Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Zondag 13 December 1903. No. 7 TWEEDE BLAD Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. P1U8 TAN DIT RLADt pwmr Schiedam per 3 maandenf 1.60 Pnuco per post door geheel Nederland Afsonderlqke Nummers - 2.— - 0.05 PRIJS DER AD VERTENTlfil» Van 16 regels. fMO Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billjjke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEX OVERZICHT. 12 December 1903. Uit den Duitschen Rijksdag. Bij de voortzetting van de beraadslaging over de begrooting in den Duitschen Rijksdag sprak gisteren de minister van Oorlog eerst over de toestanden te Forbach, die niet alleen het Duitsche volk, maar ook het Duitsche leger ten diepste geschokt hadden. De naam Forbach, die eens van zoo goeden klank was, stond nu in kwaden reuk. Wat in het boek van luitenant Bilse stond, was gedeeltelijk waar. Officieren, die zich zoo misdragen hadden, als in het boek stona, waren geen olficieren in den zin van Pruisische officieren. Als het waar was, wat de socialisten zeiden, namelijk dat dit een gevolg was van het mihtairisme «n het daarbjj gevolgde stelsel, moest het heele Duitsche volk, dat sedert 100 jaar den diensphcht had, zwakhoofdig zijn. Dat kon echter diet zijn, want het Duitsche volk heeft met geestkracht en weergalooze vlijt een groot deel van de wereldmarkt veroverd. De Macedonische kwestie. Het Bulgaarsche regeeringsbiad spreekt in een hoofdartikel andermaal over het hervormingsprogram der mogendheden en komt daarin tot de slotsom, dat een verbe tering van den toestand in Macedonië niet te verwachten is. Daarom moeten de Bulgaarsche patriotten voorzichtig zijn, om niet door toekomstige gebeurtenissen ver rast te worden. De leden van de Beurs te Johannesburg hebben besloten in hun kring propaganda te maken voor het invoeren van Chineesche arbeiders in Zuid-Afrika. Volgens de Daily Chronicle zal Australië, desgevraagd, krachtig verzet aanteekenen tegen den invoer van Chineezen in Zuid- Afrika, als zijnde in strijd met het doel waarmede de Boerenoorlog is begonnen. Het Japansche parlement. Blijkens draadbencht uit Tokio is het Japansche parlement, nauwelijks bijeen gekomen, weer ontbonden, tengevolge van de beschuldiging van het ministerie in het adres van antwoord op de troonrede vervat. De Mikado is nl. een groot vriend der westersche beschaving, maar als zich daar aan de westersche vrijheid paart, komt het oostersch begrip bij den Japanschen sou- verein weer boven. In officieele kringen bestond nog de hoop, dat met het oog op de buitengewoon heid van den stap, door de Kamer van Afgevaardigden gedaan, het genomen be sluit zou worden ingetrokken, maar de verbonden partijen hebben in vergaderingen, buiten de Kamer gehouden, besloten het besluit niet in te trekken, diensvolgens is tot ontbinding van het parlement be sloten. De correspondenten der Londensche bladen te Tokio malden eensluidend, dat het antwoord op de Troonrede, door den Japanschen Landdag aangenomen, gelijk staat met een motie van wantrouwen. Het antwoord werd eenstemmig en geest driftig aangenomen en baart algemeen opzien. Men verwacht onmiddellijke ontbin- van den Landdag. De toestand in Servië. De herhaalde vertoogen der mogend heden schijnen toch ten slotte bij koning Peter en zijn raadgevers ingang te hebben gevonden. De Neue freie Presse deelt mede, dat alle officieren in dienst van koning Peter, die aaa den moord op het Servische konings paar hebben deelgenomen, tegen 1 Januari Uit den dienst worden ontslagen. Deze maatregel zou genomen zijn tenge volge van de aanmerkingen der diplomatieke vertegenwoordigers van verscheidene mo gendheden. Uit Zuid-Afrika. Naar uit Kaapstad wordt geseind, is het geschil tusschen Botha en Greve, de stich ters van het Transvaalsche landsyndicaat, dat een gevolg was van de houding van den Boeren-generaal tegen het Bntsche bestuur, in zake de Chineesche arbeiders, nu naar genoegen geregeld. Er is tusschen hen een overeenkomst gesloten waarbij Botha zich verbindt zijn vijandige houding tegen Milner te laten varen, terwijl Greve zich verplicht een beroep op het rijk te doen om het doel van het syndicaat, dus het verkrijgen van hulp voor Engelsche koloniale en Boeren-pachters te steunen. Van de Panama-landengte. Volgens een telegram, uit Colon te New- York ontvangen, is. zooals een bericht uit het binnenland van Columbia reeds meldde, het voortrukken der Colurnbiaansche troepen naar Panama afgelast. Bunan Variila, de Panamasche agent te Washington, moet geglimlacht hebbentoen hij het bericht vernam van het oprukken der Colurnbiaansche troe en naar de Land engte. sDe ontdekkingstochten van Stanley zei hij zijn niets in vergelijking met wat de troepen zullen ondervinden bij een dergelijken veldtocht. De streek is zoo goed als onbegaanbaar". De Amerikanen schijnen intusschen reeds hun maatregelen ie nemen en de uitzending van een expeditie'corps van 3000 man te overwegen. Uit Rome. De correspondent te Rome van de Mor ningpost, die aan iemand uit de omgeving des Pausen heeft gevraagd wat er aan is van de geruchten, dat