Dagblad voor Schiedam en Omstreken. '26ste jaar*:. Woensdag 23 December 1903. i\o. 7785 1 Bureau Beterstraat 50. Telefoon Ne. 85. PK IJ 8 Til DIT BLiBi Tm Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland f - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADTERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 22 December 1903. Busland en Japan. De toestand in het verre oosten blijft steeds onveranderd, d. w. z. hoogst hachelijk, Neuter's bureaa te Londen verneemt, dat er nog geen wijziging is in den toestand '0 Oost-Azië, die hachelijk blijft, aangezien Japan Ruslaods antwoord niet aangenomen beeft. Tot de Russische regeering zal nu het verzoek gericht worden, haar voor stellen te herzienvoldoet zij aan dat *erzoek, dan kan dat leiden tot het voeren van nieuwe onderhandelingen tusschen de heide staten. Volgens draadbericht uit Tokio heeft daar gisteren-middag een conferentie plaats gehad tusschen Rosen en Komoera, in de Russische legatie. Rosen is zoover hersteld, dat hij zijn aandeel in de onderhandelingen hervatten kan, hoewel hij nog niet uit mag. Komoera overhandigde Rosen Japans ant woord op de jongste mededeeling der Russische regeering om zekere in haar antwoord vervatte voorstellen, waaraan Japan bijzondere beteekenis hecht, te herzien. Zestig ingenieurs zjjn naar Korea gezon den ter vervanging van burgerlijke deskun digen, die tot dusver bij de Japansche tele graaflijnen werkzaam waren. Ambtelijk ^ordt verzekerd, dat deze maatregel geen Utilitaire beteekenis heeft. De telegrammen betreffende Oost-Azië aijn overigens zeer tegenstrijdig. De oorlogs- zuchtigsten komen uit Tokio. De otficieuse Kotnakin behelst een oogenschijulijk van 'ugewijden afkomstig overzicht van de onderhandelingen met Rusland. Aan het Blot staat, dat Rusland zekere minima- eischen van Japan heeft afgewezen. Mocht Rusland blijven weigeren heet het dan staat Japan gereed met zijn leger zijn oischen door te zetten. De Japansche gezant te Londen zegt, dat er zich vele Engelscbe vrijwilligers bij hem aanmelden om tegen Rusland te vechten, Feuilleton. was van 4) (Slot.) «Ja, maar eerst vannacht. Een lont h'aar gelegd by 't kruit. Als ze 'tgeid Meggg had(jeD gekregen, wilden ze het ®ohip verlaten, in twee booten goed van al- ®s voorzien, en ons aan boord laten. Ze *aren er zeker van dat ze West-Austraiië Souden bereiken en zij hadden al een heel Uiooi verhaal klaar van een schipbreuk om de menschen voor te liegen. Massa wurdall zou de lont aansteken. Vijf minu ien later waren we allen in gehakt veran derd en zy zouden veilig zijn, omdat er &een mensch overbleef om te vertellen dat omdat massa Meggs 't geld in 't o.a. vele Zuid Afnkaansche oud-gedienden. De Daily Mail verneemt uit Peking Eenige voorname Mantsjoes; door Rusland bezoldigd, bestrijden een bondgenootschap tusschen China en Japan, waarvan de voorstanders echter toenemen, ondanks de bedreiging van den Franschen gezant dat de Franschen ingeval China dat bondge nootschap aangaat, Kwangsi zullen bezetten. Naar de Daly Telegraph uit Port Art hur verneemt, van 15 dezer, gelooft men daar, dat er geen oorlog zal komen voor de lente, maar de toebereiselen worden snel voortgezet. De Russen versterken hun infanterie en cavalerie, maar er zijn zeer weinig troepen ten Zuiden van Charbin (in Mantsjoerije). Uit Nagasaki werd den 19n aan de Daly Telegraph geseind, dat de legerreserve aldaar gewaarschuwd was, zich voor on- middelijke oproeping gereed te houden. De Macedonische kwestie. De Parijsche Temps verneemt uit Con- stantinopel, dat de Sultan op aandringen van Calice en Zinofjef een ministerraad heeft bijeengeroepen met bevel een beslis sing te nemen ten aanzien van de regeling der Oostenrijksch-Russische contrcie. De regeering in Jildiz Kiosk doet al haar best om de Oostenrijksche en Russische gezanten te bewegen om met de twee bijzondere commissarissen voor de regeling der onderdeelen van bet hervormingsplan in discussie daarover ie treden. Maar noch van Calice noch Zinofjef denkt er over om een anderen weg in te slaan dan recht- streeksche onderhandeling met de Porte door tusschenkomst van den grootvizier en Tewfik-pasja, dec minister van binnenland- sche zaken. Zondag werd het daarom overeen anderen boeg gegooid. De beide gezanten werden ten eten gevraagd bij Ternfik-pasja en troffen daar ook de beide genoemde com missarissen. Na tafel had er daarop een academische discussie plaats over het water wierp, werd 't pian heelemaal ver ijdeld." «Precies, maar ze hadden toch zeker de lont nog met aangestoken «Neen, dat deed ik." «Jij «Zeker. Zoodra ik hoorde wat ze met ons wilden doen, kroop ik naar beneden, stak de lont aan en was net in tijds weer boven om ze goeden dag te zeggen 1" De anderen staarden met verbazing den gryzenden neger aan. Ten laatste Foosde Corfield een zucht. «Wel, Jullius, je hebt ons allemaal over bluft. 