liberaal en komt ^daarin overeen met de geheele vergadering van Prov. Staten, welke uitsluitend liberalen zijn. Aan de regeering mag dank werden betuigd, dat zij voor deze vacature beeit voorgedragen iemand, die, van buis uit Drent, op den Commissariszetel de aan gewezen man mag worden geacht. De heer Homac, die te Assen woont, had als jid der Staten zitting voor het district Assen, waar dus weldra een verkiezing zal moeten plaats hebben. H. M. de Koningin zal morgen-(Dinsdag) namiddag baron Guiilaume in de gelegen heid stellen aan H. M. zijn geloofsbrieven te overhandigen als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het Hof. De Koningin en de Prins gebruikten eersten Kerstdag bet middagmaal bij de Koningin-Moeder, die tweeden Kerstdag by Haar kinderen dineerde. Als Kerstgeschenk werden door H. M. de Koningin aan Z. K. H. denPrin s der Nederlanden aangeboden een dekhengst en 3 prachtige merriën van het zware Belgi sche ras. De kinderen van zes tot twaalfjarigen leeftijd van het dienstpersoneèl der Konink lijke Hofhouding waren Vrijdag-namiddag in een der zalen van het Paleis aan den Kneuterdijk te 's Gravenhage, met hunne ouders vereenigd tot viering van het Kerst feest. Door H. M. de Koningin waren uitgenoo- digd en tegenwoordig de chefs der Hofde- partementen. Hare Majesteit en Z. K. H. de Prins zijn ten 4£ ure in het paleis met gevolg aan gekomen en begaven zich met dat gevolg naar de zaal, waar de Kerstboomen opgesteld waren. Alstoen zijn al de kinderen met hun ouders in die zaal binnengelaten en werden de meisjes aan den rechterkant en de jongens aan de linkerzijde geschaard. Toen allen opgesteld waren, werd een Kerstmislied gezongen door een .koor van dames uit de stad, die daartoe welwillend hare medewerking verleenden. Daarna begon de uitdeeling van geschen ken door Hare Majesteit aan de meisjes en door den Prins aan de jongens. Na afloop van dit voor de kinderen allergelukkigste oogenblik, werden de Kerstboomen ontdaan van de versnaperin gen, die daaraan hingen en werden deze lekkernijen andermaal door H. M. en Z. K. H. aan de kinderen uitgereikt. De viering werd besloten met het zingen van een lied door het koor, waarna H. M. en Z. K. H. zich met gevolg naar de theesalons begaven, alwaar met de dames, die deel uitmaakten van het zangkoor, de thee werd gebruikt. De intendant der Koninklijke Paleizen, jhr. I. P. E. Hoeufft van Velzen, bracht de vorige week een bezoek aan het Paleis op den Dam te Amsterdam. Men brengt dit in verband met de vermoedelijke komst van H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik aldaar bij de feestviering, ter gelegenheid van het 25-jarig verblijf hier te lande van H. M. de Koningin- Moeder. De Eerste Kamer gaat heden na afloop der openbare vergadering in de afdeeiingen, tot het onderzoeken van spoedeischende ontwerpen. De behandeling der Indische begrooting is vastgesteld op morgen-middag. Het Hoofdbestuur der Liberale kiesver- eeniging «Grondwet" te 's-Gravenhage, voor zitter mr. S. van Houten, meldt in een circulaire aan de leden dat, kiest de vooruitstrevende kiesvereemging 's-Graven hage partij in democratische richting voor allemanskiesrecht, Grondwet zal overwegen met gelijkgezinde vereenigingen elders een liberalen Bond op te richten, om bij de verkiezingen in 1905 een collectieve actie over het geheele land te beramen. Te 's-Gravenhage zijn in het Hotel de Bellevue aangekomen een Japansche zending bestaande uit de heeren S. Turnkawa. A. Mori, G. Shiba, die kort na aankomst hunne opwachting hebben gemaakt bij den gezant van Japan aldaar. De commissie komt hier te lande tot het bezoeken van verschillende openbare werken, ook van genoemde gemeente. In een vergadering der ScheveniDgsche reederijvereeniging «Eendracht" werd door een der reeders gewezen op de wensche- iijkheid om in het vervolg den zeelieden geen sterken drank meer aan boord mede te geven. Enkele reeders waren er reeds toe overgegaan um den visscher het bedrag dat de medegegeven jenever vertegenwoor digde, in klinkende munt uit te betaien. Doch in 't algemeen liepen de meeningen over deze zaak zeer uiteen. Omtrent de deelneming aan het congres voor kinderbescherming verneemt men, dat zich velen tot medewerking by het Nationaal Bureau voor vrouwenarbeid (waaraan de voorbereidende organisatie