Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaar*:. Vrijdag 4 December 1903. i\o. 7769. Algemeen overzicht. BureaH Beter straat 50. Telefoon No. 86. QFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Feuilleton. Ik was opgestaan om het rijtuig te ver laten. De Macedonische kwestie. Nieuwe Deensehe namen. Vrouwenkiesrecht in Engeland. De toestand in Transvaal. Uit Rome. NIEUWE SCHIEP t PBU8 T AM DIT BLABi ftat Schiedam per 3 maandenf l.JJO Franco per post door geheel Nederland f - 2. Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADVERTEHTIÈN: Van 1—6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de firma F. W. Van der Eist Co. om vergunning tot uitbreiding harer stoom-houtzagerij en •schaverij, staande aan de Lange Nieuw straat no. 7, kadaster sectie L no. 587, door plaatsing van een stoomwerktuig van 50 paardenkracht met een ketel van 38 M2 verwarmingsoppervlak, ter vervanging van het bestaande stoomwerktuig met ketel Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd datop Donderdag den 17den December a.s., des middags ten 12 ure, ten raadhuize ge legenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagenvóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 3den December 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. 3 December 1903, Rusland en Japan. De berichten, die omtrent het verloop der bekende kwestie tusschen Rusland en Japan worden verspreid, zijn zoo tegenstrijdig Hogelijkde oorlogsbazuin en de vredes- 'rompet worden tegelijk geboord en het 2) Slot Pardon, mijnheer, wendde de politie beambte zich tot u ij, m welk station zijt 8lJ in dit rijtuig gekomen? ln Cnislehurst! antwoordde ik eeöigs- Zins verrast. Waart gij alleen Ik zag de vreemdelinge weer met haar betraande oogen voor mij. Ik had medelijden Het haarik begreep, dat men Daar zocht, ^elhcbt kon ik haar opDieuw redden. Deze kedachte bracht mg er toe de waarheid b'et te zeggen. Ik was alleen, zei ik na een poos. Hoeveel zou ik er een oogenblik later v°or gegeven hebben, indien mij deze nood 0lllge leugen niet was ontsnapt 1 Hemelwat is dat 1 riep de spoorweg- ^pccteur ontsteld uit, terwijl hij 't licht verbijsterd publiek weet niet meer, aan welke orakel het geloof moet schenken. Hieronder geven wij de tegenstrijdige berichten, zooals ze uit Londen en New- York worden geseind De Londensche Times verneemt uit Tokio De oorlogszuchtige taal van de pers en andere omstandigheden wijzen er op, dat de staat van zaken ernstiger is dan ooit. Ook de opeenloopende vergaderingen van het Engelsche Kabinet moeten in verband staan met de kwestie van het Verre Oosten. Aan de Daily Mail wordt uit Tokio geseind: Markies Salonji heeft in een toe spraak tot de Constitutiebond verklaard, dat de aanstaande bijeenkomst van het parle ment op Zaterdag de belangrijkste is, die er ooit geweest is. Naar de Associated Press uit Parijs ver neemt, hebben Japan en Rusland de grond slagen van een verdrag tot regeling der Oost-Aziatische aangelegenheden zoo goed als vast gesteld. Deze schikking is tot stand gebracht met vriendschappelijke medewer king van Frankrijk en Engeland. Het verdrag berust op het volgende: Rusland erkent de twee overeenkomsten, in 1886 gesloten door Japan en Korea,' waarbij aan Japan verschillende rechten in' Korea werden toegekend, met inbegrip van het leggen van bezetting in SeoelJapan zijnerzijds maakt geen bezwaar meer tegen het Russisch-Cnineesch verdrag betreffende Mantsjoerije. De overeenstemming tusschen de Porte en de Europeescbe mogendheden schijnt toch nog niet zoo groot te zijn ais de aan vankelijke berichten deden vermoeden. Havas verneemt, dat Oostenrijk en Rusland nog geen kennis gegeven hebben van de Porte van de ontvangst van haar van zijn lantaarn onder de bank liet vallen Mijn oog volgde den straal der lantaarn' en bleef op de bewegmglooze gestalte vaD een man rusten, die naast mij onder de bank lag. Het was een lijk. Fred I riep de politiebeambte uit, deo detective, zijn makker, herkennend. Na mijn onbezonnen woorden rustte de vreeseiijkste bedenking op mij. Men hield mij aanstonds aan. Ik bracht het overige van den nacnt in de gevangenis door om den volgenden morgen voor het gerecht te verschijnen. Ik was beschuldigd. Masja Sybenski tot moord en verder tot de vlucht geholpen te hebben. Thans bleek, dat het verhaal, dat de dame mij in de trein gedaan had, geheel en ai verzonnen was. Masja Sybenski' was zooals ik nu vernam, de vrouw van een' beruchten nihilist, die tot levenslange ver banning naar Siberië was veroordeeld, en die zijn jonge vrouw van Czarenhaat als een erfenis naliet. Zij had gezworen haar man te zullen wreken en daarom had zij het land doorkruist en den haat tegen den keizer gepredikt. Uit Rusland verbannen, had zij te Londen bij hare geestverwanten een toevluchtsoord gevonden. Maar de poli tie was haar op het spoor gekomen. Het gelukte haar Masja aan te houden. Hoe zij ontsnapte, wist ik helaas tot mijn eigen schade. antwoord, betreffend* het controle-program voor Macedonië. Men verzekert, dat de twee mogendheden de onvoorwaardelijke aanvaarding van hun programs zullen eischen en bij gebreke daarvan een ulti matum zullen stellen. De Engelsche onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken heeft aan het Engelsche comité voor Macedonië een brief gezonden, afkomstig van den gezant te Constantinopel. De gezant deelt daarin mede, welke ervaringen de twee Engelschen, door het comité uitgezonden om den toe stand in Macedonië te onderzoeken, hebben opgedaan. Deze twee beeren hebben in het zuiden van het wilajet Monastir een reis gemaakt, en daar levensmiddelen uitgedeeld. Zij vonden de ellende nog veel grooter dan zij zich voorgesteld hadden, het geld dat zij bij zich hadden was zelfs niet voldoende om alle ongelukkigen van voedsei te voor zien, laat staan hen in staat te stellen, nieuwe woningen te bouwen, hoewel de strenge kou reeds ingevallen is. De Bulgaarsche minister van binnenland- sche zaken heeft bij het Sobranië een wetsontwerp ingediend, om een halt milli- oen lef (frank) ter ondersteuning van de Macedonische vluchtelingen beschikbaar te stellen. De Deensehe regeering heeft een wets ontwerp ingediend, waarbij de Deensehe burgers nieuwe namen mogen kiezen. Op de 10 personen vindt men te Kopenhagen een persoon, die den naam Hansen draagt. De andere bewoners heeten grootendeels Petersen of Sörensen. Op de 100 inwoners zijn er 42, wier naam op ssen" eindigt. Er bestaan gemeenten van 26000 zielen, waar men slechts 30 verschillende namen aantreft. Terwijl ik in de gevangenis met bitter- beid over de laatste gebeurtenissen nadacht, naderde meer en meer de dag, die over mijn lot zou beslissen. De vervolging der misdadigster werd intusschen met ijver voortgezet, en tot mijn geluk zou het dit- maal gelukken, naar gevangen te nemen. Otto Bonnet, een jooge scheikundige, maakte te Brighton kennis met een dame, me als »studente" der medicijnen, goed op de hoogte der scheikunde was. Overeen stemmende smaak leidde weidra tot een nadere kennismaking. Men nam samen proeven en sprak over de nieuwste verscnijn- selen. De dame verscheen vertrouwen te krijgen en vroeg op zekeren dag aan Otto Bonnet een hoeveelheid cyaanzuur kwik zilver. nat zij »voor eene proefneming ooodig haa". De jonge scheikundige, die een geheim politieagent was en reeds lang op zijne prooi geloerd had, was nu zeker van zijne zaak. Bij de volgende samenkomst aan het strand bracht hij de sstudenie" een pakje onschuldig aluinzout. Hebt gij mij niet begrepen vroeg deze oneeaulaig, dat tuig kan ik niet ge bruiken 1 Om loodzuren te ootwikelen, inder daad niet, antwoordde Otto Bonnet kalm. Zij wendde zich om, om heen te gaan. Een man, die schijnbaar onverschillig had Lord Campbell Bannerman, leider der liberale oppositie partij, heeft in een rede voering verklaard het kiesrecht voor vrou wen in zijn program op te nemen. Uit Johannesburg wordt aan den Londen sche Standard gemeld, dat Wijbergh, de commissaris van mijnwezen zijn ontslag heeft genomen. In den brief waarin hij dat aanvraagt, verklaart hij dat de Trans- vaalsche regeering niet langer voeling heeft met het volk, omdat het Engelsche bestuur meer let op de wenschen en wenken van de Rand-magnaten dan op het belangen van het volk. Wijberh legt ook zijn lid maatschap van den Wetgevenden Raad neer. Gouverneur Lawley beeft het gevraagde ontslag aan Wijbergh verleend in een brief, waarin Lawley verklaarde, dat hij wist, dat er op vele punten verschil van meening tusschen hem zelf en Wijbergh bestond. Maar Lawley ontkent Lawley's beweringen als zouden de Rand-magnaten invloed oefenen op de regeering. üe regeering heeft nog geen beslissing genomen ten aanzien van de kwestie van werkvolk. Wijbergh handhaaft in een tweeden brief zijn beweringen. Het Panaina-kanaal. Een teiegram te New York uit Panama ontvangen meldt, dat het kanaalverdrag gisteren-morgen daar onderteekend is. Z. H. de Paus heeft thans de heidhafiig- heid der deugden erkend van de Maagd van Orleans, Jeanne d'Arc. Hiermede heeft het proces der Zaligverklaring een belang rijke schrede vooruit gedaan. Maar zelfs in het gunstigste gevai zu len er nog wel een staan zien, trad op haar toe, vatte haar met ijzeren greep vast en duwde haar in een wagen, die op eenigen afstand gereed stond en waarin hij zelf naast Otto Bonnet plaats nam. Ramen en gordijnen werden gesloten, en in draf reed men naar den nabij gelegen politiepost aer plaats. Voor het portaal sprong de koetsier van den bok en opende het rijtuig. Hij wankelde en viel verdoofd ter aarde. Politieagenten snelden toein den wagen zaten drie iijkenMasja en nare twee begeleiders. Het onderzoek aer dooden bracht de justitie op het spoor van den raadselachtigen dood. Onder ae kleeren aan beide zijden van den gordel had de mhiliste kleine ballen, die door fijne caoutdchouc- buisjes met den slangenmond barer broche in verbinding stonden. Een geringe druk der ellebogen veroorzaakte het Uitstroomen van doodeiijke gassen. Wie daaraan bloot gesteld werd, was reddeloos venoren. Zoo snel en zeker was de werking, dat de draag ster van dit vergif den adem voor een oogen blik moest inhouden, om zelf niet gedood te worden, Deze ontdekking droeg er niet weinig toe bij, om mijne onschuld te doen gelooven Mijn verdediger overtuigde ae rechtbank dat men noen met een moorden.m nt'x met een medeplichtige van een mooi denaar te doen had, maar alleen met een domkop.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1