Vorstelijke bruiloft. Ritzau's bureau verneemt uit de naaste bron, dat de koning van Denemarken van plan is Woensdag 16 December naar Gmünden te reizen om deei te nemen aan het zilveren bruiloftsfeest van het herto gelijk echtpaar van Cumberland. De reis zal worden afgebroken door een oponthoud te Berlijn. Een efficier gestraft. Een der meest geachte officieren van het Duitsche leger, kolonel von G., is wegens valschheid in geschrifte veroordeeld tot 2 jaar dwangarbeid en uitsluiting uit het leger. Gravin Lonyay. Keizer Frans Jozef heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan gravin Lonyay prinses Stefanie, De toestand der gravin is zoo gunstig, dat zij reeds weder uitge reden is. De keizer van de Sahara. Men verwacht te Brussel binnenkort Jacques Lebaudy, den keizer van de Sahara, om te onderhandelen met de ingenieurs, landbouwkundigen, oud-onder officieren, enz., die hem in zijn nieuw rijk hunne diensten aanboden. Jacques I heeft op een Antwerpsche werf twee stoomers besteld van 500 ton, voer een regelmatigen dienst, tusschen Troja en Las Palmas. Chineezen voor Transvaal. Ijit Hongkong wordt nog geseindMet betrekking tot de voorstellen om Cbineesche werkkrachten voor Transvaal aan te werven, meldt men, dat het bestuur van Kwang- toeng de vraag heeft overwogen en dat dientengevolge de Onderkoning al zijn macht zal aanwenden om emigratie uit de havens van zuidelijk China te verhinderen of te beperken. Voor de Negers. Het comité van den Alfio-Amerika anschen Raad te New-York heeft op aanraden van president Rooseveid en diens vrienden pro test aangeteekend tegen het feit dat in de Zuid-Staten het stemrecht aan duizenden negers is ontnomen, iets dat een verkrach ting is der Grondwet. Gezegd comité heeft besloten van het Congres te eischen, dat dit een onderzoek zal instellen naar deze uitsluiting met het doel de zwarte kiezers weder op de kiezerslijsten te brengen voor de presidentsverkiezing in 1904. De vijanden der negers beweren nu, dat president Roo sevelt met dit gelijkstellen der twee rassen mets anders beoogt dan zien de stemmen der negers te verzekeren bij de aanstaande presidentskeuze. Het gele gevaar. De kolonisten van de Kaap hebben de tusschenkomst ingeroepen van de Austra lische confederatie bij het Engelsche gou vernement tegen de immigratie van Cni- neezen, daar Australië zelf zoo zeer door den invoer van geie werklieden heeft geleden, dat zij dien heeft moeten verbieden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 14 December 1903. De politie beeft alhier aangehouden den 19-jarigen A. K., die nog eenige dagen hechtenis moest ondergaan. Door de rijkspolitie werd hij naar het Huis van Bewaring te Rotterdam o verge- braent, om zijn straf uit te zitten. Aan het politiebureau alhier is, evenals in andere plaatsen, aangeplant eenkenaisgeving waarin de opsporing en aannouding wordt verzoent van den Amsterdimscnen kantoor bediende May, verdaent van diefstal van bankbiljetten. Zaterdag-avond om kwartier voor elven werd er brand ontdekt in de branderij van dei} heer J. J. v. Steenbergen aan deti Noordvestsingei. Bij onderzoek bieek, dat op den zolder een houten beschot, dat bij den schoorsteen stond, m brand was geraakt. Vermoedelijk was dit veroorzaakt door de felle hitte van den schoorsteen. De politie en eenige burgers bluschten het vuur met een paar kitten water. Op de Hoogstraat ontstond Zaterdag avond ten 10è ure een hevige ruzie tusschen een man en een vrouw. De vrouw gaf den man voor den winkel van den heer Exler, op den hoek van de Hoogstraat en het Broersveld, een duw, tenge volge waarvan hij struikelde en met zijn hoofd tegen de étalageruit van genoemden winkel terecht kwam. De ruit, die geassureerd is, bekwam eenige barsten. De gemeenteraad van Overschie besloot Zaterdag op een verzoek van K. A. G. Detering, te Rotterdam, om concessie voor het oprichten en in exploitatie brengen van een acetyleengasfabriek binnen Over schie, deze zaak aan te houden en zich eerst te vergewissen over den stand van de hangende concessie voor electrische gemeenteverlichting. Aan het R. K. Kerkbestuur zal een te gemoetkoming van f 100 worden gegeven in de kosten van herstelling van het hek, dat door de gemeente noodgedwongen, in het ongereede werd gebracht. Onder den naam «Comité voor Zondags rust" bestaat te Delft eene combinatie van werklieden- vak en andere vereenigingen, die zich ten doel stelt het verkrijgen van een vrijen wekelijkschen rustdag van 36 uur voor alle loonarbeiders(sters). De R. K. kiesvereeniging »Recht en Plicht" heeft zich bij dit comité aange sloten. Naar de N. D. Ct. verneemt, is