grijpen. Juist datgene wat zij deed, is een beweging, die de vrouw bijna zonder het te weten, werktuigelijk, maakt, terwijl in hetzelfde geval de mannen juist de knieën tegen elkaar aan drukken. De eerwaarde prior, een goed menschen- kenner, stond dan ook op, en, beleefd, met een goedwilligen glimlach, zeide hij Ik vraag u vergiffenis mevrouw, maar de regelen van ons huis zijn strengvrou wen mogen in ons klooster niet worden toegelaten. Er bleet Jules Favre, hoe misnoegd hij ook was, niet veei anders over, dan zijn geheel in de war gebrachte dame den arm te bieden, terwijl de prior nog vurige kolen op zijn hoofd stapelde, door hem, dien hij zoo handig had te verstaan gegeven, dat hij zich niet bedotten liet, met waardigheid, tet aan de deur uitgeleide te doen. Engelsche Staalindustrie. De Spoorwegcommissie in Engeland heeft voor twee millioen rails besteld bij Engelsche huizen, niettegenstaande Belgische fabri kanten tegen veel lager prijs hadden ingeschreven. Koning Carlos naar Afrika. Volgens de Futura, een blad dat de Lourenzo Marques uitkomt, komt de koning van Portugal in Maart in Zuid-Atrika. Hy neemt zijn weg over Suez, legt aan te Mozambique en Beira, en gaat te Louren- 90 Marques voor goed aaD wal. Van hier vertrekt hij per spoor naar Pretoria, vervolgens naar Johannesburg, Bloemfontein en Kaapstad, en langs de westkust terug. De reis zou vier maanden duren. Vervolg Binnenland. Men weet, dat het voornemen bestaat, aan H. M. de Koningin-Moeder, ter gelegenheid van den 25en herdenkingsdag in Jannan a. 3. van Hr. Ms. intocht als Koningin in ons land, een nationaal hulde blijk aan te bieden. Maandag-avond heeft het uitvoerend comité van de plaatselijke commissie, die zich voor dit doel te Amsterdam gevormd heeft, vergaderd ter bespreking van de plannen voor een feest, dat bij deze gelegenheid in deze stad gevierd zal worden. Het ligt in het voornemen der commissie, een feest te organiseeren, dat meer dan éen dag zai dureB en dat in den vollen zin van 't woord een volksfeest zal wezen, wsarop alle rangen en standen van ons volk voor H. M. de Koningin-Moeder uiting kunnen vinden. Tevens vernemen wij, dat H.H, M.M. de Koningin-Moeder, de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden het feest zeer waarschijnlijk met Hunne tegenwoor digheid zullen vereeren. Op last van den officier van justitie te Amsterdam is naar het schouwlokaal over gebracht het iijk van een 9-jarig meisje. Het kind is den 17en dezer overleden, vermoedelijk tengevolge van bloedvergifti ging, en was behandeld door iemand die tot het uitoefenen der geneeskunst geen bevoegdheid heeft. Uit Den Helder meldt men aan het Vad. Ten gevolge van het mistige weder heb ben dagelijks strandingen plaats in de Zui- dergronden (gevaarlijke zandbanken) gelegen nabij het Zeegat van Den Helder. Zondag, Maandag en Dinsdag kwamen te Nieuwediep berichten van stoomschepen, welke daar waren gestrand, waarop de krachtige sleep- booten Titan en Hercules spoedig in zee gingen, op sleeptouw hebbende een aanta 1 vletten met sjouwerlieden om assistentie te verleenen. Op de strandingplaatsen werd gewacht tot net hooge water was, waarop de sleepbooten de vaartuigen vlot sleepten zoodat zij hun reis verder konden vervolgen Het bestuur der Tweutscbe Pluimveeclub ontving drie prachtige verguld zilveren medailles van H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-moeder en Z. K. H. Prins Hendrik, om als prijzen te dienen voor de in Februari a.s. te houden tentoonstelling ter gelegenheid van het 10 jarig bestaan der vereeniging. Omtrent een diefstal van f 1000 ten nadeele van den handelaar in machines Gérard, te Hengelo, verneemt men, dat een opgeschoven raam den weg aanwees, waarlaDgs men zich toegang heeft verschaft. Een secretaire is met den sleutel geopend en daaruit heeft men een kistje met boven genoemd bedrag meegenomen het leege kistje was in de vensterbank buiten neer gezet. Zonderling is dat een in het huis aan wezige hond den diefstal niet belet heeft. De kapperspatroons te Nijmegen hebben nog geen uitvoering gegeven aan hun onlangs genomen besluit tot sluiting hunner zaken op Zondag. Hunne bedienden hebben nu den bezoekers der winkels verzocht, daar op Zondagen niet te komen, opdat de patroons zonder eenig bezwaar Zondagsrust kunnen invoeren. Te Druten zal door een vereeniging, ge naamd «Dochteren der wijsheid" een gesticht opgericht worden voor de