Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 'iösie Jaar*. Dinsdag 15 December 1903. No. 7778. algemeen overzicht. De Strooper. Bureau Beterstraat 50. Telefoon Ne. 85. PB IJS TIM DIT BLADl Taw Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTEMTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billjjke overeenkomsten aangegaan. QFFICIEELE BERICHTEN. STADSZIEKENHUIS. Aanbesteding. De COMMISSIE van ADMINISTRATIE voor het Stads Ziekenhuis te Schiedam, zal op Vrijdag 18 December 1903, aan be steden de levering gedurende het jaar 1904 van Vleesch, vet, brood, melk en kruide niers-, grutters- en koloniale waren, alles ten dienste van het Gësticht. De inschrijvingsbiljetten, zooveel mogelijk vergezeld van monsters, moeten op den dag der aanbesteding vóór 's middags 12 uur aan het Ziekenhuis bezorgd zijn. De voorwaarden van aanbesteding liggen aldaar ter lezing alle werkdagen, des mor gens van 9 tot 12 uren. De Commissie voornd., VERSTEEG, Voorzitter. W. A. v. DOLDER Dz., Secr. Penn. Rusland en Japan. De diplomatieke onderhandelingen tus- schen de beide mogendheden, die elkaar de hegemonie in Oost-Azië betwisten, worden nog steeds voortgezet. Veel kans dat daar door het oorlogsgevaar in het uiterste oosten zal bezworen worden, is er niet. Maar een flauwe hoop mag toch gekoesterd worden, dat Japan ten slotte wijselijk den ongelijken strijd zal vermijden en Rusland en Japan tot accoord zullen komen. De correspondent van de Köln. Zeit. seinde Zaterdag uit St. Petersburg het volgende De Russische regeering heelt de voor stellen van Japan nog niet beantwoord. Het antwoord is op zijn vroegst binnen twee of drie dagen te verwachten. Ofschoon een telegram uit St. Petersburg aan de Associated Press meldde, dat men daar gelooide, als zou de vrede tusschen Japan en Rusland verzekerd zijn, moet men dit Feuilleton. i) Madek was een knappe, ferme en stevige jonge man. Als 't voorjaar was, werkte hij hard op de naburige hoeven en hielp er t vee verzorgen. Later in den zomer arbeidde hy ijverig mee bij het inhalen van den oogst. Goedhartig was hij als geen. Wanneer bij maaide en tusschen de wui vende halmen met gelykmatigen slag zijn leis bewoog, keek by minder naar de weg stuivende aren dan naar den bodem om te lien of ky niet een verborgen vogelnestje taakte met zijn voet of met zijn werktuig. Voorzichtig scheerde hij langs de vogelwo- hinkjes heen en bijna schuchter ging zyn plompe voet langs de waarschijnlijke ver blijfplaats van jonge patrijzeD. Van zyn dieren hield bij met teederheid. bericht alleen cum grano salis opvatten. Welingelichte Russische kringen willen weten, dat zekere eischen van Japan in den vorm, waarin die in de Japansche voorstellen zijn neergelegd, voor Rusland niet goed zijn aan te nemen, men hoopt aan Russischen kant echter vandaag of morgen dienaan gaande nog tot een overeenstemming met Japan te zullen geraken, zoodat dan een antwoord van de Russische regeering, dat het acute oorlogsgevaar terzij stelt, gelijk gezegd, binnen twee of drie dagen kan volgeD. Eén andere vraag, die veel ter sprake komt, is deze, of de Japansche regeering sterk genoeg zal zijn in weerwil van de groote tegemoetkoming die de Russische regeering bewezen heeft en van de stellige bedoeling, om van haar kant het uitbreken van den oorlog te ver mijden om tegenover den drang van het Japansche volk naar een beslissing door de wapens een tegenstand te bieden, die den vrede voor langen tijd kan verzekeren en de