dezer dagen door den heer B. Schelling, architect en lid van den gemeenteraad te Delft, bij de Regeering voorloopig concessie aange vraagd voor twee stoomtramlijnen van Rotterdam over Zoetermeer naar Leiden, en van Delft over Zevenhuizen naar Alfen, de laatste met zijtak naar Waddinxveen en Gouda. BINSESLASD. TWEEDE KAMER. Zitting van Zaterdag 12 December. Staatshegrooting. De behandeling der begrooting van Binnen- landsche Zaken is voortgezet. Met den heer Sluis betreurde de Minister het veelvuldig uitbreken van gevaarlijke sujetten uit het krankzinnigenge sticht te Medemblik, toe te schrijven aan de inrichting van het gebouw en de soort verpleegden. Spoedig is het rapport te verwachten van de vroeger voor hot krank zinnigenwezen ingestelde Staatscommissie, zoodat alsdan ook maatregelen tegen het eu»ei van uitbreken zullen overwogen worden. De Minister verdigde de bestaande loonregeling voor het personeel te Medem blik en Grave tegenover den heer H e 1 s- dingen, die voor de vrouwelijke en mannelijke verplegers gelyke bezoldiging wenschte. Naar aanleiding van dea aandrang van den heer De Visser om subsidie voor do Vereeniging tot behartiging van de belangen dor jonge meisjes, betoogde de Minister, dat hij het optreden der overheid in den geest der vereeniging de beste wijze van steun acötte, vandaar dat hy in overleg met den Minister van Justitie is getreden tot het nemen van maatregelen tegenover valsche advertentiën en verhuur kantoren, waardoor meisjes met slechte bedoelingen van het platteland naar de steden worden gelokt. De öeeren Van Idsingaen Brants afkeurende de vivisectie, drongen op krachtige beperkende wettelyke maat regelen aan. De heer Van Asch van Wyck verdedigde de homoepathie tegenover de miskenning van tegenstanders. Spreker waardeerde het, dat de Minister, toen geen voldoend ontwikkeld persoon beschikbaar was, van geen man twijfelachtige wetenschap als homoeopatisch hoogleeraar heeft be noemd. De Minister zal aan den inspecteur van het onderwijs opdragen een accuraat onderzoek naar üetgeen op gymnasia en hoogere burgerscholen op het gebied der vivisectie voorvalt. Voor ïn^kennis-stelJmg van oepaalde misbruiken houdt de Minister zich aanbevolen. Wat de homoeopathic aangaat, oordeelt de Minister den bestaanden toestand verkeerdof de homoeopathic moet verboden worden of, indien dit niet het geval is moet de overheid in de toe passing dezer geneeswijze voorzien en een diploma creëeren. De heer R e 11 zeide, dat hem nooit gebleken is, dat op de universiteiten voor andere dan wetenschappelijke doeleinden vivisectie wordt gepleegd. In zijn repliek zeide de heer Brandts, dat hij in niets beschuldigd heeft en enkel als voorzorg meerderen waarborg had aan bevolen, opdat ook niet bij ons geschiedde wat ook elders geschiedt. De heer Van der Vlugt hoopte, dat bet verbroken contract tusschen den Mi nister en zijn wettelijk aangewezen raads lieden aan de Leidsche universiteit spoedig hersteld zou zijn. De heer De Ridder vroeg herstel van het oorspronkelijk uitgetrokken bedrag van f 2000 voor een lector aan de Leidsche universiteit. De heer Borgesius betreurde net onvervuld laien van den zetel van prof. Rosenstein en ook het niet scheiden der medische chemie van de medische kliniek. De Minister van Binnenland- sctae zaken zeide aan het verzoek van den heer De Ridder vooralsnog met te kunnen voldoen, omdat er onder de Leidsche autoriteiten zelve geen overeenstemming ten deze bestaat. Wat de vacatureRosen stein betreft, protesteerde spr. krachtig tegen beweringen als zou hy ten bate van andere universiteiten zijne sympathiën aan de Leidsche hoogeschool onttrokken hebben. De heer Borgesius repliceerde, dat als de Minister nader verklaart, het voor nemen is een hoogleeraar in de genees middelleer te benoemen, spr.'s grief is wegge omen. Na eenige discussie werd de post van f 4000 zonder hoofdelijke stemming ge- handnaafd. De heer De Ridder vroeg naar de plannen der Regeering naar aanleiding van het rapport omtrent het Ethnografisch museum en hoopte de terugneming van uen post voor logiesverbetering van het het personeel van het Leidsch Ziekenhuis met tot de groote vertraging zou leiden. De heer Heemskerk acntte het beter, waar de Minister nog te beslissen zal hebben, dat elk advies of elke bespreking van het rapport achterwege wordt gelaten. De Minister zeide, dat de beslissing omtrent het Ethnografisch Museum ten slotte natuurlijk aan de Kamer zal zijn. Door het Kabinet is nog geen gedragslynsien deze bepaald. De post voor de logiesver betering van de pleegzusters van het Leidsche ziekenhuis is teruggenomen, in afwachting