gend publiek dat van de heerlijkheid der oude klare wil gebruik maken, Grappenmakers hebben van deze plaat gebruik gemaakt om te doen zien wat naar hun meening Zondags zal gebeuren, als door de nieuwe drankwet pas te 2 uur de café's opengaan. Boven aan de deur op de plaat heeft men een klok geteekend die aanwijst 5 minuten over 2 en aan den voet staatDe nieuwe wet in werking. De zoo veranderde plaat lag sedert eenige dagen in de étalage van de bodega Bookmaker Okhuizen op den Kruisweg en trok zooveel kijkers dat de eigenaar haar, bevreesd voor stuk drukken zijner ruiten, binnen beeft opgehangen. Ook daar komt menigeen er naar zien. Naar het Hbld. verneemt, zal 15n Januari het geheele terrein van den ouden Mercu- riustempel te Amsterdam, vrij komen. De oorspronkelijke datum van aflevering was 25 November. De heer Goudriaan, die de slooping leidt, kreeg uitstel voor 18 z.g. regendagen en voor 21 dagen, toea het sloopingswerk ter wille van de veiligheid van het plubliek, aan de Damrakzijde door de politie werd belet. Vermoedelijk zal ook tegen 15 Jan de overbrugging van het groote riool, dat onder Dam en Damrak loopt, gereed zijn en on- middelijk worden begonen met net verleggen van de tramrails. Bijna zeker zullen alle trams einde Januari over de nieuwe lijnen van en naar den Dam rijden. Alleen strenge vorst kan in een en ander vertraging brengen. In de barak ten Volendam overleed gisteren-nacht weder een lijderes aan pokken, een ongehuwde vrouw van 37 jarigen leeftijd. De overledene was gevaccineerd. Er zijn nu nog drie gevallen van pokken de lijders zijn allen in de barak opgenomen. Bij mej. S. Cd. Maclaine Pont, voormalig secretaresse van het onlangs onthouden In ternationaal Dames comité Aicmana, dat hij de liquidatie besloot bet saldo der middelen groot f 10,100 op te zenden aan de boeren generaals, is onder dagteekening van 6 No vember II. uit Pretoria ontvangen een schrijven van generaal Botha, waarin deze harteltjken dank betuigt voor defce gift. Men meldde gisteren aan de iV. R, Ct. uit Enschede Twee afgevaardigden der confectieveree- niging en een gecommitteerde van elk der bestuurdersbonden nadden een onderhoud met de firma Cohen Co., waarbij de laatste verklaarde alléén met de arbeidsters en niet met derden over de baDgende zaak te willen onderhandelen. Resultaten werden dus niet verkregen. De arbeidsters hielden eene vergadering, waarin hare houding werd bepaald. Heden avond vergaderen de gecombineerde besturen. Men was er algemeen tegen gestemd, dat de betrokken meisjes tegen het verlaagde loon aan den arbeid zonden gaan en algemeen vóór staking. Er zijn zoo deelde men ons mede omstandigheden, die eene beslissing vóór Maandag niet wenscnelijk maken. Dan wordt weer vergaderd. Men schrijft uit den Gelderschen Achter hoek aan de Arnh. Ct Onze landbouwers hebben als ze ver van de kom van het dorp verwijderd wonen, wel reden hun buurman in eere te houden, daar ze elkander telkens noodig kunnen hebben. Dat dit erkend word, blijkt ten duidelijkste als een nieuwe buurman, die zich in de buurt komt vestigen, wordt afgehaald. De landbouwer, die verhuist, heeft met het overbrengen van zijn inboedel niets geen last, want zijn nieuwe buurtge- nooten komen met hem en zijn huisgenooten alles per as afhalen. Komt hij in zijn nieuwe woning, dan vindt hij er alles gereed. Het eerste, waarvoor gezorgd wordt, is het ontsteken van