1 TWEEDE BLAD van Z01J129 Inmta 1903. fenip bijfflilMen nlt 1st leven van Ris en zijne Mie. Het Fransche blad l'Univers geeft door bemiddeling van een zijner correspondenten, die het voorrecht genoot het geboortehuis van Pius X persoonlek te mogen bezoeken, eenige bijzonderheden over dat bezoek, die den lezer zeker niet onbelangrijk zullen voorkomen. Wij laten daarom uit zijne corresponden tie hier het een en ander volgen Te Riese, zoo schrijft hij, een stadje van het bisdom Mantua, was het de aartspries ter, don Joseph Bellancanta, die ons naar 's Pausen geboortehuis geleidde. Geen paleis traden wij binnen het huis was slechts een burgerwoning met ééne verdieping. In de zaai, indien wij een klein kamertje dien naam mogen geven, maakten enkel eene kleine tafel, eenige stoelen en een gebrekkige sofa de gansche meubilee- ring uit. Hoogstens trekken twee dingen onze aandacht; een portret namelijk van den Paus, als kardinaal van Venetië, en een vreemdenboek. waarin wij verzocht werden onze namen te teekenen, Noch tapijten, noch gordijnen sieren dit vertrek ook is er niets veranderd geworden in den loop der tijden, al werd de zoon dezes huizes ook bisschop, kardinaal en patriarch. Overal bleef dezelfde heilige eenvoud be houden. Vervolgens traden wij de kamer binnen waar Z. H. Pius X, toenmaals Joseph Sarto, in 1835 geboren werd als een kind uit het volk. Was dat vertrek akelig en koud, toch trok het zeer onze aandacht. Slechts twee schilderijtjes van uiterst geringe maakten heel de wandversiering Uit; eene »Heilige Familie", door den vader Jan Baptist Sarto opgehangen, en een «H. Franciscus van Assisië, door de moeder Margaretha Sanson aangebracht, die lid was van de Derde Orde der Franciscanen. Het is van algemeene bekendheid dat de ouders van den tegenwoordigen Paus in behoeftige omstandigheden verkeerden hard moesten zij werken om voor hunne acht kinderen het levensonderhoud te ver dienen. Jan Baptist Sarto was karig bezoldigd gemeentebodeterwijl zyne vrouw eenige bijverdiensten trachtte te hebben met naaiwerk. Zoodra hun oudste zoon den veertien jarigen leeftijd bereikt had, verlangde zij dat hij een ambacht zou leeren, om spoe dig door eigen verdiensten het huisgezin te kunnen bijstaan in zijne financieele moeilijkheden. Jozef voelde zich echter geroepen tpt den geestelijken staat, maar door den nood gedwongen kon zijn goede vader die levens keuze met billijken, al was hij zelf nog zoo deugdzaam; daarom riep Joseph de tus- schenkomst in van den pastoor Rito Tusa- rini, die den jongeling in de kerk zoo vaak had bewonderd om zijn vurig en oprecht geloof. Ten slotte gelukte het dien waar- digen man de bezwaren van den vader weg te nemen, en Jozef zijne roeping te laten Volgen. Joseph ging studeeren te Castelfranco Waar hij ai spoedig uitmuntte door zijne buitengewone talenten. Ook kreeg hij daar eenige geldelijke verdiensten door het ge ven van lessen in het lezen, het schrijven en het rekenen welke verdiensten hij zijnen ouders getrouw ter hand stelde. Toen Jozef achttien jaren oud was, stierf zijn vader. Thans werd het god- vreezende huisgezin zwaarder beproefddaar de weduwe van Jan Bapt. Sarto letterlijk zonder middelen, toch voor de opvoeding van acht kinderen zorg moest dragen. Doo r haar grooten ijver en werklust echter, ge lukte het haar in dezen zwaren strijd te overwinnen. Wat een vreugde daarom voor die moeder, toen zij, door bare opofferingen haar zoon priester zag en kort daarna kapelaan van Tombolo. De brave zoon was intusschen dankbaar tegenover zijn