T Elizabeth WiMmiiia Kol, Elizabeth Wilielmiia Kot, m Leïert eerste kwaliteit Vleesclilionwerij en Spekslagerij, land ontvangt zijn watten van den groot meester der vrijmetselarij. Maar het ïcadaver behoeft nog niet ter aarde besteld. Want de rots van Petrus staat vaster dan ooit. »Geieoven en beminnen verwint het al." Niet dat de overwinning reeds geheel ons deel is. De stryd onzer dagen is heet, maar met het wapen, dat de Kerk steeds hanteerde, zal ook nu de overwinning bevochten moeten worden. Dat wapen is de liefde. Dreigend staat het socialisme tegenover de Kerk. Het weetde Kerk van Rome is in staat het te breidelen. Hebben zijn woordvoerders niet verklaard, dat Rome principieel tegenover hen staat De handen aan den ploeg dussGelooven en beminnen verwint het al". Of liever, de hand aan den ploeg gehouden, want veel is alreeds verricht in den geest van Paus Leo's encyclieken. Maar meer nog is te doen. En als wij ons eens, ieder voor zich, afvragen Kan ook ik in den kring, waarin ik ben geplaatst, niet medewerken aan de oplossing der vele kwesties, die hedendaags de wereld beroeren, het antwoord zal niet twijfelachtig zijn. Ieders hand zal wel wat te doen vinden. Niet ieder behoeft een Hercules te zijn. Wie de machtige gave des woords bezit, hij trede, als geharnast ridder, in het strijd perk. Wie met tijdelijke goederen is ge zegend, hij steune de goede zaak met zijn goud. Maar wie ook slechts weinig kan aanbrengen, hij blijve niet in zijn tent, of begrave zijn talent in de aarde. De tijden zijn perikel. De vijand is slag vaardig. Wie van goeden wil zijn, vereenigen zich onder het vaandel. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 12 December 1903. De Arbeidsbeurs. De opgaat is geheel gelyk aan die van Woensdag 9 dezer. Aanbesteding. Wij vestigen de aandacht op voortstaand officieel bericht, waarin de aanbesteding van de levering van verschillende benoodigd- heden ten dienste van het stadsziekenhuis wordt aangekondigd. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen aan het commissariaat van politieeen koperen moer van een wagen, een i M maat, een karbies, waarin een R. C. kerkboekje, een parapluie, een een reticule waarin een huissleutel, een huissleutel. Te bevragen aan de volgende adressec Een 2 K.G. gewicht, bij J. G. Homan. St. Anna Zusterstraat 12een zwarte manssok, wed. Koning, Oude Kerkhof 162 een hondje, J. Klaver, Lange Achterweg 13; een rozenkrans H. Meijer, Dam 22; een paar wollen handschoenen, 0. J. Geul, Heerenstraat 2een ceintuur met gesp, D. Smit, Nienwsticht Z. Z. 23. Spoorwegverbinding te Rotterdam. In de vergadering van den Rotterdam- schen gemeenteraad op gisteren kwam aan de orde het voorstel tot aankoop van de boerderij »De Hooge Boezem" met bijbe- hoorend land aan den Schiedamschen Hoogen Zeedijk en in den Spangenschen polder van mevr. de wed. G. Muller— Vajlana en daarvoor toe te staan f 116.000 met inbegrip der kosten van overdracht enz. De Voorzitter verdedigde dit voorttel met den meesten aandrang. Waar de H. IJ. S. M. zich een uitgaaf van 5 miilioen getroost, moest ook de gemeente Rotterdam er iets voor over hebben om aan de w*nsch«n van den cancel tegemoet ie komen en de spoorwegverbinding met den renbter-Maasoever, sedert lang een der vrome wocscnen, tot stand te brengen. De eigenaresse van bedoeld terrein was niet geneigd een gedeelte van haar eigendom af te staandaarom moe3t tot aankoop vad het geheei besloten worden. Het voorstel van B. en W., in rondvraag gebracht, werd aangenomen met 25 tegen 7. stemmen. Naar men verneemt, zou de stand der zaken van mr. van Munnekrede, uit Delft, zoo zijn, dat er tegenover f 400.000 schuld f 6000 bezit staat. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 11 December. Staatsbegrooting. Voortgezet werden de beraadslagingen over de begrooting van Binnenlandsche Zaken, waarbij de heer Van Kol aandrong op krachtiger bestrijding van Regeerings wege van lepra, wormziekte onder de mijnwerkers en adenoïde vegetaties, terwijl de heer Pijnacker Hord ij k aandrong op overlegging van het door minister Tak gelastte onderzoek naar de strafrechterlijke en medische zijde van het crematie-vraag stuk. De heer F o c k betoogt de wenschelyk heid van honorarium-regeling voor de deskundigen, wier voorlichting door de Gezondheidscommissies wordt gevraagd en verzocht den minister een eventueele aanvraag om