verpleging van hoogstens 50 idiote meisjes. De geneeskun dige behandeling zal opgedragen worden aan den heer R. Pieters, arts te Druten. Brand. Onder Nieuweschans zijn gisteren afge brand de boerderijen van Nagel en Bakker. Zes paarden, 13 koeien en 3 varkens zijn omgekomen. Moordaanslag. Te Haulerwijk is een moordaanslag gepleegd door een jongeling, uit Duitschiand teruggekeerd, op een me'sje, dat de verkeering met hem had afgebroken. Hij wondde bet meisje met een revolverschot in de zijde, waarop hy direct het wapen naar zich keerde en een tweedeschot op zijn hoofd loste, wat evenwel een schamper bleek te zijn. Het meisje zakte bewusteloos in elkaar en werd door haar broeders (de aanslag geschiedde nabij haar woning) opgenomen, die terstond geneeskundige hulp inriepen. Ook voor den dader bleek geneeskundige bijstand onvermijdelijk. Te Heerlen (Limburg) is gearresteerd en gevankelijk naar Maastricht overgebracht een Duitscher, beschuldigd van mishandeling met doodelijken afloop. Zijne uitlevering word door de Duitsche regeering gevraagd. GEMENGD NIEUWS. Te Hoofdplaat is in den ouderdom van 99 jaar en bijna 8 maanden overleden de beer Abr. Poreij. Hij was de oudste be woner van Westelijk Zeeuwscb Vlaanderen. Terwijl Dinsdag avond m de gemeente school te St. Janssteen een uitvoering werd gegeven door bet Fanfarecorps, werd op een tien minuten afstands van daar zoo geducht met messen gevochten, dat een der vech tersbazen verscheidene steken opliep waar van één in de zyde levensgevaarlijk wordt geacht. By de familie Van Katwijk is officieel bericht ontvangen, dat hun broeder Ane van Katwijk, bij het vergaan van het s. s. Alwina is verdronken. Genoemd A. v. K., visscherman van beroep, was op 27 Sep tember 11. gered bij het schipbreuk lijden met een haringlogger, en maakte nu ais matroos zyn eerste reis mede op de Alwina, die, op hare terugreis van Spanje naar Rotterdam, in het Engelsche Kanaal ver moedelijk met man en muis is vergaan. In den loop van dit jaar gingen uit het dorp Oostwoid, het centrum van het «rijke welvarende Oldampt", een 80 personen, groot en klein naar Amerika. Bevredigd is deze trekzucht nog op verre na niet, want nog heel wat emigratie plannen bestaan. Zelfs wordt beweerd, dat het volgende jaar minstens evenveel gezinnen de stouten stap zullen wagen, als in 1903 het geval was, In de volgende maand gaan reeds ettelijke. De meeste emigranten worden geholpen door tamilie-leden uit Amerika, die tickets voor den overtocht oversturen. In de omsteken van Eindhoven zwerft een groote troep Zigeuners rond, wel een 60 man sterk. Ze reizen er met een 8 tal wagens. Hoewel de politie er achter zit, kan toch niet belet belet worden, dat zij hun tenten hebben opgeslagen. Zonder vorm van proces roofden zij bij het doortrekken van dorpen brood en spek. De bevolking der anders zoo vreedzame dorpen is zeer vreesachtig. Volgens een bericht uit Mook aan De Gelderlander houden zich in die buurt een vijftal bandieten in de bosschen op, die bij de bewoners in den omtrek brutaal om voedsel vragen. Er zou zelfs een aanslag geploegd wezen op een kind, dat eenigen tijd in handen van een der schelmen moet geweest zijn. Men vermoedt met uit Aken ontsnapte boeven te doen te hebben. De politie is er mede in kennis gesteld. Werd reeds gemeld dat te Echt (L.) met 6000 inwoners, niet minder dan 136 herbergen enz. werden aangetroffen, de Zeeuwsche gemeente Sas van Gent wint het nog verre. Met een bevolking van ongeveer 2000 zielen worden daar niet minder dan 123 dergelijke gelegenheden gevonden, dat is dus ongeveer 1 op elke 16 inwoners. Maandag avond is tegenover »'t Zwaantje" in de Lutte geschoten op den rijksveld wachter Oolbekking, te Oldenzaal. De vermoedelijke dader B. H. werd door hem zelf gearresteerd en het eenloops jachtge weer in beslag genomen. De veldwachter is ongedeerd. Tijdens den oorlog van 1870—'71 werd van den hertog van Saksen-Meiningen een zadel ontvreemd waarin 0. m. 58000 francs aan papieren geld waren geborgen. Alie onderzoek er naar bleef zonder gevolg. Dezer dagen echter stierf te Orlon (Luxem burg) een slager onder wiens nalatenschap een zadel werd gevonden, waaruit 58 bankjes van duizend francs in goeder, staat te voorschijn kwamen. De Hertog van Saksen-Meiningen, met het geval in kennis gesteld, zal een onderzoek naar een en ander doen instellen. Een valsch muntstuk (2 Mark) vau echt zilver is in