offerer. De hervormingen die Tisza bij het gemeenschappelijke leger wenscht in te voeren zijn zoo belangrijk dat men er den terugkeer van de kalmte in de gemoederen, zoo noodzakelijk in dezen tijd, van verwachten kan. Zicby onderwierp de politiek der regee ring aan kritiek. Uit de Fransche Kamer. De Kamer beraadslaagde gisteren over de geheime fondsen van het ministerie van binnenlandsche zaken. Combes zeic(e, dat de geheime fondsen bestemd zijn voor een volstrekt nnmisbaren tak van den openbaren dienst. Hij stelde de kwestie van ver trouwen in het Kabinet. Een voorstel om den post geheime fondsen te schrappen, werd met 314 tegen 225 stemmen ver worpen. Bij de behandeling der begrooting van eeredienst in de Kamer eischte Allard de scheiding van Kerk en Staat en opheffing van het budget. Combes zeide, dat dat een overijld voorstel was. Allard hield vol, maar de kamer verwierp zijn voorstel met 312 tegen 205 stemmen. De Staatsverkiezingen in Amerika. De uitslag van de Staatsverkiezingen in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika bewijzen, dat de republikeinen groote meerderheden verkregen hebben in Ohio Pennsylvaniëzij regeeren ook in Massa- chusetss, Nebraska en Rhode-Island, terwijl Maryland, Kentucky en Virginië democra tische meerderheden vertoonen. Volgens de latere berichten heeft de beruchte nTammany"^ te New-York over wonnen. Het blijkt, dat Mc. Clellau, Tammany's candidaat, tot mayor van New- York verkozen is met 61414 stemmen meerderheid. Grant, evenzoo een candidaat van Tammany, is tot comptroller gekozen met een overeenkomstige meerderheid. Vier vau de vijf wijkvoorzitters zijn democratisch. Dit wijst op een groote wijziging in de politieke stroomingen sedert twee jaar geleden, toen Seth Lord tot mayor gekozen werd en alle gekozen wijkenvoorzitters op éen na candidaten waren der hervor mingspartij. De landengte van Panama. Volgens een telegram uit Panama te New-York ontvangen is eergisteren op de landengte de onafhankelijkheid van Panama geproclameerd. Een menigte, uit mannen van aile politieke partijen bestaande, trok onder uitingen van geesdrift naar de re- geenngebouwen. Eenige officieren, door de Coiumbiaansche regeering aangesteld, wer den gevangen genomen. Natuurlijk heeft Columbia,waartoe Panama behoort, zich tegen deze revolutionaire daad krachtdadig verzet Ehrman, de Amerikaan- sche vice-consul te Pauama, seinde gisteren, dat het Coiumbiaansche oorlogsschip Bogota de stad beschiet. Er zijn elf Chineezen gedood. Ehrman had last gegeven tegen het bombardement te protesteeren. Mocht Ehrman's protest niet afdoende zijn, dan zal het oorlogsschip Boston, dat no opweg is naar Panama, de Coiumbiaan sche knnonneerboot in beslag nemen. Men is te Washington van oordeel, dat het verzuim om kennis te geven van het voorgenomeu bombardement, gelijk de oor- logsregel wil, van de zijde der Columbiaan- scne regeering een verkrachting van de internationale wetvorm is. De omstandigheid dat het eene eindpunt van den spoorweg in handen is van de regeering, het andere in handen de opstandelingen, maakt den toestand hachelijk men twijfelt dan ook niet, of Amerikaansche troepen zullen te Panama en Colon aan wal gezet worden. Volgens draaabericht uit New-York zijn reeds verscheiden Amerikaansche oorlogs schepen naar Panama en Colon gestoomd om de orde te bewaren en het vrjje ver keei over de landengte te handhaven. Piesident Roosevelt is onmiddellijk naar YVasüiugton vertrokken. Het Kabinet is ojjeengeroepen. De Kerkvervolging in Frankrijk. De uitzetting der Capucijners uit hun klooster te Parijs heeft gister-morgen te tien uur plaats gehad. Nadat een groot getal deuren waren geforceerd, vond men de paters in de kapel, waar een hunner in naam van de vrijheid en van de humani teit tegen het uitzetten protesteerde. Toen de paters niet uit eigen beweging gingen werd op den schouder van elke regilieuze de hand gelegd. De paters stonden toen onmiddellijk op en verlieten, voor het geweld bukkend, hun woning, die ver zegeld werd. Zjj werden op hun verzoek weggebracht naar de Notre-Dame-des- Champs. De Dreyfus-zaak. De Frausche minister van oorlog, gene raal André, heeft in den ministerraad gesproken over de Dreytus-zaak. Men wees hem er op, dat de Kamer door stemming had uitgemaakt, dat deze zaak op rechts kundig terrein thuis behoorde. André