Soireé Amusante. Gisteravond gat de Zangvereeniging ïSt. Cecilia", onderafdeeling van den Ned. E. K. Volksbond, alhier een soirée-amusante, waarbij het harmonie-orkest »St. Ambro- sius" zijn medewerking verleende. Het programma omvatte een 16-tal nummers, waarvan 8 voordrachten. Toen de soiree door de marsch Souvenir de Nymègue was geopend, voerde het koor de aardige Frosch- Cantate van Henmg uit, die om haar typisch nabootsen van net kikvorschen-gekwaak een ongemeen succes bad. De 100.000 uit de loterij, vond eveneens luiden bijval, zoowel om de origineeie, grappige costumes als om het goede spel der ailletanten. Hierna kwamen Sergeant, en Rekruut, humoristische voordracht, De Vroolijke Stu dent, komisch duo en Ebbe en Vloed komiscne vooraraent, waarvan de komische duo wel het meeste succes nad. De voor- aiacnt was daarvan uitstekend. Niet minder gelukkig was de opvoering van Naar de Maskerade, groote sensatie- voordracht, waarbij een oud vrouwije op het tooneel werd rondgereden, omstuwd door een groote schare maskeradegangers. Het een en ander gaf dan ook aanleiding tot veel gelach en dolle pret. Bij den barbier, kluchtige trio, werd eveneens uitbundig toegejuicht, temeer, omdat de spelers zich zeer goed van hun taak kweten. Hoewel er zeer dikwijls goed werd gespeeld, bleek toch dat »St. Cecilia" beter hare krachten kan ontplooien dan dezen avond, misschien lag het dan ook wel aan enkele voordrachten, die meer geschikter zijn voor een kleiner gezelschap,zooals no. 11, De Verstrooide b. v., dan op het programma van deze uitvoering. Het slotstuk De bedrogen Ossenwaard, toonde dat »lest best" is. Dit stuk muntte vooral uit door de leuke costumes en net fraaie spel. Het geneel maakte een prettigen indruk. Er werd lustig gelachen in net bijzonder, toen de beer werd binnengeleid, die ais betaler van de gedane vertering van het vijftal bezoekers moest optreden. Het Harmonie-orkest »St. Ambrosius," dat voor de noodige afwisseling zorg droeg, kweet zich uitmuntend van zijn taak, zoo mede de heer A. H. de Leur, bij wien het piano-accompagnement in goede handen was. Aan den heer J. A. de Heer, boekhan delaar alhier, is de levering van bureau- schrijf- en schoolbehaeften en schoolboeken, voor het tijdvak van 1 Januari 1904 tot 31 December 1904, ten dienste van de ge meente gegund. De inschrijvingssom bedraagt f 1660.59 (niet f 2439.09) zooals vroeger werd op gegeven. Twee menschen gestikt. Weder heeft de noodlottige kolendamp kostbare menschenlevens geëischt. De 80-jange J. Brandenburg en zijne dochter, de 47-jarige A. van Westerbrugge geboren Brandenburg, suppoosten aan de Gereformeerde Kerk A. (Nieuwe Noorder- kerk in de Sneilemansstraat) te Rotterdam, begaven zich Vrijaag-ocntend naar die kerk om hunne gewone werkzaamheden te verrichten. Zij begaveu zich als gewoonlijk naar een vertrekje, achter de kerk gelegen, eu daarmede een geneel uitmakende, om zich daar van jas en mantel te ontdoen. Sedert zag men hen niet weder. Het liep tegen tienen, en de kerkgangers vulden reeds de kerk, waar ds. E. Douma zou preeken, toen toevallig de schildersknecht, M, Groenewegen, een schoonzoon van Brandenburg en mede aan deze kerk geèmpioyeerd, het vertrekje vooroijkwam. Hij vond de deur op een kier staan en een buk naar binnen slaande, zag hy zijn schoonvader en diens dochter op den vloer liggen. Tegelijkertijd sloeg hem een sterke kolendamp tegemoet, waardoor hij, half bedwelmd achteruit deinsde. Onmiddelijk nep bij de hulp in van een bekende onder de kerkgangers en met hun beiden gingen zij het vertrekje binnen, na te voren aan aen kolendamp gelegenheid tot ontsnappen gegeven te heoben. Noen de oude Branden burg, noch zijne dochter gaven eenig teeken van leven meer en de dokters, wier huip werd ingeroepen, konden slechts den dood constateeren. Uit alles was op te maken, dat de beide personen het vertrekje binnengaande, door den kolendamp overvallen en bedwelmd tegen den grond geslagen waren. Een inspecteur van politie kwam bij zijn onderzoek tot de ontdekking, a at de kolendamp te voorsemjn kwam uit een lek in de door bet vertrek loopende pyp van de kachel, waarmede het kerkgebouw