Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Net bijtijds. 26ste J aars. Donderdag 12 November 1903, No. 7750. Bureau Beterstraat 50. Telefoon No. 85. PK IJS TAN DIT BLADi Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland t - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIÊNs Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billjjke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 11 November 1903. De Panama-streek. Le geheeie Amerikaansche wereld is "°g vol van de Panama-streek die de ereenigde Staten hebben uitgehaald. Zij egint zelfs in de Unie alkeuring te vinden. 8 democratische pers valt er president Roosevelt heftig over aan. De Evening J°st vergelijkt Roosevelt's Panama-streek öl8t Jameson's inval zelfs vindt het blad 8n aanslag van Jameson fatsoenlijker dan in Panama. Bunauvarilla, de financi- ®«le agent der Panama-kanaal maatschappij, ^'e de omwenteling in Panama voorbereid 8®t te hebben, is intusschen tot agent der "'«uwe republiek te Washington benoemd daar na zijn aankomst reeds erkend. Volgens telegrammen uit 3ogota te Washington ontvangen, hebben de gebeur tenissen m Panama in het beleid van de o umbiftansche regeering tegenover de ni® een volslagen ommekeer teweegge- Cackt. Columbië zou thans aan de Vereenigde Staten hebben voorgesteld, de kanaal-conventie terstond goed te keuren, desnoods zonder voorafgaande sanctie van het Congres. Üe correspondent van de Morning Post 2®gt echter, dat de Unie dit aanbod zal boeten afslaan, omdat het de republiek op d® Landengte moeielijk nu weer omver an werpen. Intusschen heeft de Colum- iaansche consul-generaal te New-York zich 'n dezer voege uitgelaten, dat men aan uitschland het protectoraat over Colnmbië j^et inbegrip van Panama zal aanbieden, Üaldien Duitschland Columbië helpt tegen h® Unie. Duitschland zou als vergoeding ültgestrekte kuststrooken aan weerszijden de Landengte krijgen. Een bizondere Feuilleton. 2) (Slot.) ^ortonwood Hall, werd, evenals de eeste van die oude kasteelen en land- d'ïen, verondersteld een spook te bezitten d gelukkig voor Amy, was de geest er Q van een jong meisje, dat wreedaardig "reediglijk was vermoord op den ochtend D haar trouwdag, door een man, die haar had bemind. (j J,e geschiedenis was in de heele streek bij ®®d en het was Amy ingevallen dat ze J verpersonifeering van die geest, het be- haHa1 Waarvan he roovers zeker gehoord 0 hen, ze zoo kon verschrikken, dat ze T®rwÜld het huis uitvlogen. Om zoo'n S te ondernemen werd al baar moed ®tor vereischt. iang wit kleed bedekte haar van Een tot voeten, toen ze de kamer uitging, dikke sluier verborg uitstekend haar lcht. Haar vrees was Sat de bottelier commissie zou met dat doel onverwijld uit Columbië naar Berlijn vertrekken, om de bedoelde voorstellen aan de rijksregeering voor te leggen. Natuurlijk wordt officieus van Washington uit te verstaan gegeven, dat Noord-Amerika nooit of te nimmer een dergelijke schending van de leer van Monroe zou kunnen gedoogen. De Macedonische kwestie. De gezanten van Oostenrijk en Rusland hebben gisteren persoonlijk aan den groot vizier Tewfik-pasja de repliek medegedeeld van de twee regeeringen op het antwoord van de Verheven Porte van 3 November. In antwoord worden de raadgevingen herhaald vervat in het memorandum van 22 October. De Porie doet harerzijds haar uiterste best om de overdrijving der tegen haar ingebrachte grieven aan te toonen, misschien hopend daardoor de Russische en Oosten- rijksche harten te verteederen. Zoo is in een schrijven aan de Oostenrijksch—Hon- gaarsche en de Russische gezanten uiteen