25 leden der oppositie en 29 van de werkliedenpartij. Deze laatste zal dus een overwegenden invloed hebben. Uit San Domingo. Draadberichten uit San Domingo melden, dat de oud-president Jimeaez is ophitst tot revolutie. Vrijdag is een gevecht geleverd in de landstreek Cobos. Generaal Rodriguez, gouverneur van de hoofdstad, vroeg om toe vlucht bij het Fransche gezantschap. De benden van Jimenez naderen de hoofdstad. Het veto bij de Pauskeuze. Aan de Frankfurter Zeiting wordt uit Rome het volgende geseind »De rede van den oostenrijk-hongaarschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Goluchowski, over het recht van veto, heeft in het Vaticaan ontstemming gewekt. De Paus heeft do hoofden der drie kardinaals-orden bijeengeroepen, ten einde met hen ie raadplegen over de wensche- lijkheid om een breve of bul uit te vaardigen over de afschaffing van dit veto recht.". hoogingen van telkens f 100 voor de leeraren met 19 lesuren of meer en 5% van het aanvangstractement der anderen. De meerdere uitgaven voor 1904 worden begroot op f780. De ree tor van het Gymnasium en de directeur der H. B. School, die het peul schilletje van resp. f3500 a f3000 salaris hebben, zullen ook nog twee vijtjaarujksche verhoogingen krijgen. Wij vertrouwen dat de Raad dit ver- hoogingsvoorstel nog eens flink onder de oogen zal zien en daarbij ook overwegen of alleen de wedden der hoogere ambtenaren maar steeds verhoogd moeten worden Een nieuw Kanaal-ontwerp. Naar de Berlijnsche Lokal Anzeiger meldt, zal het Kanaal ontwerp, dat bij het Pruisische Huis van afgevaardigden wordt ingediend, behalve de verbetering van de rivieren en de waterwegen ten oosten van de Elbe omvatten van het Middellandkanaal het stuk Dortmund—Bevergeru—Hannover en van de Wezer de normaliseering van het stuk Bremen—Hamelu. Deensche gezant. De Deensche regeering heeft besloten voor Nederland en België een zaakgelastigde aan te stellen, die te Brussel zijn hoofd verblijf zal hebben. De gezantschapssecretaris te St. Petersburg Grevenkop Castenkioid is aangewezen om met 1 Januari als zaak gelastigde te Brussel op te treden. Dienstplicht in Engeland. De Militairy Mail beweert, dat het ministerie van oorlog een nieuw wetsontwerp voorbereidt, waarbij een verplichte militaire dienst wordt ingesteld. Alle jongelieden tusschen 15 en 23 jaar zullen een soort militaire leerschool moeten doorloopen. Het eerste jaar moeten ze twee maanden onder de wapens komen en de volgende drie jaren telkens twee weken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam. 21 December 1903. Al weer jaarwedde-verhooging Het schijnt wel, dat in de laatste jaren het zwaartepunt vooral voor het middelbaar en hooger onderwijs gelegen is in eene voortdurende verhooging der jaarwedden. De Raad, die in den laatsten tijd zoo royaal is geweest voor het onderwijs en. ook voor zich-zelven, getuige het pas gevoteerde presentiegeld, moet nog maar weer verder ingrijpen in de reeds zoo geducht aange sproken zakken der belastingschuldigen. B. en W. meenen, in verband met een ingekomen adres van leeraren bij het Hooger en Middelbaar Onderwijs tot eene herziening van de jaarwedden dier leeraren te moeten overgaan. Omdat de jaarwedden dier .leeraren te iaag zijn P Och neen, die heeren hebben het bagatelletje van pl.m. f 2000 inkomen. Maar omdat zij volgens het schrijven van de leeraren ten achter staan bij andere gemeenten en n.b. bij het Rijk, alsof de gemeente zich met dat groote lichaam meten kan I De vrees, immer een slechte raad geefster is ook weer de moeder van dit voorstel. B. en W. zyn bang, dat bij het komen van vacatures met genoeg