Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aars. Vrijdag 27 November 1903. i\o. 7763. De dames-bowl. Bureau Beterstraat 50. Telefoon No. 85. PKIJS Ti* DIT BIAOi foor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland 9 - 2. Afzonderlijke Nummers0.05 PRIJS DER ADVERTEMTIËN: Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 26 November 1903. De Macedonische kwestie. De Verheven Porte is eindelijk met haar antwoord aan de beide mogendheden ge reed gekomen. Het antwoord van de Porte is gisteren 0ln 12 uur aan de Oostenrijksch-Hongaarsche Russische ambassadeurs medegedeeld, beginsel neemt de Porte het Oosten- rijkschRussische hervormingsplan aan met du voorbehoud, dat alles wat van kwet- senden aard is voor Turkije zal vermeden borden. Het antwoord maakt een goeden indruk >n diplomatieke kringen. In de schriftelijke mededeeling door de ambassadeurs van Oostenrijk-Hongarjjje en Rusland van de Porte ontvangen, wordt in beginsel toegestemd in 9 punten van het hervormingsprogram. Volgens een telegram uit Constantinopel heeft de Porte Maandag den gezanten van Oostenrijk en Rusland een telegram van de wali van Saloniki medegedeeld, naar luid waarvan twee Bulgaarsche benden bij Alexandere en Sofandere aan de grens gereed staan om het wilajet binnen te 'allen. Een andera bende, zoo heet het v«rder, heeft reeds bij Dikiii Tasj de grens overschreden en rukt op het dorp Osmane Nevrokop aan. Met medewerking van de bulgaarsche overheid houdt men de Mace donische vluchtelingen zelfs onder bedreiging liet den dood van den terugkeer naar hun Woonplaats af. Verder wijst de Porte den gozanten op den algemeenen toestand in Macedonië, die een belemmering is voor het Uitvoeren der hervormingen. Engeland en Rusland. Als antwoord op de stijfhoofdigheid van den onderkoning van Engelsch-Indië, lord burzon, die Engelands uitbreidingspolitiek Hngs Thibet en de Perzische golf wil Feuilleton. 2) (Slot.) Liaar heb ik ook voorgezorgd", lachte ?*ha, «voor mevrouw moet ik een Meibowl /®*hen. Hier in deze terrine heb ik 'm. Die dllen ze eens proeven" daarbij lepelde 'Wee glazen vol. "Hm" deed de soldaat en smaakte, »'t is fijn, nog een tikje te zoet maar toch nog maar een glas Vreugdestralend vervulde Anna zijn 'Qsch. »Als de bowl nog te zoet is", zei »is dat gauw te verhelpen. Dan giet ik j. log maar wat Moezelwijn bij 1" Eu u?te®n ontkurkte ze twee flesschen en ter||de haar inhoud in de lieflijk, geurende be kanonnier grijnsde. «Nou heb je 't bevorderen, beeft de Pruisische regeering besloten, zoodra mogelijk eeh spoorweg aan te leggen van Orenburg naar Tasjkend in aansluiting met de Trans-Siberische en Trans-Kaukasische spoorlijnen, teneinde een legerkorps, als dit noodig moeht blijken, zoo snel mogelijk naar Engelsch-Indië te kunnen zenden. Rusland en Japan. De gespannen verhouding tusschen de beide mogendheden, die elkaar de hege monie >n Oost-Azië betwisten, duurt steeds voort. L)e Petersburgsche correspondent van de Koln. Zeit. meldt, dat volgens daar ont vangen berichten uit Japan de Japansche regeering en de openbare meening daar te lande zich op het oogenblik minder bezig houden met Mantsjoenje dan wel met Rusiands opdringen in Noordelijk Korea, daar dit een ongelijk veel grooter gevaar is voor Japan dan de vereeniging van Mantsjoenje met Rusland. Inderdaad moet, naar uit Seoel gemeld wordt, met de ontwikkeling van den Russischen handel op Korea een opmerkelijken achteruitgang van den