wordt verwarmd. De kachel was den avond te voren aangemaakt, zoodat gedurende den nacnt Het kleedkamertje, waarvan het raam stevig gesioten was, geneel met verstikkenden rook gevuld was. De lijken zijn naar de woning van Brandenburg overgebracht. In de Toiiensstraac te Rotterdam, hebben zich bij de bewoners van het bovenhuis en het sousterrain van perceel 95 gevallen van pokken voorgedaan. Een zestien tal personen zijn naar het Wuheimina Gasthuis vervoerd, waarvan 4 lijdende aan pokken en de overigen ter observatie. Het besmettelijke ziekte-briefje is aan genoemd perceel aangeplakt. De koopman en kurkensnijder J. M., uit de Adrianastraat, te Rotterdam, die op 19 dezer 's avonds te Delft ouder de stoomtram geraakte, waarbij hem het linkerbeen verbrijzeld werd, en die nog steeds tn het gasthuis te Delft verpleegd wordt is, langzaam beterende. Hij is echter voor zijn leven verminkt, want het been is tot ver boven de knie geamputeerd. Gedurende de vorige week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 175 schepen, waarvan 7 zeilschepen en 3 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 171, voor Schiedam 1 en voor Hoek van Holland 3. In hetzelfde tijdperk van 1902 kwamen binnen 103 schepen, waarvan 3 zeilschepen en 1 zeelichter. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 102 en voor Hoek van Holland 1. Van 1 Januari af tot heden is het aantal binnengekomen schepen 812, en het aantal netto registertonnen 1,110,371 meer dan tot op gelijken datum in 1902, BIN SE 5 LA 31). TWEEDE KAMER. De behandeling werd voortgezet van de Waterstaatsbegrooting. De Minister van Waterstaat, de sprekers beantwoordende, ontkende dat het oekende Koninklijk Besluit ten aanzien van het spoorwegperson iel de actie der vaKvereenigiugen nad verlamd. Dit was niet wel mogelijk, waar dit Koninklijk Besluit siecQts zeer partieel ten uitvoer was gelegd. Evenzeer ontkende mj, dat de beperkte spoorwegdienst in April van du jaar veie ongelukken heelt tengevolge getiad. Daarvoor is geen oewijs geieveru. De Regeeruig kon ue spoorwegmaatscnap- pijen niet noodzaken aanstonds net personeel, dat gestaakt nad, weder iu dienst te nemen. Dat ware ook met in 's Lauds belang geweest. De Regeericg deed naar plicht door bij de maaiscnappijeu aan te dringen de stakers weder zoo spoedig mogelijk in dienst te nemen. Waaroorgen voor een oenoorlijk en veilig verkeer zijn er. De Kaad van Toezicht oefent uitstekende comróie uit. Met artikel 113 overigens geen volmaakte regeling wordt met de band geuebt. Ten aanzien van noodzakelijke wijzigingen in dit artikel worden van de maatscnappijen voorstellen verwacht. De Euquête-Commissie zal daarover dan advies uitbrengen en daarbij zal zeker rekening gehouden worden met een regeling van den nachtdienst voor het personeel. De groepen verdeeling overigens slechts een voorloopige samenstelling zal naar 's Ministers inzien geen wantrouwen zaaien onder de verschillende categorieën van personeel. De samenstelling van het scheidsgerecht is tot nu toe geschied in volkomen over eenstemming tusscben beide partijen. De bevoegdheid tot het op elk tijdstip geven van eervol ontslag kan aan de besturen der Maatschappijen met worden ontnomen. De Minister besprak vervolgens tal van ter sprake gebrachte locale belangen. Daaruit bleek o. a., dat het 's Ministers voornemen is een onderzoek in te stellen naar 't materieel der treinen tusscben Den Haag en Amsterdam. In het algemeen moet oud materieel gebruik worden op weinig drukke lijnen. De verwarming der treinen moet aan een bepaalde regeling gebonden zijn. De klachten over slechte dienstregeling zal de Minister onderzoeken. De uitgiften van arbeiderskaarten voor het traject Den Haag Rotterdam moet natuurlijk eenigszins beperkt worden. Intus- schen zal ue Minister deze zaak nog eens onder de aandacht van het bestuur der Maatschappij brengen, overtuigd als hij is dat bij de uitgifte van arbeidskaarten faciliteiten moeten worden verleend. Het Koninklijk besluit voor de definitieve aanwijzing der te onteigenen perceelen voor het eindpunt der Westiandscbe Stoomtram» is onderteekend. Die aanwijzing heeft plaats gehad op advies