Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De laatste Soldaat-boer. 26ste Jaar^. Dinsdag 8 December 1903. No. 7772 Bureau Beter straat 60. Telefoon No. 86. PB IJS Til 9 IT BLADi Tm Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2.— Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTEKTIÊN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 7 December 1903. De ministerieele crisis in Spanje. De ministerieele crisis in Spanje is spoe diger opgelost dan velen verwacht hadden. Het ministerie is saamgesteid als volgt voorzitter Maura; buiteniandsche zaken, San Pedro justitie, Foca oorlog, generaal Lenarèsmarine, Fernandesfinanciën, Osma, Sanchez Guerra(?) binnenlandsche zaken, Doraingner Pascalonderwijs, Allena Salazar, openbare werken. Aldus is niet generaal Azcarraga, de man der voorloopige combinaties, die o.a. inder tijd in de bekende protestperiode tegen h«t huwelijk der prinses van Arsturië Silveia opvolgde om het optreden voor te bereiden van Sagasta, de Kabinetformateur geweest, t&aar Maura die, naar men zegt, het ver trouwen bezit van de beide groot monar- chaal-gezinde (conservatieve en liberale) groepen. De liberalen zijn nog steeds ver deeld. Aan de taak om bet land te besturen kunnen zjj thans niet denken. Wel is sinds Sagasta's dood eeu nieuwe groepeering en aaneensluiting tot stand gekomen tusscben liberale elementen onder den naam van liberaal-democratische partij met Monterio Rios als leider, docb Moret en zijn balstu rige aanhangers worden in deze fusie-groep gemist. In de gegeven omstandigheden was dus slechts een weder-optreden mogelijk der conservatieven. Wat zullen dezen nu uitrichten Maura en de zijnen hebben Villa- verde laten vallen, wijl zij weigerden mede te Werken tot een door de regeering voorge stelde aanneming en bloc van alle begroot- tingsvoorstelien, een maatregel door hen benevens de republikeinen en de radicalen bestreden als inconstitutioneel. Het valt te betwijfelen of deze laatste twee partijen Maura en zijn vrienden thans dank zullen wijten voor hun constitutiona- lisme en of men voor de economische en politische opbeuring van Spanje op Maura's uieuwo combinatie eenige hoop zal kunnen vestigen. Feuilleton. 1) Op zekeren avond waren Paul en Ray mond, de beide zoontjes van kolonel Ler- Hinier, bezig te bladeren in een verzame- bog gravures voorstellende afbeeldingen van gevechten en portretten van militairen, toen zij plotseling ophielden bij de afbeel ding »an een soldaat, met een reusachtige P«t op, Dat is vader Bugeaud 1 riepen ze een- stemming, is 't niet papa? De kolonel, die zich over hen heen boog, lachte. Neen, 't is niet vader Bugeaud, maa r Wel zijn pet. Hg, die haar'hier draagt, is nooi t De Macedonische kwestie. De Porte begint zich ongerust te maken, nu Oostenruk en Rusland hetzelfde doen als zij, toen het haar beurt was om te antwoorden, ni. met dat antwoord talmen. Nog steeds heeft de Porte niets gehoord op de door haar gezonden nota, waarin zij het jongste hervormingsplan eindelijk in beginsel verklaarde aan te nemen. Daar bij komt, dat te Constantinopel een gerucht loopt, dat op aanstichting van Engeland een conferentie zou plaats hebben. Van zulke vergaderingen der groote mogend- beden moet de Porte niets hebben, die hebben haar meestal duur gekost. De Weener-correspondent van de Times maakt meldiug van een ambtelijk telegram uit Constantinopel, waarin het gerucht gelogenstraft wordt, dat er verschil van meening zou ontstaan zijn tusschen den Oostenrijkschen en den Russischen gezant of tusschen hun regeeringen Uit de Hongaarsche Kamer. In antwoord op een opmerking van Kossuth betreffende de voorwaarden, waarop