Stads- en Gewestelijk Nieuws. van de vier die waren aangekondigd. De vergaderingen waren belegd door het uit voerend comité van het arbeiders-syndicaat der Seine om verzet aan de teekenen tegen de plaatsing-bureaux en tegen de jongste overrompeling van de arbeidsbeurs door de politie. In beide vergaderingen was het gehoor zeer talrijk en voerden de sprekers heftige taal. Er zijn uitgebreide orde maatregelen genomen in den omtrek van de vergaderzalen, maar tot dusver is er weinig ernstigs gebeurd. President Eruger. In antwoord op d6 rede van den .direc teur van de Patrie, die hem te Mentone namens den lezers van dat blad een bronzen kunstvoorwerp aanbood, bedankte president Kruger en zeide er niet aan te wanhopen, dat het jongere geslacht den triomf van het recht van God en de verwezenlijking van de verwachting der Boeren zou zien. Drijvende tentoonstelling. De correspondent van de Petit Bleu te Kaapstad stelt voor, dat België een drijvende tentoonstelling van handel en nij verheid zal inrichten gedurende de Kaapsche tentoon stelling van October 1904. Zeeramp. Gisteren-avond is te Algiers binnenge komen de Nederlandsche stoomboot Olanda met 16 overlevenden van de Engelsche stoomboot Loch Maree aan boord. Dit laatste schip leed den 31sten October schipbreuk ten noorden van kaap Serrat. Toen de Olanda de noodseinen bemerkte, stuurde zij dadelijk op het schip aan, maar voor zij dit had bereikt, sloeg de Loch Mavee om, zoodat de kiel onderstboven kwam te liggen. De kapitein, de eerste- machinist, de derde stuurman,een passagier en 5 man van de equipage zijn verdronken. De 16 geredden zijn aan boord gehaald, door middel van lijnen die de Olanda uit wierp. Gevecht met Indianen. Een kleine politietroep heeft te New castle (Wyoming - Ver. Stat. N.-A.) een gevecht geleverd tegen 75 Indianen uit Zuid Dakota, die de jachtwet overtraden. Een sheriff, een lagere beambte en zes Indianen sneuvelden. Daarna werd een sterke politiemacht gevormd, die 10 India nen doodde en er twaalf ving. Schiedam, 3 November 1903. Volksbadhuis. In de week van 26 Oct.—1 Nov. 1903 werden genomen 220 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 17 kuipbaden 33 regen 10 regen 111 school 40 kinder a3ct9 Gedurende de maand Oct. 1903 werden genomen 1039 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 72 kuipbaden 142 regen 50 regen 577 school 157 kinder a 3 ct 41 In de maand Oct. 1902 werden genomen 946 baden. Tentoonstelling Singer Ennstborduurwerk. Door de Singer-maatschappij zal van morgen af een tentoonstelling worden gehouden in het Volkshuis aan de Lange Haven alhier. Behalve vele in Nederland geborduurde voorwerpen zijn hier geëxpo seerd vele fraaie stukken borduurwerk, welke kort geleden te Dusseldorf zooveel bewondering wekten. Al deze voorwerpen zijn op eene gewone huistrapnaaimachine gestikt en men staat werkelijk verbaasd over de kuntvaardighe id, waarvan al deze artikelen blijk geven. Daar zyn bijv. stukken borduurwerk in verguiden lijsten, die op eenigen afstand den indruk geven van olieverfschilderijen. De kleuren zijn zoo juist gekozen en de mengeling der tinten is zoo volkomen, dat menig schilder hier een lesje zou kunnen nemen. Ofschoon het verkrijgen van al deze rijke tinten en sierlijke bewerkingen op het eerste gezicht zeer moeilijk schijnt, zoo schijnt de techniek toch over 't algemeen niet zoo moeilijk te zijn en geen bijzonder talent te vorderen. Het spreekt van zelf dat de eene werkster" sierlijker en met meer smaak zal werken dan de andere. Het is een rijk veld, dat hier voor den vrouwelijken handenarbeid wordt openge steld. Er is hier stof voor ieders smaak en voor ieders graad van bekwaamheid men vindt hier 't eenvoudigste naast 't meest kunstvaardige, 't nuttige naast 't aangename. De dameswereld zal dan ook zeker deze gelegenheid niet laten voorbijgaan om zich vertrouwd te maken met wat hier tentoon gesteld wordt. Vele dames zullen hier komen, alleen om iets werkelijk moois te zien, ter wijl anderen zich het geziene zullen ten nutte maken. Bij een meer nauwkeurige beschouwing der tentoongestelde voorwerpen zijn twee hoofdgroepen te onderscheidende eene groep omvat werkstukken, die alleen zijn vervaardigd om aan te toonen;wat door het juist beheerschen van den draad kan worden bereikt en waarbij dus niet het practische gebruik op den voorgrond is gesteld. Dit zijnhoofdzakelijk de groote gestikte stukken landschappen, figuren-scènes, stukjes* met dieren enz., deze zijn meest kopieën van olieverfschilderijen. De andere groep omvat alles wat voor