van Ged. Staten van Zuid* Holland. Bij de artikelen der afdeelingen (Spoor wegen) nam de Minister op aandrang van oen heer Van Nispen terug een bijdrage voor den bouw van het station t® Deventer. Bij de afdeeling (Handel en Nijverheid) zag de heer Hub recht er van af te spreken over de reorganisatie van de Kamers van Koopnandel. Hy vroeg echter of niet mogelijke ware door een gewijzigde oenandenng der hoofdstukken deze belaug- rykeafdeelmg dezer begrooting een volgend jaar meer tot haar recht te doen komen. Aan den heer Van R a a 11 e deelde de Minister mede, dat overleg wordt gepleegd met buitemandscne zaken over de oprichting van een bureau voor nandeisinrichtmgen» dat hij meende onder zijn departement zou moeten ressorteeren. Bij de afdeeling (zeevisscherij) drong de heer Pijnacker Hordij k met kracht aan op Rijkstoezicht op ae schepen, die voor de zeevisscherij worden gewijd. Vooral de zeewaardigneia van tal van schepen laat te wenschen over. Nadat de heer Passtoors zich bij dezen aandrang had aangesloten, verklaarde de Minister, dat de Regeering haar aandacht aan deze zaak blijft wijden. Het College voor de Zeevisscheryen heeft de zaak in verband gebracht met de ongevallenverze kering en de Regeering blijft ten aanzien van beide zaken diligent. Bij de afdeeling (Mijnwezen) wees de heer Drucker op een onaangenaam mis verstand, ontstaan tusschen de Reg. en vele leden der Kamer. De laatsten meenden nl. uit uitlatingen van den Minister bij benanueling der explo ratie wet dat voor 4 ton de globale exploratie van delfstoffen van het geheel terrein in Limburg zou worden verkregen, terwijl thans blijkt dat de Minister destijds alleen het oog neeft gehad op terreinen by Venlo en Roermond. De neer Nolens en de Minister meenden, dat er noch ten opzichte van de exploratie der terreinen, noen ten opzichte van de kosten misverstand kon bestaan. De Minister deelde mede, dat spoedig zal worden ingevoerd de wet 1901regelende ue bevoegdheid en toelating van koopvaardij* stuurlieden en machinisten om te zuilen overwegen een facultatief examen voor machinist by net stoomwezen. Bij Landbouwatdeeling zag de heer Drucker voor het oogenblik at van de oespreKing van het ontslag van den ieeraar Lindeman, maar spreker kreeg verlof op een nader te oepaien dag over deze kwestie een interpellatie te nouden. Na afdoening der Waterstaatsbegrooting weiden nog behandeld enkele kleine wetsontwerpen, die zonder discussie of Hoofdelijke stemming werden aangenomen. Daarna ging de Kamer uiteen tot begin Februari. Dan zullen allereerst alle aanhan gige Regeeringsontwerpen naar de afdeelin gen verzonden worden. De Voorzitter meende het alvast te moeten medeueelen, opdat de heeren niet zouden kunnen klagen over gebrek aan voorbereiding. Tot Commissaris der Koningin in Drenthe is benoemd mr. J. Linthorst Homan, lid der Staten aldaar. De nieuwbenoemde werd heden in het Hotel des Indes verwacht en zou in den voormiddag door H. M. de Koningin worden beëedigd. Men schrijft aan de Tel De benoemiug van mr. J. Lindhorst Homan tot Commissaris der Koningin in Drente is in die provincie met zeer veel genoegen vernomen. De heer Homan is een Drent van afstamming. Als advocaat te Assen maakte hy indertjjd naam als zeer bekwaam rechtsgeleerde. Ongeveer twintig jaren geleden werd hij in het college van Ged. Staten gekozen, waarvan hy het oudste lid in dienstjaren was. In de vergaderingen der Prov. Staten muntte by uit door de welsprekende wijze, waarop hy daar steeds het woord wist te voeren. Als Commissaris mag men veel van hem verwachten, daar hy, geboren Drent, uitne mend op de hoogte is van de uooden en behoeften van en de toestanden in deze provincie. De heer Homan is volbloed werking, wijl z.eerw. het als een plicht zal beschouwen tot het welslagen dier conferenties te hebben gearbeid. Thans deed hij mededeeling, dat de commissie tot het ontwerpen ?an de statuten voor het weduwenfonds binnenkort met haar werk zal gereed komen, waarran in de Bondsbanier alsdan mededeeling zal worden gedaan. De sociale cursus, die reeds aardig werkt, zal niet deze week, doeh 13 Jan. worden gehouden. Aan de orde werd daarna