volkshartstochten bedaren. De Parysche correspondent van de Daily Mail beweert, dat het Russische antwoord aan Japan op het volgende neerkomt Rusland stemt toe in de onzijdigverklaring van noordelijk Korea voornamelijk met het doel om de beweging van hare troepen van Port Arthur naar Wladiwostok te verge makkelijken, terwijl het ten aanzien van het zuidelijke gedeelte van dat schiereiland feitelijk Japan's eischen inwilligt. Een moeilijkheid blijft echter nog de kwestie van de open deur in Mantsjoerije, ten aanzien waarvan Japan formeele verzeke ringen van Rusland verlangt, nader om schreven in een tractaat. De correspondenten der Londensche bladen te Tokio stellen het voor alsof de ontbinding van het Japansche parlement een teeken des vredes is, omdat de Japansche regeering er de handen door vrij krijgt ten behoeve van de voortzetting van de onder handelingen met Rusland. Nooit zag men hem de paarden slaan, ais hij over de wegen reed of ruw de koeien bonken als hij ze opjoeg naar de meikplaats bij het hek. Toch was hij een eerste strooper, bekend in de geheelen omtrek en gevreesd door alle jagers. Zoodra op de muren in het dorp in Au gustus de aanplakbiljetten verschenen die de opening der jacht aankondigden, was het met zijn werken gedaan. Dan liep hij veld en bosch af en wist beter dan iemand het leger van alle soorten wild. En wanneer de duisternis over de velden daalde, ging hij het bosch in met zijn strikken omzijn lichaam gewikkeld onder zijn vest en hy keerde niet voor zonsondergang in zijn woning terug, beladen met de° op brengst van zijn jacht, Twee of driemaal was hij op heeterdaad betrapt; hij had zich overgegeven zonder tegenstand te bieden en had zich er toe bepaald tegen de boschwachters, die woe dend waren, te glimlachen. Kijk, dat is jammer 1 Ik had juist een hazenleger ondekt en een ree met jongen. Ik zou je wel kunnen zeggen, waar ze zijn, maar je zoudt ze toch met vinden! Intusschen meldt de Pekingsche corres pondent van de Times, dat aldaar opnieuw het gerucht loopt, dat Rusland Japans voorsteilen zal aannemen, welke inhouden erkenning van de Russische aanspraken op Mantsjoerije, terwiji de Koreaansche kwestie hangende zou blijven. De correspondent voegt er bij. dat deze telkens opduikende geruchten over het tot stand komen van eene regeling het vertrouwen van de Chineezen ten aanzien van Japan schokken en hen inschikkelijk jegens Rusland maken. Nader wordt nog uit Tokio gemeldHet antwoord van Rusland is ontvangenvan den inhoud is niets bekend. D% alge- meene verkiezingen zijn bepaald op 1 Maart. Men vermoedt, dat de ontbinding van het parlement van geringen invloed zal zijn op de diplomatieke verhouding. De regeering is kalm vertrouwend en vast besloten de onderhandelingen voort te zetten overeen komstig het oorspronkelijk opgevatte plan. Uit den Duitschen Rijksdag1. De Rijksdag beraadslaagde eergisteren over het handelsprovisorium met Engeland. Na de mededeeiingen van Posadowsky, dat de suikerbelasting, welke totnutoe in Indië wordt geheven van alle suiker, die na 31 Augustus 1903 uit die landen komt, waarmede een overeenkomst is gesloten, is afgeschaft, werd het handelsprovisorium in tweede lezing aangenomen, op voorwaarde, dat het slechts tot 21 December 1905 van kracht zou zijn. Vervolgens werden de beraadslagingen over het budget voortgezet. De Rijksdag hief na onvruchtbare debatten over de begrooting zijn zitting op om deze heden (Maandag-middag) weer te hervatten. De Macedonische