opofferende moeder, en bleef dat zoolang hij leefde. In den tijd dat hij tot het kardinalaat verheven werd. was zijn moeder bedlegerig wegens langdurige on gesteldheid daarom begaf hij zich terstond na het Consistorie naar Riese, om daar als prins der Kerk zijne moeder te kunnen troosten. De twee ooms des Pausen hadden ieder een zoon die priester wasdeze beide zijn echter vroeg gestorven. De zoon van An- gelo Sarto, don Jozef, stierf in 1896 als kapelaan der zusters Saiesianen te Venetië; de zoon van Antonio Sarto als kapelaan var. Tavero bij Mestre. Ook werd de zoon van een zijner tantes van moeders zijde priester, deze is thans kapelaan te Veternigo bij Mirano. Nog is een neef van den H. Vader, don Parolin, aartspriester van Possagnaeene zijner nichten stierf als liefdezuster te Mi laan, kort nadat zij hareibeloften gedaan had. toestand onveranderd. De leidende organen dringen er bij de regeering van Japan op aan, dat deze bij Rusland zal aandringen op een schielijk antwoord. Er zijn aan- wijzigingen, dat het hoe langer hoe moei lijker wordt het ongeduld van leger en vloot te bedwingen. In welingelichte kringen meent men, dat het antwoord van Rusland komen zal voordat het parlement den 5n December vergadert. De Morning Post verneemt, dataan de berichten, volgens weike Japan bereid zou zijn, aan Rusland Mantsjoerije te schenken als het zelf de vrije hand iD Korea krijgt, geen geloot is te slaan. Aan de Daily Telegraph wordt uit Shangai geseind, dat de onderkoningen en stadhouders van 13 provinciën buiten Tsili den keizer vau China hebben aangeboden 90.000 door vreemdelingen gedrilde soldaten te zenden, om Mantsjoerije tegen Rusland te verdedigen. De Times verneemt uit Hongkong, dat de geheele pers aandringt op onverwijlden aanleg van den spoorweg van Honkon naar Kanton om den Russischen invloed buiten het midden en zuiden van China te houden. ALGEMEEN OVERZICHT. 28 November 1903. Uit de Hongaarsche Kamer. De Hongaarsche minister-president Tisza verklaarde zich in de Kamerzitting op gisteren voldaan over hetgeen von Koerber, de Oostenrijksoha premier, eergisteren in zijn rede in de Oostenrijksche Kamer gezegd had over de gemeenschappelijke instellingen, verklaringen, die zeer juist waren, en in volkomen overeenstemming met het Hongaarsche Staatsrecht. Tisza voegde er bij, dat men noch kon spreken van een nederlaag, noch van een zegepraal en drukte zijn vreugde uit, dat de voorzitter van den Oostenrijkschen ministerraad van deze gelegenheid had gebruik gemaakt om op zoo gelukkige wijze er toe bij te dragen om de hangende moeilijkheden uit den weg te ruimen. Tisza deed een nieuw beroep op de vaderlandsliefde der oppositie. Hij zeide, dat het gedrag van hen, die zich aan dwaze drijverij schuldig maken, een gevaar voor de grondwet is en deelde de agenda voor de zitting voor den volgenden dag mede, waarop stond de stemming over de vraag der dubbele zittingen. De griffier der Kamer riep uit: «Dat is onwettig 1" De zitting werd onder de grootste opgewon denheid gesloten. In de gisteren heropende Kamerzitting heeft minister Lucacs, aangezien de be grooting voor 1903, die in October 1902 is ingediend, met in behandeling is gebracht tengevolge der obstructie, eene veranderde begrooting voor 1903 ingediend, waarvan de uitgaven 1.084.000 kronen bedragen. De vergadering heeft tot half negen geduurd en is zoo levendig mogelijk geweest. Postmanicxky heeft voorgesteld, 's morgens en 's avonds te vergaderen en dit voorstel is met groote meerderheid aangenomen. Uit Duitseh