sollicitanten zullen komen of wel spoedige overgang naar andere plaatsen zal volgen. De ver- verbetering wordt nu gezocht in vermeer dering van het aantal verhoogingen wegens dienstjaren en versnelling van het tempo waar die worden genoten. Totnutoe luidde de regeling: na 3 jaar 5%,na 10jaar 10% verhooging van bet aauvangsalaris. Voor gesteld worden nu 5 driejaarljjkscho ver- Wordt de kermis afgeschaft Door B. en W. wordt aan den Raad voorgesteld op de verschillende adressen tot afschaffing van de kermis afwijzend te beschikken. Zij zeggen in bun praeadvies »Wij zijn wel van oordeel, dat de kermis hoe langer hoe minder m den tegenwoor- digen tijd past, maar achten de tijd voor afschatfiDg nog met gekomen. Wij zetten voorop, dat de kermis alhier ordelijk ver loopt. En dan heeft zij nog beteeken is voor een groot deel der bevolking, dat voor haar geen aequivaient vond. Ten slotte zou de afschaffing een gedeeltelijk effect hebben, zoolang met de omliggende groote plaatsen mede daartoe overgingen." Wij vermeenen, dat onder de tegen woordige omstandigheden de meerderheid van den Raad zich met dit preadvies zal vereenigen. Met B. en W. zullen zeker de meeste Raadsleden meenen, dat de afschaf fing van de kermis niet urgent is, zoolang elk aequivaleut, dat haar kan vervangen, nog ontbreekt. Voor eene betrekkelijke beperking der kermis mocht indertjjd iets te zeggen zijn, voor geheele afschalfing zullen 's Raads leden wel met zijn te vinden. Stemmen zjj dus meerendeels voor het behoud, dan zullen zjj ook alleszins wenschen, dat de formulede kermis hier ordelijk verloopt, ook in de toekomst, volle waar held blijke, dan zullen zij ook tevens wenschen, dat alles geweerd wordt, vooral op de openbare straat, wat als misbruik van de kermis terecht gewraakt wordt. Wordt de kermis teruggedrongen binnen de redelijke grenzen, waar buiten zij zich niet moet begeven, dan zullen wellicht nog velen harer huidige tegenstanders haar tolereeren als een oud traditioneel volks vermaak »dat nog voor een groot deel der bevolking beteekenis heeft." Zeker zullen onze Raadsleden morgen allen op hun post zijn en blijven, immers in een zoo gewichtig en met zooveel factoren van het maatschappelijk leven verband houdend vraagstuk als de kermis, behoort alleen een voltallige Raad eene beslissing te nemen. De watervoorziening der gemeente. Door de directeur der gemeente-drinkwa' terleiding, de heer dr. W. H. van Rietschoten, is aan de commissie voor de 'gasfabriek en de drinkwaterleiding een uitvoerig rapport uitgebracht omtrent den toestand van de waterleiding en wat noodig is ook in de toekomst voor de watervoorziening der gemeente. Vooropstellend dat de groote van het waterverbruik is per dag en per hoofd der bevolking gemiddeld 78.8 liter, per etmaal in het jaar 1902 gemiddeld 2960 M" en per uur gemiddeld 194 Ms geleverd wordt, komt hij tot de conclusie dat om te voorzien in een te verwachten verhoogde behoefte aan drinkwater bij eeneventueele uitbreiding der gemeente, men kan lo met den aanleg van een leiding voor ongefiitreerd water ten dienste der industrie de bestaande waterleiding ontlasten2o door invoer van watermeters de waterverspilling beteugelen 3o de capaciteit verbeteren. Ad lo acht hij niet in het belang noch van de gemeente noch van de gebruikers, ook ad 2o komt bem niet wenschelijk voor wegens de hooge kosten, welke dit zou vorderen, blijft dus alleen de capaciteit der waterleiding te vergrooten. De verschillende wijzen van vergrooting der capaciteit worden beschouwd en ten slotte zegt bij, dat noodig zal zyn het vormen van een reserve kapitaal groot genoeg om de