de H. Vader van plan zou zijn de grenzen van het Vaticaan wellicht te overschrijden, kreeg daarop nadrukkelijk ten antwoord: »üe H. Vader beschouwt zich op het Vaticaan als de ge vangene der Italiaansche regeering". De Paus en de Joden. Toer, Pius X nog kapelaan was - en dat is hij negen jaar lang te Tombolo ge weest gaf hij verscheiden zomers les aan de kinderen van een Joodsch gezin, dat op een villa nabij het dorp het warme jaar getijde doorbracht. In 1867 werd Giuseppe Sarto pastoor te Salzano. Daar knoopte hij vriendschappelijke betrekk.ngen aan met den Joodschen fabri kant Romanin Jacur. Hij verkeerde veel in diens familiekring; vroeg en verkreeg van hem vaak hulp voor de armen, en het kwam op't laatst zoover, dat Jacur zijn liefdadig heid bij voorkeur niet zelf, maar door tusschenkomst van den hem bevrienden pastoor betrachtte. Toen Sarto domheer in Treviso werd, hield die dagelijksche omgang op, maar toen hij bisschop van Mantua werd, waar een massa Joden wonen, ontmoette hij zijn ouden vriend weer en werden de oude betrekkingen weer aangeknoopt. Als patriarch van Venetië bracht zijn milddadigheid den toekomstigen Paus meer dan eens in ongelegenheid hij wendde zich dan vaak tol den rijken Joodschen indus trieel, die hem altijd op de meest onbekrompen wijze bijsprong voor zijn liefdewerk. Die vriendschap en hartelijk verstandhou ding kwamen ook bij de verheffing van kardinaal Sarto tot Paus aan 't licht. Want nauwelijks was de verkiezing bekend of de Israëliet Romanin Jacur, die inmiddels senator van het koninkrijk Italië was ge- Worden, haastte zich in den gemeenteraad van Mantua een warme rede te houden ter ondersteuning van zyn voorstel om den nieuwen Paus een telegram van gelnkwensch te zenden. Zoo vertelt ons 's Pausen levensbeschrijver mgr. de Val weer een aantrekkelijke bizon- derheid over Pius X en diens houding jegens andersdenkenden. de kamer verliet. Een oogenbnk later viel het plafond van de Kamer in. Als oorzaak van den brand geeft men op het smelten van de electrische geleidingen, ten gevolge waarvan een balk vlam vatte. Adolf Drucker. f De correspondent van de Londensche Daily Mail te New York, seint, dat het oud- iid van het Engelsche parlement, Adolf Drucker van geboorte Nederlander in het Bellevue-hospitaal is overleden. Scheepvaarttollen De Köln. Zeit. neeft uit graaf Bulow's verklaring over de scheepvaarttollen blijk baar ook den indruk gekregen, dat zij voor de toekomst nog met zeer geruststel lend was. »Over de vraag zoo schrijft zij of de een of andere regeering, in het bizonder de Pruisische, het plan tot invoering van scheepvaartrechten ernstig overwoog, liet graat Buiow zich niet uit. Hij bepaalde zich tot de verklaring, dat een dergeiyk voorstel met by den Bonds raad aanhangig was en dat het daarom geen zin had in de gedachten wisseling over de strijdvraag te treden. Diens volgens koos hij ook ten aanzien van de scheepvaarttollen geen partij. De Badensche regeering ging in dit opzicnt verder, door zich principieel tegenstander van zulke rechten te verklaren. Vorstelijke verloving. De reeds aangekondigde verloving van den 21 jarigen groothertog van Mecklenburg- Schwerin, Friedrich Franz IV, met de even eens 21 jarige Alexandra, tweede dochter van den nertog van Cumberland, moet reeds tot stand zijn gekomen. De officieele be kendmaking zal eerst plaats hebben tegen Kerstmis. De regent van Lippe-Detmold. De regent van Lippe Detmold is ernstig ziek. Men beweert, dat zijn geestvermogens zijn gekrenkt en verlangt, dat hij zal aftreden voor graaf Enk tot L;ppe-Weis- senfeld. Scheepsramp. Een Oostenrijksche stoomboot, afkomstig van Fiume, is in een zeer gevaarlyken toestand bij Toulon gestrand. In de kiel was brand onstaan. Een sleepboot is uit Touion vertrokken om hulp te verleenen. Vervolg Binnenland. De Bond van Nederlandscne Onderwijzers heeft besloten, in zake het inhouden v an wachtgeld aan den onderwijzer R. te He- melum, tegen den Staat te gaan procedeeren. Te Haarlem is ingebroken bij den heer Feijhema, aan den Sehotersingel, waar o.m. verschillende stellen tafelzilver zijn ont vreemd. Brand te Sandringham. In het kasteel te Sandringham, af en toe door het Engelsche koningspaar bewoond, is brand geweest. De vlammen braken vlak boven de slaapkamer van de Koningin uit, in een vertrek, waar 'een hofdame sliep. Toen deze door den rook wakker werd, snelde zij naar de Koningin, die dadelijk De justitie te Haarlem hield gisteren in structie in de zaak der aanvaring van de botter Urk 38 door de Hunze 2, waarbij schipper H. E. Bakker verdronk. O. a. werd de zoon van den schipper gehoord. Hij verklaarde met anderen, dat de schuld lag aan de Hunze, die uit den koers was en ook door tijdig stoppen het ongeval had kunnen voorkomen. De nieuwe Drankwet. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Haarlem Men kent de reclameprent van de firma Hulskamphet oude heertje, dat op alle reclameplaten der firma voorkomt, ge zeten achter de toonbank vol ingeschonken glaasjes en het zich aan de deur verdrin- NIEUWE S E COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 5