prijkend met zijn rijkste paramenten, in een heerlijken bloementooi en een over vloed van gas- en waslicht, geflankeerd met de beide groote expositievanen en de klei nere vaandels, trok reeds aanstonds het oog der duizenden, die de kerk tot in de gangpaden bezetten. Maar meer nog richtten zich aller blikken naar het zangkoor, dat eene versiering even grootsch van opvatting ais smaakvol van uitvoering te zien gaf. Hoog in de gewel ven tot op den nok en om de pijpen van het orgel slingerden zich fraaie bloemguir landes, en ter weerszijden twee prachtige vanen op roodbruinen grond resp. het wapen van Z. H. Pius X en Z. D. Hw. mgr. Callier te zien gevend. Op de beide muurvlakten naast het orgel, dat nog verder met bioemen en macquart-bouquetten gesierd was, vertoonden zich, door gele draperiën omlijst, resp. het portret van den eersten hoofddirecteur, pastoor Van Leeuwen z.g., en dat van den huidigen hoofdbestuurder, pastoor Coppens, het eerste in de kleuren en den krans der dooden gewijd, het laatste in de blijde kleur en den groenen krans, die de hope der toekomst aanduidt. In de hoeken van bet koor sierlijke bloempiramiden; op den rand der balustrade bloempotten en voor den wand schilden met resp. Cantemus, Comino en de jubileumsjaren ter weerszijden prachtig blauwe en gele draperiën en afhan gende bloemen en corbeils voltooiden deze versiering der balustrade, die op de zij vlakken nog schilden te zien gaf resp. met de opschriften Zijt vroolijk in den Heer met orgel en met snaren. En laat meê tot Gods eer uw stemmen samen paren. Priester en zangkoor, aldus als eene bruid gesierd en getooid, wachtten aldus de indrukwekkende viering, die te 10 uren op de gebruikelijke wijze werd geopend. Het versterkte koor hief het Veni Creator aan, dat naar Verhulst's toonzetting gezongen, op treffende wijze de kerkelijke herdenking opende. Daarna werd het H. Misoffer op pieehtige wijze opgedragen. De zeereerw. heer pastoor Coppens werd daarbij geas sisteerd door de weleerw. heeren kapelaans Soepnel en Nieuwendijk, terwijl de weleerw. heer kap. Van den Berg mede in het priesterkoor plaats nam. Door het jubileerend gezelschap werd onder de Hoogmis gezongen de missa in C-dur van L. v. Beethoven, en al booren wij dit toonwerk van den grooten meester liever veelal elders dan juist in de kerk, de wijze waarop 't door Cantemus' leden werd uitgevoerd, gaf toch blijk van ernstige studie en verdient alleszins geroemd te worden. Na het H. Evangelie betrad de zeereerw. pastoor Coppens den kansel en hield bij na de gebruikelijke afkondigingen een korte rede, daarbij het devies Cantemus Domino tot uitgangspunt nemend. In opwekkende be woordingen schetste hij hoe dat Cantemus Domino, «Laten wij don Heer lofzingen", door den grooten leider van Gods volk na den gelukkig volbrachten doortocht der Roode Zee, 't eerst werd uitgesproken. Ook hier mogen die woorden, dankbaar voor de ontvangen genade en jubelend over de gegeven vreugde, gesproken worden na een vijftigjarigen arbeid tot verheffing van d6n Godsdienst en tot meerdere stichfng der geloovigen volbracht. Het koorgezelschap heeft toch medegeleefd niet alleen het leven der parochie, maar ook dat harer byzondere ledenmet alleen op de kerkelijke feestdagen, maar ook by vreugde en rouw in de huisgezinnen heeft het zijn veel- eischende taak vervuld; daarom wilde red. het jubileerende gezelschap uit naam der geheeie parochie een woord van hartelijke hulde en oprechten dank