gezet, hoe de klachten van 36 gevallen van mishandeling en geweldpleging, die in Istib zouden voorgekomen zijn en waarover door den Oostenrijkschen consul Para en door den Russischen consulairen agent Manaelstown ai voor maanden was ge klaagd, absoluut ongegrond waren. Doch al deze pogingen zullen wei vruchteloos zijn. Aan de Frankf. Ztg. wordt gemeld, dat alle gezanten te Constantinopel instructiën hebben ontvangen om de nota der beide «curatoren" met alle kracht te ondersteunen Men is zelfs al aan een «begin van voor bereiding" begonnen, door namelijk eenige Oostenrijksche en Russische consuls uit streken, waarvoor bijzondere hulp en onder- haar door haar gang en figuur zou erken nen. «Was Jack maar hier!" mompelde ze, terwijl ze bevend de hal doorstak. Als de heer Evelyn, aanwezig geweest was, zou hij hoogstwaarschijnlijk zoo iets van een schok hebben gekregen, want de verschijning van Amy, zooais ze daar stond, in haar vreemde kleedij in de schitterende manestralen, vol op haar gestaltestroomende, was verschrikkelijk spookachtig. De deur der kamer naderde, boog het meisje zien tegen het sleutelgat om te zien wat binnen gebeurde. De tonen die ze op ving waren die van des botteliers stem, die zeide «Vannacht is het tachtig jaarDa stem van den man tremuleerde en was lang niet helder meer. Tachtig jaar geleden vandaag, sinds hij het arme jonge ding doodstak in de armen van haar man. Ea sinds dien tijd wel, misschien is 't maar beter, dat ik niet zeg, wat ik wilde zeggen. Maar dikwijls is ze gezien, wandelend door de hal en deze gang af. De een der kerels scheen de geschiedenis maar half te gelooven, de andere luister de id vollen ernst. Ze konden geen betere gelegenheid gegeven hebben aan Amy. Lang zaam en vastbesloten opende ze üe deur, en in haar volle lengte opgericht, kwam ze met styve en afgemeeten treden de kamer steuning der slachtoffers van de woelingen geëisebt. is, naar Constantinopel te ontbieden, teneinde van advies te dienen. Ook de Porte zal door een en ander nu wel het diep besef hebben gekregen, dat 't nu «ernst" wordt. En erkend moet worden, dat de Sultan nooit gestaau heeft tegenover zulk eene samenwerking en eensgezindheid als thans aanschouwd wordt. De Grieksche Kamer. Een decreet is gisteren te Athene beken gemaakt, waarbij de zitting der Kamer voor 40 dagen verdaagd wordt. Men gelooft algemeen, dat ontbiuding zal volgen. De toestand in Zuid-Afrika. Een draaabericht uit Pretoria moldt Als gevolg van het aandringen van de gemengde Engelsche-Hollandsche commissie voor de vrijlating van alle gevangenen, die wegens misdaden in verband met den oorlog gevangen gehouden worden, is aan drie BWIandsche gevangenen genade verleend met 's Konings verjaardag. Volgens berichten uit Kaapstad is een troep oproerige Hotteniotten de Oranjerivier overgetrokken bij Ramensdrift, maar zij werd teruggedreven door een afdaehng Kaapsche politie. De Duitschers bij Scuijtdrifc, 55 mijlen ten Oosten van Warmbad, ver wachten elk oogenbiik een aanval, Hun Hottentottenbedienden zijn weggeioopen. Rusland en Japan. De eerste minister van Japan heef1 gisteren een afvaardiging van den anti- Russischen Bond ontvangen. Hij drukte de heeren op het hart, dat het noodzakelijk was, de eenheid en het gemeenschapsgevoel onder het volk zooveel mogelijk te versterken, met het oog op den toestand van het tegen- binnen. Het effect van deze verschijning was oogenbhkkelijk. De mannen waren al half beschonken. Jarvis, de bottelier, het het glas, dat hij vasthield vallen en de twee gemaskerden stonden oen paar seconde als standbeelden door de