antwoordde, dat kapitein Dreyfus hem een enquête had gevraagd, wat hem billijk toescheen. De uitslag van dit onderzoek maakte een herziening van het proces te Rennes noodzakelijk. De leden van het Kabinet kwamen niet tot overeen stemming. Armeniërs te Londen vermoord. Vier mannen, oogenschijnlijk Hintjukisti- sche Armeniërs, liepen gisteren-middag in de richting van de Armenische club te Peckham en waren dicht bij het clublokaal gekomen, toen een hunner een revolver voor den dag haalde en op zijn metgezellen begon te schieten. Twee van dezen vielen terstond dood neer, de derde ontsnapje. Daarop liep de moordennaar weg en pleegde zelfmoord. Volgens de persoonsbeschrijving is deze man dezelfde die Sagoeni vermoord heeft beide moordaanslagen zouden dus met elkaar in verband staan. Deze herhaalde moorden hebben schrik teweeggebracht in Peckham, waar een sterke politiemacht heengezonden is. De aanslag op prins Galatzin. Volgens draadbericht uit Tiflis is thans vastgesteld, dat de drie Armeniërs, die den aanslag hebben gepleegd op den gouverneur- generaal prins Galatzin geen Russische onderdanen waren, maar tot de party der terroristen behoorden. De Amerikaansche politie heeft den Ar meniërs Knokonan weer losgelaten, daar 's mans medeplichtigheid aan den moord op Sagoeni niet te bewijzen was. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 5 November 1903. Sprekende cijfers. Van bevoegde zijde worden ons wel willend de volgende cijfers verstrekt, die eensdeels van den gunstigen gezondheids toestand in onze gemeente getuigen, ander zijds aantoonen, dat sedert in October 1886 de waterleiding in gebruik werd genomen, het sterftecijfer, ondanks het vermeerderd aantal inwoners, over 't geheel is afgenomen 1880 23585 618 10 1 23776 634 1 2 24156 605 1 3 24196 649 3 4 24503 610 3 5 24844 601 6 24806 686 2 7 25069 530 8 25428 537 2 9 25620 557 2 90 25260 584 3 1 25371 511 1 2 25280 551 3 25573 407 3 4 25983 409 5 26233 486 1 6 26627 508 1 7 26884 456 1 8 26943 469 3 9 27081 508 1 1900 26716 451 1 1 27069 474 1 2 27494 416 2 St, Willibrordus-feest. De afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond zal aanst. Zondag weder het St. Wiliibrordus-teest kerkelijk en meer openlijk vieren. Na de algemeene H. Communie in de drie parochiekerken zal in de kerk van O. L. V. Visitatie (Nieuwe Haven) de Hoog mis voor de levende en overledene leden en begunstigers van den Bond worden opgedragen. 's Avonds 8 ure zal in de zaal der Officieren- Vereemging de buitengewone vergadering worden gehouden, waarin de zeereerw. pater A. Verhoeven, pastoor der St. Jans- kerk, als spreker zal optreden. Zooais men weet, hebben donateurs tot deze vergadering, mede opgeluisterd door uitvoeringen van de afd. zang, harmonie en tooneel, vrijen toegang. Velen zullen zeker weer deze feestelijke vergadering bijwonen en aldus gebruik maken van de gelegenheid om het welspre kend woord van den begaafden pastoor der St. Janskerk te hooren. Daarbij willen wy nog opmerken, dat men voor eene geringe jaarlijksche contributie donateur der Bondsafdeeling wordt en aldus met alleen het recht ver krijgt hare belangwekkende vergaderingen bij te wonen, maar ook een goed werk steunt, dat aller steun en medewerking ten volle verdient. Gisteren-middag halt vier is de drie jarige C. A. Gordijn, wonende in de Zijlstraat, al spelende m de Korte Haven geraakt. De kieine drenkeling werd daaruit gered door een politie-agent, die haar nog met de hand kon grijpen. Dinsdag-middag 4 uur, bij het uitgaan der scholen, sprong de 8 jarige scholier Albert van Heusden, te Oversctne, op een daar in den Droogenhoek passeerenden wagen, beladen met manden met flesschen. De jongen werd door een anderen scholier aan de beenen getrokken met het treurig gevolg dat hij van den wagen tusschen de wielen op den grond viel en het achterwiel over zijn beide beenen reed, waardoor het rechterbeen is gebroken en het linkerbeen gekneusd. De jongen werd door de vrouwen Van Es en Van Vliet naar de ouderlijke woning in den Rijweg gebracht, waar dr. C. v. Schouwen onmiadeliyk geneeskundige hulp verleende. De voerman van den wagen had aan het ongeluk geen schuld. Door de politie te Rotterdam is beslag gelegd op drie geldwaardige biljetten, afkomstig van 3 niet aangeteekende brieven, en daaruit waarschijnlijk gedurende de