Burgerlijke Rijksambtenaren. De aangekondigde vergadering van bur gerlijke rijksambtenaren ter bespreking van de Peusioenwetsontwerpen werd Zaterdag avond in het Volkshuis gehouden. De Voorzitter,de heer C. des Bouvrie, direc teur van het Rijkstelegraafkanloor, de vergadering openend, heette alle welkom en stelde in 't licht dat het doel was te komen tot de oprichting van een nieuwe vereeniging van rijksambtenaren om met 't oog op de ingediende Pensioenwetten de belangen der ambtenaren bij den Minister voor te staan. Daarna gaf de Voorzitter het woord aan den spreker voor dezen avond, teneinde verder het doel der bijeenkomst uiteen te zetten. De heer W. P. Zeilmaker, tele grafist, te Nijmegen, stelde allereerst in 't licht, dat men niet algemeen begrijpt, de Rijksambtenaren het pensioen dat zij ont vangen, dubbel en dwars zelf betalen. Hij ging in 't kort de geschiedenis der Pensioen wetgeving na, betoogend, dat toen in 1890 na 17 jaren strijdens de Pensioentwetgeving was tot stand gekomen er reeds veel gebreken en leemten in werden gevonden, zoo zelfs dat at achtte men ook het denk beeld van De Ëreukereais pensioen volle tractement, zonder korting, een utopie, men toch gaarne met ben medegen om tot herziening der Pensioenwet te komen. De hoofdgrief was, dat de Staat, na uit de feitelijk door de ambtenaren bijeenge brachte gelden de pensioenen betaald te hebben, nog miilioenen overhoudt tengevolge van onbetrouwbare sterftetafels, die den ambtenaren meer op hun tractement doen korten dan noodig is. Spr, gewaagde van een aanvankelijk overschot van 10 millioen, dat na enkele jaren tot 40 millioen was aangegroeid. Toen dit gebleken was, werd de volgende regeling gemaaktDe Staat zei feitelijk tot de ambtenaren. Van de 40 millioen staat gij mij 3 millloen af, de ove rige 37 millioen worden bestemd voor een weduwen en weezenfondsbiijkt echter na enkele jaren dat gij uitkomt en een uitste kende rekening maakt, dan geeft gij mij nog 4 millioen terug. Tegenover deze ver- piicnung aan het fonds opgelegd, onttrok de Staat zich verder aan alle verplichtingen om voor het weduwen en weezenpensioen verder ook nog maar iets bij te dragen. En nu na er een tweede vijfjarige balans blijkt, dat er 15 millioen is te veel betaald, legt de Minister beslag niet alleen op de 4 millioen, die hem volgens overeen komst toekomen, maar ook op de 11 die er dan nog overblijven. Terwijl er nu sprake is van een uitkeering van 15 percent, wil de Minister daarin doen deelen de onderwijzers, tot rijksambtenaren gepromo veerd. Tegen deze beschikking komen de tegenwoordige rijksambtenaren ophet geld in het fonds nu bijeengebracht is hun geld en de onderwijzers, hoe gaarne ze ook die pensioen gunnen, behooren in het weduwen- en weezenfonds met te deelen. Dat geld behoort te blijven voor de weduwen en weezen der tegenwoordige rijksambte naren, die dan in dat geval hun uitkeering tot 30 pet. zouden zien verhoogd. Spr. betoogt hierbij nog, dat wis kunstige berekeningen bij de samenstelling van het fonds een geregelde toename van 500 ambtenaren per jaar hadden voorzien, nmaar nu stuurt de Minister ineens20.0C0 onderwijzers op ons dak," die tot het surplus in het fonds niet hebben bijgedragen. Hiertegen behooren de burgerlijke rijks ambtenaren van de categorie, die het surplus van 11 millioen deden ontstaan, te protesteeren, vooropstellend het een zaak van recht en billijkheid is, hier niet gebruik te maken van andermansgeld. De vraag stellend op welke wijze hier voor het recht der weduwen en weezen kon worden gestreden en propaganda gemaakt, meende spr., dat dit hier het best kon bereikt worden door de oprichting van een afdeeling Schiedam der Pensioen- vereeniging, die zich zal uitsluiten bij de actie, welke zal uitgaan van de algemeene vergadering, den 20n December a.s. in den Haag te houden, om tot een geheele afscheiding van het fonds van dat der onderwijzers te komen. Nadat de Voorzitter den heer Zeilmaker bedankt had