De ziekte der Tsaritsa. Een mededeeling van het Russische telegraatagentscbap over den toestand der Tsaritsa te Skiernewitze zegt, dat het volgende, door de lijfartsen Hisch en dr. Beni onderteekende bulletin is uitgegeven. De Keizerin kreeg den 17n een ontsteking aan het rechter middenoor. In de atge- loopen 24 uur is er geen enkele afwijking in het gewone verloop van deze ongesteld heid waargenomende temperatuur is 37.6, de pols 68. De in het buitenland verspreide meening, dat ook de Tsaar ziekis, is onjuist. Het bulletin over den toestand der Tsaritsa van 19 November, geteekend door de lijf artsen, de chirurgen Hirsch en dr. Benne, luidt aldus keizerin Alexandra Feodorowna heeft niet den geheelen nacht doorgeslapen, 's Morgens was de temperatuur 37.2, de pols 22 en goed van itensiteit. Het ziekte proces in het oor is aan de beterhand. Het Sweaten. De Londensche correspondent van de Tel. schrijft aan dit blad In welk een mate het »sweaten" hier toegepast wordt, bleek gisteren weer eens voor het Guildhal-gerecht. Een 54-jarige werd beklaagd, een paar kleedingstukken, door haar te maken ontvangen, te hebben verpand. Zij deed het volgende verhaal «Ik had 40 jassen voor 10 schilling te maken en ik kar. een jas maken voor u, sir, voor 3 stuivers. Ik ontving 3 shillings voor een dozijn en bad een meisje voor het perswerk te betalen. Toen ik van de rest mjjn huur had betaald, bleef er niets over om van te leven. Ik werd daardoor tot wanhoop gedreven en betreur zeer wat ik deed," Verschillende getuigen verklaarden, dat zij een vleitige, sobere en zuinige vrouw was. Zij werd door den rechter vrijgesproken, hetgeen een langdurig applaus onder de aanwezigen opwekte, en zal thans wel van een of andere zijde steun ontvangen. De gruwelen te Kischinef. De zittingen van het gerechtshof uit Odessa, dat een onderzoek moet instellen naar de gruwelen te Kischinef zijn gisteren aldaar begonnen in tegenwoordigheid van de vertegenwoordigers der standen. De zittingen zijn niet openbaar. Ter zake van de onlusten van 19 en 20 April dezes jaar zijn 36 christenen aangeklaagd en een Perzisch onderdaan. Er zijn 3 deskundigen en 566 getuigen opgeroepen. De opstand der Bondelzwarts. Volgens een telegram van den Duitschen consul generaal te Kaapstad van eergisteren, melden de laatste berichten van de grens, dat de Duitsche troepen het hoofdlager van de Bondelzwarts, in de Kora's bergen omsingelen. De overige stammen houden zich rustig. Warmbad is nog in handen van de Duitschers. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 20 November 1903. Tentoonstelling te Schiedam, De door het bestuur van «Schiedam Vooruit" bijeengeroepen vergadering, ten einde over het houden eener tentoonstelling te Schiedam van gedachten te wisselen, werd gisteren-avond in de groote zaal van «Musis Sacrum" gehouden. Ongeveer een zestigtal genoodigden, waaronder de heeren wethouders der ge meente, enkele Raadsleden en een aantal fabrikanten te dezer stede hadden aan de uitnoodiging tot bijwoning dezer vergadering gevolg gegeven. De voorzitter van «Schiedam Vooruit", de heer A. Gouka, de vergadering openend, zette het deel dezer bijeenkomst vervolgens uiteen. Het bestuur van «Schiedam Vooruit" heeft gemeend, dat de tot dusver gevolgde wijze van reclame maken in een anderen vorm moest vervat worden door het houden eener tentoonstelling, die, zonder het aspect van een wereldtentoonstelling te beoogen, toch een goede reclame voor onze stad zou zijn. Bij het overwegen van dit denkbeeld is gebruik gemaakt van een nog bestaand rapport eener vroegere commissie, aan wier piannen door omstandigheden geen uitvoe ring is gegeven. Na bespreking met deze en gene heeft het bestuur ervaren, dat de grondgedachte genoeg sympathie vond, om de zaak in de vergadering te brengen en een crediet te vragen, dat nu op de meest royale wijze blanco is verleend. Het bestuur, dat van dit blanco crediet een zuinig ge bruik zal maken, ziet in het verleenen daarvan het bewijs, dat de zaak in ruimen kring waardeering vindt. Hoewel het bestuur van