practischgebruik bestemd is, als borduurwer ken voor kleedingstukken, dekens, kussens> gordijnen, dassen enz. Al deze voorwerpen hebben gemeen een buitengewone soberheid en volmaakte afwerking Maar genoeg: iedere dame die belang stelt in handwerk, zal in het Volkshuis een kijkje gaan nemeD. In de vergadering der vooruitstrevende liberale kiesvereeniging te Rotterdam be treffende de candidatuur voor de Tweede Kamer in het district V, in verband met de benoeming tot Rijksadvocaat van mr. E. E. van Raalte, werd bij acclamatie be sloten, onder de tegenwoordige omstandig heden en in overeenstemming met het Centraal Bestuur, zich tegen de candidatuur van mr. Van Raalte niet te verzetten. Er werd aan toegevoegd, dat een deel der vergadering, dat een positieve candidaat- stelling gewenscht had, zich, evenals het bestuur, alle vrijheid van handelen voor de verkiezing van 1905 heeft voorbehouden. Gisteren is te Rotterdam de Gemeente lijke Polikliniek voor min- en onvermogende lijders aan huid- en geslachtsziekten geopend in het benedenhuis van Oidenbarneveld- straat 123, Rotterdam. De geneeskundige behandeling geschiedt kosteloos, evenzeer de verstrekking van genees- en verbandmiddelen. Te Delft wordt tegenwoordig aan ieder wiens gezin vermeerderd is, door het ge meentebestuur franco toegezonden een bro chure, getiteld: «De verzorging van den zuigeling", in opdracht der Nederlandsche Vereeniging van kinderartsen, samengesteld door drie artsen. BINNENLAND. Zaterdag-middag zyn naar men uit Schwerin meldt hertog Paul met zijn gemalin en zijn dochter Marie Antoinette, alsmede prins Heiorich XVIII van Reuss met zyn gemalin, bij de Koningin en groot hertogin Marie te Rabensteinfeld op bezoek geweest. Zondag-ochtend zijn de Koningin en haar schoonmoeder te Schwerin de godsdienst oefening, ter herdenking van de Reformatie, in de Domkerk komen by wonen. Na terugkeer zal het Koninklijk Paar daar nog een maand verbly ven. De Koninklij ke Familie wordt tegen de helft van Decem ber te 's-Gravenhage verwacht. Na terugkeer van Haar buiten landsche reis zal de Koningin-Moeder een achttal dagen op bet Loo doorbrengen. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal op Vrijdag 6 November 1903 niet plaats hebben. Door den minister van Oorlog is een belangrijke maatregel inover weging genomen ten aanzien van de gebruikelijke jaarlijksche beoordeeling der officieren (conduite-lijsten). In stellige termen nl. zou voortaan door hoogeren chef ook gerapporteerd moeten worden o. a. omtrent de wijze waarop de betrokken officier zyn minderen behandelt. Het maitraiteeren van minderen, in zoo- danigen vorm dat er niet een absoluut bewijsbare klacht over te maken is, werd tot nu toe straffeloos gepleegd. Het belette niet, dat een officier, die zich daaraan schuldig maakte, toch op zijn tijd werd bevorderd. Als verontschuldiging hoorde men dan meest al, dat men van hoogerhand ook niets be treffende het maltraiteeren officieel wist. Dat zal dus nu anders worden. De hoogere chef zal verplicht zijn, daar opzettelijk op te letten, zoo noodig een onderzoek er naar in te stellen. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht zijn Hr. M. torpedobooten Python, Sphinx en Minotaurus, gezamelijk onder bevel van den luitenant ter zee lste klasse G. W. de Visser, 30 dezer te Sabang aangekomen. De commandant is voornemens 2 November de reis voort te zetten, met eerste bestemming naar Singapore. De «Vereeniging van Kommtezen bij 's Rijksbelastingen" heeft een adres gezonden aan den minister van Financiën, met afschrift aan de leden der Tweede Kamer, waarin op de voorgestelde reorganisatie in de positie dier ambtenaren vier wijzigingen in de traktementsregeling worden verzocht. Naar Onze Paarden verneemt, is er in regeeringsknngen ernstig sprake van om het wedden op de renbanen en net rennen op Zondag door een wet te beperken. De vertegenwoordigers van Duitschland, Italië en België in net abitragegeschil tus- schen Venezuela en de mogendheden zijn eergister-avond in het Hotel den Ouden Doelen te 's-Gravenhage aangekomen. Afjeh en Djambi. Blijkens uit Indië ontvangen telegrafische berichten zijn sedert de jongste mededee- hngen dienaangaande in de ISederlandsche Staatscourant van 2 October 1903, by de krijgsverrichtingen a. in Atjeh en onderhoorisgheden gesneuveld, de sergeanten H. P. de Hek en C. W. Schumacher, en de fuseliers I. Munnik en A. J. Moget aan bekomen wonden overleden, de ser geant W. de Droog; levensgevaarlijk gewond, de le luit. der inf. C. A. Ruempol, en gewond, do sergeanten