Japanschen handel vallen waar te nemen. Volgens particuliere berichten uit Peking, zoo seint Reuter uit St." Petersburg, heeft de onderkoning Joean-tsj i-kai den keizer van China gemeld, dat hij gereed staat om in Mantsjoenje de Russen den oorlog aan te doen. Generaal Ma «de dappere", is zijnerzijds bereid om met 18000 man te Sjanhai-kwan binnen te vallen. Columbia en Panama. De Panama Star and Herald zegt, dat Panama bereid is een aanzienlijke som tot de Columbiaansche schuld bij te dragen, doch dat het op de meest besliste wijze elk voorstel van Columbiaansche aandeel houders van de hand wijst. President Roosevelt is voornemens de goede getroffen. Nog wat meer geest kon die nog wel verdragen." «Jij bent ook een mooie", beweerde Anna, «maar toch zal ik er de laatste ffesch Sect maar in doen." De kurk knalde en de soldaat liet weer het heerlijke nat over zijn tong rollen. «Sapperloot, ja", dat is een prachtstuk. Daar kan je nu uren lang voor stil zitten. Geef me nog een gias en nog een. Prosit, laten we eens klinken, in teere gevoelsovereenstemming klonken de glazen tegen elkaar. «Als ze zoo goed smaakt", lachte Anna, zal ik ook een glaasje nemen." Haar vaderlandsverdediger zat in een boek en dronk met voorbeeldeloozen ijver. Zelfs toen Anna hem zijn tiende gias reikte, verdween de inhoud spoorloos in zijn keel. Zoo dronken de beiden beel vergenoegd en vroolijk voort, tot om zoowat vier uur me vrouw belde. «O, jé!"riep Anna en sprong op, «voort Frans, fleer m den hemel" krijschte zo plots, toen ze het deksel van de terrine nam «we hebben 't ding halt leeg gedron ken. «Houdt 'm dan onder de waterleiding en tusschenkomst van het Hof van Arbitrage jn den Haag in te roepen om de som te bepalen door Panama aan Columbia uit te betalen als deel in de schuld van laatstge noemde republiek. Deze som zal van de 50 milloen worden afgetrokken, welke de Ver. Staten aan Panama zuilen uitkeeren voor de toestemming tot den bouw van het kanaal. Uit San-Domingo. Volgens een telegram uit Kaap Haïti, zijn daar telegrafische mededeelingen uit Puetto-Piata ontvangen, meldend, dat San- Domingo heeft gecapituleerd. De president en zijne ministers zouden gevlucht zijn. De Duitsche keizer. Het gisteren gepubliceerde bulletin luidt De operatiewond aan den linkerstemband heeft zich sinds den 19 November gesloten. De Keizer moet nog eenigen tijd zijn stem sparen, totdat het iitteeken genoegzaam stevigheid heeft bekomen. Hij doet thans een massagekuur op de larynx toepassen, die gepaard gaat met stemoefeningen. Vermoedelijk zal de Keizer weer binnen eemge weken de volkomen beschikking over zijn stem hebben. Mgr. Anzer. f Dinsdag-middag ie half werd Mgr. Anzer in de Anima te Rome door een beroerte getroffen, welke een einde aan zijn leven maakte. Mgr. Anzer werd in Mei 1851 in den Bei- erschen Palts geboren en bereikte dus den ouderdom van 52 jaar. De overleden bisschop was de bekendste der Duitsche missionarissen in China. Na in het missie huis te Steyl zijn studiën volbracht te hebben en te Utrecht priester gewijd te zijn, ging bij naar Zuid-Shantung, waar hij in 1883 op reis door zyn missiegebied bïjna den marteldood onderging. Hij werd door zijn katecbeten voor dood opgenomen, doch zorgvuldige verpleging hield hem in het leven. In 1866 werd Mgr. Anzer door den adjel 't Heeft me uitstekend gesmaakt." Hij deed de deur toe en 't onzekere klotsen van zijn gespijkerde zolen dreunde door het gansche huis. Voor