Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Zondag 22 November 1903 TWEEDE BLAD Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PBU8 TAK DIT BLAD: lw Schiedam per 3 maanden Wueo per post door geheel Nederland Afnoderlqke Nummers f\. 50 - 2.— - 0.05 PRIJS DER ADTERTEKTlfilt Van 16 regelsMO Elke gewone regel meer- 0.40 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomatea aangegaan. or* Parijsche Kroniek. Wat wij hier niet dikwerf zien gebeuren, ^°et zich thans voor, namelijk, dat de debatten in den Senaat meer de aandacht trekken en belangstelling wekken dan die 'n de Kamer gevoerd. De rede hiervan ''gt in de behandeling van het wetsontwerp de afschaffing der onderwijswet Falloux t#n doel hebbende. Het vrije onderwijs in a'le scholen, zoowel lagere als hoogere, "toet vernietigd worden. De jacobijnen billen zich geheel meester maken van het kind. De vader bestaat bij hen niet meer a|s vry persoon, doch slechts als deel der collectiviteit. De staat wordt de vader der Fransche kinderen en om daartoe op een slinksche manier te geraken, zullen zij de vrijheid aan de ouders ontnemen hunne kinderen naar een school hunner vrije keuze te zenden, door eenvoudig weg geen scholen meer naast de Staatsschool zonder God, doch met eene «morale indépendante" te dulden. Het is van belang de behandeling dezer ernstige onderwijskwestie eens in haar Ware licht te aanschouwen. De minister van onderwijs, Cnaumié, heeft natuurlijk, ooet het oog op het vervallen der wet Falloux voor een nieuwe wet moeten, sorgen, en hoewei ook hij in den grond geen ander doel beoogt dan het vrije onderwijs den genadeslag toe te brengen, had hij toch nog een schijn van vrijheid in zijn ontwerp behouden. De commissie van onderzoek stelde evenzoo een ontwerp daartegenover, wat de minister echter ver klaarde met te kunnen aannemen. In de Dieuwe wet van den minister Chaumié, Waarvan het eerste artikel luidtHet onderwijs is vrij, waren de geautoriseerde congregatiën niet uitgesloten, daar deze onder zekere conditiën nog konden blijven bestaan, doch de commissie daarmede niet instemmende, werd de kans groot, dat Chaumié, die meermalen verklaard heeft de regeenng natuurlijk met zich te hebben, het spel zoude winnen, en zoodoende was het monopolie van onderwijs door den Staat verworpen. Daar moest aoor de sec tarissen wat op gevonden worden. De Mgevaardigae van net departement du Nord, de heer Giraru, leende zich er voor Oen amendement voor te stellen van den Volgenden inhouu«Het onderwijs is vrij *voor alle Fianschen die zie i niet door ^beloften met den republikeinschen geest *in strijd, zooals van celibaat en van ge hoorzaamheid, verbonden hebben". Kan Doen zien nu een meer idioot amendement Voorstellen, en toch hebben mannen van het bloc, anders geen stommerikken, er *'ch niet dadelijk tegen verklaard, zoo ver heeft de haat, de gevaarlijkste der raad- Rovers, hun verstand verblind en hebben aldus het zuiver begrip der vrjjheid Vorloren. Zou men nu moeten aannemen, dal alleen zij die beloven het tegendeel te doen, kun nen toegelaten worden als opvoeders en onderwijzers der jeugd Men ziet tot welke dwaasheden menschen in staat zijn. wanneer in plaats van de belangen van het volk en het land voor oogen te hebben, het partijbelang en de postjes hunne drijfveeren geworden zijn. De minister-president Oom- bes, die zelf altijd de vrijheid van onderwijs verdedigde, toen hij er voor zijn partij voor deel in zag, stookte, niettegenstaande hij het met zijn minister van onderwijs kwasie eens was, tegen het wetsontwerp van Chau mié en maakte aldus de verwarring nog grooter. In den Senaat, dus openlijk en niet