Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aan:. Zaterdag 21 November 1903. No. 7758. Het hypnotisch experiment. Bureau Beterstraat 50. Telefoon No. 85. PK IJS Til KIT BI A Dl ▼oor Schiedam per 3 maanden t 1.90 Franco per post door geheel Nederland t - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIÈH: Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 20 November 1903, Italië's koningspaar in Engeland. De koning en de koningin van Italië hebben gisteren te Londen het aangekondigd bezoek gebracht. Om elf uur aldaar uit Win jsor aangekomen, zijn zij naar het Ita- 'iaansche gezantschap gereden. De menigte Juicbte hen toede straten waren versierd; bet weder was fraai. Om haif twee kwam het Italiaansche koninklijk paar in den Guildenhal, waar het teestmaal gehouden werd. De minister president Baifour zat mede aan. In ant woord op den dronk van den Lord Mayor beeft daar de Koning van Italië het volgende gezegd Hij dankte den Lord Mayor voor zyn toespraak en voor de luisterrijke gastvrijheid ®n den prins van Wales, de leden van het ^by-bestuur en anderen voor hun tegen woordigheid. Hij betuigde voorts zijn diepe erkentelijkheid voor de hartelijke ontvangst Feuilleton. Fr. T H IE M E. Nadat ik bij beide dames met weinige "oorden bet ontwaken bewerkstelligd had, 'r°k ik mij baastig terug, zoodat de geachte "fttnes van het gebeurde niets vermoed en iisschiea aan «ene lichte vermoeidheid van *®Bige oogenblikken geloofd hebben. Zooals u gezien hebt, is het experiment gelakt, en 'k zelf heb, de daad niet eens waargeno men. Ik kan dus met zeggen welke van de beide dames den diadeem bezit, waarscbijn- *Jk die welke ik het eerste hypnotiseerde. aanmerking kwamen freule René en jje markiezin de Madisson. Ik vraag de ^•nies in het belang der wetenschap ver- chooning. Ik verzoek haar in haar zakken 5 zoeken, ik geloof, dat een van baar tot weg van vooruitgang en beschaving. Met die gevoelens hef ik het glas op voor den Lord Mayor en de aanzienlijke vertegen, woordigers van de City van Londen. Om half vijf zijn de koninklijke gasten te Windsor teruggekomen en weer het kasteel binnengegaan. Kort Da den terugkeer uit Londen had daar een samenspreking tusschen de beide betrokken ministers van buitenlandsche zaken,Littoni en Landsdowne, plaats, die tot zeven uur duurde. Even voor achten js Littoni bij koning Eduard op audiëntie gegaan. Uit den Franschen Senaat. De Senaat zette gisteren de beraadsla gingen over het ontwerp tot afschalflng der wetFalloux, de vrijheid van onder wijs waarborgend, voort. In antwoord op Thézard, die het toezicht dat de regeering op het onderwijs der Congregatiën wil stellen, onvoldoende acht, zeide minister Chaumié, dat hij tot in het diepst van zyn hart de zaak der vryheid en van den voor uitgang is toegedaan. Ik wil zoo sprak nij het onderwijs plaatsen op een onaantastbare stelling op het terrein van recht en rechtvaardigheid. De minister ziet met vertrouwen het wetsvoorstel te gemoet, De Senaat heeft artikel 2 van de com missie met 198 tegen 69 stemmen ver worpen. En ging daarna over tot de beraadslaging over artikel 3, dat gelijkluidend is in de ontwerpen van commissie en regeering. Er werd besloten dit artikel naar de commissie te zenden. Daarop werd de vergadering opgeheven. De Macedonische kwestie. Het doel van het bezoek dat de groot vizier eergisteren heeft gebracht aan Calice en Zinofjef was nog eens een poging te wagen om verandering te krijgen in de twee eerste punten van het hervormings- haar grootste verbazing