^ËMENtiD MEI'VVS. .Kerknieuws. Kunst en Letteren. Posterijen en Telegrafie. Sport. Burgerlijke Stand. Visscheri j-berichten. Scüeep vaart. kaatste Berichten. Handelsberichten. Maïs Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf, Beursbericht van Amsterdam. 82»/, 67»/8 27 Door eenige invloedrijke personen te Bemmel (in de Betuwe), is een commissie gevormd die zich ten doel stelt, een stoom tramverbinding tot stand te brengen van Arnhem over Eiden, Huisen, Bemmel, naar Lent tegenover Nijmegen, met een zijtak BemmelEist. Vanwege de Arnh. Tramwegmaatschappij zal binnen een jaar op hetzelfde traject een paardentram worden geopend. Gisteren werden door den rechter van instructie voor strafzaken te Roermond niet minder dan 18 getuigen gehoord in eene zaak tegen een hoofdagent van politie. Dezen dienaar der wet wordt n.l. ten laste gelegd, een persoon in arrest te hebben gesteld wegens openbare dronkenschap, zonder dat deze zich aan dat feit had schuldig gemaakt. Aan dit druk besproken geval in nog een klein voorspel voorafgegaan en wel, dat de vrouw van den hoofdagent met die van den aangehoudene eene hevige woordenwisseling had gehad, waardoor het geheel een ver dacht tintje heeft gekregen. De geheele volkrijke buurt, waar de hoofdagent woont en wier bewoners zich allen solidair tégen den agent hebben ver klaard, ziet den uitslag met beiangstellin g tegemoet. Dinsdag-avond om 7 uur wilden de slagers uit Eindhoven en omstreken een serenade met ketelmuziek brengen aan twee hunner collega's, die vee opkochten, dat rijksamb tenaren hadden benaderd. Daar de fabrieken juist uitgingen, hadden zich spoedig duizenden arbeiders en arbeidsters bij den optocht aangesloten. Gemeentepolitie en marechaussee verzetten zich tegen den toeleg der slagers en namen de verschillende muziekinstrumenten in beslas. De mare chaussee moest met de blanke sabel een charge uitvoeren, waardoor enkelen een schram of slag opliepen. Verscheidene processen-verbaal werden opgemaakt. De proeven, het vorig jaar door het gemeentebestuur te Hontenisse genomen met spiritusgloeilampen voor straatverlich ting hebben zooverre gunstige resultaten opgeleverd dat thans het dorp te Klooser- zande geheel met spiritusbooglamden, die voordeeliger in het gebruik zijn, zal worden verlicht, Te Oldebroek is een 3 jarig kind van G. M., dat in een kinderstoel zat welke van onderen met vnur verwarmd wordt, tijdens de afwezigheid der overige huisgenooten bezweken tengevolge van kolendamp. Te Velzen is Vrijdag-middag ergerlijk gevochten, doordat lotelingen uit IJmuiden een jongen uit Veisen mishandelden. Bijna 't heele dorp kwam er aan te pas. Twee lui uit IJmuiden zijn gearresteerd. De veld wachter is de kleeding van het lichaam getrokken. De burgemeester heeft dadelijk proces verbaal opgemaakt. In het blad La France du Nord wordt met veel lof gewaagd van de sypathieke wijze, waarop de burgemeester van 's-Gra- venzanae de laatste eer bewezen heeft aan de in het begin van October verongelukte vis=chers van den Franschen vischlogger President Carnot. Daarbij wordt afgedrukt een schrijven van den maire van Boulogne, waarin uit naam van de bevolking en var. den gemeenteraad dier stad den burgemees ter daarvoor hulde gebracht wordt. Gisteren nacht is nabij Baarland gezonken het scheepje van den beurtvisscher van Terneuzen op Bergen-op Zoom C. M. de Jager, die te Baarland 15 last bieten geladen had. De opvarenden lagen ter kooi, het schip voor anker, toen de schipper het binnen- stroomende water hoorde. Hij kon met zijn zoontje en zijn knecht in een roeiboot zich redden. Sinds een paar dagen loopt in enkele gemeenten van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren een zonderling vrouwspersoon rond, oogenschijnlijk een vijftig jaar oud. Men verstaat niet wat zij zegthare kleeding bestaat uit eene mannenjas en vest en een vrouwenrok groote manslaarzen heeft zij aan de voeten, en een groote strooien hoed bedekt het kortgeknipt haar. Een stevige stok voltooid de uitrusting. Men denkt aan de mogelijkheid, dat het mensch door een der zeebooten, die van en naar Antwerpen varen „langs de schelde, aan wal is