voor zijn welsprekend woord, ïzoo vol vuur, dat het een geheele Staten- Generaal zou tegenhouden", ging de verga dering over in eene huishoudelijke bijeen komst, waarin een afd. Schiedam der Pensioenvereeniging werd gesticht, waartoe reeds aanstonds 40 ambtenaren toetraden, St. Jacobs-Gasthuis. In hun nader advies in zake de bekende Gasthuisplannen zeggen B. en W., dat zij zich geheel kunnen vereenigen met het schrijven van regenten van het St. Jacobs- Gasthuis en ook bun het plan van ver bouwing van het gasthuis een afdoende verbetering schijnt. Voor een afdoende verbetering van het gasthuis zijn de geraamde kosten met te hoog. Zij stellen daarom voor (evenals in hun preadvies van 19 Maart 11.) gunstig te beschikken op het verzoek van regenten en lo. voor het loopende jaar een subsidie van 11000 uit de gemeentekas te verleenen, 2o. goed te keuren de door regenten voornoemd inge diende suppletoire begrooting van 1903. Mocht evenwel de Raad wenschen terug te komen op zijn beslissing van 23 Dec. 1902, waarbij het voorstel van B. en W. tot het bouwen van een nieuw gesticht en afstand van het ouie aan de gemeente, werd verworpen, dan aarzelen B. en W. niet te verklaren, dat deze oplossing van het vraagstuk hun de beste blijft voorkomen. Of het bedrag der dan gevraagde subsidie (f 3400), aanmerkelijk kan verminderd wor den is B. en W. met bekend. Ëen even tueel voorstel daartoe zou van den Raad moeten uitgaan. Cantemus Domino. Ter verbetering van hetgeen wij in ons nummer van Zondag omtrent het gouden jubilé van»CantemusDomino" meldden,diene, dat het plechtige Requiem voor de over ledeneleden niet, zooals aanvankelijk bepaald was, op Donderdag 3 December, maar op Woensdag 2 December op hetzelfde uur zal worden gecelebreerd. Zaterdag-namiddag zijn uit een onbeheerd staande bakkerswagen in de Gorze door tweejongens van 10 en 12 jaren, kinderen van H., wonende aan de Dwarsstraat, ontvreemd een zakje met koffie, een zakje met bitterkoekjes en een brood. De eetwaren werden gebruikt en de koffie, volgens zeggen, in de Maas geworpen Gisteren-namiddag zijn hier aan het politie-bureau gebracht twee jongens, 5 en 10 jaren oud, die van Rotterdam naar den Haag op weg waren om daar een zieke tante te bezoeken, doch hier den weg kwijt waren geraakt. Ze werden naar Rotterdam op transport gesteld. Gisteren-avond is bij een winkelier in het Broersveld een winkelruit ingeslagen, vermoedelijk door C. de G., los werkman, die zich daar bij ernstig aan de hand heeft verwond. De politie doet onderzoek. Heden-middag 12 ure zijn van een uit stalling bij den winkelier V. aan de Hoogstraat door eenige jongeps, die daarbij hard weg hepen, eenige paren kinderpantoffels ont vreemd. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Werd een paar weken geleden de Rotter- damsche Diergaarde verblijd met de geboorte van twee joDge ijsberen, die nog welvarende zijn, zij moet nu een verlies betreuren, namelijk door het feit, dat een rose flamingo zich de vrijheid veroorloofd heeft een uitstapje te doen, zonder daartoe verlof te vragen en blijkbaar verdwaald is. In de sectiekamer van het gemeente-zie kenhuis te Rotterdam had Zaterdag-middag te 3 uur de gerechtelijke schouwing plaats van de overblijfselen van de bootwerkers G. Roodhorst en B. Reijers, die, zooais bekend, op zoo'n noodlottige wijze Vrijdag om het leven kwamen bij den brand in het s.s. Caledonia. De lijkschouwing had plaats in tegen woordigheid van den rechter van instructie jrh. mr. Von Weiier, en den griffier B. D. Hartong, en werd verricht door de doktoren P. H. Simon Tnomas en Teudeloo. De schouwing had plaats met net oog op het feit dat bekend was,dat zien benzine in het ruim bevond, waar het lossen van ijzeren staven en steenen plaats had. Zaterdag is te Rotterdam het 7000ste zeeschip naar het ouitenlana uitgeklaard. Verleden jaar is dit getal met bereikt, daar er op het einde van dat jaar nog een 150 tal schepen aan ontbraken. De schipper van