den diadeem daarin vinden zal." Allen keken naar de genoemde dames, van wie freule René dadelijk in haar zakken begon te zoeken. »Ik heb hem niet", riep zij luid. »En a vroeg de attaché de markiezin die met verwarden blik voor zich uitstaarde! Haastig taste zij in den zak. «Daar daar is hij", hijgde zij ontdaan. Reymond nam hem haar haastig uit de hand en hield hem triomfantelijk in de hoogte. «Daar is hij, mevrouw de gravin. Ontvang hat terug en respecteer de won deren der natuur." Het gezelschap was zeer verwonderd en geagiteerd; men sprak den geheele avond over mets anders dan de zonderlinge gebeur tenis. Eerst scheen het, alsof eemge gasten boos waren op den attaché. Met name de heer Se verin noemde de handelwijze onbe dachtzaam en gaf niet onduidelijk te ken nen, dat hij, als de heer de Reymond zijne echtgenoote tot medium gekozen had, hem zou uitdagen. Toen evenwel de beide dames, die hy gehynotiseerd had, den hypnotiseur gepardonneerd hadden, freule René het eerst en met lachenden mond - brak zich een verzoenende stemming baan, en de program bepaaldelijk in de clausule over het toezicht, De gezanten weigerden echter standvastig eenige verandering aan te brengen. Rusland en Japan. Het Russische telegrammenbureau ver neemt uit Port Arthur van eergisteren, dat de oorlogszuchtige toon der Japansche pers, dien men reeds dacht, dat opgehouden had, zich weder laat hooren. De Japansche agenten in China schijnen eenig resultaat te hebben op hun bemoei ingen in het noorden van China. De North China and Daily News meldt, dat de onderkoningen en gouverneurs in geheel China telegrafisch de opdracht ontvangen hebben zoo spoedig mogelijk geld en troepen bijeen te brengen, wegens de mogelijkheid, dat de diplomatieke betrek kingen met Rusland afgebroken worden. Eenige onderkoningen ontvingen last voorzorgsmaatregelen te nemen tot bescherming van de kust, opdat de vroeger begane misslagen vermeden worden. De Londensche Standard verneemt uit TientsinRussische soldaten vervangen overal de Cmneesche op de Groote Muur poorten tusschen Feng-tien en Kal-gan. Uit het Australiache parlement. Het Huis van afgevaardigden te Wellington heeft gisteren den geheelen nacht vergaderd, Een voorstel van den leider der oppositie om de behandeling van Sediton's voorkeur tarief uit te stellen, werd met 46 tegen 23 stemmen verworpen. Het wetsontwerp werd voor de tweede maal gelezen. Het Huis vergaderde gisteren nog en behan delde de artikelen. De Panama-kwestie. De Londensche Morning Post verneemt uit Washington. De aarzeling van Engeland om de nieuwe republiek Panama te erkennen soirée had een voor alle partijen bevredi gend verloop. II. Berthier de Reymond bestelde den vol genden middag zyn rijtuig, daar bij wilde uitrijden, toen de markies de Madisson met gemalin zich bij hem liet aandienen. Een oogenblik betrok het voorhoofd van den mooien jongen man. Hij was eens de mede minnaar van den markies geweest en met de bekoorlijke, maar grillige en verwende Heloise reeds zoo goed als verloofd toen eensklaps de markies als mededinger op trad, en de jonge dame aan den veel rijke ren man de voorkeur gaf. «Laat binnen komen 1" riep hy na eenig RRdenken den bediende toe. Direct daarna traden de markies en zijne echtgenoote binnen. Heloise zag er erg bleek, een goed opmerker zou zelfs de sporen van pas vergoten tranen in klas siek mooi gezicht hebben kunnen aanwijzen. Waarmede kan ik van dienst zijn vroeg de attaché koeljes. De markies liep op hem toe en greep hem bewogen zyn hand. sEdel