gezet. Te Eerde bij Veghel is eergisteren de huipwachteres, vrouw van Mierloo, door den trein Bokstel Wezel overreden en gedood. Op den tramtrein tusschen Maastricht en Valkenberg, ter hoogte van St. Gerlach, is een revolverschot gelost. Het schot trof het hout van een wagen, zonder verder eenig ongeluk te veroorzaken. De politie doet onderzoek. De volgende aardige (en naar het schijnt historische) anecdote vertellen meerdere Romeinsche bladen. Dezer dagen was te Rome aangekomen een zak booneu met 't volgende adres Pio Santo padre, Sarto. Door de beambten was deze zak aanhe t Vaticaan afgegeven. Eenige dagen later komt op 't bureau van goederenvervoer een man zijn beklag indienen, dat roeds lang geleden en zak voor hem is afgestuurd, doch dat hij nog niets ontvangen had. De heambten weten van niets. Hij geeft zijn naam opPio Santopadre, men slaat de registers op, en deelt hem mee dat de zak al bezorgd is aan 't Vaticaan want zoo zegt men den man, er stond nog wel bij «Sarto". »Ja juist ik ben Sarto (d. i. kleermaker) van beroep" antwoordt de man. Nu was natuurlijk de vergissing ontdekt en kon onze kleermaker aan 't Vaticaan zijne boonen terug bekomen. Uit Murcia, in Spanje, wordt gemeld, dat het atheneum van Mula ingestort is zes menschen werden daarbij gedood en twintig gewond, van welke er twee op sterven liggen. Een eigenaardig huwelijk werd dezer dagen in de gevangeniskapel te Saarbrüc- ken ingezegend, nadat natuurlijk vooraf het civiele huwelijk had plaats gevonden. De bruidegom was een kort te voren tot 8 jaar tuchthuisstraf veroordeeld gedetineerde. Na de huwelijksinzegening werd de man weer naar zijn cel teruggebracht, na van zijn echtgenoote te hebben afscheid ge nomen. Een «tot weerziens", dus, over acht jaar. De Dziennik Posianski meldt, dat te Warschau (Polen) Zaterdag bij de recruten- liehting een bloedige botsing tusschen 500 Joden en de gendarmerie heeft plaats gehad. Aan beide zijden vielen 40 gewonden Verscheidene personen werden doodelijk gewond, terwijl talrijke arrestaties werden gedaan. Een dagblad te Christiania (Zweden) meldt dat een pakje dynamiet is ontploft te Sjomgsfjord in een huis waar juist een bruiioft gevierd werd. Elf personen werden gewond waarvan 4 doodelijk. Het huis werd gedeeltelijk vernield. Een nieuw ingevoerde setlaar (Engelsch kolonist), die maar bloed weinig van beesten af wist, maakte vooral bezwaar tegen de wijze warop een koe bij het melken haar staart zwaaide. Hij bond er vervolgens een stuk lood aan en zeiae«Toe nou, laat 's zien wat je daarmee maakt." Het volgende oogenblik lag onze setlaar tegen de aarde met zes tanden uit en de onderkaak siap nederhangende De zeereerw. heer Adr. v. d. Heijden, van Waalwijk, die den 12en September als missionaris naar China vertrok, is den 4en October gelukkig te Peking aangekomen. Donderdag morgen 15 October is in het St. Martinus-gesticht op Curapto overleden de weleerw. zuster Marie Sofie (Wilhelmina Theresia Lichte) te Soerabaia geboren den 9den Februari 1822. Vrijdag-morgen werd zij op het R. K. Kerkhof begraven, nadat Z. D. H. mgr. J. J. A. van Baars in de kapel van het gesticht de plechtigheden had gedaan De verloting enz. ten behoeve van de Broeders van St. Joannes de Deo te Am sterdam, heeft ongeveer f 15.000 zuivere winst opgeleverd. Mgr. dr. Heinrich Briick, bisschop van Mainz, is eergister-nacht ten 12 ure aan een longverlamming overleden in den leeftijd van 72 jaar. Hij is de schrijver van vele werken en vooral bekend om zijn leerboek der Kerke lijke geschiedenis. geladen met boekweitdoppenvertrokken s.s. Dalton, kapt. J. H. Ashton, naar New castle. De weleerw. heer kapelaan A. Suijs, te Waalwijk, heeft een groot drama in 5 bedrijven geschreven, getiteld «Bisschop Hamer". Ten bate van Sparrendaal wordt het weldra uitgegeven. Geloof en Weten schap heeft het gunstig beoordeeld. Gister-morgen is de gedenksteen onthuld, die in den gevel der woning van nu wijlen Nic. Beets (Boothstraat) is geplaats, op last van den eigenaar, mr bar. van Boetzelaer van Oosterhout te Zeist, De steen maakt een goeden indruk en draagt het volgende eenvoudige inschrift «Nicolaas Beets woonde