gesteld de door het Centraal Bestaar voorgestelde statutenwijziging. Na voorlezing van een door den heer Passtoors gezonden schrijven, achtte de voorzitter het wenschelijk tot die wijzigingen te besluiten. De heer F rederiks zag in de voorgestelde statutenwijziging een versterking van de afdeelingen, kon er zich volkomen mee vereenigen en zag gaarne dat ze zender verdere bespreking werd aangenomen. De heer Verhoeve vroeg inlichtingen omtrent de voorgestelde wijzigingen, waarbij hij gaarne eenige bepalingen aangaande de bestuurskeuze zag gevoegd. Be geestelijke adviseur, den heer Verhoeve antwoordend, zeide, dat bij de voorgestelde wijziging die verandering niet san de orde was. Omdat in alle afdeelingen niet dezelfde statuten waren en enkele afdeelingen door eigenmachtig veranderde statuten feitelijk buiten den Bond atoaden, had het Centraal Bestuur een uniforme statutenwijziging voor alle afdeelingen vastgesteld. Werden nn de wijzigingen niet aangenomen, dan zou de Schiedamsche afdeeling met meer tot den Bond behooren. Wil de heer V een wijziging in de bestuurskeuze, dan zal hij dit bij een eveotueele huishoudelijke reglementswijziging te berue moeten brengen. Boor den heer Ver hoeve werd den geestelijken adviseur voor zijn inlichtingen dank gezegdterwijl de heer E r e d e r i k s als een bewijs van liefde, gehecht heid en vertrouwen in Bisschop en Centraal Bestuur de vergadering in overweging gaf met algemeene stemmen de statutenwijziging aan te nemen. ioen de Voorzitter de artikelen had voorgelezen en die artikelsgewijze waren goedgekeurd,werd het geheel met algemeene stemmen aangenomen. Een der leden van „Alberdingk Tkijm", onderafdeeling van de Schied. afdeeling, gaf hierna in vers-maat een aardige beschouwing van hetgeen in het afgeloopen jaar van beteekenis in den Volksbond ia voorgekomen, terwijl door anderen op zeer waardeerende wijze Brug omhoog van Br. de Jong, Ondank is werelds loon en De gevaarlijke barbier van Gonverneur werd voorgedragen. Alle stukjes hadden zeer veel succes. Vervolgens bracht de penningmeester, de heerJ. H. 1! rederiks, het halfjaarlijksch verslag uit, loopendetot J. December deze» jaar». Be ontvangsten waren f1314.96, terwijl de uit- beliepen f 1231.25, zoodat een batig saldo van o3.7i aanwezig is. Uit een beknopt overzicht vanaf 1 Juni 1900, daaraan door hem toegevoegd, bleek dat de finantieele toestand, niettegenstaande de vele laaten, vrij belang rijk was vooruitgegaan, en het aantal leden, toen 599, op 1 Becember 564 bedroeg. Be V o o r z i 11 e r deelde vervolgens mede, dat net jaarfeest ditmaal op 3 en 10 Januari zal plaats vinden. Voor de medewerkende zal een beperkt aantal gereserveerde plaatsen ter beschikking worden gesteld, alsmede dameskaarten voor de leden a 25 ct. Het programma zal deze week Verzonden worden. Up Briekoningen zal mede ala verleden jaar een kinderleest worden gegeven. lot S Januari worden candidaten ingewacht bij het bestuur om te voorzien in de vacatures door het af treden van de heeren Van Riet, Eigers en Kroskinki, ais bestuursleden van het Ondersteuningsfonds. Aan het einde van de vergadering weusehte de heer Kloppers even te releveeren, dat de bekende circulaire door de Kamer van Arbeid in de bouw vakkeu, naar aanleiding van de drie feestdagen aan de patroons gezonden, heeft doen zien, dat er onder de wersiieden meer belangstelling voor die Kamer van Arbeid moest worden betoond. Er worden bij die kamer tal van zaken behandeld, die voor den werk man allerbelangrijkst zijn. Eenige andere leden deelden mede, dat er vele patroons waren, die aan de gedane nitnoodiging tot schadeloos stelling van hun werkvolk voor het derven van het stukloon op den len en 2en kerstdag, gevolg hadden gegeven. Door den heer C. Kemp werd gevraagd of het bestnur een R. K. dokter kon uitnoodigen tot het houden van een cursus in verbandleer, omdat in vale werkplaatsen tegenwoordig een verbandkist aanwezig is, maar dat de werklieden veelal geen verband kun nen leggen. Nadat de Voorzitter overweging van het ge - vraagde had toegezegd, sloot hij met gebed de ver gadering.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2