Zuid-West-Afrika. Een draadbericnt uit Kaapstad meldt De opstand der inboorlingen te Warmbad loopt ten einde, tengevolge van den dood van den bij hef eerste samenheffen met de Duitschers gedooden hoofdman der Bon delzwarts. De voornaamste Hottentotsche hoofaen wenschen vrede te sluiten met de Duitsche autoriteiten. Eerstdaags zal eene bijeenkomst worden gehouden teKeetmans- hoop tusschen de hoofden en de Duitsche regeering. Engeische expeditie naar Thibet. Een telegram uit Calcutta meldt, dat de militaire expeditie naar Thibet den ln Januari a. s. zal vertrekken. De voorbereidse len voor de mobilisatie en het bijeenbrengen van levensmiddalen worden met ijver voortgezet. Rusland en Japan. Volgens draad bericht uit Tokio is de De Panama-kwestie. Het buitengewoon gezantschap, door Columbië uitgezonden, is te New-York aangekomen en heeft zich in oorlogszuch- tigen zin uitgelaten. Het gezantschap ver zekert, dat Columbiaansche troepen te Panama ontscheept zullen worden in weer wil van Amerika's pogingen om dat te beletten. Komt er oorlog van, dan draagt Amerika de verantwoordelijkheid. Een telegram uit Panama meldt, dat de Junto daar eergisteren bijeen is gekomen en eenparig besloten heeft het Kanaaal- tractaat te bekrachtigen, zoodra dat wordt ingediend. Uit Santo Domingo. De Amerikaansche gezant te Santo Domingo seint, onder dagteekening van den 25stenHier heerscht volkomen rust. Generaal Vory Gil en zijn ministers zijn op reis naar Cuba. De Amerikaansche mariniers zijn uit Santo Domingo aan boord teruggekeerd. De opstandelingen staan in voor de orde en persoonlijke veiligheid van alle bewoners. De presidentsverkiezing zal binnen die maanden zijn. De toestand der Tsaritsa. Het bulletin, dat eergisteren is uitgegeven over den toestand der Tsaritsa, luidt «Gister avond was de lichaamswarmte 37.2 pols 64, van ochtend was d; temperatuur 37°. De Keizerin heeft gedurende den nacht goed geslapen. Sedert gisteren draagt het oor zeer sterk. De algemeene toestand bevredigend. uit Siberië afkomstig is, kwam in 1889 af Genève, ging later naar Londen werd daar wegens anarchistische propaganda door geweldadige middelen, veroordeeld, en keerde na zijn straf uitgezeten te hebben, terug fe Genéve ,waar hij Krakoff vond. Zy gingen toen samen een blad uitgeven de Velonté du Peupledat in Londen gedrukt heette te woraen. De beide anarchisten hielden zich op te Genève, te Clarens of te Montreux. Zij zullen nu waarschijnlijk over de Zwitsersche grenzen worden gezet. Aardbevingen in Bulgarije. Gisteren-nacht omstreeks 1 uur zijn te Sofia in het zuidwesten van Bulgarije, hevige aardschokken waargenomen, welker centrum in de buurt van het Rifo klooster lag. Van uur 's nachts tot 9 uur 's morgens werden 35 aardschokken gevoeld, De muren van het klooster zijn voor een gedeelte gescheurd. De Duitsche keizer. De nabehandeling van de keel van den Keizer met wrijven en spreekoefeningen is opgedragen aan dr. Gustave Spiess te Frankfort a/M., die zich een wetenschappe- lijken naam heeft gemaakt door verschillende geschriften over keel- en neusziekten. Aziaten in Afrika. Volgens een bericht van de Standard uit Johannesburg staat het reeds vast, dat het besluit tot toelating van Coineesche werk lieden genomen zal worden, ondanks den te verwachten tegenstand. De Chineezen worden in het voorjaar in Zuid-Afrika verwacht, indien de Britsche regeeering het besluit bekrachtigt, want het is onwaar, dat de Cmneesche regeermg emigratie zal verbieden. Stanly en Lebandy. De Daily Mail meldt, dat de heer Lebaudy Woensdag avond