Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aars. Dinsdag 24 November 1903 No. 7760. Bureau Beter straat 50. Telefoon No. 86. PK IJS TIM DIT BlADl Woor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER AD VERTENTIÈN: Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billjjke overeenkomsten aangegaan. ^FFICIEELE BERICHTEN. Burgemeester en Wethouders van Schiedam zijn voornemens op Donderdag December 1903 de levering aan te besteden van de voor 19031905 voor de gemeente benoodigde: Schrijf-, Bureau- en Schoolbehoeften, Leer- en Leesboeken, Atlassen enz. De voorwaarden liggen ter inzage ter gemeente-secretarie, alwaar de gesloten 'oschrijvingsbiljetten op den dag der aan besteding vóór 's middags 11 uur moeten Hjn ingeleverd. ALGEMEEN OVERZICHT. 23 November 1903. De Panama-kwestie. Het fiaancieele vraagstuk speelt ook in do Panamakwestie een gewichtige rol. Moge toch al de Amerikaansche staats lieden gebaat zijn bij de revolutie, die den aanleg van het Panamakanaal verzekert de Europeesche fondsenhouders zijn door de Panamastreek, die Columbia van een 2ijner grooter bronnen van inkomst berooft, zeker niet bevoordeeld. De Engelsche zaakgelastigde en de Nederlandsche gezant te Washington hadden Vrijdag een onderhoud met minister Hay. Men gelooft, dat de Columbiaansche staatsschuld het onderwerp van het gesprek vormde. Het Amenkaansch departement van buitenlandsche zaken kan wel-is-waar Biet de wet voorschrijven, maar meent, dat het billijk is, dat Panama een behoorlijk deel van de Columbiaansche schuld over neemt en men gelooft, dat de zedelijke kracht van het departement van buiten landsche zaken in die richting zal worden aangewend. Er heeft Vrijdag, gelijk blijkt uit een telegram van de Matin uit New-York, een samenkomst plaats gehad te Colon van vertegenwoordigers der republiek Panama Het generaal Reyes en de andere leden van het Columbiaansche gezantschap. Het gesprek duurde geruimen tijd, maar de hitkomst was geheel negatief. De Pana- toeezen hebben volstrekt geweigerd te onderhandelen over wederaansluiting van bun pas gevormden staat bij de Columbi aansche republiek, hun besluit stond vast °n. zij voegden er bij, dat zij voortaan geen gezanten uit Columbia meer ontvangen, *oolang de republiek Panama met ofOcieel boor Columbia erkend is, fDe regeering te Washington heeft (door be ervaring wijs geworden) besloten, dat niets zal doen om de bekrachtiging van bet nieuwe kanaalverdrag door het Con- gfes te verkrjjgen, voordat dit verdrag door Banama geratificeerd is. Het ontworpen ver lag zal door da gedelegeerden voor Panama, b>e zich nog te Washington bevinden, naar bs Landengte meegenomen, worden. De g«delegeerden zyn reeds door president Rooseveld ontvangen. Een Columbiaansch g«zantschap,datop weg was naar Washington, 's Galveston aangekomen. De Macedonische kwestie. De groote heeren aan den Gouden Hoorn, door Rusland en Oostenrijk geprest, gaan eieren voor hun geld kiezen. De ministerraad heeft besloten, den Sultan de aanneming te bevelen %van het Oosten- rijksch-Russische program, op enkele pun ten na. Die enkele punten vormen weer d e groote maar bij de schijnbare bereidwillig heid der Porte. Met die punten zullen de pasja's Europa nog wel een beetje aan de praat houden, tot het voorjaar naakt en de Austro-Russische vrienden of de Bulgaarsch-Macedoniscbe rebellen aan het talmen een einde maken, Volgens draadbericht uit Saloniki was er