de Onafhankelijkheidspartij bereid is ae dwarsdrijverij te staken, verklaarde Zaterdag de minister-president Tisza in de Kamer, dat het besluit omtrent de avondzittingen zal worden ingetrokken. Hij handhaaft zijn vroegere verklaringen aangaande de kiesrechthervorming en aarzelde niet zich te voegen naar den wensch van den vorigen spreker en aan de Kamer voor te stellen een besluit te nemen, waarbij het beginsel, volgens hetwelk alle organieke macht haar bron in het volk vindt, wordt bevestigd. De spreker voegde er bij, dat hij altijd dit beginsel heeft erkend, hetwelk het fuuaa- menteele beginsel van de politieke rechten der Hongaren is en de organische band tusschen kroon en volk vormt, en dat men zich geen antagonisme tusschen deze twee machten kan voorstellen. De minister-pre sident gaf als zijn meening te kennen, dat de parlementaire strijd van nu at op een maarschalk van Frankrijk geweest; hij is gestorven als gewoon grenadier. Kijk dat gezicht maar eens goed aan't is dat van een kranig soldaat, die den alledaagschen naam van Couvreur droeg. En aangezien het toeval me nu daarvoor de gelegenheid verschaft, zal ik je zijn heldendaad vertellen, waarmee hij het eerekruis verdiende, en tengevolge waarvan maarschalk Bugeaud hem persoonlijk zijn Jegendaire pet opzette ten aanschouwe van het geheele leger. Ik heb je wei eens verteld, zoo vervolgde de kolonel, van die prachtige veldtocht in Algenë, die zooveel heeft bijgedragen tot de bevestiging van onze macnt in Noord- Afrika en daarvan de slag bij de rivier Isly een der scboonste episoden was. Het was den 14en Augustus 1844 dat Bugeaud daar de Marokannen in de pan hakte. Het was een vreeselijke dag en de vijand bood hardnekkig tegenstand. Aan beide zijden was het aantai dooden en gewonden groot en één oogenblik was werkelijk het water van de Isly rood gekleurd. Toen 's avonds de onderofficieren appèl loyale en gematigde wijze zal worden gevoerd. Van alle banken klonken toe juichingen. Eagelands expeditie tegen Thibet. Engelands militaire expeditie tegen Tibet en de reis van lord Curzon, de Britsch- Indische onderkoning, naar de Perzische golf, maken de Russische pers grooteiijks ongerust en zenuwachtig. Zij vreest blijk baar van Britsche zijde nog andere verras singen. De Novoie Wremia zou daarom gaarne zien, dat de Russische regeering maatregelen nam om den onderkoning van Indië, wiens veroveringszücbt algemeen bekend is, tot grootere politieke bezadigd heid te dwingen. Wanneer het, zooals de Britsche premier Balfour beweerd heeft, Engelands voornaamste taak is, zich in staat van tegenweer te stellen tegen Rus land, heeft dit rijk toch ook zeker het recht voor de bescherming van zijn Aziatische bezittingen maatregelen te nemen tegenover het bevriende Engeland. Do Swet merkt op, dat ofscnoon Rusland en binnen zijn eigen grenzen en in het Verre Oosten wordt bezig gehouden, men te Londen toch bevreesd is, Rusland in Tüibet te ontmoeten. Zeer waarschijnlijk Docb Kitchener zal het toch maar wagen. In Januari rukt hij tegen den Dalai Lama op. Hij wil met, dat ook maar een enkel dagbladcorrespondent zelfs geen Engel- scbe hem op zijn tocht vergezelle. Waarschijnlijk om het des te zekerder van den Dalai Lama te winnen! De Londscbe Daily Mail verneemt uit Bcesjir, dat lord Curzon daar niet aan wal is gegaan wegens gemis aan tact van de Perzische regeering, die er op stond, dat eerst haar vertegenwoordiger Curzon op zijn stoomschip een bezoek zou brengen. De briefwisseling tusscben den Interna tionalen Vredebond en Brodick over de expeditie naar Thibet is openbaar gemaakt. Daar de Vredebond var. meening was. dat or reden bestond