achter de schermen, verklaarde hij, dat de regeenng het amendementGirard niet juridisch aanneemlijk vond. De wet erkent niet en heeft de beloften niet te erkennen en daar kan men zich te gemakkelijk aan onttrekken, doch hij beloofde in plaats van dit amendement een ontwerp van een spe ciale wet te zuilen indienen voor dat de buitengewone zittingen eindigen. Voor de leden der gewone geestelijkheid zal men later zien, wanneer bet Parlement over de kwestie van de scheiding van Kerk en Staat zal te beslissen hebben. Alvorens dus dat een wet zelf aangeno men is, wordt reeds door de regeering weder een nieuwe over hetzelfde onderwerp aan gekondigd, welke die, in behandeling weder moet wijzigen, veranderen of verscherpen. Zoo doen zij, die zoo tegen de monniken optrekken, ten spot der wereld, een oprecht monnikenwerk en niet alleen daarin, doch nog veel erger door absoluut eene republiek te willen vestigen, waarin de vrijneid niet aan aile burgers zonder onderscheid verzekerd is. Zoude het der moeite waard geweest zijn, zoo vroeg Clecnenceau in de Senaatszitting van Dinsdag 17 dezer, een Koning gedood te hebben om daarvoor nu een Staat-Koning in de piaats te stellen. Of God uit de school te jagen om er een Staat-God in te brengen 1 Van zijn liberaal standpunt had hij recht) want hij moet er aan gedacht hebben, dat de meerderheid van heden niet die van morgen behoeft te zijn, en zoo het monopolie van het Staatsonderwijs eenmaal zal zijn aangenomen, dan kan dit zeer goed op een gegeven oogenblik tegen zich-zelven gericht worden. De geheele redevoering van Clemenceau, die gedurende 2 uren het woord voerde, was een heftige critiek tegen de geheel verkeerde opvatting van den Staat door den heer Lintilhac geformuleerd. Wat Linthiilac vraagt is, een iaïk-cathohcisme met een umversiteits geestelijkheid, een Staat waarin het individu door de corporatie verslonden wordt, zoodat geheel Frank rijk, dat men voorgeeft aan de corigre gatiën te willen ontrukken, dan zelf eeu monster-congregatie zoude worden. Deze rede met aandacht lezende, bespeurt men bij herhaling dat deze radicaal, een oud vriend van den beruchten Cornells Herz, een zuiverder gevoei voor de vrijheid bezit dan de meesten zijner confraters in den l Senaat. Maar niettegenstaande zijn open- J. lijke verklaring de vrijheid voor alle ideeën en hetzelfde recht voor aile burgers te willen, kon hij toch niet eindigen zonder zijne zwakke zijde bloot te geven en zijn sectarisch francmafonisme te doen uitkomen, door den ouden haat tegen Rome te ver kondigen en de 'groote Revolutie te ver heerlijken. De republiek in Frankrijk was steeds «la Révolution en marche" en de derde Republiek bewijst de waarheid dezer woor den, met wat hier in de laatste jaren voor viel, weder op eene onomstootelijke wijze. Parijs, 7—20 Nov. 1903. Fidelius. ALGEMEEN O VERZICHT. 21 November 1903. Uit den Franschen Senaat. De Fransche Senaat zette gisteren de beraadslaging voort over het wetsontwerp tot intrekking van de wet-Falloux. Combes zeiae, dat de vrijheid van onder wijs niet een natuurlijk recht is als de vrijheid van geweten, van denken en spre ken, en getuigt van het gevaar, dat de Congregaties opleveren voor den Staat, ge vaar waarvan het onderzoek naar het onder wijs hem den omvang heeft doen kennen. Hij verzocht net amendement Delpech aan te nemen. Het is noodig in nauwkeu rige bewoordingen uit te maken, dat het Congreganistisch onderwijs een einde moet nemen het is noodig, dat hst onmogelijk worde, dat eenige regeering het doe her leven Waldeck—Rousseau öesteeg de tribune onder teekenen van levendige belaogsteliing uit de zaal. Hij bestreed het