't Was een verschrikkelijk iets om te deen, maar 't Was mij of zij, massa Corfield. Als massa Eeggs het geld niet overboord had gegooid «Dat heeft hij niet gedaan", bracht Will Blewett zwakjes in 't midden. Aller oogen richtten zich nu op den jon gen, met zijn zakdoek om zijn voorhoofd. «Hij gooide de leege portefeuille over- boordhier is 't geld". Ea uit de borst van zijn buis haalde Will een pakje banknoten. hervormingsplan. Wat er besproken is, weet men met. Den volgenden morgen braebt een der beide commissarissen, Zeihy-pasja, een bezoek aan den Russischen gezant, maar ook daarover is niets nader bekend geworden. Het plotseling oproepen van den Turkschen commissaris. Ah-Terucb-bei uit Sofia naar Cons'-antinopel, waarheen hij gisteren, midden in het Baïremfeest, is vertrokken, wekt veel opzien. De commissaris op de Turksch Servische grens, luitenant generaal Hamdi-Pasha, tegen wien van de Servische zijde voort durend klachten werden ingebracht is thans op Ruslands wensch van zijn post ontslagen en door den overste van den generalen staf Izzet Bey vervangen. Uit Rome. De correspondent van de Times te Rome, spreekt met de meeste beslistheid de geruchten tegen, ais zou Paus Pius X gelden hebben ontvangen, door wijlen Leo XIII nageiateD. Namens het Vaticaan worden deze geruchten gelogenstraft, en dat is temeer noodig, waar juist gedurende de Kerstdagen aan den H. Stoel de meeste betuigingen van hulde worden aangeboden. Noch kardinaal Gotti nog mgr. Mazzolini verzekert men hebben den Paus eenige som gelds overhandigd, en evenmin is er een schat in het Vaticaan gevonden. Uit Rome wordt aan de Frankf. Ztg. gemeldNaar het heet, zou dr. Lappom, lijfarts des Pausen, die een verergering van het jichtlijden bij den H. Vader heeft geconstateerd, hem een streng dieet voor geschreven en het betreurd hebben, dat de Paus geen reis naar een badplaats onder nemen kan. Het Jodenproces te Kischinef. Het Russische telegrammenbureau te Kischinef meldt, dat de uitspraak in zake de jodenonlusten te Kischinef luidt als volgt Uitroepen van verbazing. «Toen ik half bewusteloos lag", ging hij voort, kroop meneer Meggs naar me toe met deze banknoten in zijn hand. «Zij wii'en ze hebben", zei hij, «maar ze zullen ze niet hebben. Ze zullen me dooaen of ze 'i geld krijgen ja of neen. Misschien kom jij er levend at; beloof me dan dat je de menschen zult opzoeken, die ik in een brief heb opgegeven en ze het geld overhandigen Ik beloofde het en stopte de banknoten m mijn hemd. Toen kwamen Murdall en de anderen aangerend. De rest weet je." Dick nam het pakje. Een haastige blik deed zien dat de waarde ervan 20.000 pofld was. Hij vond de brief en het testament erbij. De eerste was open en zijn oogen hepen over de regelszijn gelaat trok in hoe langer hoe meer plooien van verbazing. «Blewett!" nep hij opeens, «was je moe ders eigen naam Andrews en is ze geboren in Wilstone in Bucks?" »Ja", antwoordde deze verbaasd. «Dan moet de oude Meggs je oom zijn geweest, dien je in Melborne trachtte te vinden en je moeder is zijn eenige erfge- Gretsjin en Marisjoek, beklaagd o. a. van moord, zijn tot zeven, onderscheiaelijk vijf jaar dwangarbeid veroordeeld Twee-en- twintig beklaagden zijn gestraft met plaat sing in een arrestante compagne van een of twee jaar, één heeft er maar gevange nisstraf gekregen. Twaalf beklaagden zijn vrijgesproken. De civiele eischen zijn alle afgewezen. De gerechtskosten komen ten laste van de veroordeelden. Lord Kitchener. Lord Kitchener, die, zooals men weet, voor enkele weken door een val van zijn paard gekwetst werd, is thans weer gezond en wel te Kaïka aangekomen op weg naar Calcutta, waar men den opperbevelhebber der Britsche troepen in Engelsch-Indië a. s. Dinsdag verwacht. Ter banning. De verbanning op een valsche beschul diging van Fehmi pasja, van Izzet-bey artillerie officier en zoon van Abmed-Ali pasja, den gewonen begeleider van gekroonde hoofden en hooge personages, die Constan- tinopel bezoeken, maakt een pijnlijken indruk in alie diplomatieke kringen. Scheepsramp. Een draadbericht uit Antwerpen meldt De steamer Brugia, gaande van Caen naar Queenstown, is bij Beadnelpoint Noordkust van Engeland geheel uit elkaar geslagen. De equipage werd, ge lukkig, gered. De ramp is aan mist te wijten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. scsiecam, 22 December 19U3. Volksbadhuis. in de week van 14 20 Dec. 1903 werden genomen 165 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 17 kuipbaden 28 regen 7 regen 107 school kinder »a3ct 6 naam. Matthew Anarews was zijn echte naamMeggs was maar een aangenomen." Met dit aangename nieuws te beredenee ren, vergaten de vier hun verschrikkeiijken toestand. Corfield was de eerste die er weer aan dacht. »'t Spijt me om nu je pieizier te bederven, maar ais we voor donker geen hulp hebben gekregen, had voor mijn part de haai de banknoten tegelijk met de portefeuille kun nen opslikken. Er blijft ons alleen nog te vertellen over, dat de kotter opgemerkt werd door een huiswaarts gaand schip, binnen den vieren twintig uu, De geschiedenis der vier zeelieden maakte hen tot een zeer interessant quartet en ze ontvingen alle vriendelijkheid, die bemanning en passagiers maar konden toonen. Na een zeer prettige reis zettten ze weer voet aan wal in Engeland, dat ze gedacht haduen nooit weer te zien. NIEUWE SCHIEDA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1