de tegenpartij, o. a. Danef en Theodoro. Alle ministers zijn gekozen. Het Servisch ministerie. Tengevolge van de samensmelting der twee radicale groepen zal er waarschijnlijk een reconstructie van het ministerie plaats hebben. Rusland en Japan. Volgens ambtelijke berichten uit Wisjoe trekken de Russen zich uit Jongampho terug en ontmantelen zij het fort daar. Zij laten alleen een kleine wacht achter. De Londensche Sunday Special deelt mede: Lord Landsdowne en Delcassé waren in Juli overeengekomen een even- tueeien oorlog in Oost-Azië tot zijn terrein te beperken. Deze afspraak kon echter hierdoor verijdeld worden, dat China in zulk een oorlog voor Rusland of voor Japan partij koos. Dan zou in het eene geval Engeland, in bet andere geval Frankrijk hulp aan zijn bondgenoot verschuldigd zijn geweest en Duitscbland en de Vereenigde Staten zouden uit zulk een toestand geweldig prof ij t hebben getrokken, Het hoofddoel van het onderhoud tusschen Lamsdorf en Delcassé is geweest, zoo iets te verhinderen en er is reden om aan te heel anders met zijn bezoekers om te gaan. Hij schudde de moppen en vroolijke inval len, waarmee hij zijn gasten amuseerde, zoo maar uit zijn mouw en ontving ieder met de allergrootste vriendelijkheid. Wat wonder dan ook, dat 't de lui bij hem beter beviel dan bij den verzuurden Grillig Men kon zich deken dat deze die lastige concurentie erg ongelukkig vond en van vroeg tot laat nog slechts een gedachte had, zijn vroegere klanten weer te lokken. Toen het zoovet gekomen was dat Witzig zijn clientèle by elke drie glazen bier een cog nacje schonk, zocht Grillig hem te overtref fen, door het vierde glasbier gratis te ge ven. Zoo deden beiden langen tyd, altijd zocht de een den ander de baas at te zijn en de bierdrinkende bevolking van Greitenhagen laveerde net als de ezel tusschen de be kende twee hooibossen, dan hiereea, dan daarheen. Trots alle bemoeiingen van Grillig was het hem tot nu toe niet gelukt, zich den gevaarlijken concurrent van den hals te nemen, dat zij het eens zijn geworden. Men vertrouwt daarbij op Engelands invloed in Japan. Engeland moet dit land den raad gegeven hebben zich in Mantsjoerije in het onvermijdelijke te schikken en zich tevreden te stellen met een sfeer van invloed op Korea. Uit Duitsch Zuid-Afrika. De bezetting van Wainbad, in Duitsch Zuidwest-Afnka, moet door Hottentotten uitgemoord zijn. De Duitsche consul te Kaapstad bevestigt het bericht van een opstand van de Boudel- zwartsstam in Damaraland. De inlichting, welke uit Indische bron komt, zegt, dat de hoofdman der Boudel- zwarts en de onderofficier, met het com mando te Wainbad belast, gedood zijn. Z. H. Pius X. Tot ergernis wel een weinig van hen, die op het Vaticaan aan tradities hechten, gaat Z. H. voort iedereen te ontvangen. Een eenvoudige voorstelling aan mgr. Bres san is genoeg om een toegangskaart te irijgen. Wie van buiten Rome komt en een biljet heeft van zijn bisschop of van een ander op het Vaticaan bekende per soonlijkheid, krijgt zonder iemand te Rome zelf te kennen, toegang tot de antichambre om daar te wachten tot de Paus op het gewone uur voorbijgaat en stilhoudt om zich enkele oogenblikken met zijn kinderen te onderhouden. Aan ieder vraagt de Paus naar nieuws over zijn iand en zijn persoon en geeft hij op verzoek zijn zegen. »Ja, zeker, ahe zegeningen" is hij gewoon te zeggen. Wie Z. H. in zijn eenvoudig vertrek ont vangt behoeft daar niet geknield te blijven. De Paus spreekt met hem in allen eenvoud en gemoedelijkheid een geestigheid niet versmadende, wanneer daartoe aanlei ding is. Bij bet beengaan vergezelt hij zijn bezoekers