iiging van dit verzoeken, zijn wij roe' verschuldigde gevoelens Edel Achtb. Heeren, UEd. dienaren, (Handteekemngen). P. S. Vriendelijk verzoeken wij aan vereenigingen, kerkerader. en personen adtiaesie aan dit adres in deze week aan den raad der gemeente in te dienen. Geronden voorwerpen. Onderstaande voorwerpen in de traro* rijtuigen achtergelaten, zijn aan het kantoor der maatschappij Hoofdstraat 30 terug te bekomen Een wandelstok, een damesparapluie, een damesportemonnaie, een paar glacé hand schoenen, een zwart kleedje, een pak inhoudende een schort, een paar witte handschoenen. De stoomtram, die gisteren-middag 3 ure van hier vertrok, is bij den eersten wissel ontspoordeen wagen kwam dwars over het tweede spoor te staan. De dienst had daardoor een half uur vertragingongelukken hadden niet plaats. Beden-middag half twee is de 13-jarige G. Penning aan de St. Anna Zusterstraat te water geraakt, doordat hij zijn pet uit de gracht wilde halen. De knaap werd door een politieagent gered en kwam zonder letsel weer op het droge. enkel voeden door kunstmatige middelen. Zeer waarschijnlijk zal zij in een gesticht worden opgenomen. Zondagsrust in Spanje. De Spaansche Kamers hebben een wets ontwerp in behandeling genomen, waarbij de Zondagsrust als 't ware algemeen wordt Alle handenarbeid, handel nijverheid en landbouw worden op Zondag Verboden. Als de arbeid op Zondag absoluut noodza kelijk is, moet den arbeider een vrijen weekdag worden toegestaan, Inbreuk op deze wet wordt gestraft met een boete van 5 tot 250 peseta's. De bladen zijn van deze wet uitgezonderd. Presidentskeuze in Ameiika. In Amerika wordt in politieke kringên verzekerd, dat de gewezen president Grover Cleveland zich door de demokraten candidaat zal laten stellen voor het presidentschap der republiek. Eeriige resultaten der jongste verkiezingen, met name de overwinning van Tammany-Hall te New-York, zouden hem tot dezen stap hebben aangemoedigd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 9 November 1903. Ned. R. K. Volksbond. afd. Schiedam. St. Willibrordsfeest. Afschaffing der Kermis. Het voigende adres is aan den Raad dezer gemeente verzonden Aan den Raad der gemeente Schiedam. Edel Achtbare Heeren. De anti-revolutionaire Kiesvereeniging «Nederland en Oranje" Nederiandsch Werkliedenverbond «Patri monium" afd. Schiedam Piopaganda-ciub «Groen van Pnnsterei Vereeniging tot bevordering oer beiangen der Ned. Herv. Kerk Afdeeling der Nat. Dhr. Geneelonthou- ders vereeniging. Komen door dezen met bet vriendelijk en dringend verzoek, om ae kermis ainier af te scoaflen. De reüenen die baar tot dit verzoek leiden, zijn de voigende De kermis, oorspronkelijk een jaarmarkt op weike de burgery ue noodige inkoopen (leed van goederen, die anders niet of met zoo gemakkelijk waren te verkrijgen, heeft als zoodanig naar recat van bestaar. verlo ren. Nu is ze weinig anders dan een gelegenneid die uitspanning beet aan te bie den, doen die tot velerlei uitspattingen aanlei ding geeft. Dronkenschap, zedeloosheid, vechtpartijen zijn immers in den kermistijd aan de orde van den dag. En al moge bet bier, naar wel eens beweerd wordt, minder erg zijn dan wel op sommige andere plaatsen, bet is tocb waarlijk erg genoeg. Wat een zware taak heeft de politie in die dagen te vervullen, wat een verwoesting wordt er in ineuig nuisgezin gebracht, welk een ontzet tende zedelijke en financieele schade richt zij aan. Het is waar, zij is een voordeel voor de gemeentekas, die buur vraagt van de spellen en kramen die op het kermisterrein worden geplaatst, maar is dit voordeel te vergelijken met de vreeselijken ellende door haar veroorzaakt Immers neen. En zou daar door de afschaffing der kermis de draagkracht der burgerij aanmerkelijk wordt vernoogd, met op een andere wijze in het nadeel dat de gemeente lijdt, zijn te voor zien? Wij twijfelen er niet aan. Ook wordt de kermis door sommigen verdedigd met het zeggeD, bet volk moet ook wat hebben, en onder dat volk verstaan zij dan de arbeidende klassen. Nu, wij die voor 't meerendeel