was opgedragen) hebben aangemeld. Nagenoeg 500 leden gaven zicb reeds op, waarin zeer talrijke vereenigingen, groepen of besturen vertegenwoordigd zijn. Besloten werd niet eene, maar een drietal congres commissiester verdere organisatie te vormen. Het waarborgfonds is nagenoeg volgestort. tirEJMjEJStxD 2ÏIEUWS. Te Heerenveen ging de 76 jarige mevrouw F. S. Vrijdag-ochtend naar den vroegdienst in de R. K. kerk. Het was nog donker, zij was niet best van. gezicht en is zonder dat iemand bet opmerkte. vlak voor hare woning in de Kolksluis geloopen. Mannen van de gemeentereinigtng vonden kwartier na zeven naar lijk. Te Beets (nabij Oosthuizen) is in de stoomhoutzagenj der firma De Woilïen Van der Molen een droevig ongeluk gebeurd. Een leerling, die te dient bij de as kwam is gegrepen en werd met duizelingwekkende snelheid rondgeslingerd. Wel werd het ongeval spoedig ontdekt on de machine tot staan gebracht, doen 't was reeds te laat. De knaap is na pijnlijk lijden overleden. Zaterdag tegen den avond, heeft op het Steenwijkeruiep, in de nabijheid van de buurtschap Muggenbeek, een treurig onge val plaats gehad. Terwijl daar de Steen- wijkerboot passeerde, raakte een punter, waarin drie personen gezeten waren, dwars voor de boot en werd door deze overstoomd. Een der drie wist zicb te redden, de beide anderen, een jonge man en een meisje van achttien jaar, verdronken. In den loop van dit jaar zijn een aantal gezinnen te zamen meer dan 100 personen tellende, van Almelo trokken naar Noord- Amenka, en velen, aangemoedigd door de goede berichten van de vroeger vertrokke nen, maken zich ook gereed dat voorbeeld te volgen. Vrijdag-middag omstreeks halftwee geraak ten aan de Waalkade, te Nijmegen, een paard en wagen te water, beide toebehoorende aan den heer Publikhuizen, Arend Noor- duijnstraat. De verschillende poging ter redding aangewend hadden geen gevolg paard en wagen verdwenen in de diepte. Volgens een bericht uit Prostken, is het Russische dorp Benckowo, met uitzonde ring van eenige gebouwen, geheel door brand vernield. Een lawine is over de valleien van Spluger op de grens van Zwitserland en Italië neergestort. De huizen werden onder de sneeuw bedolven tot de tweede verdieping. De regeeringsingenieurs hebben nu in de harde massa tunnels doen graven, waarin men met sleden bet verkeer onderhoudt. Vrijdag-namiddag halfvijf zijn bij zwaren mist te Noisy-le-See, bij Parijs, twee trams met elkaar in botsing gekomen. Er werden 19 menschen gewond, van wie 7 ernstig. Bij de brand van de San Leonardote Marseille, zijn 10 personen omgekomen en nog 2 gewond. Onder de dooden zijn de kapitein van het schip, de stuurman, 6 matrozen en de scheepsjongen, die allen door de ontploffing werden overvallen. De brandwacht van de Kamer van Koophandel moest zijn zorgeloosheid (indien daarvan sprake kan zijn) met den dood bekoopen. De San Leonard, een Italiaansch schip, kwam van Philadelphia met 750 ton benzine. Nabij Vivero, aan de noordkust van Spanje, heeft een Engelsche stoomboot een visschersvaartuig in den grond gevaren, zoodat zes mannen verdronken Het Engelsche schip vervolgde zijn weg zonder hulp te bieden. In November kocht een arme matroos te Fiume voor zijn vertrek een lot in de Oostenrijksche staatsloterij en gaf dat aan zijn vrouw. Deze, een arme Istrische boerin, ging Maandag eens hooren of zij wat ge trokken had. Men deelde haar mede, dat op haar nummer de hoofdprijs van 200,000 kronen was gevallen. Zonder de minste opwinding hoorde de vrouw de mededeeling aanze betuigde enke[ heel laconisch baar blijdschap, dat zij nu eeu pleizierige Kerstmis kon vieren. In het Crystal Palace bij Londen is een nieuwe halsbrekende narigheid te zien, een jonge vrouw, een Fransche, die op een rijwiel in vliegende vaart een hoogte af komt rijden en dan op haar liets een sproüg doet van ongeveer 10 meter, waarna zij op een plankier terecht komt. Dit heet «flying the flume", hetgeen men zon kunnen vertalen met watervaisprong. Een nieuwe hangende brug over de East River, die Manhattan verbindt met Willi amsburg, is voor het verkeer geopend. Deze brug wordt beschreven ais de hangende brug met de grootste spanning ter wereld de bouw heeft zeven jaar geduurd. Zij is 1284 voet langer dan de bekende Brooktyn- brug en heeft tien milhoen dollars gekost. De