Duitschiand ontdekt. De prijs van 't zilver is thans zoo laag, dat er ook zóó nog genoeg op verdiend kan worden. Te Biska (Algerië) stond een violist, Leon Trubert, terecht wegens moord op een jonge vrouw, en hij voert tot zijne verdediging aan, dat hy een «hypnotische sujet" is, en dat zijn geest soms zijn stof felijk lichaam verlaat. Het was in zuik een oogenblik, toen zijn geest elders was zoo beweert hij, dat zyn stoffelyk lichaam de jonge vrouw vermoorde. waatsie JJencBten. Door de archietecten De Roos en Over- eijnder werd heden-middag in het gebouw »De Vereeniging" te Rotterdam namens hun principiaai aanbesteed het bouwen van een boerenhuis aan de Tuiniaan alhier. Ingekomen 6 bijetten als volgt: L. van Eijk, alhier f 11.723; P. A. Kraaijeveld, Dordrecht f 13889M. Bolhorst alhier, f 13950 J. Langejan Azn. Rotterdam f 13950, A. H. van Hemmen, Rotterdam f 15360. M C. Giitay, Rotterdam f 15690 (S.Cf.) H. M. de Komngin-Moener blijft heden na afloop van de Kerstviering ten Hove aan tafel van H. M. de Konigin en Z. K. H. de Prins dineeren. De Eerste Kamer der Staten-Generaal zal aanst. Maandag, 's namiddags 1£ uur, bijeenkomen. De behandeling der Indische begrooting is op Dinsdag vastgesteld. Het zilveren priesterfeest van regent Snickers is op het seminarie «Hageveld", hoofdzakelijk kerkelijk herdacht. Z. H. de Paus ontving gisteren in zijn privé bibliotheek het H. College om de gelukwenschen bij gelegenheid van het Kerstfeest in ontvangst te nemen. Kardinaal Oreglia drukte namens zijne collega's de vreugde van het college uit over de Pauskeuze en hoopte dat de ieuze des PausenInstaurare omnia in Christo veel zou bijdragen tot herstel der men- schelijke maatschappij. De Paus zeide met de gedachte aan de Kribbe van Christus er aan te zullen werken, dat zijne ieuze tot algemeene geldigheid worde gebracht. De Standard meldt, dat de Japanscbe gezant te St Peterburg telegrafisch last kreeg op een spoedig antwoord aan te dringen. KerKnieuws Gisteren overleed, na een langdurige ziekte en tijdig voorzien van de laatste H. H. Sa cramenten, de weleerw. heer M. H. Joe* rissen, pastoor te Cothen, in den ouderdom van 61 jaar. De overledene was eenige jaren pastoor te Delfzijl en daarna, sinds 1889, te Cothe. De eerw. father Van den Burg, professor oan het missiehuis te Roosendaal, vertrekt den 3en Februari van Triëst naar de missie van Madras (Engelsche Indië). Kunst eu Lettereu. Geschiedvervalsching. In het Nieuwe Dompertje, katholiek maandscrhift voor geloot' en wetenschap, komt een zeer belangwekkende studie voor naar aanleiding van den onlangs door deo heer Van Daehne van Varick opgeworpen, geruchtmakende kwestie. Zonder zich in den politieken strijd te mengen, behandelt deheer J. J. F. van Zeijl onder de rubriek «Geschied vervalsching" de vraag.of stadhouder Willem III inderdaad zoozeer de sympathie der antirevolutionairen verdient, ais waarvan zij door het streven naar oprichting van een standbeeld blijk geven. Spr. komt tot een ontkennend antwoord en 't merkwaardigst is, dat zijn oordeel door de citaten van verschillende Protestancsche geschiedschrij' vers door hem aangehaald, gesteund worden» Veel Engelsch drukwerk, vooral kleuren druk, wordt in Holland gemaakt. Een deskundige verklaarde m lithograüscnen kleurendruk levert Holland beter werk, omdat de mannen daar betere kunstenaars zijn dan de onze. Vooreerst laat men hun meer tijd. Vervolgens zijn zij met alleen beter geschoold èn ais kunstenaar én technisch als steendrukker, maar zy worden erkend als kunstenaar en kunnen hun werk op kunsttentoonstellingen inzenden» In bet zeer fijne werk, waarvoor uitmun tende teekenkunst en gevoel voor kunst op den steen vereischt wordt, is Holland beter. Keciitzaken. Voor de arrondissements-rechtbank te Rotterdam werd eergisteren voor de derde maal behandeld de zaak tegen P. S., 22 jaar, timmerman te Scuiedam. Beklaagde was er niet, evenals twee der drie gedag vaarde getuigen. Van den verschenen getuige werd gehoord, dat in een hem.toebehoorend pand, staatyie op de Hoogstraat 84 te Schiedam, in den laten avond van den 27 April een ruit was stuk geslagen. Het O. M. verzocht acte van de niet- verschijning der getuigen, ten einde dezen te doen vervolgen, en wyders vroeg het vrijspraak van den beklaagde. In October was A. L., 20 jaar, thans te Leiden, te Schiedam in de kost by da

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 6