enkele passen, om dan met een glimlach afscheid van hen te nemen. Bij de ontvangst van de parochianen vaD schudden. Telkens kwam Witzig weer met een goeden inval te voorschyn en steeds was hij op nieuwe middelen bedacht om de gunst van het publiek te behouden. Grillig zag ook weldra in, dat hierin de hoofdoorzaak van Witzig's slagen lag, maar hoe hij ook zijn hoofd pijnigde, niets wilde hem invallen, waarmee hij Witzig kon overtroeven. Zoo stond Grillig op een dag weer eens nijdig aan 't venster van zijn leege gelag kamer en zag grimmig boe velen, die vroe ger bij hem kwamen, nu hunne schreden naar de «Centraalhal" richtten. »'t Is om gek te worden", knarste hij, »die kerei ruïneert me nog 1 Daar loopt dat dom me vee, dien ezel, zoo maar bij hoopen 't huis in, drinkt zijn waterig bjer en vermaakt zich met zijn afgezaagde moppen. En daarbij is mijn hier toch tienmaal beter dan dat bocht van hem." Weer verviel hij in zijn droef gepeins, toen hij plotseling opvloog en de kamer binnen liep. «Riekje, gauw pen en inkt", riep hy zijn H. Eustatius, H. Maris Magdalena, de H, agd en den H. Augustinus in 't geheel tusschen de 12 a 15000 personen op j.l. Donderdag, beval Z. H. de ouders zeer dringend aan hun kinderen christelijk op te voeden en de kinderen om zich zoo te gedragen, dat zij, na den dood van vader en moeder, geen reden hebben zich hun ongehoorzaamheid te verwijten. «In onzen katholieken godsdienst geboren, moeten uwe kinderen worden opgevoed in den gods dienst hunner vaderen. Gij weet hetde lucht die zij inademeD, is tegenwoordig vergiftigd. Bij iederen pas, bij iederen daad belaagt hen een vijand. Waakt dus over hen. Een oud spreekwoord zegtde jonge ossen leoren van de oude te zwoegen. Zoo zullen ook uwe kinderen zich naar u richten." Met onbeschrijflijke geestdrift werden deze woorden ontvangen. »H. Vader zegen onze kinderen", riepen tal van stemmen. En een arm vrouwtje schreeuwde er boven uit «Och, Heilige Vader, gij die zoo goed zijt, bid voor ons". Jammer slechts dat door den feilen wind in het voorhof van Damascus de Paus niet voor allen verstaanbaar was. Overstrooming in Italië. Tengevolge van stortregens hebben de rivieren en bergstroomen in de provincie Milaan de velden overstroomd en verwoest. Gravin Lonyay. Gravin Lonyay wordt sinds twee weken te Genève, in het hótei-National verpleegd, meldt men vandaar aan de Daily Mail. Prinses Stéphanie wordt thans, wat de ziekte zelve betreft, buiten gevaar geacht, boewei de mogelijkheid eener instorting nog lang niet geweken is. Zooals gemeld is, lijdt gravin Lonyay aan peritonitis. Eene verzoening met koning Leopold is thans, volgens den correspondent van de Daily Mail, zeer waarschijnlijk. De onlusten te Parijs. Een draadbericht uit Parijs meldt, dat er slechts twee vergaderingen zijn gehouden corpulente wederhelft toe, «ik heb een grossartig ideeAls dat niet helpt, mag ik myn heele leven Jochem Pezel heeten Hij zette zich ijverig aan het schrijven. Toen na een poosje zijn vrouw binnenkwam en nieuwsgierig over zijn schouder las, werd haar gezicht tamelijk lang. En wat ze las was wel in staat, dat verlengen te veroor zaken. Nieuw Nog nooit daar geweest 1 Gratis 1 Een goudstuk voor niets! Aanstaande Vrijdag, 's avonds om acht uur een groot haringma&i in den Raads kelder. In mijn streven, om mijn geëerde be gunstigers iets zeer tijns voor te zetten, heb ik een vaatje delicieuse, jonge haring, direct uit Holland laten komen. Deze krij gen mijne waarde begunstigers aanstaande Vrijdag-avond gratis, zoodat ieder nat zoo veel kan eten als hij wil. (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1