subsidie door de Rotterdamsche inrichting ter bestrijding van lupus in gUDStige overweging te nemen, waartegen over de heer De Visser meende, dat eerst moet afgewacht worden wat ten deze door het particulier initiatief in ons land wordt verricht. De heer Nolens drong eveneens op spoedige voorzorgsmaatregelen tegen de wormziekte aan, terwjjl deheerLohman meende, dat van de crematie geen partijzaak gemaakt moest worden. De Minister van Binnenlandsche Zaken verdedigde de gronden, waarom van dit Kabinet geen invoering van crematie te wachten is. Een onderzoek naar de adenoïde vegetaties is ingesteld de onderwijzers zijn ook gehoord en wanneer een statistiek is verkregen, kan overwogen worden wat van Regeeringszijde is te doen. Ook tegen wormziekte en lepra zullen maatregelen genomen worden. De directeur der inrichting tot bestrijding van lupus te Rotterdam, heeft aan den Minister geen geld gevraagd en juist den wensch uitgesproken, dat de Regeering niets zou doen, voordat de Finsensche me thode meer bekend en toegepast is. Dit is ook 's Ministers standpunt. Wat het verieenen van honorarium aan deskun digen voor de gezondheidscommissies aangaat, de wet spreekt wel alleen van vergoeding van reis- en verblijfkosten, maar de gemeentebesturen moeten toch ook honorarium geven. Zij zijn daartoe ver plicht. Bij de verdere behandeling verzette de minister zich tegen splitsing der inspec tiën van de woning-inspecteurs en zegde overweging toe van het denkbeeld des heeren Nolens, tot oprichting van inrichtingen voor opleiding van vroedvrouwen in Limburg. Breedvoerig werd gedebatteerd over den post van f 10,000 ter tegemoetkoming in de kosten van verpleging en behandeling van behoeftige tuberculose lijders. De bedoeling der regeering is tegemoetkomingen te verieenen aan particulieren en aan arm- en gemeente besturen. Dit denkbeeld ondervond bestrijding bij den heer Mees, die meende, dat deze hulp niet lag op den weg van het rijk. De heer Van Wichen wilde steun verieenen aan gemeente-besturen ter be strijding der tuberculose in de school. De heer Roessingh wenschte rijks- ontsmettingsstations. De post werd krachtig verdedigd door do heeren A a I b e r s e en Van K ol, die hierin zagen een eerste stap in de goede richting. De heer De Savornin Lobman kon zich niet vereenigen met den aard van dezen post, hoewel het beginsel spr. sym pathie heeft. De heer Borgesius ontkende, dat met dezen post een nieuw gebied van staatszorg wordt bestreden. De wijze, waarop de post wordt besteed, keurt spr. echter met goed. iloogstens een 70-tal patiënten kunnen met dit bedrag worden verpleegd en hoe zal de Minister die verpleging controleeren. De heer Druck er achtte dezen post principieel een goeden staphet gaat hier om een dieper vraagstuk dan van staatszorg voor de armen. In geen geval weigere men dezen post. De beer Van der Zwaag bestreed het standpunt van den heer Lohman. Ook Spreker waardeert het voorbeeld van de Koningin Moeder, maar had gaarne gezien j dat hare raadshaeren hadden kunnen advi- seeren tot openstelling ook van eenige bedden voor de armen, terwijl het geld er voor door het volk is opgebracht. Als er nu armen opgenomen worden, dan gaat het ten koste van den Staat. De heer De Savornin Lohman: Voor het geld van de Koningin De beer Van der Zwaag. Dat is geld van het volk, als het uit dezen post geschiedt. Spr. erkent dat het hier een eersten stap geldt, maar daartoe werkt spr. gaarne mee. De heer Heemskerk is in beginsel voor den post, betwist den heer Drucker, dat men hier achterlijk zou zijn in de op richting van sanatoria, maarjbeveelt een ande re omschrijving van den post aan, waardoor het geld zal worden besteed ter subsidiee- ring van vereenigingen of inrichtingen ter bestrijding van de tuberculose. Niet aan de gemeenten moeten deze gelden worden verstrekt, wijl deze daardoor tot nieuwe uitgaven worden verplicht. De Minister van Binnenland sche Zaken, den post verdedigend, zegt dat hij indertijd aan het sanatorium Hel- lendoorn een subsidie geweigerd heeft, omdat hij het vertoon achtte in een groote inrich ting twee bedden voor armen beschikbaar te stellen. Om onder de bestaande om standigheden de armen zooveel doenlijk te helpen, handelde hy zooals hij deed. Natuurlijk zou spr. liefst san atoria ook voor. armen zien v rrijzen, maar deze verrijzen maar niet zoo uit den grond en net particulier