de tweede maal belde me vrouw. Anna ijlde naar binnen. «Hoe is het 't met de bowl?" was de eerste vraag, die haar tegen klonk. Voor Anna nog kon antwoorden klonk de huis schel. «Daar komen de dames", verklaarde me vrouw Doornbeek, houd je bereid om bin nen tien minuten de bowl te serveeren." Anna waggelde naar buiten. Ze blikte m de bijna troostelooze diepte der terine. Eerst was ze bijna radeloos, toen viel haar echter de raad van haar dierbaren kanon nier in. «Houd 't ding onder de waterleiding" had die aanbevolen. En zonder zich lang te bedenken, volgden ze dezen frivolen raad leidmgwater plaste over de Meikruiden, Het drinken mocht dan een beetje wateriger zlJn maar Daar belde mevrouw al weer vaak, aanhoudend 't was boog tijd 1 Anna greep de eerste de beste ffesch en gooide dier inhoud in de bowl. Toen sleepte ze die binnen «Vriendinnen", toastte mevrouw Doorn- aartbisschop van Keuien in het missiehuis te Steyl geconsacreerd met den titel van bisschop van Telepti i. p. Nog meerdere malen liep zijn leven in China bij de ver- volging groot gevaar. De toestand der Tsaritsa. Het bulletin dat gisteren te Skernewitze over den toestand der Tsaritsa is uitgege ven, luidt: Gisteren avond was de lichaams warmte 37.3, de pols deed 72 slagen van ochtend 37.1, pols 68 slagen. Het trommel vlies is sedert eergisteren nog sterker opgebold en is daarom doorgestoken, waarbij bloed en etterachtige afscheidingen loskwamen. De algemeene toestand is be vredigend. Het Dresdener Hofdrama. De kroonprins van Saksen is in Korintbië op de gemzenjacht. De bevolking van Dresden wii er een polftiek gemzenjacht in zien, ondernomen met het doel, om op ongezochte wijze te spreken met zijn vroegeren schoonvader, den groothertog van Toskane, over de toekomst van prinses Louise en- haar dochter Anna Mia. Te Dresden hoopt men blijkbaar nog steeds op den terugkeer van de prinses. De Storm. Op de kust van Stavanger strandde eergisteren het stoomschip Victoria der «Nordensjelsche Stoom vaart-Maatschappij," Pogingen tot redding mislukten door den storm. Vijf lijken zijn reeds aangespoeld. Tal van opvarenden bevinden zich nog in de masten van het wrak. Ook op de kust nabij Kiel is een nog onbekena groot zeilscnip gestrand, dat waarschijnlijk uiet man en muis is vergaan. Dynamietaanslag te Nyrel. Een dynamietaanslag is gepleegd tegen de woning van den onderdirecteur der fabriek van Gastuche bij Nijvel (België). beek: «ik los mijn woord in. Ia g#ef u hierbij iets werkelijk nieuws, een dames-meibowlOp uw gezondheid I" De dames hieven de glazen op, de eer ste slok I «Maar spookte mevrouw Bothe, dedirec- teursche, «dat is «Goede hemel," zei mevrouw Waiter, wier man apotheker was, «vergift, zuiver ver gift Hmzei mevrouw Thomas, «dat is goed om ratten dood te maken." Een storm van afkeuring verhief zich tegen den drank. Mevrouw Doornbeek was weerloos er tegen. Eindelijk proeft zij ook. Afschuwelijk..-, 't was of ze brandende lava ingeslikt had een weldadige flauw te beving haar en dat was maar goeu ook, want de dames smeekten allesbehalve zege- wenscüen over haar hoofd af. En buiten zat Anna. Ze hield een ffescn in de hand en lacfite in een zanga mes, hard op. «Ja, ja, ja", riep ze, je ee.'ste helft van de bowi was uiisiekei.u. Maai je tweede dat ik daar nu nei ue icsi «au de petroleum in expedieerde Maar dat is niet zoo erg, 't was maar een damesbowi, NIEUWE SCHIED

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1