van plannen voor een geheel nieuw ziekenhuis. De Minister stelde nog een post van f1000 voor tot aanstelling van eeu assis tent van den hoogleeraar in de psychiatrie te Groningen. De post werd zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Bij het middelbaar onderwijs werd o. a. gedebatteerd over bet toezicht op de biblio theken. De hoeren TerLaan en Bos kwamen hiertegen op. De Minister handhaafde zyn stand punt, dat hij in deze recht van toezicht heeft. De zaak is nl. deze. De bibliotheken zijn zeer beperkt. Er moet dus een keus zijn. Deze keus geschiedt nu door den directeur. Waarom geeft dit minder be zwaar, daH het oppertoezicht van den Minister Men vreestuniformiteit, waar dan toch alleen een negatieve uniformiteit. Bij "gt met, welke boeken gekocht moeten worden, maar alleen welke met aange schaft moeten worden. Hy is overtuigd, dat in deze de hoeren Bos en Ter Laan prac- tisch niet anders zullen oordeelen dan hij, vooral waar het bibiiotneken geldt, die waar zy beperkt zijn, een sterke aanbe veling zyn. De Minister zei verder, dat het vervallen van het eindexamen H. B. S. viel buiten het kaner van het ingediende wetsontwerp i dat hij niet als verplichting van den Staat erkent om voor kosteloos toegelaten leer lingen op de H. B. S. altijd parallelkiassen in te richten. De Minister beloofde ten slotte den heer Bos, nog eens na te gaan of op de kosten van een nieuw gebouw voor de afdeeling werktuigkunde enz. te Delft niet kan be zuinigd worden, al is het altijd een moeilijk iets voor hem, die geen deskundigs is, opmerkingen te maken. Heden (Maandag) voor de afwisseling Marine, em het debat hierover 's avonds voort te zetten, aangezien dr. Kuyper 's avonds met vergaderen wil. Dinsdag is Ëinneniandsche zaken dan weer aan de orde. H. M. de Koningin, die, zooals gemeld is, Donderdag van 't Loo naar de residentie terugkeert, zal per extra trein om 1.50 n.m. Gr.-tijd 't Loo verlaten, H. M. reist over Amersfoort—Utrecht en zal om 4.11 u.m. Gr.-tijd in den Haag aankomen. H, M. de Koningin-Moeder en gevolg woonde gisteren-ochtend ten 10 ure te s-Gravenhage de godsdienstoefening bij in de Regentessekerk, onder gehoor van ds. Kramer. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Donderdag 17 December e. k. niet plaats hebben. Als een bewijs van belangstelling, waar mede in bet buitenland de voornemens der Regeering ten aanzien van onze tarief wet geving gevolgd worden, wordt gemeldt, dat na de mededeeling in de Tweede Kamer dat de tariefwet nog dit jaar zal inkomen, verschillende buitenlandsche fabrikanten aan Nederlandsche industrieelen en fabrikan ten voordeelige aanbiedingen van goederen hebben gedaan, ten einde een eventueel verhoogd invoerrecht daarop bij vooroaat te ontgaan. De correspondent te Batavia van het Hbld. seint De onveiligheid in de Bataviasche omm e- landen neemt steeds toe. Nadat rooverbenden herhaaldelijk den omtrek van Moester-Cor- nelis onveilig maakten, drongen nu benden het landgoed Tji Binong te Buitenzorg binnen. De administrateur Scheemaker werd zwaar gewond. Een z.g. «Millioenenjufïrouw" tot vóór enkele dagen keukenprinses in een woning aan de Stadöouderslaan te 's-Gravenhage is aldaar, zich verbeeldende erg rijk te zijn en in het huwelijk te treden, allerhande bestellingen gaan doen bij verschillende magazynhouders, by sommige zelfs tot over de f 10,000. Volgens voorgeven moest het bestelde dienen tot inrichting van een huis aan de Laan van Meerdervoort, dat bleek sinds jaar en dag bewoond te zijn. Slechts weinig winkeliers zijn er echter «ingevlogen"alleen een banketbakker en een handelaar in pelterijen, bij wie zy he t bestelde zelf meenam, by de pelteryenhan- delaar tot een bedrag van ongeveer f 100. Tegen de ex-dienstbode is een strafver volging ingesteld. Over den mooien, zonnigen dag van Zaterdag meldt het IV. u. d. D. Een dag met zonneschijn en een lekkeren zuidenwindeene temperatuur als van Nice de ijsbaan te Amsterdam herschapen in een gezellige kom voor zeemeeuwen, die op het zien van den stormbal te Scheveningen noodeloes landwaarts in waren gevlucht koolwitjes die veel te vroeg uit den grond gekropen zijn; leeuweriken die buiten hangen en hun hoogste lied uitjubelen boven het graszoodje, waarlyk half De cember maakt Juli en Augustus beschaamd I De Minister zeide reeds zoo verklaard te hebben met de bijvoeging, dat deze hoogleeraar niet alleen in dit vak zaï hebben te onderwijzen, anders zou Leiden bevoor recht worden. Door den heer Borgesius werd naar den bekenden weg gevraagd, laat hy dus maar komen met zyn amendement.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2