Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Le laatste Kloosterlinc van Saint-AnMi. 26ste J aars. Zondag 15 November 1903. No. 7753. EERSTE BLAD. Niet vooruit, eer achteruit. Bureau Boterstraat 56. Telefoon No. 85. Feuilleton. Stads- en Gewestelijk Nieuws. PB IJS TAK DIT BI AD» Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTEMTIÊN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Voor hen, die de feiten beschouwen, zooals ze daar liggen, moet het duidelijk zijn, dat de zaak der socialisten niet vooruit, e«r achteruit gaat. Wat zienwe in üuitschland gebeuren Daar zijn, op het congres van Dresden, de socialisten aan het «plukharen" ge weest, dat het eind er van weg was. Daar beeft men elkaar uitgescholden, dat het zoo 'n aard had. Men zegge nietde Duitsche socialisten zijn na het Centrum in den Rjjksdag de sterkste partij. Want een ieder weet al te goed, dat alleen de socialisten stellig niet °oeer dan vijftig hunner mannen in den Rijksdag kunnen brengen. De overige hebben ze er met behulp van allerhande wilde kiezers ingebracht. En dan nog staat het te bezien of diezelfde kiezers, gezien de faits et gestes der roode mannen, een volgende maai even bereidwillig zulien zijn in het verleenen van gevraagde en niet-ge vraagde hulp. Maar, laten we maar in Nederland blijven. Bij de «misdadige woeling" van Januari April heette het van socialistische zijde, dat met duizenden, maar tienduizenden arbeiders hun macht zouden toonen. Socialisten en anarchisten hadden slechts op den grond te stampen, en de zelfbewuste arbeiders vlogen er zoo maar uit. De arbeiders waren wijzerze toonden te veel Hollandsch gezond verstand te hebben, om in het gareel van Domela en Xroelstra te loopen, en aldus hun ongeluk tegen te gaan. En meer en meer gaan nu de oogen der arbeiders open voor het ijaele van socialise tische grondstellingen en beloften. En in de Kamer zijn ?e onlangs terecht gezet, zooals ze dat nog nooit gedaan zijn Het was bij bet amendement—Van Kol, dat zoo maar heel eventjes, als gold het een doodgewone zaak, het beginsel van den achturigen werkdag wilde binnenloodsen. Men versta ons welwij zijn niet tegen een beperking van den arbeidsduur bij het zware en ongezonde werk in de steenkolen mijnen. Integendeel. Een regeling moet er komen. Maar er is tijd en wijze. En het was noch de goede tijd, noch de geschikte wijze, waarop de heer Van Kol zijn amendement voordroeg. Minister De Marez Oyens noemde het amendement—Van Kol dan ook eenvoudig broddelwerk. Nu ja, zeiden de socialisten, op het werk van den minister is ook wel eens wat af te dingen. In dien zin ja, dat gemeenschappelijk overleg tusschen Regeering en Kamer wel eens tot wijziging in een ontwerp leidt, maar daarom is zulk werk nog geen broddelwerk. Intusschen, het feit is er op hoogst ge voelige wyze zijn de socialisten in den hoek gezet. Critiek oefenen, daar zijn het heele bazen in afbreken, die kunst verstaan zij op uit nemende wijze. Maar de kunst om te amen- deeren, zij verstaan er het a-b c. nog niet van. Met-dat-al gaat de zaak der socialiste n niet vooruit. Kan het anders 1 Ook de socialistisch gezinde arbeider begint zich eindelijk af te vragenwat doen de leiders nu eigenlijk voor ons 1 Ze schermen met groote woorden, houden een massa dingen tegen, of pogen die minstens tegen te houden, maar in het meewerken beteekenen ze niets. Wie zal zeggen, of de achteruitgang der socialisten zal voortduren, of het minder worden zal met het droombeeld, waarmede men de minderbedeelden bezig houdt. Maar wel gelooven wij vast en zeker, dat het vroeg of laat bij de groote massa tot een ontnuchtering komen moet. Wij hopen waarlijk, dat de arbeiders de oogen zullen openen, eer het voor hen te laat is. Het geheim van den weg om tot weg neming van sociale misstanden te komen, ligt niet in een tegen elkaar opzetten van de verschillende standen, maar in een ern stige poging tot samenwerking van alle standen des volks. Klassenstrijd geeft verwijdering. SciHEDAM, 14 November 1903. De Arbeidsbeurs. (Opgaaf 14 November 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigarenvak. id. voor de pakkamer van een sigarenfabriek. Een schoenmaker (halfwas). Een schoen makersjongen. Een smidsknecht. Een boerenknecht. Een kuiper (bekwaam) Een kuiper (halfwas). Een gas fitter (halfwas). Een luijongen voor een windmolen. In een fabriek een jongen bekend met kleedennaaien. Een jongen voor moestuin. Een jongen voor meubelmakerij. Een dienstbode voor meid-alleen. Een keukenmeid. Meisjes voor de chocoladefabriek. Aangeboden Arbeidskrachten. Bakker. Een machinist-bankwerker stoker. Timmerlieden. Drukkers. Tabaksbewerker. Winkelbediende. Kan toorbediende. Distillateursknechts. Boerenknechts. Tuiniersknecht. Koet siers. Slagersknecht. Kistenmakers. Vprvers. Een houtkoopersknecht. Een loodgieter. Personen voor lichte werkzaamheden. id. voor schrijfwerk. id. voor loopwerk. id. voor los werk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak, kuipersvak, manufacturenvak, boekhandel en timmervak. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Een dienstmeisje voor halve dagen. Een dienstmeisje voor geheele dagen. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen aan het Commissariaat van politieeen sleutel, een glacé hand- 8) (Slot.) De stormwind huilde in den schoorsteen en geeselde de vensters. Vriendelijk verzocht de kLoosterling aan de vreemdelingen, dat ze d®fl nacht in fiet klooster zouden doorbrengen. De jongste Was zeer ingenomen mat dit verzoek. «Mijn vader wilde bier volstrekt niet aan kloppen", zeide hij lachend. «Hij vreesde oen slechte ontvangst; ik moest hem bijna geweld aandoen, om naar de poort dezer abdij te gaan." «Dat is waar," hernam de andere vree- deling. «En ik ben voor de goede ontvaagst zeer dankbaar. Evenwel wil ik den nacht hier niet doorbrengen." Deze laatste woordden uitte de bejaarde man slechts stotterenden met groote moeite Doch de kloosterling bleef zijn uitnoodiging aanhouden «We hebben leege cellen meer dan ge noeg" zeide hij «men heeft hier tijdens de revolutie plaats gemaakt." «Ja ja," zeide de vreemdeling, «ik heb daarvan hooren gewagen. Maar ik geloof, dat de storm bedaard is, en wij kunnen dus heel goed het naburige dorp bereiken. Als ten antwoord bulderde een nieuwe windstoot tegen de muren en floot door de lange gangen. «Hoort ge het, vader, nep de jongeling. «Wat zou er van ons terechtkomen in den donkeren avond op den openbaren weg op dit late uur. «Is het daD werkelijk zóó laat," stamelde de oude man en haalde in zijn verlegenheid een groot zilveren horloge te voorschijn. De kloosterling greep bedaard naar dit schoen, een witte kinderzak inhoudende een en ander, een vrouwen bont. Terug te bekomen aan de volgende adressen; een bezem: H. deWeerd,Steen straat 1een medaillonJ. v. Katwijk, Gasstraat 31een halsketting met slot en kransA. Kortland, Korte Achterweg 8 een sleutel: M. v. d. Kruit, Polderstraat 242eenig geldP. Offermans, Singel 13810 een paar sokken Siuiters, Visschersstraat 29een ringetjeW. F. Graper, Grofbaan 7een paar kousenJ. v. Hagen, Singel 182; een haan: I. Mulder, Vlaardinger- straateen katD. Visser. Tuinlaan 20 een witte vrouwenzakC. H. Bakkes, Groen weegje 2. Tentoonstelling te Schiedam. De door het bestuur van «Schiedam Vooruit" bedoelde vergadering, waarin over de mogelijkheid tot het m het leven roepeu van een tentoonstelling van Schiedamsche Iudustrie in den loop van het jaar 1904, van gedachten zal worden gewisseld, zal op Donderdag 19 November a.s. in de groote zeal van «Masis Sacrum" worden gehouden. Gemengd Koor. Door de zangvereeniging «Gemengd Koor" alhier is sedert eenigen tijd in studie geno men het oratorinm Die Jahreszeilen van Haydn. De uitvoering daarvan zal vermoe delijk plaats hebben 12 Januari 1904. (Reeds de.vorige week heeft «Gemengd Koor" bij een uitvoering van dit toonwerk te Rotterdam steun verleend). Als een der solisten kan reeds genoemd worden mevrouw Oldenboom-Lutkemann sopraan te Amsterdam. De Vereemging hoopt, dat zij bij de uit voering van dit oratorium weder evenveel steun en belangstelling zal mogen genieten, als haar bij de uitvoering van Die Schop- fung het vorig jaar ten deei viel. horloge, beschouwde het aandachtig, staar de vervolgens den hevig sidderenden en bleek geworden man vlak in het gelaatdan gaf hij, zonder een woord te zeggen hem het horloge terug. De kloosterling nam een kaars en leidde de beide vreemdelingen in den gang, waar de kloosterlingen onder de slagen der Jacobijneu een wreedaardigen dood waren gestorven. «Dat is uw kamer," zeide hij tot de jongeling. Slaap maar rustig op dit bedhet is de legerstede van den laatsteoabt van Saint-Aubin, «Voor u," vervolgde hij zich tot den bejaarden man wendend, die als een espenblad sidderde, «voor u heb ik een anderen cel, waar gij wellicht beter kunt slapen." Hij zeide dit met zeer ernstig gelaat en met vaste stem. Dan leidde hij hem naar het einde van de gang en opende de laatste cel, dezelfde waaruit hij in dien verschrikkelijken nacht door het venster ontvlucht was. «Hier mijn vriend," zeide hij «hier Bij Kon. Besl. is aan L. W. C. Walraven, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lste-luitenant-kwartiermeester bij het korps, zult ge misschien eerder kunnen slapen. In deze cel is geen bloed vergoten 1" Plotseling viel de man op zijn knieën neer en riep luidde weenend «Vergif fenis. vergiffenis, eerwaarde vader «Uit heeler harte," antwoordde de laatste kloosterling van Saint-Aubin, «want ook de Verlosser in het tabernakel zal u ver geving schenken, zoodra gij Hem uit den grond uws harten daarom bidt en boetvaar digheid doet." «Ja dat wil ik!" snikte de zondaar. «Gods oneindigde barmhartigheid zij ge prezen" sprak de kloosterling en gaf de knielenden zondaar zijn zegen en sloot hem vol blijdschap in zijn armen. NIEUWE SC

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1