eventueele uitbretdings er van te bekostigen, nu reeds een dubbele stoomleiding van de ketels naar de machinekamer te leggen en de duböeie hoofdbuisleiding tot aan de Bui tensluis. Door het college van zetters is ter opneming van de huurwaarde aangewezen het hd de heer P. C. van der Pant Jr. en benoemd tot schatters van het mobilair voor de personeele belastingen de heeren F. Verboom en W. van Zon Pzn Door den 32 jarigen glasblazer H. M. is gisteren bij de politie aangifte gedaan, dat hy in de herberg van van D., in de Bakker straat, door den zoon van den kastelein is mishandeld geworden. Hij had een wonde boven het rechteroog bekomen. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Baldadigen hebben van het Havenkantoor aan den Overschiescuen weg gister-avond of van nacht een privaatraampje en een deur met een stuk hout vermeld. De politie stelt een onderzoek naar de daders in. Een 19-jarige kelner uit Viaardingen is gister-avond door een ruit van de woning van den heer K., aan de Vijgesteeg, gevallen. De jongen verkeerde onder den invloed van sterken drank, en betaalde bij de politie de schade i f 3.50. Gisteren-avond heeft men van de bakkerij van den heer Kroes, uitkomende in een steeg aan den Dam, een drietal ruiten vernield. De daders bleven onbekend. In de groote zaal van de S. O. V. was gister avond bal, gegeven door de vereeni ging »Oefemug baart kunst". Terwijl om streeks kwartier over tweeën de dansende paartjes zich lastig in de zaal oe wogen, gingen plotseling alle lichten uit, zoodat alles in duisternis was gehuld. Gemskig oieek, dat men het licht weder kon aansteken, waardoor erger weid voor komen. De oorzaak is niet bekead, doch men denkt aan baldadigheid. Van morgen omstreeks 8 uur is een wagen van ae stoomtram, komende uit Rotterdam, aan tien RotterdamscOeudijk gederailleerd, ue oorzaak van het ongeval was, dat de machinist, ziende, dat de wissel, tegenover ue stal van Geor, Hoes niet goed stond, te snel remde. Door het ongeval ontstond in het begin veel vertraging in den dienst. Eerst moest naar Rotterdam om een andere wagen worden geseind, waarna de trams weer geregeld konden rijden. Ten 10 ure had men de gederailleerde wagen weder op het spoor geholpen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Met het stoomschip Sindoro zyn te Rotterdam aangebracht 4 gewezen O.-I. militairen, die m Indie veroordeeld zijn tot gevangenisstraffen van 2 jaar, 14 maanden of 6 maanden. Zij zijn naar het huis van bewaring gebiacht om vervolgens naar Leeuwarden te worden getransporteerd. Ook te Viaardingen heeft zich eene afdeelfng van de Pensioenvereeniging van Burgerlijke Rijksambtenaren gevormd met het doel om met 't oog op de te dienen Pen sioen wetten gunstiger beschikking voor de tegenwoordige ambtenaren te verkrygen. Aerimieuws. Geestelijke oefeningen. De geestelijke oefeningen, de vorige week voor de leden van de Congregatie der H. Familie, de leden van de afd. Schie dam van den Ned. R. K. Volksbond en alle tatholieko mannen dezer stad gehouden, hebben zeker alleszins beantwoord aan het doei dat daarmede werd beoogd. De O. L. Vrouw Visitatiekerk, aan de Nieuwe Haven, was nagenoeg alle avonden der vorige week bezet door een breede schaar mannen, die het groote middenschip geheel vulde. Ook een aantal vrouwen genoten vao de conferentiën, door den weieerw. pater H. Ermann S. J. kapelaan der St. Ignatiuskerk (Westzeedijk) te Rot terdam die in bevattelijke, voor ieder ver staanbare taal als 't ware in causerie- vorm de eeuwige waarheden uiteenzette en vooral de dwalingen en afwijkingen van den tegen woordigen tijd met nadruk