den te Delfzijl aangekomen loodsafhaalkotter meldt, dat binnengaats van Borkum een massa wrakhout ronddrijft waaronder gedeelten van kajuit-meubilair. De sleepboot Haarlem, heeft te Delfzijl aangebracht een deel van een roeiboot, met den naam Rotterdam daarop geschilderd. Alles is ongetwijfeld afkomstig van het bij Borkum verbrijzelde stoomschip Anglia. Als strandgoed zijn door den schipper van het te Viaardingen thuis behoorend loggerschip VL. 8& aangegeven 7 Engelsche netten, 8 breels met bijbehoorende jonen, waarvan enkele gemerkt »Ten". Gedurende de vorige week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 166 schepen, waarvan 2 zeilschepen en 2 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 161, voor Schiedam 3 en voor Hoek van Holland 2. In hetzelfde tijdperk van 1902 kwamen binnen 131 schepen, waarvan 5 zeilschepen en 2 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 129, en voor Schiedam 2 Van 1 Januari at tot heden is het aantal binnengekomen schepen 732, en het aantal netto registertonnen 1,025,990 meer dan tot op gelijken datum in 1902. Over de gezondheid van den heer Van Marken wordt in de Fabrieksbode medege deeld, dat die steeds vooruitgaande blyft en dat vooral de laatste weken zeer gunstig zijn geweest, zoodat hij alle hoop heeft, na nog enkele maanden in het zniden volkomen rust te hebben gevonden weer met volle kracht zijne omvangrijke taak t® kunnen hervatten. Tijdens de afwezigheid der bewoners is in den nacbt van Vrijdag op Zaterdag ingebroken in de villa van de familie E. Rijswijk. Al het goud- en zilverwerk vele kunstvoorwerpen werden ontvreemd) en al wat niet kon worden medegenomeih werd vernield. Geld was er niet aanwezig- BINÏEXLA5 D. H. M. de Koningin heeft Vrydag op bet Loo in afscheids-audientie ontvangen graaf De Grelle Rogier, gezant van net Belgische Hof, wiens benoeming tot gezant te St- Petersburg thans officieel bekend is gemaakt- Z. K. H. de Prins der Nederlanden i® Zaterdag avond met den trein D-trein te 8.14 naar Duitschland vertrokken om daar jachtpartyen bij te wonen. Zaterdag wordt Z. K. H. terugverwacht. De vorige week werden door Prins Hendrik en Zijne gasten jachtpartijen gehouden onder Broeksland en de Deemster nabij Apeldoorn. Bij deze jachtpartijen werd een groote linnen tent op het terrein opgeslagen) waar 's middags de lunch gebruikt werd. Aan dezen lunch namen telkens deel H. M. de Koningin en Hare Moeder, Die Zich, niettegenstaande het zeer ongunstige weder telkens in open rijtuig naar het jachtterrein begaven. Tevens nam H. M. de Koningin een kiekje van het jachtgezelschap en het geschoten wild. De Standaard deelt met stellige zeker heid mede, dat het voornemen tot terug neming van het voorstel betreffende art. 109 der Militiewet van niemand anders dan van den minister van oorlog zeiven is uitgegaan. Drankwet. Schut en Jacobus Mannus van Tiel, respectievelijk voorzitter en secretaris van den vNederlandsche Hotelhoudersbond", is een adres aan de tweede Kamer gericht, waarin zij in de eerste plaats hun leedwezen te kennen geven, dat aan hun request van Februari 1900 om in een te benoemen commissie tot voorbereiding nieuw ontwerp Drankwet personen van ervaring zitting te laten nemen, niet is voldaan. Vervolgens maakte adressanten eenige opmerkingen naar aanleiding van enkele artikelen in het ontwerp Drankwet die, wanneer zij door de Kamer in acht worden genomen, volgens adressanten, het ontwerp beter aan de eischen der practijk zal doen beantwoorden. Het Vaderland verneemt, dat binnenkort bij de marine aan boord van een der oorlogsbodems, een proef zal worden genomen met Limburgsche steenkolen. Nu Maassluis, Viaardingen en Schiedam de visscherijvaartuigen niet schijnen te kunnen bergen, zullen zij in den Haag een onderkomen vinden. Ia de zwaaikom van de Laakhaven in den Haag zijn, naar het Vad. meldt, reeds een 8-tal Scheveningsche bommen met hun ladingen aangekomen. Het lossen gaat er zeer gemakkelijk. Indien