mensch wij komen om u te dan ken", riep hij met moeilijk te bedwingen vloeit voort uit de overweging dat Columbië alsdan haar buitenlandsche schulden zal wraken. Engeland heeft Amerika dienaan gaande raad gevraagd. Amerika antwoordde, dat het Panama niet kan nopen een deel van Columbië's schuld te aanvaarden, maar Amerika verklaarde zich bereid Panama aan te raden de koopsom van het Panama kanaal gedeeltelijk aan Columbië af te dragen ten bate van Columbië's buiten landsche schuldhouders. Panama's vertegen woordiger te Washington verklaarde echter, dat Panama niets zal betalen. Een draadbericht uit Washington in dato 18 dezer meldt nogDe commissie uit Panana is hier aangekomen. De bekrachti ging van het tractaat wordt hier binnen twee dagen verwacht. Het tractaat is veel eenvoudiger dan dat van Hay en Heiran, ofschoon het de algemeene bepaling van het laatste gevolgd is. Aan de vereenigde Staten wordt volkomen souvereiniteit toe gekend over de kanaalstrook. Prinses Elisabeth van Hessen, f De bijzetting van prinses Elisabeth heeft gisteren-middag om drie uur te Darmstadt onder veel betuigingen van deelneming van de burgerij plaats gehad in het mauso leum op Rosenhoehe. De kist was onder bloemen bedoiven, op een witten lijkwagen. De groothertog, prins Eitel Friednch als vertegenwoor diger der Keizers, grootvorst Sergius van Rusland en gemalin, prins Heinrich van Pruisen en de prinses, prins Max van Baden, de hertog van Coburg, de vroegere groot hertogin met de hertogin-moeder Marie, de kroonprinses van Rumemë, volgden in den stoet. Na de plechtigheid zijn de vroegere groothertogin en de hertogin-moeder Marie aanstonds weer vertrokken. ontroeriDg in de stem. «Heloise heeft mij alles verteld. U neeft de eer van mijne vrouw en van mij gered. Ik weet, dat u ook verder uw en ons geheim zult bewaren". «Dat zal zoo goed verborgen blijven als de Nibelungenschat op den bodem van den Rijn", antwoordde Bertbier op eenvoudige wijze. De markiezin barstte in snikken uit: «Mijnheer Reymond, van u nad ik dat met mogen verwachten 1" Zij kwam op hem toe en kuste zijne hand met innigheid. »U heeft zich op edele wijze gewroken." «Ik heb slechts gedaan wat een man van eer past. U is veel te goed om voor een enkelen misstap zoo zwaar gestraft te worden, als geschied zou zijn, indien men uwe dwaasheid had ontdekt. En uw echt genoot is een man van eer, die ik acht en hoogschat. On mevreuw, welke duivel sche macht in uw binnenste heeft u er toe kunnen brengen, uwe hand naar den schat van uwe vijandin uit te steken?" [Slot volgt); van d« ingezetenen van Londen. Zij hebben de boodschap van oprechte genegenheid, Welke hij aan bet Engelsche volk en zyn welbeminden vorst brengt, begrepen. Die gevoelens bestaan tusschen de twee landen *1 lang. Het waren bewogen tijden, toen ïijn doorluchtige grootvader bier sprak. Vijftig jaar geleden begon het Italiaansche volk zijn strijd voor eenheid en onafhan kelijkheid. Hel medegevoel en den steun die het in die dagen van beproeving bij het v>'ije Engelsche volk vond, heelt een weder- keerig vertrouwen verwekt. Sedert dien bebben er nooit anders dan goede betrek kingen tuschen de twee landen bestaan. Wij leven tegenwoordig onder een zoo gelukkig mogelijke heerschappij van vrede 'Usschen de volken. Italië en Engeland zijn 'oor dien vrede een werkzame en vasthe iden factor geworden. Ik ben overtuigd, iide de koning ten siotte, dat die twee tanden altijd vereenigd zullen gaan op den DOOR

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1