Stads- en Gewestelijk Nieuws. noemen, want terwijl men de geloovigen in 't nauw brengt, bedoelt men Christus, Wiens vernedering men nu aan de Kerk vernieuwt". De H. Vader bad verder de geloovigen gewezen op de plicht, zich bijeen te scharen, en verklaard, dat de Kerk tot geen partij behoorde erop wijzend, dat ook in vele republieken de Kathoiieken^volle vrijheid genieten. De Fransche premier heeft, naar de Gaulois mededeelt, bij den H. Stoel een klacht ingediend tegen den bisschop van Quimper, wijl deze een vereeniging heeft gevormd tot ondersteuning van 80 priesters, die wegens het gebruik der Bretagner taal bij het catechismus-onder wijs door de Regeering gestraft zijn met inhouding van hun staatsbezoldiging. Combes beweert, dat de daad van den bis schop in strijd is met het Concordaat. De ouders van mgr. Merry dei Val, den staatssecretaris, zijn Zaterdag te Rome aangekomeR om deel te nemen aan alle plechtigheden, die ter gelegenheid van de verheffing van hun zoon tot kardinaal plaats zullen hebben. De Spaansche kolonie te Rome zal mgr. Merry del Val een huldebetooging komen brengen. De parti culiere bureaux van den staatssecretaris bevinden zich in de Borgia-vertrekken op de eerste verdieping. De Duitsche keizer geopereerd. De toestand van den Duitschen keizer blijft na de lichte operatie die hij de vorige week heeft ondergaan, bij voortduring gunstig. De Keizer en de Keizerin hebben gisteren ochtend een wandeling gedaan in den omtrek van het nieuwe Paleis. Vorstelijke verloving. De Engelsche bladen melden de verloving van prinses alice van Albany, gelijk men weet, een nicht van onze Koningin, met prins Alexander van Teek. De prinses is twintig, de prins dertig. Prins Alexander, de jongste broer van de prinses van Wales, is kapitein bij het 7de huzaren. Hij heeft dienst gedaan in de oorlogen met de Matabelen en de Boeren, waarin hij de Distinguished Service Order ontving. Onlusten te Parijs. Gisteren-avond zijn in de Rue d'Angou- lême te Parijs groote onlusten uitgebarsten tengevolge van een vergadering georganiseerd door de gemeenteraadsleden Galli en Sylveton ten gunste van de lotelingen in het elfde arrondissement. De sprekers werden herhaaldelijk door de socialisten onderbroken en bij den afloop der verga dering werden revolverschoten gewisseld. Men beweert, dat er talrijke gewonden zijn. Jacques Lebaudy. In tegenstelling met wat eerst gemeld werd, heeft Lebaudy geweigerd voor den rechter van instructie te Parijs te ver schijnen. Blijft hij volharden, dan zal de rechter Zaterdag een bevel van aanhouding uitvaardigen en aan Engeland zijn uitle vering vragen. Het uitleveringsmandaat is gebaseerd op manslag en het toebrengen van verwondingen uit onvoorzichtigheid. Men twijfelt of Engeland de uitlevering zal toestaan. Betoogingen in Spanje. Manifestanten hebben gisteren-avond het gebouw van den katholieken kring te Santander aangevallen. De gendarmen schoten, waardoor verscheiden menschen gewond werden. De opstand der Bondelzwarts. Duitschiand staat aan de inboorlingen in Duitsch Zuid West-Afrika ruime autonomie toe. Ze hebben hun eigen kiesraden, zoodat de hoofden door hen zelf worden gekozen en worden door dezen zelfstandig geregeerd, voor zoover dit niet strijdig is met het uuuscne gezag. Oniangs meenden de stam- meu zien te moeten beklagen over den noofdman der Bondeiszwarts. Deze nu heeft daarop het toeken tot den opstand gegeven. Schiedam, 11 November 1903. De Arbeidsbeurs. (Opgaat 11 November 