Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Dinsdag 29 December 1903. No. 7788. Bureau Boter straat 50. Telefoon Ne. 85. PK IJ 8 TAM DIT BIADt - PRIJS DER ADVERTENTIÊN: fDt Schiedam per 3 maanden f 1.50 ^an regelsi f 0.60 ft,»» per post door geheel Ned.rtad OOMi» vit f TV®8!' V i,„V F PlP&lfej Voor herhaalde plaatsing worden billqke overeenkomsten Afzonderlijke Nummers- 0.05 aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 28 December 1903. Rusland en Japan. Het Kerstfeest, het vredefeest bij uitne mendheid, is voorbijgegaan zonder dat de vrede tusschen Rusland en Japan verzekerd is. »Wij erkennen, dat de toestand een ernstig karakter draagt, doch Japan zal zijn eischen niet prijsgeven," zeide Dinsdag een van de leden van de Japansche legatie te Londen tot een correspondent der Figaro. En alle berichten, die uit het Verre Oosten tot ons komen, maken een zorgelijken indruk. Te Tokio aldus meldde een Reuter-telegram uit deze stad heerscht onafgebroken bedrijvigheid in de militaire hoofdkwartieren, de tran sportmiddelen worden aangevuld en verdere toebereidselen getroffen. In de oorlogs havens worden belangrijke toebereidselen getroffen om troepen te zenden naar Toesan Masampho en Tsjemoelpo, teneinde de orde in die Koreaansche havens, waar volslagen regeeriogloosheid heerscht, te herstellen. Deze maatregelen zouden genomen worden met goedkeuring van Rusland 1 Naar de Daily Mail uit Tokio verneemt, zyn na een geheime conferentie van marine-officieren te Saselo zes linieschepen in zee gegaan. Uit Kobe wordt aan de Daily Mail ge meld, dat alie marine-matrozen eerste klas van verlof teruggeroepen zijn. In de jongste conferentie van net Kabinet met den raad der oudsten is besloten, dat Japan een beroep zal moeten doen op de wapenen indien de gestelde eischen afgewezen worden. De Daily Mail verneemt nog uit Tokio De officieuse Kokoemin zegt, dat Japan de Rabicon overgetrokken is en niet terug kan. Korea moet uitsluitend onder Japan's invloed blijven. Japan moet desnoods met de wapenen elke poging vaD Rusland om dien invloed af te wijzen, keeren. Uit Peking wordt nog aan het meerge noemde blad gemeld: Naar het heet, wil Rusland de ijsvrjjehaven vanTsjin-wang-tou bezetten. Vijftienduizend gewapende Kore- anen zijn Mantsjoerije binnengevallen. Lioe, de Tartaren-generaal van Kiun, poogde ben vruchteloos te verdrijven en vroeg verster king aaD. Naar het heet, zijn de inval Iers door de Russen aangezet. Een draadbericht uit Tokio meldt nog De oud-minister van buitenlandsche zaken heeft Vrijdag-avond bet woord gevoerd aan een feestmaal, waar menschen uit allerlei kringen aanzaten. Hij zeide hotte betreuren, dat het volk niet door de regeering op de hoogte gebracht werd van den toestand, maar als de keizer den oorlog verklaarde, dan zou de natie hem als een man steunen Graaf Okoema, de gewezen minister-presi dent, zeide, dat Japan ook zijn eigen voortbestaan op het oog had, waar het de onschenbaarheid van China's grondgebied verdedigde. Naar Daily Mail uit Kobe verneemt, verluidt 't dat Japan's laatste nota aan Rusland het land veertien dagen tijd liet om te antwoorden. Japan zou het antwoord den 7n Januari verwachten en den 15n antwoorden. De Japansche gezant te Peking heeft raad gepleegd met prins Tsjan, welke laatste zich tegenover den correspondent van Daily Mail bevredigd toonde. De corres pondent vernam, dat Japan Rusland's eischen in zake Mantsjoerije afwijst en op dat stuk niet zal toegeven. Het Japansche blad Dvzritzji betoogt, dat Japan reeds het recht zou hebben uiterste maatregelen te nemen, bijaldien er nog een Russisch oorlogsschip door het Suez-kanaal komt. De Times verneemt uit Moskou. Het is gebleken, dat het transportschip Jekaterinos - lof naar Port-Arthur 2000 uitgeleverde en vele zee-officieren heeft overgebracht. Aan de Daily Mail wordt uit Sjanghai gemeldIn