het kookfornuis, waar alle buren beurtelings hun hout inwerpen. Is het vuur goed brandende, dan wordt door de buren kolfie gezet, waarvan ook de nieuwe bewoners hun kopje meekrijgen, waarmede de nieuwe buurschap als 't ware is ingewijd. Naar men uit goede bron verneemt, bestaat bij de S. S. het plan, om de Centrale Werkplaats te Blerick belangrijk uit te breiden. Naar aanleiding hiervan brachten de hoofdingeneur en eenige hoofdambtenaren dier Maatschappij aldaar een bezoek, dat geruimen tijd duurde. Katholieke actie. Alom begint zich de actie in katholieken geest hier in het bisdom Breda te vertoonen; de Katholiekendag draagt vruchten. Werd er onlangs op de algemeene vergadering van de N. Br. Mij. van Landbouw over geklaagd, dat telkens meer atdeelingen van deze neutrale vereemging zich afschudden, die klacht heeft gister-avond weer nieuw voedsel gekregen. De Landbouwvereeniging sPrinsenhage" is gister-avond, na een kloeke rede van kapelaan Bressers uit Oosterhout, waarin met slaande cijfers het nnt van den Boe renbond werd bewezen, omgezet in een afdeeling van den N. Br. Christelijken Boerenbond, alle 150 leden traden tot de nieuwe vereemging toe. Brand. Te Zaandam is gisteren de houtzaagmolen, genaamd Poelenburg, van P. Pnnsze, staande in hel Oosterzijderveld, nabij het Weerpad, tot den grond afgebrand. Oorzaak onbekend. De molen was niet hoog verzekerd. Ongelukken. Te Utrecht is eergisteren een oude doove heer, G. V., door een zwaar beladen vleeschwagen overreden, De man was terstond een lijk. Door een vallenden boom werd eergisteren te Driewegen, bij Biervliet, een werkman gedood. Ingezonden Geachte Weldoeners SEMENBD NIEUWS. De eerste klerk ter provinciale griffie te Leeuwarden, K. V., is gisteren gearresteerd wegens diefstal van circa f300 aan bank papier. De beschuldigde beeft reeds bekend. Te Hailum is Woensdag in een sloot het lijk gevonden van den 70 jarigen H., te Hyum. De ongelukkige had 's avonds te voren een verkooping te Hallum bijge woond. Der ellendige traditie getrouw, heeft men den man eerst slechts gedeeltelijk uit het water gehaald en met de voeten in het water gelaten, vervolgens de politie gehaaid en daarna pas heeft deze, een maréchausée en de gemeente-veldwachter, den dokter gehaald. Toen eerst (wel 1£ na bet vinden van bet iijk) is het lichaam op het droge gebracht. Dr. Cannegieter kon slechts den dood constateeren. In den grooten korenmolen van de firma Kuijper bij Heerenveen spatte gisteren, onder het malen, een der maalsteenen uit elkaar en in drie stukken. De stukken vlogen over den zolder met verbazende kracht. Gelukkig was niemand op dien zolder aanwezig. Door schoolkinderen werd gister-ochtend in een diepe sloot nabij Voorthuizen het iijk van een onbekend, fatsoenlijk gekleed man van middelbaren leeftijd gevonden. Het lijk droeg aan het hoofd sporen van van verwonding. Tot nog toe heeft men niet kunnen uitmaken hoe de man te water geraakt is. Aan de waschtobbe staande werd eer- gisterenochtend eeu vrouw op de Spaarn- dammerajjk te Amsterdam door een toeval getroffen en viel voorover in de tobbe met kokend zeepsop. De arme vrouw werd met zware brandwonden eerst naar een kliniek gebracht, waar bet eerste verband werd geiegd. Vervolgens is zij naar het gasthuis vervoerd. Mijnheer de Redacteur, Gisteren werden te Wadenoyen twee ooievaars gezien, betgeen voor dezen tijd des jaars als eene groote