brengen. Moge de ware godsdienstige geest, die altijd bij het gezelschap geheerscht en zich nooit verloochend heeft, blyvenalseen erfdeel der vaderen! Dan zal de heiligheid der bediening nooit uit het oog worden verloren, want wat is heiliger, zegt de H Basilius, dan hier op aarde de bediening der Engelen te vervuilen, d.w.z. God te loven. Herinnert u altijd zoo nagenoeg be sloot spr. dat uw devies niet is cantemus, maar cantemus Domino daartoe is noodig een hart vo! geloof, een ingetogen geest, een ziel vol aandacht en een oprecht willigen geest om alles te doen ter eere van God. Dan zal ook van uw zang kunnen gezegd worden wat de psalmist zegt van de Wet des Heeren zij is rein, bekeert de zielen, verblijdt de harten en verlicht oog en geest. Dan zal Uw zingen de voorbereiding zijn van het altijddurend lofzingen met de koren der engelen in eene gelukzalige eeuwigheid. Toen de zeereerw. heer Coppens nage noeg aldus zijn kort maar welsprekend feestwoord -ten einde had gebracht, werd het H. Misoffer door hem voortgezet. Met den offerenden priester vereenigde zich zeker der geloovigen schare in het plechtig Dankoffer, een smeekbede tevens om nieuwe kracht en nieuwen zegen voor het nieuwe tijdperk dat nu Cantemus intreden gaat. Plechtig klonk aan het eind der H. Mis dat meerstemmig Domine, salvam fac Reginam nostrumde heilbede voor de geëerbiedigde Landvorstinne, onder wier zegenrijk bestuur Cantemus Domino dit eerste halve eeuwtij voltooien mocht. Na de heilbede voor de Koningin besloot de lofzang tot den Koning der glorie de indrukwekkende plechtige handeling. Naar Gores' toonzetting werd het Tantum Ergo door de jubileerende koristen gezongen. Toen de Benedictie voltrokken was, werd door de jubileerenden nog aangeheven dat immer schoone Cantemus Domino, waarin de jubelstemming zoo juist werd vertolkt. En bij het wegvloeien van den ontzaglijken menschenstroom wist de organist, de heer Veugelers, nog aan zijn instrument bet prachtig gerestaureerde orgel te ont lokken dien heeriijken jubeltoon, die in Grison's marche triomphale is vervat. Na dien plechtigen ochtenddienst een vroolijken middagstond Cantemus' leden hadden 't wel verdiend.In de met levend groen en zinrijk decoratief fraai getooide Harmo niezaal brachten zij een paar genoeglijke uren door. Talrijke bewijzen van deelneming in hun zeldzaam feest, in den vorm van kaartjes en telegrammen, ook van vele oud- stadgenooten, mochten zij daar ontvangen. Vooral de beide zusterkoren deden op waardeerende wijze hunne belangstelling blijken. Ook by het plechtig Lof 's avonds zes ure was de kerk weer overvol. Onder het Lof door den zeereerw. pastoor Coppens met assistentie van de weleerw. heeren kapelaans Van den Berg en Nieuwendyk gecelebreerd, werd door het jubileerende gezelschap uitgevoerd een gregoriaansch Adore Te, waarna door den heer Waiter van Son het O Salutaris van Gounod werd gezongen. Nadat het O Sacrum convivium, het Magnificat en het Bene- dicamus Domino gregoriaansch waren uitgevoerd, werd door een kwartet het Ave Maria Stella van De Leur gezongen, waarna het Te Deum werd aangeheven. Naar Verhulst's toonzetting uitgevoerd, vertolkte 't zeker alleszins wat er in 't hart van de jubileerende koorleden en de deelnemende belangstellenden in dezen plechtigen avondstond omging. Na de Benedictie, waarbij het Tantum Ergo van de derde Mis van Verhulst werd gezongen, werd nog eens uitge voerd het Cantemus Domino. In breede accoorden, jubelde het