Vrijdag weer een gevecht aan den gang in het dorp Spatovo nabij Baraklidsjoerna in het district Demir-Hissar. De Turken trokken terug en bezetten een verdedigbare stelling in afwachting van versterkingen. Er is uit Sores een geheel bataljon gezonden. De Turken hadden Vrijdag-ochtend dertig ge sneuvelden en gewonden. Uit de Hougaarsche Kamer. De Hongaarsche minister-president Tisza heeft in de Kamer ten aanzien van Von Koerbers bekende reden verklaard, dat de grondslag van de gemeenschappelijke bestuursinstellingen niet bestaat in een enkel Oostennjksch—Hongaarsch vergelijk, maar in de Hongaarsche en Oostenrijksche wetten ligt. Tisza voegde er bij, dat het een miskennen der feiten is, om te be weren, dat Hongarije wil tornen aan hetgeen de kracht van het stelsel van gelijkheid is. (Levendige toejuichingen op alle banken). Frans Kossuth beaamde Tisza's opmerkingen en viel daarna Von Koer- ber aan. Voor 't oogenbiik hebben dus de onder scheidene partijen in de Hongaarsche Kamer in den gemeenschappelijken haat tegen Oostenrijk een basis van vereeniging gevonden. Tisza's coup de theatre zal echter niet de geheele oppositie hebben overwonnen. Vandaag of morgen zal wel blgken, hoe Tisza zijn grof geschut op Oostenrijks premier tevergeefs geschoten heeft. Vermelding verdient nog, dat de Hongaarsche premier Donderdag een bezoek bracht aan zijn Oostenrijkschen ambtgenoot te Weenen. Men kan zich voorstellen hoe hartelijk het onderhoud tusschen deze twee dienaren van een gemeenschappelijken monarch geweest is. De verkiezingen in Pruisen. De uitslag der verkiezingen voor het Huis van afgevaardigden is dat gekozen zijn 148 conservatieven, 45 vrij-conserva- tieven, 97 leden van het centrum, 79 natio- naal-liberalen, 23 leden van de vrijzinnige volkspartij, 8 van de Vrijzinnige vereeniging, 13 Polen, 2 Denen. 2 leden van den Bond der Landwirte, 2 anti-semieten en 5 wilden. De conservatieven winnen 9 zetels en verliezen er *5 de vrjj-conservatieven winnen 4 en verliezen 8, het centrum wint 2 en veriiest 5, de nationaal liberalen, winnen 12 en en verliezen 7, de vrijzinnige volkspartij wint 4 en verliest er 8, de Vrjjzinnige Vereeniging verliest 2, de wilden verliezen 1 en verliezen 5 zetels. Spanje en Portugal. De aanstaande komst van de koning Alphonso van Spanje, te Lissabon, wordt door alle bladen met groote ingenomenheid besproken. Het Arbeidersvraagstuk in Zuid-Afrika. Uit Johannesburg wordt aan de Times gemeld, dat de minderheid in de commissie van het arbeidersvraagstuk slechts 2 leden telt. Aan de Daily News wordt uit Pretoria gemeld, dat de meerderheid geenszins den aanvoer van Aziaten aanbeveelt, maar daartoe stilzwijgend concludeert, omdat zij een tekort in de Zuid-Afrikaansche werk krachten constateert zoowel voor den land bouw als de nijverheid in Transvaal. Het tekort aan mijnwerkers aan de mijnen van den Rand bedraagt nu reeds 129.000, terwijl geschat wordt, dat die mijnen binnen vijf jaren tijd nog 196.000 werklieden noodig hebben. Intusschen deelt de Kaapsche correspon dent van de Daily Express getuigenissen van kafïerhoofaen van bovengenoemde com missie mede, welke die conclusies weer leggen. De kafferboofden verklaarden, dat er voldoende naturellen te krijgen waren. Het tegenwoordige tekort is alleen te ver klaren, door de bejegening die zij van de Randmagnaten ondervinden. De aange worven naturellen worden bedrogen en zoo mishandeld, dat er velen