tot dit volk behooren, zijn de laatsten die aan het volk een gepaste uitspanning misgunnen, maar wjj meenen uit naam van een groot deei van dit volk te spreken, als wij zeggen dat het zich hartelijk over de afschaffing der kermis verüeugen zoude. Juist in de volkskringen ervaart men het meest welke droeve vruchten de kermis afwerpt. Menig ouder ziet met vreeze haar naderen, omdat hy bekend is met de ontzettende gevaren waarmede zij zijn kinderen dreigt. In de hoop dat deze en andere redenen, die hier nog gemakkelijk bij te voegen waren, U mogen doen besluiten tot mwil- Gedurende de vorige week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 158 schepen, waarvan 4 zeilschepen en 5 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 155, voor Schiedam 1 en voor Hoek van Holland 2. In hetzelfde tijdperk van 1902 kwamen binnen 139 schepen, waarvan 1 zeilschip en 3 zeelichters, allen bestemd voor Rotterdam. Van 1 Januari at tot heden is het aantal binnengekomen schepen 678, en het aantal netto registertonnen 967,859 meer dan tot op gelijken datum in 1902. Niettegenstaande Overschie op't oogenblik in het bezit is van zuiver leidingwater, komen er van tijd tot tijd (en ook nog in deze week) enkele gevallen van typhus voor. Zooais wij reeds korteiijk meldden, staakten Zaterdag avond de firma gebroeders Van Hoytema, kassiers en commissionairs in effecten te Delft, hare betalingen. Het kantoor is gesloten en wordt door de politie bewaakt. De catastrophe wordt toegeschreven aan mislukte operatien in Amenkaansche waarden. In hoofdzaak zullen tuinders en heden uit den gegoeden burgerstand getroffen worden. De oudste firmant was correspondent der Nederland- sche Bank. Omtrent den omvang van de ramp loopen de meest verschillende geruchten, maar zekerheid dienaangaande bestaat voorshands niet. BINNENLAND. H. M. de Koningin heeft naar de Wandsbecker Bote nog meldt—ordeteekenen verleend aan den luitenant-kolonel Von Zitzewitz, den opperburgemeester Rauch, de ritmeesters Von Munster en Dojme, de luitenants Von Löbbecko, graat v. d. Gröben, Von Hofman, Von Bitter, den kwartiermeester Abrens, de wachtmeesters Warnstadt, Hettche, Gosau, de vice-wacht- meesters Podey en Grimmer, den onderoficier Sippel en den trompetter Oltrogge. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zijn Zaterdag te half elf uit Arolsen naar Nederland teruggekeerd,] uitgeleide gedaan door den Vorst en toegejuicht door eene groote menigte. Ofschoon het bezoek slechts kort heeft geduurd, werd het toch door de bevolking, die Koningin Wilhelmina hartelijk genegen is, zeer op prijs gesteld en uitten zich de gevoelens van vreugde in vlaggentooi en andere versieringen Vrijdag- sparen, gelakkig is daartoe gelegenheid doer de spaar kas der Bondsatdeeling, maar zoolang er nog een lid is die niet spaart, is hij niet tevreden. Spare de werkman zelf en leere hij ook zijne kinderen sparen door hen eeu spaarboekje ie geven. Spare de werkman en zorgt hij voor zich en huiagenooten ook voor den tijd, dat hij niet meer werken kan. Aldus handelend zal hij zeker 't best de wetten Gods omtrent het bszit en gebruik der tijdelijke goederen, door Pius X ia zijn eerste encycliek aangeduid, volbrengen. {applaus.) Be geestelijke adviseur, de weleerw. heer Van den Berg, daarna den katheder bestijgend, vraagt of hij geen groot gelijk had, toen hij pastoor Verhoeven er overheen hielp in deze vergadering te sprekenhij zal nu wei alle vrees iu deze vergaderingen op te treden, verbannen, want dat hij gesn talent heeft, is een onjuistheid. Waar red. veel goeds van het sparen heeft gezegd, is 't voor spr. gelukkig, dat hij niet spaar zaam behoeft te zijn met lof en dank; gelukkig dat er dames zijn de vele nuttige eu practische wenken, die red. gegeven heeft, zullen zij zeker wel ter harte nemen; de veelal gebruikelijke vraag der vrouwen, wat heb ik aan den Volksbond, hij is maar goed om contributie te betalen, niets anders, behoeft nu niet te gelden, want al had men aan den Volksbond alleen dat er van tijd tot tijd zulke nuttige