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigarenvak. id. voor de pakkamer van een sigarenfabriek. Een schoenmaker (halfwas). Een schoen makersjongen. Een smidsknecht. Een boerenknecht. Een kuiper (halfwas). Een gasfitter (halfwas). Een luijong6n voor een windmolen. In een fabriek een jongen bekend met kleedennaaien. Een jongen voor moestuin. Een jongen voor meubelmakerij. Een dienstbode voor meid-alleen. Een keukenmeid. Meisjes voor de chocoladefabriek. Aangeboden Arbeidskrachten. Bakker. Een machinist-bankwerker- stoker. Timmerlieden. Drukkers. Winkelbediende. Kantoorbediende. Distillateursknechts. Boerenknechts. Tuiniersknecht. Koetsiers. Slagersknecht. Kistenmakers. Ver vers. Een houtkoopersknecht. Een loodgieter. Personen voor lichte werkzaamheden. id. voor schrijfwerk. id. voor loopwerk. id. voor los werk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak, kuipersvak, manufacturenvak, boekhandel en timmervak. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Een dienstmeisje voor halve dagen. Een dienstmeisje voor geheele dagen. Hoog bezoek. De Commissaris der Koningin in deze provincie, de heer mr. J. G. Patijn, bracht heden het aangekondigd bezoek aan deze gemeente. Na door den heer Burgemeester per rijtuig van den trein welke ten 9.28 alhier uit 's Hage aankomt, te zjjn afgehaald, werd hij ten raadhuize opgewacht dooi de heeren wethouders met den Gemeente secretaris. Eenige oogenblikken werd hier vertoefd, waarna allen, in twee open rijtuigen gezeten, allereerst een bezoek brachten op het terrein der gemeente-drinkwaterleiding. Met belangstelling werd door Z.Ex. van een en ander kennis genomen. Daarna was aan de beurt een bezoek aan de openbare school D aan de Dwarsstraat (hoofd de beer Hage) om ten slotte in het Doelegebouw de verzameling van stukken op Schiedam betrekking hebbende, te bezichtigen. Ten 12 uur was meu op het raadhuis terug en begon de audiëntie. Hiervoor waren ingeschreven de leden van den Gemeenteraad, op twee na die verklaard hadden verhinderd te zijn zij werden door den Burgemeester voorgesteldde Kamer van Koophandel en Fabrieken, vertegen woordigd door den heer mr. W. H. Jansen en de heeren F. J. Smit en mr. M. Kave laars, secretarisde Gezondheidscommissie, vertegenwoordigd door den heer dr. J. Endtz, als secretarisde heer W. D. van Damme Jalink, gemeente-ontvanger, en de heer W. A. van Dolder Dzn., notaris. Na afloop der audiëntie begaf men zich naar den woning van den Burgemeester om daar een lunch te gebruiken, waaraan de wethouders en de gemeente-secretaris ook deel namen. Weer ten stadbuize gekomen, werd daar een bezoek gebracht aan de verschillende bureaux van de gemeente-secretarie, waarna Z.Ex., uitgeleid door den Burgemeester, met den trein van 3.31 de gemeente verliet. Groote familie. Geeft het jaarfeest van een tachtigjarige op zich zelf geen reden tot bijzondere vermelding, de omstandigheden waaronder het gevierd wordt, kunnen het toch wel der vermelding waardig maken. Zoo viert, naar men ons van vertrouwbare zijde mededeelt, morgen 12 November de heer B. P. H. Wuisman alhier zijn 83sten verjaardag, een ouderdom die zeker wel meer bereikt, maar toch zeiden zoo beleefd wordt als hier het geval is. De oude heer is toch de vader van 10 kinderen, waarvan er nog 8 in leven zijn, de groot vader van 50 kleinkinderen en de over grootvader van 40 achterkleinkinderen hierin is hij waarschijnlijk eenig in deze stad. Telt men deze getallen te zamen en voegt men daarbij de behuwdkinderen, dan komt