hiervan 4 Augus tus 1854 tot 13 Maart 1903." De directeur-generaal der posterijen en telegrafie verzoekt het publiek, om, ter bevordering van een onderzoek in zake vermissing van brieven spoedig aan hem te willen opgeven de in de laatste 14 dagen per post verzonden brieven met bank, of muntbiljetten, welke niet door geadresseer den zouden ontvangen zijn, onder opgaaf van de nummers en letters der biljetten. Deze opgaaf kan postvrij geschieden. Dezer dagen hebben zich naar Amerika ingescheept de heer en mevrouw Glidden. Dezen hebben een ariejaarsch auto-tour- néetje achter den rug, dat nog al meetellen kan. Zij reden in Oostenrijk 627, in België 160, in Bohemen 315, in Denemarken 306, In Engeland 1414, in Frankrijk 4555, in Duitschland 1483, in Nederland 240, in Ierland 1510, in Italië 508, in Spanje 30, in Zweden 1540, in Zwitserland 1097 mijl. n het geheel waren zij in 1901, 1902 en 1903 770 uur op den weg. Zij hebben 4000 gemeenten gezien, in 236 hotels geslapen en in 472 restaurants gegeten. Het cijfer, dat kosten uitdrukt van dit reisje, kennen wij niet. Geboren: 5 Nov. Maria Magdalena, dochter van A. Molenaar en E. de Regt, Konijnenbuurt. Geertruida, dochter van C- Plooij en G. Roelofs, Hagastraat. 6- Martinus Johannes, zoon van J. H. van de Water en C. K. van der Lubbe, Zalmstraat. Overleden: 6 Nov. Adriana Anna Maria Verveen, oud 1 jaar en 11 maanden, Breedstraat. SCHIEDAM, 7 November. Binnengekomen de logger SDM 17, schipper W. Rost met 22 last haring van de 4e reis, vertrokken de loggers SCH 248, Argo, schipper J. Dijkhuizen, SCH 412, Gevaert van Simons- haven, schipper J. Klein, SCH 20 Liduina, schipper J, Bal, allen voor de 5e reis. Schiedam, 7 Nov. Aangekomen zeetjalk Anna, kapt. L. de Groot, van Elmshorn, Wij vestigen nog te dezer plaatse de aandacht op de audiëntie, welke de Com missaris der Koningin in deze provincie, mr. J. G. Patijn, Woensdag-middag 12 ure ten Raadhuize alhier zal geven. Onze voormalige stadgenoot, de heer F. A. van der Vlies, is aan de hoogeschool te Utrecht geslaagd voor het caodidaats- examen theologie I. Sedert Donderdag houdt zich in het land aan den Diefhoek een arend op. Per sonen, die het beest gezien hebben, be weren, dat het aangeschoten is, en slechts tijdelijk daar zal verblijven. Reeds heeft de onwelkome bezoeker eenige duiven be machtigd, zoodat men tracht hem ten spoedigste te verdrijven. Pogingen hiertoe in het werk gesteld waren tot heden vruchteloos: men kon het dier niet onder schot krijgen. {S. Ct.) H. M. de Koningin zal Maandag op het Loo haar audiëntiën aan de departe mentshoofden hervatten. Te Rotterdam is ter Beurze bericht ontvangen, dat de kassiersfirma Gebrs. Van Hoytema te Delft haar betalingen heeft gestaakt. De firma was agent der Nederlandsehe Bank en opvolgster van de firma Van der Mandele aldaar. BEURS VAN SCHIEDAM. 7 Nov. 19U3. Officieels noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Zaterdag 7 Nov. Moutwijn f 10. per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Comynissie voor de noteering D. F. W. Pnik.s Stemming vast. Bond van Distillateurs- Moutwijn: flOVs. Jenever f 14.50. Amst. proef f 16. Prima Graansphutusf 16 f161/» S oeung 11.60. Berlijn. Parijs. Hamp,. Spiritus in loco Rogge, p. Nov. Dec. Spurn, p. Nov. Dec./Jan. 6 Nov. 5 Nov. 52. I 14 90 14.90 173/, 173/,. (l. f.) 6 Nov. 52»/4. 7 Nov. 14.75 14.75 173/4- 173/4. New-York. Amsterdam. 6 Nov. Rogge op lev. zonder noteering. 7 Nov. Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 6 Nov. 2.14 cM. 7 Nov. 2.04 cM. Londen kort f 12.05 Disc. 4 pCt. Parys -47.90 3 Antwerp. - 47.75 3J Per Telefoon. 21/, Nederland Zilver Metalliek 3 Portugal 41/, Turkije C 7 China. 4 Japan. 5 Binn. Mexico Venezuela Cultuur der Vorstenlanden. Asahan Plantage Medan Tabak N. Asahan Tabak Rotterdam Deli Konink. Petrol My Moeara Enim Common Schibaifï, 6 Peruvian 5 Trans Afrika Common Atchison Shares Erie Common Missouri 2« Missouri Common Mexican Shares 4 Mexican Norfolk Shares South. Rail. Union Canadian Prolongatie 7 Nov. 783/4 1007/s 40 29V» 61 83V, 172 463 91V, 163/4 571/4 18 713/4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 6