Ctnna worden overal bonden opgericht met het doel om het volk voor te lichten met betrekking tot Mantsjoerije. De correspondent van de Daily Mail te Sydney seint, dat Japan daar lood op groote schaal aankoopt, blijkbaar voor aanmaak van geweerkogels op groote schaal. Uit Montreal wordt gemeld, dat de Japansche consul-generaal talrijke dienst aanbiedingen ontvangt deels van jonge Canadeezen, deels van oud-leden in den Zuid-Afrikaansche oorlog om te vechten tegen Rusland. De Romeinsche Messagero deelt mede, dat de regeering met 'toog op de Russisch- Japansche verwikkelingen, gelast heeft een kruiser naar Nagasaki te zenden. Spanje en Nederland. De Spaansche minister van Justitie las in den ministerraad het ontwerp voor der conventie met Nederland, betreffende de kwesties over privaatrecht. De ministerraad besloot het ontwerp naar den Raad van State te zenden. Frankrijks buitenlandsche politiek. De Fransche minister van Buitenlandsche zaken, Delcassé, heeft Zaterdag bij de behandeling van de begrooting van zijn departement zijn politiek uiteengezet. Hij rechtvaardigde de tusschenkomst van Oos tenrijk en Rusland bij de Porte evenals de instemming van de andere mogendheden met die tnsschenkomst. De mogendheden zijn van plan te blijven waken voor de toepassing der hervormingsmaatregelenTen aanzien van Marokko bestaat onze staatkunde uit het verzekeren der onafhankelijkheid en der ontwikkeling van dat land. Oner het uiterste Oosten sprekende, zeide Delcassé, dat er geen enkele reden is om geloof te slaan aan de angstwekkende berichten die verspreid zijn. Bij een onder zoek van de verschillende groepeeringen van Europeesche mogendheden zeide hij, dat geen hem voorkwam zoo dicht het ideaal te naderen als het Fransch-Russisch verbond uit een oogpunt zoowel van het belang der natie als van de sympathie. Frankrijk verlangt alle misverstand uit den weg ie ruimen. Wat Engeland betreft, juist door de verschilpunten, die het van ons scheiden, houdt het op onze mededinger te zijn de beide volken vullen elkander aan. De mogelijkheid om tot overeenstemming te geraken blijft altijd open tusschen die twee. Frankrijk tracht zijn rechten te doen gelden met evenveel gematigdheid ais flinkheid en het streeft er naar zijn belangen te vereenigen met die van anderen. Deze toestand heeft zijn onslaan te danken aan het Tweevoudig Verbond en van dat verbond moet de aetermineerende oorzaak gezocht worden in de gewapende macht van de beide bondgenooten. De Macedonische kwestie. Uit Bucharest wordt aan de Times ge- meid De Bulgaarscüe regeering heeft net voorstel van de Porto afgewezen om het hervormingsplan voor Macedonië, in 1890 door den toenmaligen gouverneur van Mouastir en iateren groot viziei uitgewerkt, in overweging te nemen. Bulgarije acht het geen ernstig voorstel van de Porte. De Porte is bezig aan het opstellen van een nota, waarin geprotesteerd wordt tegen de militaire toebereidselen in Bulgarije. Uit Bulgarije. Gedurende zitting van de Sobranje vroeg Zaterdag de minister van oorlog de begrooting zonder discussie goed te keuren, tiefuge scèaes deden zich voor. De afgevaardigde Cnristos, die door de oppositie werd uitge scholden, verliet de zaal. Aziaten in Afrika. Uit Johannesburg wordt aan de Times gemeldDe invoer van Chineezen vindt bij toeneming voorstanders, omdat de over tuiging veld wint, dat er niets anders op zit. De financiën van het land worueu gestadig slechter hetgeen geheel geweten wordt aan het gebrek aan Kafferwerkvolk in de mjjnen. Het dienstjaar zal sluiten met een aanmerkelijk te kort, terwijl men algemeen van meenmg is, dat het land in Februari niet in staat zal wezen de *210.000.000 voor de oorlogsleening op te nemen. De zaak-Dreyfus. De commissie inzake de revisie heeft zich met algemeene stemmen uitgesproken ten gunste van de ontvankelijkheid van het door den gewezen