vermaningen worden gegeven, was hij het geld dubbel waard. Met eeu hartelijk woord van dank aan den eerw. spreker uit spreker den wensch: God geve dat hij de vrucht van zijn woord moge zien, moge de spaarkas, waarin nu in enkele jaren reeds f 20.000 is gebracht, nog veel grooter worden en moge redenaar daarvan nog vele jaren de gelukkige getuige zijn. Mogen wij nog meermalen het hartelijk woord van pastoor Verhoeven hooren, en opdat hem dit te gemakkelijker valle heeft hij de eer en het genoegen hem aan ons te verbinden als eerelid der afdeeling, applausZien wij ons nieuw eerelid meermalens in ons midden, daverend applaus). Na het dankwoord van den eerw. adviseur werd door „St. Cecilia" tot aller genoegen uitgevoerd het Tc Dcum van Verhulst, waarna ,,St. Ambrosius'' ons nog Senoritamazurka espagnol, van Prekher te genieten gaf. Onder de opwekkende toonen van dit nummer ging de talrijke menigte wel voldaan huiswaarts. De afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond heeil gisteren het patroonfeest van St. Willibrord op plechtige wijze gevierd. Nadat de leden in grooten geta.e de Hoogmis ter intentie van de Bonds ifdeeling in de O. L. Vrouw Visitatiekerk opgedrageu, hadden bijgewoond, werd gisteren-avond in de Officieren-Ver- eemgiug de feestelijke vergadering gehouden. De zaal, door de leden met hunne dames, eerw. heeren gees telijken, donateurs en donatricen geheel bezet en zeer net met groen en decoratief gesierd, bood een opwek- kenden aanblik. De president, de heer T. H. J. Mouwens, opende ruim 8 ure de vergadering. Dat de Bondsafdeelingen telken jare het patroonfeest van St. Willibrord plech tig vieren, is eeu plicht van dankbaarheid, wijl hun arbeid onder de bescherming van St. Willibrord door den Allerhoogaten gezegend wordt. Was Neerlands apostel en patroon een man van onvermoeiden ijver en onversaagden strijd, ook onze ijver moet onvermoeid, onze strijd onversaagd zijn, wijl de strijd tegen het heidendom onzer dagen erger is dan die welke onze voorvaderen hadden te voeren. Evenals St. Willibrord hebben wij een apostolische zending te vervullen en in die zending moeten ook wij gesteund worden, door haar, die ook onze Germaansche voorvaderen stennden de vrouwenzij beaooren ons te sterken en te steunen in den grooten levensstrijd. Twaalf eeuwen zijn voorbijgegaan, maar paus Sergins en i.isschop Willibrord levea voort in hunne wettige opvolgers. Iu de plaats van hen, die ona ontvielen: i'a.is Leo Xlli en mgr. Bottemanne traden Paus Pius X en mgr. Cailier. Wij ziju verheugd eu dank baar, dat ons in den opvolger van Leo XIII een Paua is geschonken, die reeds in de korte dagen zijner legeeriug getoond heeft de nederigen der aarde te beminnen en ous in den opvolger van mgr. Botte manne, den opvolger ook van St. Willibrord, een nieuwen helper en beschermer geschonken heeft. Met zulke hulp en steun kunnen wij gerust voortgaan op den weg door St Willibrord 'teerst gebaand en ons verder aangewezen door Pius X en mgr. Cailier, wien de Almachtige beiden nog tele jaren schenke. Onder dank aan de eerw. geestelijken en den spreker van den avond de vergadering openend, beval spr. in aller weldadigheid het busje „Hulp in nood" aan en deelde verder nog mede, dat de sociale cursns Woensdag-avond 81/, nur zou aanvangen. „St. Am brosius op nader te bepalen dag een matinee zal geven in „Musis Sacrum" en Zaterdag contributie Teekenschool moet werden betaald. Nadat de president aldus het feest had geopend, werd door de harmonie, die reeds de Schiedamsehe Bondsmarsch van haren directeur, den heer J. F. M. Smits, tengehoore had gebracht, nog de ouvertureMarie Henriette van L. Montagna tot aller genoegen uitgevoerd. Daarna vervulde „Alberdingh Thijm" de haar in het feeatprogram aangegeven taak. Met veel gevoel droeg de heer v, Asten voor „De blauwe kiel", dram. schets van Abr. de Winter, daarbij een welver diend applaus oogsteud. Het woord was nu aan den zeereerw. pastoor Ver hoeven, die onder applaus den katheder besteeg tot honden der Feestrede. Uitgenoodigd op dezen