Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26sie J aar::. Woensdag 25 November 1903. No. 7761 De dames-bowl. Bureau Beterstraat 50. Telefoon No. 85. OFFICIEELE berichten. ALGEMEEN OVERZICHT. f euilleioa. PK IJS TiS DIT BLADi ▼•or Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Ifzonderlqke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTEKTIÊN! Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billyke overeenkomsten aangegaan. Herplaatst wegens misstelling. Burgemeester en Wethouders van UHiedam zijn voornemens op Donderdag December 1903 de levering aan te «steden van de voor 1 Januari 1904 l December 1906 voor de gemeente be nodigde Schrijf-, Bureau- en Schoolbehoeften, Leer- en Leesboeken, Atlassen enz. De voorwaarden liggen ter inzage ter Senaeente-secretarie, alwaar de gesloten 'ischrijvingsbiljetten op den dag der aan besteding voormiddags 11 uur moeten 2lJn ingeleverd. 24 November 1903. Frankrijks buitenlandsche politiek. in de Fransche Kamer is gisteren by de Waadslaging over de begrooting van bui- l«nlandscbe zaken een belangwekkend poli- l'ek debat gebouden. De Fransche buiten- 'andscüe politiek dankt nare stabiliteit aan bet feit, dat bij de herhaalde wisseling van ministerie, de titularis van buitenlandsche l»ken gewoonlijk onveranderd blijft. Zoo bon dan ook de tegenwoordige minister van buitenlandsche zaken, die reeds vele Wen die portefeuille beheert, verklaringen afleggen, die op een veeljarige praktijk Sogrond ztjn. Delcassé antwoordde op vragen die hem 8«steld werden, het volgende Alle natiën hebben belang bij de vrijheid fl«r straat van Gibraltar. Banama geeft zich van Columbië afge leiden, en ons de volledige en besliste v®rzekering gegeven, dat de Fransche be ogen, met inbegrip van die der Kanaal maatschappij, onaangetast zullen blij ven. Be regeering van Panama voldoet aan de vOorwaarden, te steiien aan een regeering b'e de orde moet kunnen handhaven. Wij bobben nog slechts aan al onze vertegen- i) Mevrouw Doornbeek was in diep gepeins *®rzonken. Op bet laatste koffiekransje was Jaar de eevolle opdracht gegeven eens nieuws" uit te vinden. Io haar nood wendde zij zich tot haar man. 'Wat hebben de dames tegenwoordig °or razende ideeën", zei deze, »nu is de JMfieleuterderij niet eens meer modern ge- |®Roeg. Laat het reuzenrad van de parijsche ^j®reldtentoonstelling of het trottoir roulant bet huis op z'n kop hier brengen." 'Hou je mond maar", antwoordde zijn srP?w verwijtend, »je weet dat geheele ge- cbiedenis maar een schadelooze, cuhnarische lft*k is.» 'Nou, geef daa een diner van veertien woordigers te vergunnen, in officieeie betrekking te treden met Panama, gelijk de regeering der Vereenigde Staten reeds deed. Ten aanzien van Marokko zeide Delcassé, dat de regeering nooit gedacht heeft aan een expeditie naar Marokko. Dat land moet rustig en onafhankelijk zijn, In de Marok- kaansche kwestie behoort Frankrijk een beslissende stem te hebben, maar ons op treden moet vooral vredelievend zijn. Met medewerking van den Sultan is een over eenkomst gesloten om ter weerszijden van de grens markten te vestigen, verbonden door Fransche spoorwegen, waar de rechten geïnd zullen worden. Marokkaansche troepen die daar het toezicht moeten houden, zullen door Fransche olficieren aangevoerd worden. Ten aanzien van het Balkanschiereiland zeide Delcassé, dat de Porte zich groot nadeel zou berokkenen als zij het toezicht van Rusland en Oostenrijk —Hongarije niet onvoorwaardelijk aanvaardde.Frankrijk moet in eik geval Rusland en Oostenrijk steunen. Wat Siam betreft, zeide Delcassé, hebben wij de onderhandelingen moeten