men tot het respectabele cijfer van 105 zijner naaste verwanten, die hem bijna allen persoonlijk hunne geluk wenschen komen aanbieden. Gisteren-namiddag 5 ure is de 77-jarige K., komende uit de Havensteeg, door bijziend heid in de Lange Haven geioopen. De man werd door eenige burgers op het droge gebracht en daarna naar huis geleid. Maandag-avond trof der familie Rooden- burg, wonende te Vlaardinger-Ambacht, een harden slag. De 18-jarige Jacoba Johanna Rodenburg had verleden week een verzwe ring op den neus gekregen. Vermoedelijk heeft zij het met de hand opengehaald, met het ongelukkig gevolg, dat er bloedvergif tiging is ontstaan, waaraan zy na een smar telijk lijden van enkele dagen is overleden. De paardenslachter Tb. J. Meyer uit Delft werd gisteren-ochtend op de Veemarkt te Rotterdam verrast doordien zijn talrijke vrienden hem, bij gelegenheid van zijn 50- jarig slachterschap en zijn 50-jarige bruiloft een hitje aanboden. Of het cadeau van hooge waarde voor hem zal zijn, moet hij afwachten, want hy mocht bet gegeven paard natuurlijk uiet in den bek zien. In de Delftsche Courant maakt de Directie der Nederiandsche Bank bekend, dat de heer H. van Hoytema ontheven is van zijn be trekking van correspondent der Nederiand sche Bank. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 10 November. Besloten is tot toelating van den heer Van Raalte ais Jid voor Rotterdam. In behandeling kwam het wetsontwerp betrekkelijk de herziening van de belastbare opbrengst op Gebouwde eigendommen en strekkende om zoowelvoor btjgeoouwen der hoeven als voor landbouwerswoningen terug te keeren tot den maatstaf der huurwaarde en daaraan suosidiair toe te voegen den maatstaf der stichtingskosten voor 't geval de huurwaarde jniet bij vergelijking kan worden bepaald. De heer R e 11 bestreed het verlangen naar herstel van de vroegere vrijstelling van landbouwschuren en erkende, dat de voorgestelde partieele regeling, waarmede hij in hoofdzaak kan medegaan, eenige verbetering aanbrengt. De heer Ter Laan verheugde zich, dat het standpunt wet 1807 geheel is losgelaten. Met het stelsel van de Groningscbe Maat schappij van Nijverheid en landbouw is spr. 't in beginsel eens. Echter oordeelde hij, dat door de algeheele vrijstelling van landbouwschuren de groote landbouwers tegenover de kleinere teveel zouden worden bevoordeeld. Algeheele vrijstelling landbouw schuren zou zijn inziens dan ook gepaard moeten gaan met toelating van aftrek van de schatting voor woningen enz. De heer Tydeman vereenigde zich met 't stelsel van het ontwerp, voor zoover daarbij splitsing wordt gemaakt tusscben woning en bedrijfsgebouwen, maar hij had ernstig bezwaar tegen het aannemen op dit stuk van de huurwaarde als eersten maatstaf voor schattingwant spreker voor ziet, dat de schattingscommissie daardoor voor zeer lastige problemen zal worden geplaatst. Spreker wenschte de stichtings kosten als eersten maatstaf voor schatting genomen te zien. De heer Van Dedem schreef de ver keerde werking der wet van 1897 toe aan een verkeerde toepassing; hetgeen de heer Bos, die 's ministers voorstel een verbetering achtte, ontkende. De neer Z ij 1 m a verdedigde de vrijstel ling van landbouwschuren, hetgeen volgens den heer Janssen onmogelijk was op het oogenbiikdoch als annexen van hoeven zouden de schuren buiten een afzonderlyke belasting kunnen blijven. De minister van Financiën, dis het bestaan van verkregen rechten ont kende, wilde van een verdere verlaging v»n het percentage niet