een onaerhoud te Londen heeft gehad met sir Henry Stanley den Afrika-reiziger. Twee1; uren lang sprak men over de groote plannen'en sir Henry zou gezegd hehben, dat de heer Lebaudy hem veel belang inboezemt en hij deze plannen «kolossaal" vindt. Koning Alfonso naar Portugal. Het bezoek van den koning van Spanje aan den koning van Portugal zal op aan dringen van Engeland plaats hebben op 10 Dec. a. s. Engeland wenscht namelyk een verbond tot stand te brengen tusschen Spanje, Portugal en Engeland, vooral met het oog op zijn belangen in Marokko. Anarchisten in Zwitserland. De politie te Genève heeft gisteren twee Russische anarchisten, Stoyanoff Krakoff en Bourtzefl, gearresteerd. Bourtzeff, die BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 27 November. Na aanneming van eenige kleine wets ontwerpen o a. der suppletoire waterstaats- begrootingen tot verhooging van onderschei dene posten als voor herstelling van stormschade aan den Hoek van Holland wegens stranding van het stoomschip Bakio, tot uitbreiding van het station te Hengelo, het Staatsspoorwegstation te Amersfoort,tot verlenging van den Maasmond, onderhoud der visschershaven te IJmmden enz., werd het debat over de Indische Begrooting, voortgezet. De heer Van der Zwaag lichtte zijn amendement toe, bedoelende dat uit het aan Indië te verstrekken renteloos voorschot niet zullen bestreden worden uitgaven voor militaire doeleinden. Spreker kwam er tegen op, dat dergelijke uitgaven geheel ten laste van Indië werden gebracht. Wanneer spre ker nagaat dat b/18 deel van het renteloos voorschot dat moet dienen tot welvaartver- hooging van Indië, zal worden aangewend voor militair doeleinden, noemt spreker dit op den spits gedreven huichelarij Vandaar dat hij voorstelt die uitgaven tot een totaal bedrag van f 412.000 te schrappen. Na uitdrukkelijke bestrijding door den Minister van Koloniën werd het amendement verworpen met 10 stemmen. Bij de marine aldeeling drong de heer C r e m e r, constateerende een gestadige stijging der uitgaven voor de Indische zeemacht, op bezuiniging aan. Spreker had niet het oog op het auxd&ir eskader, maar vooral op de Indiscne militare marine, betoogende dat van de gouvernementsma rine door de pakketvaartmaatscnappy voor de overbrenging van militaire .transposten gebruik gemaakt kan worden. De heer V e r h e y bestreed het betoog van den heer Cremer en meende evenals de minister, dat de heer Cremer de waarde der te'ergraafkabejs overscnat. De Minister van Koloniën is van oordeel, dat de Indische Militaire Marine wel verminderd kan worden, wanneer de pacficatie op Atjeh naar beslag heeft gekregen. Misschien reeds spoedig, doch niet binnen een te bepalen tijd zal dus tot die inkrimpring kunnen worden overgegaan. Maar op dit oogenblik is dit nog niet mogelijk. Overigens mag de waarde van telegraafkabels en eventueel van de draad- looze telegrafie niet worden overschat. Bij dit betoog sloot de Minister van Marine zich aan, o.a. aanvoerende dat de kleine vaartuigen met geheel gemist kunnen worden. Hoofdstuk II (uitgaven in Indië) komt vervolgens ir. stemming en wordt aangeno men met 74 tegen 7 stemmen. Bij de afdeeltng Burgerlijke Openbare Werken, vroeg de heer De Klerk in de bestekken voor de levering van ijzerwerken vanwege het Departement bepalingen op te nemen inzake minimum-loon en maximum - arbeidstijd. Hij wees op de noodzakelijkheid daarvan in verband met misstanden die voorkomen in de fabriek te 's Gravenbage, VAN DE i is

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 5