om tusschenbeide te komen en een vreedzame oplossing te hielden, was er menigeen, die op het roepen van zijn naam niet antwoordde, maar hoe gepantserd tegen aandoeningen die Atri- kaansche vuurvreters ook waren, en voer een rilling door hun gelederen toen de zware stem van Couvreur met haar gewoon ^present" deed hooren, Hij scheen werkelijk bestand tegen het lood, dat hem trof en bleef nooit achter. Hinkend, met een arm in een doek of het hoofd gebeel verbonden, zag men hem altijd alsof hij den dood verschalkte, opdagen op bet plechtig oogenblik, dat werd nagegaan wie waren achtergebleven en er werd zeifs gekscheerend gezegd, dat hij zelfs al was bij gesneuveld op zou komen om met te worden gemeidt onder hen, die vermist waren. Het was dan ook een algemeene verbazing, Couvreur gedood 1 Het was met om te gelooven, al bleek het ook waar. Hij had gezworen, dat de Marokkanen zijn gebeente niet zouden hebben. En aat Couvreur gevangen zou zijn, neen dat was even onwaarschijnlijk, als dat de pet van papa Bugeaud in banden van de vijand zou vallen 1 krijgen, antwoordde Brodick, dat het bekend maken van de redenen, welke tot de expeditie dwongen tegen het nationaal belang zoude zijn. Een tweede brief heeft Brodick niet beantwoord, waaruit men meent te moeten afleiden, dat Engeland geen bepaalde grief tegen Thibet heeft. Uit Rome. In verband met het aanstaande jubilé van het dogma der Onbevlekte Oatvangems, herinnert men, dat het »Magmficat" is vertaald in 150 talen en in veie dialecten, en dat hei is getoonzet door bijna alle com ponisten van beteekems van af de!6s eeuw. De Duitsche jonge liberalen. De politiek der jonge liberalen, die met de socialisten willen samenwerken om de agrariërs te bestrijden, wekt in de regee nngskringen een ievendigen indruk. De Köln. Ztg, spoort alie liberalen aan de socialisten te bestrijden. Aanvaring. In de haven te Hamburg had Vrijdag een aanvaring plaats tusscaen bet binnengeloo- per.de Engelscne stoomscmp Staveley en de Duitsche stoomboot Hermia, op weg naar Rotterdam. Liatsgenoemuen werd midden- scheeps ingevaren en bekwam zware averij. Met behulp van 8 groote stoompompen gelukte het de Hermia voor zinken te behoeden en naar een werf te sleepen. Nieuwe uitvinding. Te Londen beeft zich een maatschappij gevormd met een kapitaal van miilioen, die zich ten doel steit de exploitatie van een Italiaansche uitvinding, welke een grooten omkeer in het postwezen zal brengen. In plaats van met de treinen wil men de brieven enz. langs de, telegraaf draden in aiumimum-eleciromobielen doen vervoeren. Deze wagentjes leggen at 400 KM. in het uur. Toen ae maarscoalk zien de lijst der absenten nad doen ter hand stellen en hij ai (lie namen had aoorloopen, die hij meest alle kende daar hij zien veel met zijn manscoappen bemoeide, schrikte hij bij het lezen van den laatsten naam, dien van Couvreur. Deze was nem beter dan eenige anaere bekend, want bij was menigmaal in de gelegenheiu geweest den drager ervan met zijn betoonden moed geluk te wenschen. Hij riep een zijner ordonnans-officieren. »Kapitein", zei njj, «neem morgen met het aanbreken van den dag honderd man mee en doe een verkenning zoo ver ais gij kunt doordringen. Gij moet me in elk geval, hetzij dood dan levend, den grenadier Cou vreur meebrengen, dood of levend hoort ge ik heb geen rust eer ik weet wat van hem geworden is." Heiaas, excellentie, twijfel aangaande zijn lot is niet meer mogelijk. Ikzeit heo verscneideneu zijner kamarauea onuer- vraagd, die hem hebben zien vanen, uit maal getroffen eiu met onter op te staan." Wordt vervolgd). NIEUWE SSHEEDA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1