heerlijk lied, dat zoo juist de feestelijke stemming van Cantemus' leden weergeeft, door de grootsche ruimte. Onder den indruk van die heerlijke feesttonen verliet de over- talrijke schare de kerk, waarin ook dit gouden feest weer zoo waardig en on verge lijk was gevierd Heden-avond vijf ure vereenigen zich de jubileerende koorleden met de eerw. geestelijkheid een aantal oud-leden en verdere genoodigden in de groote zaai der societei t Harmonie aan een diner, dat door eenige feestelijkheden zal gevolgd worden. Voorzeker wenscnen allen, die 't met Cantemus' leden wei meenen, dat deze meer openlijke viering even wel moge slagen als het kerkelijk feest allen heeft voldaan. Zij dezeluisterijke viering, voor «Cantemus Domino" het begin van een nieuw tijdperk van roemvol bestaan, dat het oude minstens evenaart, zoo niet overtreft Aanbesteding. Zoeals uit achterstaande advertentie blijkt, zal Zaterdag 5 December de uitvoering van een gedeelte der werken, voor de vestiging van de fabriek der firma Smulders uit te voeren, worden aanbesteed. Voorzeker zal dit begin van de vestiging eener nieuwe groote industrie in onze gemeente door allen, die 't met onze stad wel meenoG, gaarne worden gezien. Zaterdag-avond zijn bij den hevigen wind twee schoorsteenen, een gedeeltelijk en een geheel, resp. aan de Schie en aan de Tuinlaan, afgewaaid. Ongelukken hadden er niet bij plaats. Bij den hevigen storm en den hoogen waterstand in de Schie is Zaterdag-nacht omstreeks twaalf ure het riool der brand putten in de gedempte Broersvest bij de Begraafplaats ingezakt. Een geweldig gat werd daar geslagen, dat hei water in broeden stroom deed weg vloeien. Spoedig werden maatregelen genomen om het gat te dichten, waarin men omstreeks 5 ure 's nachts mocht slagen. De stoomboot Vlaardingen 11 is door den storm bij Pernis op een zandbank geioopen. Na zich de hulp van de stoomsleepbootdienst verzekerd te hebben, is de boot afgetrok ken en kon zy de reis vervolgen. Zaterdag-nacht is alhier aangehouden de kuipersknecht J. J. B., die in het bezit bleek van een konijn, dat hij bekende ontvreemd te hebben uit een hok van den touwslager M. aan de Baan. Hij bekende ook de dader te zijn van den diefstal van konijnen eenigen tijd geleden, en wordt verdacht van meerdere diefstallen. De man is naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. Gisteren-middag is hier bij zijn baas komen aanloopen een hond, die een dood konijn in den bek droeg. Hoe het dier er aan kwam is niet bekend. Gisteren-avond had in de Gorze een vechtpartij plaats tusschen den 35-jarigen W. V., wonende in het Kamp, en den 27- jarigen T. Z., wonende in de Nieuwe Buurt. W. V. werd daarbij bloedig verwond aan het gezicht, terwijl T. Z. een bloedende wond aan de linkerpols bekwam. Gisteren-avond zyn uit den trein, die hier van Vlaardingen aankwam, verwijderd drie personen, die met militairen iu den trein op het traject Vlaardingen Schiedam had den gevochten. Gedurende de vorige week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 161 schepen, waarvan 9 zeilschepen en 4 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 159, voor Vlaardingen 1 en voor Hoek van Holland 1. In hetzelfde tijdperk van 1902 kwamen binnen 158 schepen, waarvan 5 zeilschepen en 4 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 154, voor Schiedam 2 en voor Vlaardingen 2. Van 1 Januari at tot heden is het aantal binnengekomen schepen 697, en het aantal netto registertonnen 977,119 meer