zeldzaamheid is aan te merken. zazuitsie Hen enten. De afdeeling Schiedam van de Nationale Christen-Geneet-ooihouders- Vereemging zal Donderdag a.s. naar 12£-jang oestaan feestelijk herdenken. Het O. M. bij de rechtbank te Rotter dam eischte beden tegen den distillateurs- knecht W. K. te Schiedam, die op 14 Septemoer een blikken bus, innoudende 2.50 L. ongedekt gedistilleerd, vervoerde en ïu eeu branderij aan de Noordvest binnen bracht, voor net vervoer f 25.en voor den insiag f 100.boete. «.Tegen den melkboer A. N. A. eischte het twee geldboeten van f25.wegens uet op 25 September op een handkar ver voeren vau een melkkan, mhoudenae 5 75 L. gedistilleerd, dat met door een document gedekt was en in het café Nobels, aan den Singel 212, door hem was Oinnengebracht. Heden vergaderde aan het Departement van Justitie de Commissie tot het tegengaan van landiooperij. Men verneemt, dat door de Staats- spoorwegmij. aan een loonherztemng van net personeel wordt gearbeid. Financieeie Mededeeimgen. De JS. R. Gt. verneemt, dat het onderzoek van de commissie, door ooiigatienouders van Maasland benoemd, aan het licht heelt gebraent, dat bij de opricnting der vennoot- scnap ter gelegenheid van de vereffening van den uitbreng een »abuis" is gemaakt van 5 ton. Volgens de statuten wordt namelijk de inbreng der terreinen vereffend door afgifte van 2 miilioen gulden gewone aandeelen. Bljjkens de notulen der eerste vegadenng van aandeelhouders, onmiddellijk na de oprichting gehouden, werd bovendien goed gekeurd de uitkeering vanll£ miliioen in contanten aan de inbrengers. In beide gevallen wordt eenter met gerept van kwijting der storting op de 1500,000 preferente aandeelen, waarvan volgens de statuien de heeren Van der Schutjt nemers zijn en welke aandeelen ztj ook hebben ontvangen, doch met voldaan. Hieruit zoude voortvloeien dat de heeren Van der Schuijt alsnog behooren te worden gedebiteerd, voor de door hen op deze aandeelen verschuldigde storting ad 5 ton. Burgerlijke Stand. Geboren: 10 Dec. Hillegonda, dochter van L Plooij en H. van Waerkom, Villastraat. 11. Cornelia, dochter van K L. Vrijenhoek en D. van der Vlies, Rotterd. dijk. Petrus, zoon van A. C. Landsbergen en H. M. Munnink, Leliestraat. Pieter- neila, dochter van S. Timmermans en J. Verboor., Lange Achterweg. Overleden. Dec. Jacobus Everhardus Laven, oud een maand, Hoofdstraat Elizabeth Wiihelmina Kok, oud 93 jaar, en 9 maanden, weduwe van Michael Kranen, Singel. Visscherij-berichten. SCHIEDAM, 12 December. Nu zijn alle schepen van de haringteelt alhier binnen er zijn in dit baringseizoen hier binnenge komen 173 loggers en 34 bommen, aanbren gende 3820 last haring, tegen verleden jaar 156 loggers en 34 bommen met 3430 last haring. Van de trawivisscherij kwamen hier 28 loggers en 14 bommen met versche visch. te zamen 249 visschersschepen, tegen verleden jaar 190 schepen. Binnengekomen van de haringvisscherij de logger SGR 313 Jacobus, schipper C. Westerduin, met 8 last haring van de vijfde reis. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 12 Dec. 1903. Otficieele noteermg van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Zaterdag 12 Dec. Moutwijn f ll'/j.per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stemming vast. Bond van Distillateurs: Moutwijn: f12. Jenever: f16. Amst. proef f17.50. Prima Graanspiritus 117V|—18 S 'oeumg 11.50, Berlijn. Spiritus in loco pp- Hamb. Spint. p. Dec. i Jan./Feb. Maïs 1490 15. - 22- 22— t) 11 Dec. 53»/,. 