bezwijken. Het is dus geen wonder, dat de Randmagnaten geen succes hebben bij hun pogingen om naturellen te krijgen. De Duitsche keizer. De Berlijnsche Post deelt mede, dat nog volstrekt niet besloten is tot een verblijf van den Keizer in het Zuiden gedurende den winter. Alleen hebben de dokters den Keizer den raad gegeven zich nog te ontzien en in den ruwsten tijd van den Duuschen winter, de maanden Januari en Februari, een zachter klimaat op te zoeken. Van dien tijd zal de wond van de operatie ook stellig genezen zijn. Na eventueel in persoon de zitting van den Rijksdag geopend te hebhen, zal, vol gens nader bericht, de Keizer, waarschijnlijk gedurende verscheidene weken een pleizier- vaart in de Middellandsche zee gaan doen. De ziekte ran de Tsaritza. Over den toestand der Tsaritsa werd Zaterdag het volgende bulletin uitgeven De Keizerin heeft eergisteren over dag ongeveer drie uur geslapen, 's Avonds was de temperatuur 37.7 bij bevredigende kracht van den pols, die 75 was, 's Nachts sliep de Keizerin met tusschenpoozen. De tem peratuur was 's morgens 37.2, de pols 70 De toestand is bevredigend. De eetlust neemt toe. Het plaatselijk ziekte-proces verloopt normaal. De hertog yan Orleans. De hertog van Orleans, pretendent op Franschen troon, die te Brussel in gezel schap van graaf de Monicourt was aange komen, heeit Zaterdag-ochtend met den OrieRtexpres die stad verlaten, met bestemming naar Weenen. Anarchisten. Bij de anarchisten te Genève zjjn op last van den Bondsraad huiszoekingen gedaan. Er zijn er twee gearresteerd. De postdiefstal in Transvaal. De daders van den postdiefstal op de lijn Pretoria—Nijlstroom zijn ontdekt. Het is de postconducteur zeit, een Engelsch soldaat, die met twee Engelschen het complot had beraamd. Hij wierp onderweg den zak met een inhoud van 250.000 tr. aan waarde uit den trein. Zijn medeplich tigen vingen den zak op, begroeven hem en later zou alles verdeeld worden. Nieuw Zeeland protectionist. De premier van Nieuw Zeeland seint, dat de Kamers dezer kolonie een ontwerp van protectionistische tarieven hebben aange nomen met bevoorrechting van Engelsche producten. Amerikaansch protectoraat. Uit Santa Domingo word gemeld, dat president Vosy Gil om een Amerikaansch protectoraat verzocht heeft, maar dat de geheele bevolking van Santo Domingo daar tegen in verzet komt. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schjedav; 23 November 19Ü3. Cautemus Domino 1853-1903. Het vijftigjarig bestaan van een koorge zelschap mag zeker wei een zeldzaam feit genoemd worden. Bjj de veelvuldige afwis seling aan al wat menschelijk is eigen, bij de verschillende richtingen, die zich vooral in de laatste jaren op het terrein van de kerkmuziek openbaren, is in den regel aan zoo'n corporatie zuik een eerbiedwaardige ouderdom niet beschoren. Dat »Cantemus Domino" op dien regel een uitzondering maakt en trots alle wis selingen zijn bestaan tot een halve eeuw verlengd zag, is dan ook zeker wei een feit, waardig op vreugdevolle wijze herdacht te worden. De tegenwoordige leden van »Cantemus Domino" hebben dit begrepen en aldus het gouden jubilé gestempeld tot een heuglijk feest, dat zeker bij velen nog lang in aangename, dankbare herinnering zal blijven. De parochiekerk van O. L. Vrouw Visi tatie bood gisteren een recht opwekkenden, hoogst feestelijken aanblik. Het hoogaltaar, NIEUWE SCHIEP 1 I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1