dan tot op gelijken datum in 1902. Zaterdag-avond halfacht geraakte het Duitsche 4-mast zeilschip Mneme, kapt. Hansen, met salpeter van Caleta Buena naar Rotterdam bestemd, bij het binnenz®1' len van den Nieuwen Waterweg op e Zuidpier. De sleepboot Noordzee had d® Mneme op sleeptouw, toen nabij h®' vuurschip Maas de tros brak. Later is h®' schip zonder vreemde hulp binnen kom®0 zeilen, waarbij het op de Zuidpier geraak'®* De bemanning wilde het schip ®'et verlaten. De gezamenlijke crediteuren in he' failiisement Stolk en Co., vroeger kassier® te Delft,hebben besloten de firma OppenheiiB en Van Till te 's-Gravenhage een proces aan te doen, met het doel uitgemaakt t® zien of de verhouding waarin deze laatst® firma vroeger tot de gefailleerde stond) niet van dien aard was, dat Oppenheim Van Till mogen geacht worden mede aan- sprakelijk te zijn voor het tekort in de" boedel Stolk en Co. Twee der voornaamtse crediteuren in he' faillissement der kassiers firma Gebr. Va® Hoytema te Delft, wenden, naar m®® verneemt met goedvinden van de failieteni pogingen aan om tot eene schikking me' alle crediteuren te komen. Daartoe winneB zij het oordeel der schuldeisschers in om* trent eene uitbetaling in contanten van 80 pet en 20 pet in aandeelen eener nieut* op te richten naamlooze vennootschap. Het Vad. voegt aan het bericht van de arrestatie van mr. Munnekrede te Delft nog toe «De door dit onverwachte geval gewekte ontsteltenis wordt nog vergroot doordat reeds eenige dagen loopende geruchten omtrent het vallen eener effectenfirma meer vasten vorm aannemen en binnen enkel® dagen zullen moeten blijken juist of onjuist te zijn. BIN2ÏE5L AS D. H. M. de Koningin heeft benoemd tot lid der hofcomaussie, den heer H. A. baron Clifford, opper-hofmaarschalk, ter vervanging van den heer C* J. van der Oudermeule d stalmeester *i b. d., die wegens gezond heidsredenen zijn eervol ontslag uit genoemde commissie heeft verzocht en gekregen. Het commité der Curafaosche tentoon stelling in Februari a. s* te houden, heeft bereids ontvangen een door H, M. Koningin Wilhelmina daarvoor bestemde gouden medaille. Aan de eene zijde daarvan het borstbeeld var. H, M., en aan der keerzijde een vrouwenfiguur, houdende een kroon in de eene hand, Z. K. H. Prins Hendrik zou zich Zaterdag met zijn gevolg ter jacht begeven op de landgoederen van baron van Pailandt van Rosendaal. De jachtgezelschappen vereenigen zich bij Woeste Hoeve. De Prins keerde 's avonds naar Het Loo terug, waar Woensdag en Donderdag jachtpartij en zullen worden gehouden. De Minister van Marine brengt in de Staatscourant ter kennis, dat, blijkens telegrafische berichten van de stations- commandant der zeemacht in West-Indie, Hr. Ms pantserschip de Ruyter, onder bevel van den kapitein ter zee A. C. van der Sande Lacoste, 20 dezer, in verband met een te Sint-Domingo uitgebroken revolutie, daarheen is vertrokken, tot het zoo noodig verleenen van hulp aan Nederlandscbe onderdanen. Het Kamerlid mr Troelstra heeft, naar Het Volk mededeelt, den minister van Justitie medegedeeld, dat bij de behandeling der begroooting vau Jusitie de vraag zal stellen of tot de vervolging zal worden overgegaan in zake de Noord-Brabantscbe Bank de Mindretta en de Wilhelmina-Trust* Maatschappij en welke maatregelen hij heef' genomen of wenscht te nemen op het recest van den heer Raupp, dat de eerste strafrechterlijke vervolging van directeur

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2