het gemeetebestuur geen bezwaren maakt, zullen er waarschij nlijk een 80 tal Scheveningsche bommen aldaar in winteriaag komen te liggen. Aan de schuldeischers in het faillissement van den graanhandelaar W. C. Kleijn, te Haarlem, is een accoord aangeboden van 43/4 pCt. Het passief bedraagt f 370.000 en het actief f 19.000. In het passief zit de Noord- en Zuidhol* landsche Bank voor goed f41.000, de heer E. Dp Lanoy persoonlijk voor ruim f 200.000 en de echtgenoote van den failliet voor rujm f72.000. hij mededeelen, dat die oefeningen op' 15 Decem ber, 's avonds 8 ure zullen geopend eu vier avonden dier week, zoo men weet door den weleerw. pater Ermann, zullen gegeven worden. Zij zullen op den laatsten Zondag van den advent met Algemeene H. Communie en plechtige Hoogmis, waaronder de zeereerw. pastoor Coppens een kort woerd zal spreken, gesloten worden. Spr. wekte de leden op ijverig aan deze oefeningen deel te nemen, herinnerend aan het woord van Z. H. Pius X, dat al ons pogen vruchte loos zal zijn als wij niet op de eerste plaats goede Christenen, goede Katholieken zijn. Daarbij uitte spr. nog den wensch, dat de oefeningen ook tot gevolg zouden hebben, meerdere Bondsleden zich geroepen zouden gevoelen als lid tot de Congregatie der H. Familie toe te treden, immers dezelfde Pans, wien de Volksbond zijn ontstaan dankt, heeft ook de Con gregatie der H. Familie krachtig aangeprezen en den wensch uitgesproken, dat ieder christelijk huisgezin zich de H. Familie van Nazareth tot voorbeeld zou stellen en hare beeltenis in eere zou houden. Spr. be sloot deze mededseling en opwekking met den wensch, dat de oefeningen onder Gods zegen heerlijke vruchten zouden voortbrengen. Daarna deelde de Voorzitter mede, dat onlangs in den Raad de subsidie voor den Teekenschool, bij iedere begrooting aangevallen, dank zij de krachtige samenwerking der christelijke partijen en den steun vooral der katholieke Raadsleden weder was toegestaan en deelde hij de namen der voorstemmers mede. Nog deelde de Voorzitter mede, dat op initiatief van enkele leden het plan bestaat om ook hier even als in de afdeeling Amsterdam een fonds op te richten, dat de vroegere bij het Ziekenfonds bestaande uitkeering aan nabestaanden van overleden Bondsleden zou kunnen vervangen; de bedoeling is, dat door het brengen van een klein offertje bij den dood van mede leden een bedrag zou worden bijeengebracht, dat aan de weduwe of overblijvenden zou worden nitgekeerd. Spr. meende dat dit plan moeilijk in een algemeene vergadering kon worden uitgewerkt, maar dat 't in in eene bijeenkomst van allen, die daarin belangstellen, nader moest worden besproken en stelde voor dus den tijd te bepalen, waarop bedoelde bijeenkomst zou worden gebonden. Over den geschikten tijd voor het houden van bedoelde bijeenkomst en de wijze waarop in hoofdtrekken bedoeld plan kon worden verwezenlijkt ontspon zich daarna nog eeaige discussie. Ten slotte werd besloten aan het plan eerst meer algemeene bekendheid te doen geworden en in de Volksbanier den tijd voor het houden van bedoelde bijeenkomst in de agenda aan te geven. Aan het eind der vergadering gaf nog de heer Van Gerven in overweging om - bij het klein aantal leden dat in den regel opkomt de maandelijksche verga deringen voortaan in het Bondsgebonw te houden, welk denkbeeld door den heer N. Elgers werd ge steund. De Voorzitter antwoordde, dat tegen het houden der vergaderingen in het Bondsgebouw overwegende bezwaren bestaanook zouden dan muziek en zang moeten worden afgeschaft, terwijl toch ook nooit het bestuur het verwijt mag treffen, dat er niet voor alle leden op de vergadering plaats is. Nadat de Voorzitter nog enkele vragen van den heer Elgers met betrekking tot de reglementsherzie ning en de Raadsstemming inzake de Teekenschool- subsidie had beantwoord, werd de vergadering door hem met gebed gesloten. Door de beeren Wilhelmns Eiigius Ignati®

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2