S. V. over het karakter der tentoonstelling geen beslist oordeel wil uitspreken, meent 't toch, dat die zich niet tot onze hoofdindustrie moet bepalen, maar moet doen zien, dat de meening de industrie van Schiedam slechts bestaat in de jeneverfabrikatie en al wat daarmede samenhangt, niet meer waar is, maar dat de Schiedamsche industrie en de andere hier bestaande industriën twee verschillende zaken zijn. Het is dan ook niet de bedoeling aan de alcohol; en gistindustrie een over- groote ruimte te geven, want hoezeer men ook de medewerking van die industrieelen op prijs stelt, een tentoonstelling, die zich tot de alcoholfabricatie zou bepalen, zou haar doel voorbijstreven. Ook het tentoon stellen van wat de verschillende indu striën hier vermogen, is wellicht niet genoeg om de belangstelling in de ten toonstelling in die mate te wekken, als voor het welslagen der zaak gewenscht is men zal dus moeten overwegen, op welke wijze de aandacht van buitenaf nog meer op de tentoonstelling kan gevestigd worden het comité dat deze vraag zal moeten overwegen, zal over de geschikte plaats en den omvang der tentoonstelling moeten beslissen en de financieele zijde van het vraagstuk moeten regelenheeft het comité eenmaal de begrooting ontworpen, dan kan weer een vergadering worden bijeengeroe pen, waarin in meer concreten vorm mede deeling van de plannen zal worden gedaan het doel van S. V. is slechts de zaak aan het draaien te brengen, niet er zich absoluut van meester te maken; het vroeg slechts den zedelijken steun bij het over wegen van de vraag of een tentoonstelling nuttig en wenschelijk is, om daarna de uitvoering der plannen aan anderen over te laten. Nadat de Voorzitter over deze mededeelingen het debat geopend had, vroeg de heer Hom, dat deze vergadering als een onder onsje zou beschouwd worden, waarbij hij met alle mogelijke hulde aan de gewaardeerde medewerking der pers, waaraan hij zelf niet geheel vreemd is, haar toch hier als zoodanig zou willen uitsluitenhij wilde, dat aan de pers een communiqué zou verstrekt worden, dat dan natuurlijk door het bestuur zou moeten worden opgesteld. De Voorzitter deed blijken, dat het bestuur de kwestie van publiciteit van deze vergadering over een zaak waarin heel Schiedam belang stelt, wat ruimer opvatte en in 't bijzonder, voor 't geval het plan mocht worden opgegeven, publiciteit wensch- te; in het opmaken van een communiqué zag het bestuur een kiesche taak, waartoe het zich niet gaarne zou leenen. De heer Hom trok zijn voorstel in, nadat inmiddels ook gebleken was, dat van de zijde der pers geen indiscretie zou wor den begaan. Over de mogelijkheid der tentoonstelling werd daarna nog eenige discussie gevoerd, waarbij de geldelijke kwestie ter sprake werd gebracht en ook de meening werd uitgesproken, dat een tentoonstelling van eenigen omvang niet in 9 maanden tijds met voldoende kans zou slagen zou kunnen worden ontworpen. In antwoord daarop deed de Voorzit ter uitkomen, dat een der*eerste zorgen van het te vormen comité zou moeten zijn een waarborgfonds bijeen te brengen en dat het ook over omvang, tijd en plaats der tentoonstelling zou moeten beslissenhij (voorzitter) had daarom vermeden voor de tentoonstelling een tijd te noemen, dit geheel in 't midden latend liever zag hij de tentoonstelling 1 jaar of 1^ jaar later dan dat door ontijdige jacht iets zou tot stand komen, wat geen kans op weislagen bood. Den heer L o o p u y t, hulde brengend aan het initiatief door het bestuur van S. V. genomen, speet het toch, dat het de zaak niet zelf zou ter hand nemen. Spr. wenschte, dat het daartoe alsnog zou bereid bevonden worden en dat het bestuur zich eenige heeren zou toevoegen, om dan ge zamenlijk als voorloopig comité verder de zaak der tentoonstelling voor te bereiden. Nadat de Voorzitter had betoogd, dat de bestuursleden van S. V. zich niet aan de door den heer Looouyt bedoelde taak wilden onttrekken, maar dat de Ver. zich niet financieel aansprakelijk kon stellen, betoogde de heer Loopuyt nog, dat het volstrekt niet de bedoeling