bestreed. Dat dit gemoedelijk ernstig woord bij de mannen aes volks, de ridders van den arbeid,ingang vond, was zoowel tijdens als na de conferentiën, die door het geza menlijk bidden en zingen dier bonderden mannen werden voorafgegaan en besloten, duidelijk te bemerken. De oefeningen werden Zondag besloten met de plechtige opdracht der nieuwe leden der Congregatie, veelal ook leden van den Volksbond. In het priesterkoor prijkten de vanen van de Congregatie en den Volksbond te midden van een sierlijk arrangement levend groen en bloemen. Nadat onder de H. Mis ten 7 ure, door de koorsectie van deCongregatie gezongen, de indrukwekkende plechtigheid der algemeene H. Communie naa plaats gehad, werd onder de Hoogmis ten 10 ure door den waarnemende!' directeur der Congregatie en geestelyken adviseur van den Volksbond, den weieerw. heer Van den Berg, mei assistentie van de weieerw. heeren Soepnel en Nieuwedijk, alle kapelaans der parochie, opgedragen, een korte toespraak door den leider der con- ferenuen, uit naam van den verhinderden pastoor, gehouden. In welgekozen bewoor dingen scnetste pater Ermann het indrukwekknd scüouwspel door de katholieke mannen van Schiedam in deze dagen gegeven, een verschijnsel moedgevend vooral in dezen tyd de kerk was tot in de gangpaden en kapellen overvol bezet. Ook 's avonds halt zeven was de kerk weder door een breede schare bezet. De zeereerw. heer Coppens, pastoor der parochie, leidde met zyne weieerw. kapelaans de slotplechtigheid. Na de bij, de Congregatie gebruikelijke oefeningen werd de feestrede gehouden aoor den weieerw. pater Ermann, uie zyn gehoor op treffende wijze voorstelde Christus, den Koning van den tijd, Die aller geest en hart tot Zich trekt. Daarna deden de nieuwe leden der Congregatie hun opdracht, ontvingen zij de medaille en werd verder aan een aantal oud-leden de zilveren medaille uitgereikt. Een kort woord van gelukwensching van den eerw. feest redenaar besloot aeze plechtige handeling. Het Te Deum, daarna aangeheven, vertolkte zeker alleszins het gevoelen, dat deze breede scnaar van mannen in dit plechtig uur bezielde. Met de Benedictie, waarna nog het Vaaudellied werd gezongen, werden daarna deze geestelijke oefeningen besloten. Lang zullen ze zeker nog bij allen, die er aan deelnamen, in dankbare herinnering blijven. Eere en dank aan hen dieze voorbereidden en leidden; zij hebben het katholieke Schiedam gelegenheid gegeven van zijn geloof en godsvrucht nog eens op welspre kende, treffende wyze te getuigen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft Zaterdag in de kapel van het seminarie te Warmond de H. Wijding van het Subdia conaat toegediend aan de eerw, heeren N. H. Aanstoots. G. J. Biankenouw. Th. A. Van der Burg, A. F. Burwinkei, F. Van Dorp, J. H. Duijmel, A. J. M. Hoogeveen, G. Kuijs, J, B. W. M. Möller, J. Neetjes, P. J. Niewenhujjs en A. F. C. Van Noort, en de H. Wijding van bet Diaconaat aan de eerw. heeren Tn. M. P. Bekkers, J. J. M. Boele, H. M. Van den Bogaard, J. A. M. Brinkman, H, Caarls, H. B. P. Drenth, G. S. Intres, P. H. Meynema, C. N. J. Meijsing, J. J. J. Noordman, J. J. H. Raken, L. J. Schalke, H. M. J. Verzijl, M. Th. Vinck en C. Wynker. Te Bergeyk vierde de vorige week de zeer eerw. heer Van Asten, pastoor der parochie zijn zilveren priesterfeest. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Zaterdag 19 December. Staatsbegrootin g. Bij de behandeling der Oorlogsbegrooting huldigde de heer A r t s 's ministers kr acht dadig optredeB in het voorjaar, betreurde de toenemende stijging van het eindcyfer,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2