initiatief is zelfs met staatssteun daartoe nog met in staat. Daarom stelde spr. op dezen post voor met deze omschrijving, welke ook tot bijdragen aan de gemeenten in staat stelt. De heer Heemskerk. Daar zult gij dit jaar niets mee doen, want de gemeenten zullen niet meewerken. De Minister bleef desondanks bij zijn opvatting, doch wilde eemgszins tegemoet komen door de omschrijving zoo te wijzigen, dat de f 10.000 alleen zullen dienen ter bestrijding der tuberculose. De heer Den T e x, opkomend tegen de bewering van den minister, dat het sanato rium te Hellendoorn pressie heeft uitgeoefend om rijkssubsidie, besprak uitvoerig koste- looze verpleging in sanatoria. Door den heer Lohman werd den heer Heemskerk in overweging gegeven alsnog zijn voorgestelde omscnrijving van den post subsidieëenng van vereenigingen en inrich tingen ter bestrijding der tuberculose als amendement in te dienen. Nadat de heer Heemskerk dit amendement had voorgesteld en de heer Borgesius er zich tegen had verklaard, wijl hij vertrouwen stelde in de deferentie des ministers voor de wenscden oer Kamer, werd het door oen Minister van Binnen I. Zaken onaannemelijk geacfit. De heer Heemskerk trok na 's mi nisters bestrijding zijn amendement in doch de heer De Savornin Lohman ver klaarde het over te nemen, indien de Minister de toezegging deed, dat het geld niet zal worden besteed als bijdragen aan gemeenten en armbesturen. De Minister kon deze toezegging niet doen bijdragen aan gemeenten in de verpleging van tubereuiose lijders kon zeer nuttig zijn, wat de armbesturen betreft wilde hij de toezegging doen. Toen de heer Lohman met deze ver klaring genoegen had genomen, werd de post zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Heden-morgen 10 uur voortzetting. Aer&nieuws. Z. Eminentie kardinaal Herrero y Espi- noza de Los Monteros, aartsbisschop van Valencia, die tijdens het Conclave reeds ernstig ziek was, is thans overleden. Te Etbergen (G.) is overleden de weleer w. heer P. van der Hurk, sedert 1866 pastoor aldaar. De overledene was geboren in 1829 en vierde dit jaar zijn gouden priesterfeest. Ingezonden Mededeelingen. 20 ct. per regel. Veroordeelt tot de stilte. In Bulgarije, moet iedere pas getrouwde vrouw, volgens eene oude gewoonte, gedu rende een maand, stilzwijgend zijn, met uitzondering voor haar echtgenoot. Wanneer het oogenblik gekomen is, dat dit stilzwygen kan worden afgebroken, stelt zich de echtgenoot aan zijne vrouw voer met een geschenk en van af dat oogenblik kan zy naar luste spreken. Deze regel moet wel hard zijn om hoof de vrouwen in acht genomen te worden* die zoo gaarne de klank hunner eigen stem hooren. Er zijn evenwel uitzonderingen en juffroU^ de Wed. van Rijssen, te Enschede. W. van Rijssen, volgens portret, is door dit voorschrift niet verhinderd geworden. Zij schrijft ons 't volgend: Daar ik de goede werking der Pink-PiHe0 ondervonden heb en in het belang df menschheid ook iets wil doen, zoo geef U de vrijheid 't volgende te pubhceeren tevens zend ik U mijn portret. Ik was sedert geruimen tijd lijdende aan binnen' koortsen en rheumatiek en ben thans, 't gebruik der Pink-Pillen, biervan geheel en al genezen. De zoo krachtige werking, die de Pink' Pillen op het bloed uitoefenen, dat zij regelen en verrijken, maakt hen overtreffe- iijk tegen bloedarmoede, bleekzucht, neu rasthenie, rheumatiek, algemeene zwakte* scheele hoofdpijnen, zenuwpijnen, zenuw ziekten, verblicdingeti, duizelingen, hartklop pingen, onregelmatigheden. Zoo gy dus lijdende zijt, aarzelt geen minuut, maar zoekt Uw heil bij de Pink-Pillen zij hebben genezen. Zoo gij nog mocht aarzelen, wendt U alsdan tot heu, die genezen zijn en zij zuilen U de gewenschte inlichtingen geven- Prijs f 1.75 de doos, f. 9.per 6 doozen- Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen post wissel. ADV EIIT E N TIEN. Heden overleed zacht en kalm onze veelgeliefde Moeder en Behuwdmoeder, Weduwe MACHIEL KRANEN, in den gezegenden ouderdom van bijna 94 jaren. Uit aller naam, M. KRANEN. Schiedam, 11 Dec. 1903. Heden overleed zacht en kalm, onze veelgeliefde Grootmoeder en Behuwd- grootmoeder, Weduwe Machjel Kranen, in den ge- zegenden ouderdom van byna 94 jaren. Uit aller naam, J. G. BERCK. Schiedam, 11 Dec. 1903. Kinder buu rt 3G. tegen concur reerende prijzen. VLEESCH van af 35 ct.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2