feestavond als spreker op te treden, had hij die nitnoodiging gaarne aangenomen niet zoozeer tot honden van eeu feestrede, waartoe hem tijd eu talent ontbrak, maar tot het spreken van een hanelijk woordje. Spr. vindt daartoe aanleidiug in de eerste encycliek van onzen H. Vader Pins X, die de taak, die hem ais opperherder wachtte, omschreef in de woorden omnia restaurare in Ciristo ellen in hnstns te hernieuwen. Christus, onze god- .elijke Meester, als wij opkomen voor onzejrechten en als men ous verwijst naar onze plichten, Christus in alies te hernieuwen, dat moet ook ons doel zijn, voigens het woord in de heerlijke encycliek, waarvan spr. niet genoeg de lezing kan aanbevelen. Iu die heerlijke encycliek wordt ook gezegd, dat het niets bnat alles scherp te beoordeeleu en fraaie rede voer' ngen te hondeu als wij niet practiseh werkzaam zijn. Nu is sprekers lust eu leven practiseh te han- ïel ndaarom wil hij slechts een practiseh woord pieken, ontleend aan de praktijk van het dagelijksch even Onder de onderwerpen in de encycliek behxn- d id, komen vooral uit de heiligheid vau het huwelijk, de opvoeding der kinderen en het bezit en gebruik der tjjdeljjke goederen, Spr. wil zich bepalen tot het gebrnik der tijdelijke goederen ovareeakomstig de god delijke wet, die aan lederen meusch na den zonden ral ten plicht is opgelegd: in het zweet nws aansehijns zult gij uw brood eten. Iedere staat en stand moet die wet Gods gestand doen naar het voorbeeld van den Goddelijke:! Meester, die, arbeidend op den dag en biddend des nachts, leefde voor zijne schapen, totdat Hij stierf aan het kruis om ons het leven te geven wij moeten de vruchten van onzen arbeid aanwenden tot veredeling van ous-zelven en tot onderhoud dergenen die ous gegeven zijn. Spr. zegt, dat hij op zekeren dag tot in 't diepst der ziel getroffen werd doodat hem een aalmoes gevraagd werd door een arme weduwe, die behalve vier of vijf ge huwde kinderen nog een dochter van 25 en een zoon van 21 jaar thuis had en die hem medededeelde, dat die zoon van eeu weekgeld van f 9 f 4 kostgeld gaf, een bedrag, waarvoor hij zich in den vreemde niet den kost zou kunnen verzekeren spr. besluit hieruit, dat de ellende niet te overzien is, als znlk een ontaarde zoon zich in het huwelijk begeeft. Tegenover dergelijk vergaand plicht vergeten treedt te meer in 't licht de dnre plicht vau het juiste ge bruik der tijdelijke goederen, nl. tot onderhoud van zich zelf en diegenen die ons zijn toevertrouwdaldns moet het verdiend loon besteed worden, tot onderhond van het gezin, tot ondersteuning van vader en moeder, voor een behoorlijke ontspanning, gedeeltelijk voor liefdadigheid en gedeeltelijk om iets te speren voor den konden dag. In het vervolg zijner rede, deze verschillende pun ten uiteenzettend, doet spr. uitkomen, dat de kwestie of het loon besteed zal worden tot onderhond van het gezin afhangt van den man, die niet hetgeen aan de gemeenschap behoort gegeven te worden, ten eigen bate mag verteren, aldus vrouw en kinderen gebrek doen ladend, maar ook van de vrouw, die zuinig de door den man verdiende penningen moet gebraiken ec ze niet door verwaarloozing en slordigheid mag doen verloren gaanzoo was voor een vronw, die haar lin nenkast vol stuk gedragen kleeren had, blijkbaar een weekgeld van f 16 niet genoeg. Waar het geldt de ondersteuning van vader en moeder, vervullen zij zeker niet de Wet Gods, vervat in de Tien Geboden, die den verschuldigden eerbied eu liefde niet toonen duorde daad,maar hun ouders aan Armbestuur of St. Vincen- tias-Vereeniging overlaten. En hoe dikwijls gebeurt het niet, ook onder de Katholieken, dat zij han plicht ver geten tegenover vader en moeder, die voor hen gesloofd, gearbeid, geploeterd hebben. Zegt men, dat dezulken veelal genoeg met hun eigen gezin te doen hebben, dan meent spr., dat door spaarzaamheid en overleg nog wel zooveel kan gevonden woeden, om vader en moeder den hoon te besparen als bedelaars door de straten te dwalen, {applaus). Spreker zon hier ook kunnen gewagen van het be oefenen