heropenen, aangezien de Siameesche regeering zich niet doordrongen toonde van den geest der conventie van 1902. Men moet de draagkracht van het Fransch- Engelsche arbitrageverdrag niet overdrijven de arbitrage zou afgedaan hebben op het oogenbhk waarop een groote natie haar eer aan het oordeel van derden onderwor pen zag. De Tsaar heeft met voldoening het samengaan van Frankrijk en Italië aan schouwd. De reis van president Loubet naar Rome heeft groot staatkundig belang, maar de regeering heeft nog niet beraadslaagd de Kamers zuilen vooraf in de gelegenheid gesteld worden, hun oordeel uit te spreken. Hubbard diende een motie in, waarbij de regeering werd uitgenoodigd, zich met andere regeeringen ie verstaan ter zake van beperking der krijgstoerustingen. Kolonel Rousset verzette zich uit naam gangen of laat een os aan het spit steken of laat het Heidelbergerreuzenvat met Mei- wijn vullen of Meiwijn, dat was een idee! Een dames- meibowl I Dat hadden ze nog met gehad Dat zal ik in overweging nemen"meende ze. En de overweging verdichte zich tot het besluit een dames-meibowi te geven. Zelf had ze dien edelen drank nog nooit gemaakt, maar Anna, der keukenzorgzame hoedster, moest het weten. Die was toch niet voor mets vier jaar keukenfee geweest in een kapiteins huishouden. Alzoo moest Anna gesondeerd worden over de manier van bereiding van een Meibowl. »Anna", vischte mevrouw Doornbeek, »heb je al dikwijls Meibowl klaar gemaakt, zoo dat ze lekker smaakte 1" »Nou, of tk", antwoordde Anna, zelfbe wust. »Men neemt eerst de fijnste stengels van de Waldmeisterkruiden, spoelt die snel in water at en doet ze in de bowl bij den in het water opgelosten suiker. Alsdan giet men er den Moezel- of Rijnwijn op en doet er na een half uur de kruiden uit." »'t Is goed, Anna, ik verlaat me op je. Maak me een bowl, die ik kan laten zien. van het verminkte Ëlzas Lotharingen teger. elk denkbeeld van ontwapening. Delcassé antwoordde: Frankrijk behoeft daarover niet te spreken tot de natiën, het handelt: sedert verscheiden jaren 2ijn onze begrootingen van oorlog en marine eenigs- zins lager geworden. Andere natiëo kunnen dat voorbeeld volgen. Wanneer anderen besluiten, hun militaire uitgaven te ver minderen, zal men bij ons geen kwaden wil aantreffen, maar het staat niet aan ons, hierin den eersten stap te doen. Een motie van Gerville Réache, tot goedkeuring van Delcassé's verklaringen, werd aangenomen, en de vergadering ge- sloten. De Macedonische kwestie. De »zieke man" schijnt thans werkelijk ziek te zijn, althans indien men hier niet te denken heeft aan een gelegenheidsziekte, die staatshoofden en staatslieden in ernstige omstandigheden soms maar al te zeer te stade komt. De Parijsche Temps bevat een telegram mt Constantinopel, mededeeiende dat de Sultan in antwoord op een verzoek om een audiëntie zich bij de gezanten van Rusland en Oostennjk-Hongarije liet verontschuldigen wegens ongesteldheid. De ministerraad beraadslaagde gisteren over de Oostenrijksch—Russische nota. De meerderheid der ministers en hooge ambtenaren is voor tegenstand. Deze laatste mededeeling is zeker geheel in strijd met het telegram van Zaterdag avond, meldend, dat de ministerraad besloten had, den Sultan aanneming der voorstellen met eenige wijzigingen aan te bevelen. Donderdag bracht Alexander Karatheodory- pasja, de eerste vertaler des Sultans en de eenig overgeblevene van de Ottomansche gevolmachtigden op het Congres van Berlijn, een bezoek aan de Oostenrijksch e en Russische gezanten. Hij moest inlich tingen en ophelderingen over verschillende Ik noodig de dames tegen a s. Zaterdag. nik zal er voor zorgen, mevrouw", ver zekerde Anna, »al om acht uur zal ik be ginnen," Eq toeu mevrouw de keuken ver iaten had, voegde ze er zachtjes aan toe 'Dan kan ik mijn invitatie ook meteen wel schrijven." Eq ze bracht met veel omslag en nog veel meer inktvlekken de volgende regels op een velletje papier, dat eens aan haar menschen had behoort Lieve Frans 1 Jou ter eere maak ik een Meibowl Kom dus Zaterdag, na den dienst meteen bij me. 