F. H. Busscher en W. Ros, de korporaal A, Jans en de fuselier A. Janssens b. m Djambi niet levensgevaarlijk gewond, de kapt. der inf. W. Beyerinck en de sergeant J. C. van der Starre en licht gewond, de sergeant F. C. van Beukering. (St. Ct.) Audiëntie run Mgr. Caliier. Van officieele zijde verneemt men, dat Z. D. H. mgr. Caliier, bisschop van Haarlem, evenals zyn doorluchtige voorganger, op Dinsdag tusschen 10 en 1 uur audiëntie zal verleenen. Aan het Hollandsche Spoorstation te 's-Gravenhage zijnthans eenige politieagenten aanwezig om arbeiders te begeleiden die uit andere steden hierheen komen, ter *®r' vanging van stakende werklieden bij bouwvakken. Men meldt uit den Haag, dat de g®' zondheidscommissie aldaar twee woning®0' de eene gelegen aan de Voldersgracht, andere aan de Schedeldoekshaven ter onb®' woonbaarverklaring aan het gemeenteb®' stuur heeft voorgedragen. Zooals men we®*' houdt de commissie zich met een stels®'* matig woningonderzoek bezig. Van een miraculeuze genezing- Men schrijft aan het Vaderland Door moeder Catharina, moeder-overs'® in het gesticht «Voorburg" te Vucht, 's een verslag opgemaakt, dat dezer dag®0 door den deken van 's-Hertogenbosch n»»r Rome is opgezonden en dat de geschieden'3 behelst van de jongste wonderdadige g®' nezing, toegeschreven aan het miraculeus® beeld van O. L. V. in de St. Janskerk 's-Hertogenbosch, welk beeld, na in naar België te zijn gebracht, sedert 1853 weer in de St. Janskerk terugkeerd®' waarom dan ook den 27n Dec. e. k. gouden feest van dien terugkeer luisterrijk zal worden gevierd. In dit verslag wordt omtrent de genezing het volgende medegedeeld Zuster Materna, geb. 1866, ontving in het jaar 1892 in het gesticht «Reinier v«o Arkei" te 's-Hertogenbosch van een ver pleegde een schop tegen de knie, waardoor een zwelling van dat lichaamsdeel ontstond, die door drie geneesheeren van 's-Herto genbosch niet kon worden weggenomen- In 1894 naar het gesticht «Voorburg" te Vucht overgeplaatst, namen de pijnen van zuster Materna daar zóo toe dat zij in Mei 1895 het bed moest houden. Onder behandeling gesteld van prof. Narath te Utrecht, verbleef zij aldaar ruim drie maanden in het Sint Andreas Ziekenhuis, onderging er een operatie aan de knie, keerde naar «Voorburg" terug en bleef nog geruimen tijd onder behandeling van genoemden professor, met het resultaat dat zij, alhoewel moeilijk en zeer pijnlijk toch weer gaan kon, en niet bedlegerig was van trappen klimmen of knielen was bij haar echter geen sprake. Op den 9n Juni 1900 vertoonde zich boven den enkel van hetzelfde been een roode plek, die weldra in een wonde van de grootte van een 2£-centstuk overging en veel bloed en etter ontlastte, zoodat het verband er omgelegd driemaal daags, als geheel doortrokken door een ander moest worden vervangen. Volgens de geneesheeren moest het been worden afgezet en nu wenschte men op 27 Aug. nog eens een ander geneesheer te 's Hertogenbosch te raadplegen, waarom zuster Materne onder hevige pijnen door 4 harer medezusters en den koetsier in een rijtuig werd geplaatst, waarmede zij circa 10 uur in den morgen te 's Hertogen bosch aankwam. Aan den wensch der lijderes om eerst te worden gebracht naar het beeld van O. L. V. m de St. Janskerk, waartoe zq twee novenen had gericht, werd voldaan, en werd zy op 2 stoelen voor genoemd beeld nedergelegd. Daar bad zij lang en vurig om herstel, «opdat zij weer in staat zou zijn haar liefdewerk te oefe nen," en na ongeveer uur te hebben gebeden, voelde zij over al haar ledematen een beving en koude rilling gaan en tevens was de pijn verdwenen. Zij stond van de stoelen op, zeide tegen de moeder-overste, die by haar was, «Moederlik ben genezen", liep naar het rijtuig, klom er zonder eenige hulp in, reed met de moeder-overste naar het oude mannen- en vrouwenhuis te 's Hertogenbosch, ontdeed daar zelf het been van het verband, beklom zonder moeite de hooge trap, die er Daar de kapel leidt en knielde dankzeggend voor het Allerheiligste Sacrament. Van dien dag kwam noch bloed, noch etter uit de wonde, die den 4den Sept. de korst liet vallen, waarna zuster Materna; tot op den huldigen dag zonder pijn bleef en zonder stijfheid in de knie, loopend e en knielende als al haar medezusters. De meeste Haagsche spekslagers hebben besloten, ter verzekering van Zondagsrust aan hun personeel, op Zondag hun winkels te sluiten. Eenige patroons bleven echter weiger achtig en doorgaan met verkoopen op Zondag. Als gevolg daarvan hadden gistere n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2