kwestie. In Macedonische kringen te Sofia, die in betrekking staan tot BorisSirafof,noopt men stellig, dat bij den opstand, die binnenkort Hij kwam voor de rechtbank en, toen hij veroordeeld was, zei hij tot de veldwachters die hem wegleidden 't Is geen oneerEn bovendien wat zul je er aan doen 't Zit me in 't bloed. Ik houd van de jacht. Nu, waarom neem je dan geen acte Waarom zou ik dat doen? Alle grond is al genomen. Eens vroeg men hem Je mag de veldwachters niet, hé Hij antwoordde, terwijl hij de scnouaers ophaalde Och ze doen hun plicht 1 Ze wor den er voor betaald. Nauwelijks uit de gevangenis ontslagen ging hij heen, zonder wrok, ais tegen maatregel bij zijn strooptochten, zijn voor zichtigheid en geduld nog verdubbelend. Als men hem zei Zul je je dan nooit beteren antwoord de hij: Waarom? Ik schaad alleen me zelf er mee. Ja, als ik getrouwd was Terwijl zijn frische jeugd, zijn kracht en behendigheid den jongen meisjes van het dorp het hoofd op hol brachteo, maakten zijn goedhartighein en behulpzaamheid, dat ongetwijfeld zal uitbreken, Servische benden de Bulgaarsche krachtig zullen steunen. Het Russische ministerie. Gedurende de zitting van den ministerraad heeft Zaterdag de Russische minister van Justitie een nieuw crediet aangevraagd om het politiekorps te versterken. De overige ministers hebben dit crediet echter gewei gerd. De minister van Justitie is er van overtuigd, dat hij weldra in ongenade zal vallen wegens de bloedige beteugeling vag de laatste troebelen. Hij zeide onlangs aan een van zijn vrienden Ik heb de partij verloren. Panama en Columbia. Het Amerikaansche departement van mariae heeft bericht ontvangen, dat de Columbiaansche troepen, die geland waren aan den mond van de Atrato-rivier, om van daar op Panama aan te rukken, terug getrokken zijn. Het Düitscke keizerspaar. Het keizerlijk echtpaar heeft Zaterdag voor het eerst sedert 's Keizers ziekte een bezoek aan Berlijn gebracht. Zij hebben een schilderijen-tentoonstelling gezien en zijn 's avonds naar den schouwburg gegaan. Bij het binnentreden der keizerlijke bezoekers in de loge van den schouwburg ging uit het publiek een driewerf her haald »hoch" op. De keizerlijke echtelieden praatten herhaaldelijk met elkaar onder de voorstellingen en betuigden hun bijval. Een Duitsch kampioen. De Germania meldt hst overiijien op 71-jarigen leeftijd van baron Karl. Von Wendt Grevelingtiauseo, lid van het Pruisische Heerenhuis, een van de groote kampioenen voor de rechten der Katholieken tydens den Kulturkampf. Gedurende tal van jaren was de overledene voorzitter van van den Bonifatius- Verein. de dorpsgenooten zijn smokkelarijen ver gaven en vergaten. Eén vijand had hij echter: de bewoner van een kasteel, die er pleizier in vond, hem door zijn wachters te doen vervolgen en hem voor het gerecht te brengen. Soms sprak de graaf hem er over aan en dan zei hij Maar, mijnheer de graaf hoe kunt u dit nu zoo erg vinden Het wild is voor iedereen, net zoo goed als de zon, die de goede God laat schijnen, 't Is al mooi ge noeg, dat u alles heeft wat op uw grond groeit, maar daarom behoeft u niet óók te hebben, wat er over vliegt of loopt. Dat is de wet, Madek, dat is de wet, en die zul je toch moeten gehoorzamen, zoolang ze met veranderd is. Ik waarschuw je dat ik nu order heb gegeven op de stroopers te schieten 1 Och kom, dat zult u toch niet doen Slot volufl, NIEUWE SCHIEDA 14 December 1903.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1