'n Goed diner houd ik warm voor je. Het zal warm zijn als het gevoel van je geiiefde Auoa voor jou. Dit schrijver, werd geadresseerd aan den kanonnier Willem Berger, tweede compag nie, fort Kijkduin. Op den gedenkwaardigen Zaterdag hanteerde Anna in de keuken tusschen een regiment van ftesschen Moezel- en Rijnwijn den scepter, terwijl op den achtergrond eenige Sect-flesschen hare goudversierde halzen verhieven. Mevrouw had van morgen I mirakel weinig in de keuken te vertellen. punten van het hervormingsprogram vragen, Men behoeft geen bizondere kenner van Turksche diplomatie te zijn om hierin niets anders te zien dan de gewone manier van ontwijken en tijd winnen, maar met welke verwachting is niet duidelijk. Uit den Balkan is ditmaal weinig niéuws. Het gevecht te Braklidsjoema is geëin digd bij de aankomst van Turksche versterkingen uit Seres. De opstandelingen trokken in goede orde terug. Men zegt, dat de Turken 31 gesneuvelden hebben, waaronder een officier, en 47 gewonden. Het verlies aan Bulgaarschen kant is onbekend. Rusland en Japan. Hat Rujsische telegrammenbureau te St. Petersburg neeft een bericht uit Tokio ontvangen, volgens hetwelk daar gezegd wordt, dat Japansche oorlogsschepen de Russische oorlogsschepen Isesarejwitsj en RexjuH, die naar Port Arthur onderweg zijn, tegemoet gaan. om de vereemging van die Russische scnepen met het smaldeel ie Port Artnur te verhinderen. Uit Rome. Z, H. de Paus heeft Donderdag in St. Pieter 600Ü pelgrims ontvangen uit Bsne- vento, Napels en Zmd-Itauë (met hunne vanen) ouder wie niet minder dan 34 bisschoppen waren. Z. H., die bjj zijn komst en vertrek werd toegejuicht, bad eenige oogenblikken bij net H. Sacrament en sprak toen de aanwezigen toe, nea wijzende op hun plichten als christenen op net geloot en werken van liefdadigheid als de middelen om hun eeuwig heil te bereikeQ. Z. H. de Paus, me er bijzonder goed uitziet, heeft de commissie ontvangen, die de plannen voor de voltooiing van het klooster Monte Cassino aan zijn goedkeuring onderwierp. Zoodra ze zien van den stand der zaken wilde overtuigen, werd ze door Aana de keuken uitgepractizeerd. »De ontwikkeling der Bowl mag niet ge stoord worden men moet de kruiden rustig laten trekken ik zal er den wijn wei oijgieten, als 't tijd is" en zooging het voort in infinitum. ïDus je denkt, dat ik rustig mijn mid dagdutje kan nemen V' vroeg mevrouw. »Als ik wist dat ïkje behulpzaam zijn kan, zou ik dat voor een keer overstaan." »Maar mevreuw", viel Anna, bijna ver schrikt in, »U zult toch u middagdutje met verzuimen voor die bowi I Als de dames tegen vier uur komen, vinden ze de bowl klaar nou, ik zeg u over eerlijk, hoor 1" Gerustgesteld gmg mevrouw naar haar kamer, ofschoon nel naar wel vreemd was voorgekomen dat Anna, die anders zoo zwijgzaam was, vandaag zooveel te spreken had. Misschien nad de geur van den wyu naar spraakzaam gemaakt, misscrnen ook net proeven van den in wording zijnde bowl. Eigeniyk was 'tnaar 'tzelfde; de noofazaak was <181 de kolfiekransje dames verrast werden door in piaais van de koffie, op Meiwijn getractaerd te worden en wei op

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1