kapitein Dreyfus inge diende verzoek tot herziening van zijn vonnis. Zanardelli. f De gewezen Itaiiaansche minister-presi dent Zanardelli is Zaterdag overleden. Guiseppe Zanarddetli' te Brescia in 1829 geboren, studeerde te Pavia iu de rechten, nam deel aan de opstand tegen Oostenrijk in 1848—49, moest na de onderdrukking daarvan vluchten, doch maakte gebruik van de amnestie, welke in 1851 werd uitge vaardigd, om zich in zijn geboortestad als pnvaatieeraar neer te zetten. Na de vereeniging van Lombardie met [talie werd hij tot lid van het parlement gekozen, waar hij op de banken der linkerzijde plaats nam. In 1860 nam hij deel aan den inval van Garibaldi in Sicilië, in 1866 organiseerde hij als koninklijk commissaris de nieuwe provincie Belem. Van 1876 tot 78 was hij minister van Openbare werken van 1378—81 van Binnenlandsche zakeD (Hij voerde toen een nieuwe kieswet in) en sedert 1881 verscheidene malen van Justitie en laatst minister-president. Veel verwachtte men dan ook van Zanar- deiii, daar hij; hoewel bejaard, toch nog vol hchaams- en zielskracht was. Spoorwegongeluk. Een sneltrein op den Baltimore Ohio- spoorweg is op eeD stapel hout geloopen 12 K.M. van West Coannellsvilie en Pasy- honie. Er zijn 49 menscüen omgekomen; ze werden verschroeid door den stoom uit de vernielde machine. Stads- en Gewestelijk Nieuws. ScBïe&au, 28 December 1903. Ned. R. K. Volksbond. Atd. Schiedam. NIEUWE SCKIEDAIHSGHE COURANT - t--- - - De gewone maandvergadering van de afdeeling Schiedam van den Ned. K. K. Volksbond werd gis teren in de nieuwe zaai van ,,iviusie" gehouden. De Voorzitter, de heer Mouwens, de vergadering openend zeide, dat het iedentai van den Bond in het aigeioopen jaar vrijwel stationair ia gebleven. Hij spoorde de aanwezigen aan om niet, zooaia meermalen voorkomt, voor de geringste moelelijkheid, die in den weg komt, ontslag als lid te nemen. Verder herinnerde hij aan de krachtige katholieke actie, die vanwege den K. K. Volksbond dit jaar is nitgegaan. De Volksbond heeit dan ook in verhand met andere christelijke ver- eenigingen een goed figuur gemaakt. Dit jaar heeft de katholieken werkman een gevoelig verlies geleden door het afsterven van Z. li. Beo XIII, Mgr. Dr. Schaepman, en onzen Bisschop, mgr. Bottemanne, die veel voor den katholieken werkman hebben gedaan. Er zijn na weer nieuwe krachten gekomen, die zeker waardeering zullen vinden. Alsnn kreeg de weleerw. heer adviseur v.d. Berg het woord, die eeu woord van dank en hulde bracht aan de Volksbouders, die bij de geestelijke oeteaingen, dezer dagen in de O. B. Vrouw Visitatie-kerk gehouden, aan het katholieke Schiedam een schitterende voorbeeld hebben gegeven. Een woord van dank sprak hij mede namens pastoor Coppens voor de getoonde stichting tijdens de oefeningen. Vooral maakte het uit volle horst door zooveel mannen ge zongen Tantum Ergo een diepen indruk op hem. Spr. dacht aan den bloeitijd van het katholieke gil denwezen. Toeu was er ook een ware katholieke gods dienstzin onder den katholieken werkmansstand. Bij de bijeenkomsten in de Fiankenlandsche kerk bleek, dat de katholieke mannen niet alleen op soci aal gebied veel ijver aan den dag weten te leggen, maar er ook vooruit willen komen, dat zij trouwe kerkbezoekers zijn. Spr. besloot zijn.woardeerend woord met den aanwezigen een zalig uiteinde te wenschen, zeide, dat de dagen van December met gulden letters in de geschiedenis van Schiedams aldeeling zullen aangeteekend blijven en was er van overtuigd dat de zegen Gods over de Volksbouders zal blijven rusten. De Voorzitter deelde rnede.dat aan den eerw. pater Ermann en pastoor Coppeus een dankbetuiging was gezonden voor den verleenden steun bij de geuouden conferenties. Een woord van dank wil hij den geeste lijken adviseur niet brengeu voor zijn fliuke mede-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1