booren. Hij beriep ttch op de hoofdcommissie, die het percentage van 50 uitvoerig heeft verdedigd of altbans goedgepraat. De minister is trouwens tegen alle amendementen, waar, zooals de heer Roëil al bad opgemerkt, geïmpr°" viseerde amendenten op dit gebied al zooveel kwaad hebben gesticht. In de replieken handhaafde de heet T y d e m a n zijn voorkeur voor stichtings* kosten als maatstaf, erkende echter ook bezwaren en zou daarom na de verklaring van den minister geen amendement voor stellen. De heer Ter Laan wees nog eens op de veronachtzaming in de belasting van arbeiderswoningen, betoogde, dat alleen de ïhhoud der wet van 1897 oorzaak van har® mislukking was en wees een amendement, tot meerdere ontheffing der schuren, onder deze omstandigheden, af. Het zou ten slotte een door kleine iieden betaalde aalmoes aan armeren zijn. De heer Bos veroordeelde de voorbarig* wijze, waarop de heer Ter Laan een nog niet ingediend amendement veroordeelde. Na een korte repliek van den Minister werd de vergadering verdaagd tot heden ochtend 10 ure. H. M. de Koningin-Moeder heeft in den thans in den Haag gehouden Blindenbazar belangrijke inkoopen laten doen van voor werpen uitsluitend door blinden vervaardigd. In de nabijheid van bet aardhuis te Hoog Soeren is gisteren een jachtpartij gegeven, waaraan o.a. deelnamen de prins van Bentheim, prins Hendrik en de op het Loo als gast vertoevende graaf von Rhode. De Engelsche gezant bij ons Hof gaf ter gelegenheid van den verjaardag van koning Eduard een diner, waaraan werd deelgeno men, behalve door de leden van het gezant schap, door alle vertegenwoordigers van Engeland in het geschil met Venezuela, den Engelschen predikant, de consuls en vice-consults te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. De heer W. F. Leemans, hoofdinspecteur- generaal van 's Rijks Waterstaat, is naar Parijs vertrokken ter bijwoning van de gewone vergadering van de Suez kanaal maatschappij, op welke bijeenkomst vroeger steeds nu wijlen de heer Conrad tegen woordig was. Aan de Tweede Kamer is een adres gericht door de heeren P. van der Meulen en Th. W. van der Woude in hunne kwa liteit van voorzitter en secretaris van het uitvoerend Drankwet-comité, geconstitueerd op eene vergadering van drankbestrijders. Zij vragen de Kamer met den meesten aandrang om ten spoedigste tot behandeling van het ontwerp tot herziening van de Drankwet te willen overgaan. Drankwet. De Friesche bond van hotel-en caféhou ders heeft besloten, aan de Tweede Kamer in te dienen een adres, strekkende om in de nieuwe drankwet te bepalen dat vergun ning blijft op het pand of het perceel, waarvoor ze is verleend, en haar dus niet te verbinden aan den persoon, zooals het ontwerp wil zoomede om overdracht der vergunning mogelijk te maken. Het adres zegt dat, wordt het ontwerp op genoemd punt niet veranderd, zeer veel eigenaren met vergunning zullen worden geruïneerd, waardoor ook geldschieters en houders van pandbrieven groote verliezen zullen lijden. De bestuurderen van de atdeeiingen Amsterdam van den Geneefschen Bond, en Ned. Bond O.B. en den Union Ganijmed D. K. B. hebben tot den minister Binnen- landsche zaken een adres gericht, waarin gezegd wordt, dat tot de arbeiders, die bij de behandeling van arbeidsaangelegenheden dikwijls worden over het hoofd gezien, behooren de bedienden in het logement- eo kofüehuishoudersbedrijf, wier ;arbeidsvoor- waarden in verschillende opzichten vaak

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2