is, den financi- eelen last op S. V. te leggenheeft toch eenmaal het voorloopig comité de zaak voorbereid, dan is 't volstrekt niet uitge maakt, dat netzelfde comité met ae uit voering der plannen zal worden belast. Bij ae verdere discussie over ait voorstel werd door den heer Loopuyt uiteengezet, dat hij beter dan door een wellicht ver warde stemming een comité gevormd achtte doordat het bestuur van S. V., zich wendend tot personen van verschillende richting en onderscheiden werkkring, zich een vijl- of tiental personen assumeert, om met het bestuur de plannen verder te ontwikkelen. Op de betrokken vraag van den Voor zitter, verklaarde spr. dat hij het getal gaarne aan het bestuur overlaat. Daarna werd het voorstelLoopuyt met algemeene stemmen aangenomen. Da V o o r z 111 e r, de vergadering dan kend, sprak den wensch uit, dat aldus de zaak op goede banen zou worden geleid en tot een gelukkig resultaat gebracht. Ter beantwoording van de vraag, welke plaats de Schiedamsche industrie op de tentoonstelling zou innemen, verklaarde de Voorzitter nog, dat S.V. geen bepaalde richting voor de tentoonstelling wilde aan geven, maar aat het bestuur meent, de Schiedamsche industrie niet voldoende de belangstelling voor vreemde bezoekers zal wekken en er daarom een appendix zal moeten zijn. Reeds was vroeger, toen ten- toonstellingsplannen werden geopperd, ge sproken van eene economische tentoonstelling, die zich vooral rond kracntvoortbrenging en krachtoverbrenging zou concentreereu, maar wat de krachtvooribrenging betrof, had men reeds spoedig ingezien, dat dit zoo uitge strekt terrein moeilijk zou zijn te betreden een andere zaak ware misschien de kracht- overbrenging. Slecnts dit kon gezegd worden, dat een appendix noodig zou zijn, de uit werking van dit idee aan anderen overlatend. „Cantemus Domino." Tot aanvulling van het geen wij reeds omtrent het gouden feest van het koorge- zeischap der O. L. Vrouw Visitatiekerk meldden, diene, dat de uitvoering van de missa in C dur van L. E. Beethoven onder de Hoogmis op aanst. Zondag, zal worden voorafgegaan door hel Veni Creator van Joh. J. Verhulst. Zondag-namiddag, niet zooals gewoon lijk om half zeven, maar om zes ure, is er plechtig Lof, waaronder het Te Deum van Joh. J. Verhulst zal worden uitgevoerd. Wegens beperkte ruimte kunnen op het koor alleen worden toegelaten neeren-leden en assistenten. Na de Hoogmis zal de feestcantate Cantemus Domino, woorden van wijlen den weleerw. heer J. G. v. d. Akker, muziek van wijlen den heer B. L. L. J. Gores, worden uitgevoerd en ten slotte op het orgel de marche trionphale van Jules Gnson. Het zangkoor is keurig voor deze gelegen heid versierd. Zooals wij reeds meldden, is er na de Hoogmis lunch in de sociteit «Harmonie" na rijpe overweging is echter besloten geen receptie te houden. Door de politie is zekere A. W., die gisteren-middag in dronkenschap in zijne woning de boel onderst boven gooide en zijn vrouw dreigde te mishandelen, om erger te voorkomen naar het bureau ter ontnuchtering overgebracht. Gisteren-nacht zijn uit een schuur staande 'n een weiland aan den Rotterdamschen dijk 5 konijnen en 1 kip gestolen. De politie doet onderzoek. Gisteren-middag zijn hier in een bagage wagen van de Holl. Spoor aangekomen twee jongens resp. van 10- en 11-jarigen leeftijd, die daar in den Haag stil in waren gekrope n met het doel, naar zij zeiden, om hun grootmoeder te Ierseke (Z.) te bezoeken Z® werden aan de politie overgegeven en onmiddellijk op transport naar 's-Gra- venhage gesteld. Door de politie werd heden-morgen in een logement alhier aangehouden de 52- jarige L. P., gesignaleerd voor 3 weken hechtenis wegens openbare dronkenschap. Hij is naar het Huis van BewariDg te Rotterdam overgebracht. Heden-nacht half twee is een zware bran uitgebroken aan den Schulpweg te 0°^* Charlois. Vermoedelijk een boerderij. spuiten van Charlois en de stoomspuit vaD Feijenoord zijn er heen gereden. De rood* gloed was, niettegenstaande de dikke n»st' op grooten afstand zichtbaar. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 19 November. Aan de orde zijn de algemeene beraad' slagigen over de Indische Begrooting, waarbij de heer Van V I ij m e n naging de geschiedenis van den Atjeh-stnjd, d'e door de Katholieke Staatspartij steeds a'.s rechtvaardig is beschouwd en waarbij *8 nu aan het begin van het einde staan. Tredende in deze historische bijzonder' heden vond spr. gelegenheid hulde te breng811 aan de ministers Bergsma en Cremer e° en de generaals Van der Heyden en V«ö Heutz, terwijl hij zijn blijdschap te kenne" gaf over de ouderwerping van den pretendent' sultan en Panglima-Polem. Vooral die va" laatstgenoemde zal een reuzenstap naar de algemeene pacTiatie zijn en ook de onder- werping van tal van andere hoofden tenge' volge hebben. Ten bewijze dat de welvaar1 in Atjeh en onderhoorigheden toeneem1* voerde spr. aan, dat handel en in- en uitvoer toenemen, om te concludeeren, dat deze resultaten verkregen werden niet door iDO" perialisrae doch door goede rationeele toe passing van de bestuursmaatregelen. Wat Djambi aangaat door bet optreden van den resident van Palembang en de militaire bevelhebbers, waaraan spr. hulde bracht, werden goede resultaten verkregen, tegenover den sultan van Djambi, die ook de oorzaak was van het conflict in Korintj'i waar intusschen door het gebeurde ons door de hoofden bestookte gezag, aanzienlijk is versterkt. Wat de overige streken van den Archipel aangaan, waar een tropische rust heerscht, spr. juicht toe de middelen door de Reg. genomen om deze streken tot ontwikkeling te brengen, maar hij vreest, dat er nog eeuwen zullen voorbijgaan, eer Nederland die reuzentaak heeft volbracht- De heer Pijnacker Hord ij k vroeg nadere inlichtingen omtrent de plannen der Regeenng ten aanzien van het verleenen van steun aan ludië. Op weike wijze en naar welke plannen zal die steun worden verleend Voor zoover spr. thans de voornemens der Reg. kent, acht hij de hulp niet voldoende en den vorm niet aanbevelenswaardig. Hij is in tegenstelling met den Minister, van oordeel dat Nederland niet voldoende zijn verplich tingen tegen Indië nakomt, door het ver strekken van een betrekkelijk gering ren teloos voorschot. Vooral komt spr. er tegen op, dat een gedeelte van dat voorschot voor de defensie van Indië wordt gebruikt, terwijl Nederland toch bij die verdediging het meeste belang beeft. Spreker trad vervolgens in breedvoe rige beschouwingen over den toestand der financiën van Indië en achtte de tegen- woordige omstandigheden niet geschikt voor een bespreking van de rechtvaardigheid van den Atjeh-krijg. Ook de heer F o ck klaagde over 't ontbreken van een vast plan van bulpver- leening door Nederland aan Indië. De Reg- handelt niet en stelt geen nieuwe maatre gelen voor, die juist voor Indië noodig zijn. Spr keurde verschillende maatregelen die de regeering uit het renteloos voorschot wil bestrijden, af en beval aan de emigra tie van Javaansche gezinnen naar de buitenbezittingen en den aanleg van wegen- Ten slotte vooeg hij of het plan bestond van een expedietie tegen Tabanan. De heer R o e 11 bestreed de bij de begrooting gevolgde financieele politiek der regeering, achtte den financieelen toestand van Indië zorgvol en drong op maatregelen aan om door nieuwe inkomsten dien toestand te verbeteren. Wat het renteloos voorschot aan gaat, hij raadde den minister aan dit thans terug te nemen en na vaststelling van een plan in overleg met den gouverneur- generaal er later bij suppletoire begrooting mee terug te komen. De heer Hugenholtz critiseerde de opvatting van den minister, die het optreden in Korintji als tactvol en gematigd verdedigd heeft Spr. protesteerde daartegenover tegen het wreedaardig optreden onzer troepen en vroeg wat do houding van den minister tegenover deze expeditie is geweest en of het waar was, dat het Indisch opperbestuur den minister voor een fait accompli had ge steld. De heer Cremer ontkende beslist de bewering van den heer Hugenholtz, alszou de expeditie naar Djambi onder invloed

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2