consternatie. Ancy ging verder de kamer in, den weg naar ae deur vrijlatend. Ze hield haar arm gestrekt in een nouding van zwijgend com mando en zich omkeerend, wees ze ermee naar de deur. Een van de mannen uitte een schreeuw en rende er heen. Maar de ande re schurk, van sterker zenuwen, misschien ontdekkend in den arm een klein oevinkje dat bem moed gaf, sprong op het meisje af. »'t Is geen geest", riep hij »'t Is maar een meid". »In 's hemelsnaam" jankte de bottelier, als van zjjn verstand beroofd. »Raak haar niet aan. Zij is het, zij is het"! U Maar voor hy uitgesproken had, had de roover zijn arm om het meisje geslagen en haar bijna den adem uit't lichaam gedrukt. Woest vocht Amy om zich te bevrijden en toen ze dit boven haar macht vond, gaf ze gil op gil. De kerel greep haar bij de schouders en zou haar op den grond ge smeten hebben als ztjn beweging niet on verwachts was gestuit. Het geiuid van een vuurwapen klonk door de kamer en de man woordig oogenbiik die, naar hij zeide, hoogst hachelijk was. Aan de Daity Mail wordt uit Tokio geseind dat het blad Tjeo een dusgenaamd echt verslag van een onderhoud met den Franschen gezant opneemt, waarin deze de hem toegedichte bemiddeling in het Japansch-Russische geschil zou geloochend hebben. Het Engelsch-Japansche bondge nootschap achtte hij overigens onvoldoende om Chica's zelfstandigheid te waarborgen. Waarom zoo zou de Fransche gezant gevraagd hebben zouden Rusland en Japan niet kunnen samengaan, om Engeland in Oost-Azië den doodsteek te geven Cuba's handelstractaten. In zijn boodschap tot opening van de buitengewone zitting van het Congres ver langt president Roosevelt de bekrachtiging van het handelstractaat met Cuba in zu.k een geest dat Cuba niet mee gedwongen worde regelingen te treffen met andere landen tot nadeel van den Amerikaanschen handel. Uit San Domingo. Volgens een bericht van de grens te Kaap Haïti ontvangen, heeft president Gil, na een strijd van drie dagen, zijn toevlucht gezocht in het Duitsche consulaat. De revolutie wordt als geëindigd be schouwd. Jimenes zou door het heele land tot president worden uitgeroepen. Uit Rome. De Fransche publicist Des Houx verhaalt in de Matin, dat de H. Vader hem in audiëntie heeft ontvangen en tot hem heelt gezegd «In Frankrijk heeft men een politiek begonnen, die ik Godmoordend zou willen strompelde achterwaarts, Amy loslatend. De bottelier was hulpeloos van schrik op den vloer gevallen, terwijl de andere roover ontsnapt was In een paaroogenölikken had John Eveyn, die op 't tooneel was versche nen, den eerste gebonden, en ging toen naar den gewonde, die bij den muur lag. Dij hem benoefde 's niethij was dood. Maar hoe kwam je zoo precies op tijd, John?" vroeg Amy een üaif uur later. »'t Was een mirakel. Heelemaai geen mirakel, 't Was meest natuurlijke ding, ter wereld, lieveling. Gis terenavond om negen uur ging ik de deur uit. De sneeuw viel verbazend dik en ik dacht dat 't morgen de wegen al onbegaan baar zouden zijn. Ik had er geen trek in mijn Kerstavond zonder jou door te bren gen, dus ik zadelde een paard en reed hierheen. Ik heb er 5 uur over noodig ge- bad om hier te komen, zoo geme en zijn de wegen. Ik dacht tot den morgen in de herberg te blijven, maar echter in 't huis licht ziende, onder 't voorbijrijden, besloot ik er toch maar heen te gaan en te kijken wat er aan de hand was. En ik ben DUj, dal ik dat heb gedaan. «Dan ben ik ook" antwoordde Amy. En toch, John, geloot ik, dat 't een mirakel was dat je net op dat oogenbiik moest komen. NIEUWE sa

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1