spoorreis ontvreemd. Aangezien het adres van afzenders zoowel als van geadresseerden niet meer voorhanden is, zoekt men de belanghebbenden, zoo mogelijk te achterha len door de nummers der biljetten te publiceeren. Zij zijn de volgendetwee bankbiljetten van f25 met de nummer IJ E 4827 en R K 7394, benevens een munt; biljet, geteekend 06948 M R. Gisteren-ochtend werd in eene wo ning aan de Van Alkemadestraat 26 te Rotterdam een ontzettend bloedbad aange richt, hetwelk den ooggetuigen met ontzet ting vervulde. De expeditiebaas J. B,, die de laatste dagen erg zenuwachtig was, stak zich met een broodmes in den buik. Zyne vrouw trachtte hem het broodmes te ontnemen, doch bekwam daarbij verschillende verwon dingen. Een buurvrouw van de 2e verdieping slaagde er in het mes aan den man te ontrukken ook werd de politie gewaar schuwd. Toen deze ter plaatse verscheen, was B. bezig om zich met een bijl in het hoofd te hakken. De man baadde in zijn bloed en werd in hopeloozen toestand per raderbrancard naar het ziekenhuis overge bracht. Gisteren-raiddag werden 6 gemeenteg®3' werkers te Rotterdam die aan het Oost plein bezig waren een gasbuis stuk t® hakken, door het springen van een g®13'1* percha afsluiter bewusteloos. Door spo®' dige hulp van 2 doctoren en eenig" gemeentebeambten werden allen met v®e moeite bijgebracht. BINNENLAND. Bij Koninklijk besluit is de heer C. W. van Dam erkend en toegelaten als cons®' van Cuba te Rotterdam. Stct De correspondent van de Tel te Schweri0 seint:. H. M. Koningin Wilhelmina, Prins Hendrik en groothertogin Marie woonden Dinsdag d® Hubertusjacht der artillerie-officieren bij Rabensteinfeld bij. De Agence Hollando-Belge te 's-Gravenhag® ontving gisteren uit Arolsen de bevestiging van het bericht, dat H. M. Koning'0 Wilhelmina en Prins Hendrik morgen-avond aldaar op het Residentieslot verwacht word®n> Z. K. H. de Prins der Nederlanden '3 Zondag-middag haltvijf uit Berlijn op het slot Rabensteinfeld bij Schwerin teruggekeerd- De te Meran vertoevende Nederlandsch® dames (aldus wordt van daar aan het N- v. d. D. gemeld) hebben, toen H. M. de Koningin-Moeder daar aankwam, een mand met planten en bloemen op Haar kamer laten zetten, een oplettendheid, waarmede H. M. zich ten zeerste ingenomen betoonde. Over Haar woning, bediening enz. is H. M. zeer voldaan, jammer alleen, dat Zij niet wat mooier weer treft. De Minister van Buitenlandsche Zaken, uit den vreemde in de residentie terugge keerd, heeft gisteren zijn werkzaamheden hervat. De Eerste Kamer zal vermoedelijk tegen 23 Nov. hare werkzaamheden hervatten in verband met de mogeljjke invoering van de aanvulling der Militie-wet op 30 Nov. a.s. Indien de Tweede Kamer den termijn van inwerkingtreden van deaanhandige aanvulling der Militiewet bepaald op 30 November a.s., wordt de bijeenroeping van de Eerste Kamer verwacht legen den 23en dezer maand. Het lid der Tweede Kamer, de heer Seret, die eenigen tijd ongesteld was, is weder gehe'el hersteld. De luitenant-kolonel P. C. van den Willi gen en de kapitein W. E. A. Burtan, beiden van den generalen staf van het Indisch leger, zijn naar Japan vertrokken tot het bijwonen van de groote manoeuvres, welke tusschen den Hen en 20en November door het Japansche leger zuilen worden gehouden* Men verzoekt het volgende mede te deelen «Mevrouw Koopmans—de Wet te Kaap stad maakt bekend, ten einde verder mis verstand te voorkomen, dat zjj wel werkt in dezelfden geest als miss Hobhouse, en met deze in aangename briefwisseling staat, doch dat zij het haar voor noodlijdende Boeren-vrouwen en kinderen toevertrouwde geld alleen en onder eigen verantwoorde lijkheid beheert en besteedt. Zy verzoekt dus vriendelijk om aan de haar toever trouwde giften niet de voorwaarde te ver binden, dat zy moeten worden gestort in een Hebhousefonds". Hof Tan Arbitrage De pleidooien in het Venezuelaausch— Europeesch geschil gisteren voor het Hof van arbitrage te 's-Gravenhage her»®1 zijnde, heeft de Belgische minister r00 staat, Woeste, namens de Belgische regee* ring uiteengezet de gegrondheid der vorde* ring van de Compagnie des Caux te Caracas van 10.566.149 francs en betwistt® hy dat door betaling dier vordering 10 Staatsschuld de maatschappij het recht Jaar. Bevolking. Totaal Overleden overledenen. typhni of febr A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2