der christelijke naaateliefde naar het woord van onzeH H. Vader den Paus in zijne encycliek, maar hij is overtuigd, dat de waarheid, wij allen leden zijn van een groot huisgezin, medeleden van het groote gezin, de Katholieke Kerk, hier in Schiedam genoeg in 't oog gehouden wordt. Tenslotte wilde spr. nog een enkel woord zeggen over de ontspanning en het sparen voor den oaden dag. Wat een behoorlijke ontspanning is, is moeilijk te zeggen in een tijd, waarin de ontspanning in zoo groote mate geboden wordt en sommige zelfs 73 van het etmaal aan slapen en ontspanning zouden willen wijden, maar zeker is 't dat de ontspanning in onzen tijd veel te hoog wordt opgevat en men niet rnst voor men door deelname aan alle mogelijke vermaken het klein beetje geld, dat men zon kannen overleggen heeft opgemaakt. En dit brengt spr. van zelf op het andere onder werp het sparen. Zoo licht wordt er gevraegd wat kan de werkman sparen? Spr, zal daarop antwoorden. ToeD hij het laatste jaar te Rotterdam president der Gezellen-Vereeniging was, bedroeg het batig saldo der spaarkas aldaar f 40.000; dat kan de werkman sparen. In Tiel, waar spr. adviseur der werklieden-vereeuiging was, bedroeg het batig saldo der spaarkas in het eerste jaar f 1100 en het tweedejaar f4000; dat kan de werkman sparen. In Rotterdam moge de loonen iets beter zijn, in Tiel is zeker de loonstandaard lager dan hier, zegt men duBhoe weinigen kunnen sparen, dan vraagt spr.hoe weinigen kannen niet sparen Hoe moeten we dan sparen? Spr. antwoordt hierop koopt nooit iets dat ge niet betalen kant en betaal contantgeen grooter pest is er voor de benrs van den werkman dan het overgroot crediet. Spr. zon hiertegen zelis wettelijke voorziening wenschen contant koopen bespaart of 1 5 der uitgaven in het jaar. Aan enkelen, die geheel achterlijk zijn door schulden, zon spr. willen zeggenbegin niet dan a contant te koopen en zuiver iedere week wat aan, door u iets van uwe onspanning te ontzeggen niets vernederen der is dan zich te moeten buigen voor een schuld eiseher; een arm mensch, die zijn schuld betaalt, be- toonen wij eerbied, maar een rijke, die zijn schuld niet betaalt, verdient onze verachting. Het middel om te sparen is eerst koopt nooit iets dat niet noodig of nattig isgeen overtollige meu belen dns in de salons der rijken, maar ook niet in de ontvangkamer van den werkman, geen tafeltjes of kastjes beladen met allerlei prullen, die alleen goed zijn om een zindelijke huisvrouw werk te geven, en zegt men, dat dit veelal cadeanz zijn, dan meent spr., dat men toch eens «indelfik met het geven van znlke cadeau moest ophoudenalleen znlke gaven, die in het huishouden nuttig zijn en niet die welke neer tot andeten uttgaven dwingen. Het tweede punt dat spr. hier op 't oog heeft betreft de vrouwer zjjn vrouwen die erg coquette zijn op han dochters, die er steeds naar streven ze door han kleeding te doen bewonderen en de aandacht te doen trekken, in de hoop er zich nog we! een klein heertje voor haar zal opdoen, maar spr. roept den jongens toeneem nooit zoo'n ijdalnit, {daverend applaus Ook de man moet besparen op zijn uitgaven door te vermijden wat doelloos is. En hoewel spr. den Schiedammer zijn Schiedammertje niet misgunt, moet hy er toch op attent maken, dat men door vijf centen per dag minder uit te geven f SO in het jaar apaart. Voor mannen en vrouwen beiden geldt de raad, de dwaze gewoonte te laten varen de kinderen 3noepgoed naar school mede te geren es aldns een doellooze nitgave te vermijden. Indien vader en moeder geen beter middel kennen om de kinderen te laten zien, dat zij veel van hen houden, toonen zij zeker van de opvoeding weinig verstand te hebben; verder het bezuinigen op meubels en kleeding; slordigheid en nalatigheid kunnen hier tot uitgaven dwingen, als het huisraad na betrekkelijk korten tijd moet vernieuwd worden, of men in de kleeding na enkele maanden niet meer toonbaar is. Spreker zijn rede besluitend, raadt allen begin te Bond van Chr. Vakorganisatie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2