brug heeft vier sporen voor spoorwegen, twee voor luchtspoorwegen, twee rijwegen, twee voetpaden en twee rijwielpaden. Laatste Berichten. Bij de politie te Rotterdam is de aan houding verzocht van den koopman L. K. te Oud-Beierland, die zich in die gemeente en alhier aan diefstallen heeft schuldig gemaakt. Heden-middag 121/i uur gleed een mestwagen op den Noordvestsingel achteruit, kantelde en kwam op een daar iiggende schuit terecht, terwijl het paard in het water geraakte. Het paard werd met eenige moeite weer op het droge gebracht en vervolgens werd de schuit vau haar ongewoneu last verlost. Het bleek daarbij, dat de voorwielen van den wagen gebroken waren. (S. Cf.) Bij de gehouden examens in de moderne talen, uitgeschreven door de vereeniging van handels- en kantoorbedien den «Mercurius" slaagden o. a. voor Hoog- duitsche handelscorrespondentie de heeren S. Goslinga en A. W. M. Odé alhier. H. M. de Koningin heeft heden-voormid dag in tegenwoordigheid van den minister van Binnenlandsche zaken ter beeëdigmg ontvangen den nieuwbenoemden commissa ris van H. M. in de provincie Drente mr, Lindhorst Homan. H. M. bad heden met den afgetreden Deenschen .gezant, die kwart voor zeven werd ontvangen, aan tafel vereenigd eenige groot-officieren van Hr. Ms. Hu;s, benevens den dienst van H. M. Men meldt uit den Haag In den loop dezer week zal in de Tweede Kamer worden rondgedeeld het verslag der commissie van voorbereiding met het re- geeringsantwoord betreffende de wijziging der wet op het hooger onderwijs en zal ook inkomen de aangekondigde arbeidswet. Rechtzaken. De gefailleerde commissionair in d:amanten B., die voor een tweede soortgeiijke zaak werd vervolgd, nadat hij in de eerste was vrijgesproken, werd thans door de Amster- damsche rechtbank wegens toeë gemng van diamanten, die hem in comtwss e waren gegeven, tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 28 Dec. 1903. Officieels noteermg van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Maandag 28 Dec. Moutwun f 12. per Hectoliter cont., zonder lust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prims. Stemming stil. Bond van Distillateurs: Moutwijn: f 12.50 Jenever: 116.50. Amst. proef 118. Prima Graanspiritus f 18—18VS. S 'osumo f 1.90. Berlun. Parijs. Hamb. Spiritus m loco t Rogge, p. Dec. Jan. (Spint. p. Dec. Mais Jan./Feb. 53. 15.— 15.- 23.50 23.50 15.10 15.— 22 50 22,50 a New-York. Amsterdam. 24 Dec. Rogge op lev. zonder noteering. 25 Dec. Rogge op lev. zonder noteermg. KijnUoogte Keulen ('s morg. 11 uun 24 Dec. 2.18 cM. 28 Dec. 1.83 c.Vt. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort 112.04£ Disc. 4 pCt. Parys - 47.90 3 Antwerp. -47.77£ 3 VEEMARKT TE SCHIEDAM, 23 December Heden geen aanvoer van runderen. VEEMARKT TE ROTTERDAM 28 Dec. Ter veemarkt waren aangevoerd 191 vette runderen, 106 vette Kalveren, nuchtere kalveren, 502 schapen of lammeren, 473 varkens, biggen, Dokken en geiten, paarden. Koeien en ossen 26 a 34 c., stieren a c., kalveren 41 a 50 c., scnapen 20 a 26 c., lammeren a c. en varkens 19 tot 21 c. en lichte varkens voor export 19 a 20 c. per kilo. Handel in ruadereu vrij goed. Kalveren weinig aangevoerd. Varkens werden viug en zeer goed verkocht. Stemming voor woivee lusteloos. Voor net omtenland was veei vraag naar puike zware varkens, die boven notering werden vernandeld. Aardappelen. Spmscne jammen t a Brielscne kralen 14.75 a 5. Zeeuwsche blauwe f4.a 4.25, dito bonte 14 50 a 4.75, Geidersche blauwe 14.— a 4.50, Duitscne roode t2.80 a 3.—, Duitsche blauwe f 3.50 a 3.75, eigen heimers f 4 25 a 4 50 magnum bonums 12.80 a 3.—, poters t a por heet. Zeeuwsche eieren f7.20 a 7.50 üver- maassche dito 17.50 a 17.80 de 100 stuks. ROTTERDAM, 28 December Buitenlandsche granen vast maar stil. Rogge, per 2100 kilos Helena naar kwaliteit en gewicnt f128 tot f137. gerst per 2000 kg. 60,61 ko. Zwarte Zee, naar kwaliteit f98 lot tlOO. maïs per 2000 kg.Amerik. Mixed uit aangekomen booten 1112 1113 a Odessa 104 50 a f 105.50; Donau/Buigaar 11105-50 a 1106. VEEMARKT TE LONDEN, 24 Dec. Op de Veemarkt waren aangevoerd 700 Runderen, 4O0O Scnapen, Kalveren, 5 Varkeus. Men noteartEuudereu 2,4 a 4,4 Scnapen 4/0 a 5/10, Kalveren a Varkens 3/4 a 5 2. 25 Dec, 24 Dee, 28 Dec. 24 Dec. I 53S/4.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3