amendemeni- Delpech, daar ait de Congreganistische kwestie ingewikkelder zou maken. Het amendement werd met 147 tegen 196 stemmen aangenomen. Het neemt weg de woorden «nou autorifé," ten einde alle congregaties te treffen. Artikel 2 (regee- ringsontwerp) werd aangenomen en de vergadering gesloten. Uit de Oostenrijksche Kamer. In het Huis van Afgevaardigden te Weenen een interpeiiant beantwoordende, die zich verzette tegen den vorm en den inhoud van het antwoord, dat de Hongaar- sche minister-president Tisza den 18n dezer heeft gegeven op Koerber's verklaring van den dag te voren, heeft de laatste gezegd Wij zullen ons onze rechten niet laten betwistenwij zullen van die rechten geen afstand doen, en indien hei woord vreem deling in zwang kwam in de monarchie, zou men zich moeten herinneren, dat de Hongaarsche minister-president er het eerste gebruik van heeft gemaakt. Harts tochtelijke blijken van instemming volgden, waarop het Huis overging tot de beraad slaging over Koerber's verklaring van den 17n. eergisteren avond tegenwoordig geweest bij het onderhoud, dat Tittoni en Landsdowne op Windsor hebben gehad. De twee regee- ringen moeten het volmaakt eens zijn geworden over alle vraagstukken van buitenlandsche staatkunde. Uit Duitsch Zuid-West-Afrika. De keizerlijke gouverneur te Windhoek meldt in dato 20 dezer het volgende Het station Warm bad is tot de komst van kapitein von Koppy uit Keetmanshoop door de bezetting en door vrijwilligers onder den oud-luitenant von Busche ver dedigd. Verdere verliezen zijn niet te be treuren. Het gevaar is voorbij. De vijand is onder een nieuw hoofd ln zuidwestelijke richting teruggetrokken. De derde compagnie (Keetmanshoop) en de wit boor's trekken naar Warmbad op, terwijl de voorhoede der uit Windhoek vertrokken afdeeiing te Keet manshoop is aangekomen. Luitenant Jobst en sergeant Snay zijn in open gevecht gevallen bij de poging om het hoofd der Bondelzwartsen gevangen te nemen. Dit hoofd is eveneens gesneuveld. Rusland en Japan. Volgens een telegram van den corres pondent van de Times te Tokio is de Koreaansche regeenng op het punt geweest de haven van Jongampho voor het inter- nationale verkeer te openen. Maar de Russische gezant Pavlof kwam tusschen beiden en wist uitstel te verkrijgen. De Duitsche keizer. Tegen de pas gekomen, zeer besliste officieele logenstraffingen, houdt de Pots dammer Corresdondenz vol, dat het plan van een spoedig en vrij lang verblijf des Keizezs in het Zu den wel degelijk vast staat. De verkiezingen te Berlijn. In eenige kiesdistricten van Berlijn en omstreken werd de duur der gisteren- ochtend begonnen verkiezingen van afge vaardigden op 12 tot 24 uren geschat, aangezien tengevolge van bet onzinnige kiesstelsel iedere kiezer mondeling zijn candidaten noemen moet, wat bij duizenden van kiezers in enkele districten, waar de genoemden opgeschreven worden, onbe schrijfelijk oponthoud geeft. Hierbij doen de sociaal-democraten nu opzettelijk bun best om moeilijkheden en stoornis te verwekken, zoodat de wanhopige stembureaux in enkele stemlokalen de hulp der politie hebben ingeroepen, daar zij het alleen niet afkonden. Daardoor ontstond eerst een recht spektakel. Italië en Engeland. De Iialiaansche gezant te Londen is De Kerkvervolging in Frankrijk. De Fransche Jminister president Combes heeft volgens de Echo de Paris officieel aan de orde van den H. Geest medegedeeld, dat hij de verzoeken tot erkenning 'au twaalf missiën der orde met aan oen Raad van State kon voorleggen. Daarmede zyn, als het bericht waar is, die instellingen van de orde opgeheven. '2?' 'tv.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 5