14.90 15— 22— 22.- New-York. Amsterdam. 11 Dec. Rogge op lev. zonder noteering, 12 Dec. Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 11 Dec. 33.5 cM. 12 Dec. 3.57 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.05^ Disc. 4 pCt. Parjjs - 47.90 3 Antwerp. - 47.75 3| Beursbericht van Amsterdam. Per Telefoon. J'/i Nederland Alver Metalliek i Portugal t1/, Turkije C 7 China. 4 Japan. 5 Binn. Mexico Venezuela Cultuur der Vorstenlanden. Asahan Plantage Medan Tabak N. Asahan Tabak Rotterdam Deli Ëonink. Petrol Mjj Moeara Enim Common Schibaifl, 6 Peruvian 5 Trans Afrika Common Atchison Shares Brie Common Missouri 2e Missouri Common Mexican Shares 4 Mexican Norfolk Shares South. Rail. J Union Canadian Prolongatie 12 Dec. 79 V, 101'/, 817/, 29 »/e 58 169'/, 500 96'/, 70 29»/, 17 V, 59'/, 20»/, 77 Vs 3Va (Bmten verantwoordelijkheid der Redactie.) Schiedam, 12 December 1903, Zondag was het Sint Nicolaa». Met een opge ruimd hart kwamen onze 600 on- en minvermo gende kinderen- s anderen daags naar school in de blijde verwachting, dat de H. Man als naar ge woonte steilig iets zou hebben gebracht voor de schooljeugd. Maar nelaas 1 de schooldeur was voor bijgegaan, en teleurgesteld kouden de kleinen de zakjes, die ze meegebracnt hadden om er de ver snaperingen in te bergen, ledig mede naar huis nemen. Wie zou dat kunnen aanzien Daarom werd dan ook aanstond een besluit genomen. En wie gisteren de verheugde kinderen huiswaarts had zien keeren, zou hebben gezien, dat niet te vergeefs bij eenige weldenkende peisonen was aangeklopt om eene bydrage ten benoeve van arme kinderen. Want behalve de gebruikelijke versnaperingen: krentenbroodjes, speculaas en kaakjes, konden nog nuttige en practische voor werpen worden uitgedeeldbouw- en blokdoozen, spaarpotten en verscmliende spellen om zich aan genaam bezig te houden; figuurzagen, sponzen- doosjes, letterdoozen, ballen, tollen, potlooden, kleurkrijt, griffels en speelgoed; bonnetjes voor schoeisel voor die er behoelte aan hadden, enz. enz. Het is dan ook onze plicht dien edelen weldoe ners hartelijk dank te zeggen, omdat zij ons in de gelegenheid stelden ai die zaken te kunnen uit- deelen; dank ook vooai namens de kinderen, die zoo overgelukkig waren met hunne geschenken. Met wat vurigheid vouwden zij bij 't einde van den schooltijd hunne handjes om Godes zegen af te smeeken over hunne weldoeners. Voorzeker is dat kinderlijk gebed door den Vader der armen gehoord en zullen Zjjue zegeningen ruimschoots over hen nederdalen. Dikwtrf nog zullen zij ongetwijfeld die gevers gedenken en den Godde- lijken Kindervriend vragen, dat het hun moge weigaan hier en hiernamaals. UEds. dankbare Br. Fernandez, Overste der St. Jozefsschool. Beleefd verzoek ik u onderstaande vragen in uw blad op te nemen Mogen jongens vrouwen en kinderen gooien met sneeuw-, zelfs met ijshallen Mogen jongens muren, deuren en vensters, zelfs nieuwgeverfde, bekladden en bekrijten? Mogen zij, aan eene natuurlijke behoefte voldoen overal op straat, be halve juist in die gelegenheden hiertoe aangewe zen Mogen zij op straat alles doen wat aan grooteren verboden is? Zoo ja, waartoe dan die agenten bij net uitgaan der scholenP Zoo neen, wat doen die agenten daar dan? X. 11 Dec. 10 Dec. 50. 13 Dcc.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 6